Zeytinyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi

Çok Hafif, Besleyici ve Diyet Dostu!

Zeytinyağı Kalori ve Besin Değerleri

Akdeniz yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan zeytinyağı, geçmişten günümüze mutfaklarda kullanılan en temel yağlardan biridir. Tadı, kıvamı, kendine has aroması ve rengi ile yemeklerin lezzet kaynağı olan yağ, sağlıklı beslenme için tercih edilen sıvı yağlardan biridir. Özellikle Akdeniz diyeti ile birlikte kilosuna dikkat edenlerin menülerine giren zeytinyağının kalorisi ve kilo alıp aldırmayacağı merak konusudur.

zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı Kaç Kalori?

Geniş kullanım alanı ile sofralarımızı zenginleştiren zeytinyağı, sanıldığının aksine şişmanlatan bir yağ değildir. İçerdiği yüksek tekli doymamış yağ asitleri ile iştahı kontrol eden zeytinyağı kalori açısından kilosuna dikkat edenler için büyük önem taşır. Diyet yapanlar, sağlıklı beslenenler veya ideal kilosunu korumaya çalışanlar zeytinyağı kaç kalori diye düşünülebilir.

Özellikle 1 kaşık zeytinyağı kaç kalori veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kaç kalori merak konusu haline gelir, işte cevaplar!

 • Yaklaşık 1 tatlı kaşığı zeytinyağında ortalama 40 kalori bulunurken,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağında 119 kalori vardır.
 • 100 gramında yaklaşık olarak 884 kalori bulunur.
zeytinyağı kalori

Zeytinyağı Kilo Yapar Mı?

 • Kalori bakımından zengin olan zeytinyağı, iştahı bastırdığı için kilo aldırmanın aksine kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yemeklerin yanı sıra hamur işlerinde, tatlılarda ve kahvaltıda farklı ölçülerde tüketilebilir. Bu aşamada kullandığınız ölçü önemli, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.
 • Kalorisinin yanında kilo yapma riski diğer yağlara oranla daha düşük olan zeytinyağı, dengeli ve doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur.
 • Zeytinyağı ile yemek pişirirken yağı yüksek derecede ısıtıp yakmamak, besin değerlerini koruyacaktır.
 • Zeytinyağı sindirim sistemi ve metabolizma hızı üzerinde olumlu etkiler yaratacağından kilo verme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olur.
zeytinyağı kalori

Zeytinyağı Besin Değerleri

 • Sağlığa faydaları ile geçmişten günümüze mutfaklardan eksik edilmeyen zeytinyağı, E vitamini açısından zengin bir kaynaktır ve zeytinyağının bir çorba kaşığı, günlük E vitamini ihtiyacının %8’ini karşılar.
 • Özellikle cilt sağlığı açısından E vitamini ile önemli bir bakım malzemesi haline gelir.
 • Yeşil sebzelerden sonra K vitamini açısından ikinci zengin besin olarak bilinen zeytinyağı, yağ asitleri ile oldukça önemli bir kaynaktır.
 • E ve K vitaminlerinin yanı sıra az miktarda da A ve D vitamini içeren sıvı yağ, yüksek oranda fenolik bileşenler içerir.
 • Sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri içeren besin, kolesterol içermeyen yapısı ile bitkisel yağlardan ayrılır.
 • Aynı zamanda içeriğindeki “oleocanthal” fenolik bileşeni sayesinde Alzheimer’a karşı koruyucudur ve zihin sağlığını da koruyarak zihnen kişiyi canlı tutar.
zeytinyağı kalori

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 • Lezzeti ile sofraların baş tacı olan zeytinyağı, şeker hastalığından kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın şifa kaynağıdır.
 • Doymamış yağ asitleri ile kolesterolü dengeleyen besin, yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidan kaynağı olarak serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engelleyerek karaciğeri korur.
 • İçeriğindeki mineral ve kalsiyum sayesinde kemikleri koruyup güçlendiren besin, kemik erimesini ve kemiklerdeki kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olur.
 • Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan diyabet için de çözüm olan zeytinyağı, kan şekerini dengeleyerek vücutta insülin hormonu görevi görür ve böylece diyabeti önler.
 • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelen zeytinyağı: kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı sindirim sisteminiz düzenlerken kolon kanseri riskini de düşünür. Metabolizmayı hızlandıran etkisi ile zayıflamaya yardımcı olur.
 • Vücut tarafından hızla emildiği için sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı olan zeytinyağı, hücreleri yenilemeye yardımcı olur.
zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı Zararları ve Yan Etkileri

Dengeli kullanıldığında yararları ile mucizevi bitkisel yağlardan olan zeytinyağı, aşırı tüketildiğinde ciddi yan etkiler gösterebilir.

 • Özellikle cilt bakımında aşırı kullanıldığında sivilceden gözenek tıkanmasına kadar birçok olumsuz duruma neden olur.
 • Hızlı emilen yapısı ile yağlı ve çok kuru cilde sahip kişilerin cildinde kızarıklığa veya alerjiye neden olabilir.
 • Yüz bölgesine haftada bir iki defadan fazla uygulandığında siyah noktaların artmasına sebep olur. Hücre yenileyici özelliği ile yüz bölgesine uygulandığında yüzdeki kıl köklerinin güçlenmesini sağlayarak aşırı kıllanma yapabilir.
 • Cilt sağlığının yanı sıra aşırı kullanıldığında sindirim bozukluğuna ve ishale yol açabilen zeytinyağının dengeli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.
 • Çok sık tüketildiğinde safra kesesi problemlerine yol açar.
 • Dengeli kullanımda kalp sağlığına yararlı iken çok fazla yenildiğinde kan basıncında aşırı düşüşe neden olur ve sersemlik, baş dönmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı ile Çok Hafif 5 Diyet Tarif

Kendine has kokusu, tadı ve sağlığa faydaları ile sofraların ilk tercihi olan zeytinyağı, diyet yapanlar için farklı tarifler ile masalara gelir. Hafif ve düşük kalorili tariflerle zeytinyağının tadını diyette de çıkarabilirsiniz.

1) Zeytinyağlıların En Hafifi: Zeytinyağlı Taze Fasulye

Bahar aylarını sabırsızlıkla bekleten taze fasulye, zeytinyağının lezzeti ile diyet listelerinin baş tacı edilir. Domates, soğan gibi sebzelerin vitaminlerini taşıyan fasulye, mis gibi kokusuyla hafif yemeklerden biri olur. Düşük kalorisi sayesinde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz besin, kolay hazırlanması ile de gönülleri çalar. Yaklaşık 10 dakikada hazırlanan fasulyenin üzerine zeytinyağı gezdirerek kolayca masaya ekleyebilirsiniz. Zeytinyağlı Taze Fasulye

2) Türk Sofralarının Geleneksel Lezzeti: Zeytinyağlı Biber Dolması

Yaz kış sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytinyağlı biber dolması, nefis görünümü ile iştah açıcı sofralar kurmanıza imkân verir. Pirinç, kuş üzümü, soğan, çeşitli baharatlar ve zeytinyağı ile hazırlanan tarifi yoğurt eşliğinde servis edebilirsiniz. Yaklaşık 135 kalori olan zeytinyağlı biber dolmasını diyet yaparken de tüketebilirsiniz. Zeytinyağlı Biber Dolması

3) Vitamin Dolu Zeytinyağlı Enginar Yemeği

Diyet yaparken sulu sebze yemeklerine öncelik verenlerin tercihi olacak olan zeytinyağlı enginar: bezelye, havuç, soğan gibi sebzeler eşliğinde hazırlanır. Farklı sebzeler, baharatlar ve zeytinyağının vitaminlerini birleştiren sulu sebze yemeği, vitamin deposu olarak ailecek yiyebileceğiniz bir tarif. Ayrıca büyük büyük doğranmış sebzeler ile hoş bir görünüme de sahip olan tarif, diyet yaparken sağlığınızı korumaya da yardımcı olur. Zeytinyağlı Enginar Yemeği

Tarif: Zeytinyağlı Enginar Yemeği

4) Düşük Kalorisi ile Diyet Sultanı Zeytinyağlı Pırasa

Sulu sebze yemekleri sevenlere hitap edecek diğer bir tarif ise zeytinyağlı pırasa. Pırasaların büyük büyük doğranarak hazırlandığı pırasa yemeği; havuç, domates gibi sebzeler eşliğinde pişirilir ve pratik yapısı ile de beğenilir. Kısa sürede kolayca hazırlayabileceğiniz tarif, düşük kalorisi ile hafif yemeklerden hoşlananların tercihi olur. Bir porsiyonunda yaklaşık 114 kalori bulunan zeytinyağlı pırasa, ana yemeklerde gönül rahatlığı ile yer verebileceğiniz tarifler arasına girer. Zeytinyağlı Pırasa

Tarif: Zeytinyağlı Pırasa

5) Kilo Vermeye Yardımcı Zeytinyağlı Barbunya Yemeği

Kolay hazırlanan tariflerden bir diğeri olan zeytinyağlı barbunya yemeği, tok tutan özelliği ile tercih edilir. Sulu sebze yemeklerinden biri olarak iştah açıcı görünümü ile akıllara kazınan barbunya, zeytinyağının sağlığını ve lezzetini taşır. Barbunyanın hafif tadının yanında havuç, patates gibi tatlı sebzeler eşliğinde hazırlanan tarif, toz şekerle tatlandırıldığı için alışılagelmişin dışında bir lezzet sunar. Lezzetinin yanında kolay hazırlanması ile de gönülleri çalan tarif, sağlıklı bir lezzet olarak masalarınızda yerini alır. Zeytinyağlı Barbunya Yemeği

Bonus: Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Sofraların zamansız lezzeti olan sarma, zeytinyağının kendine has kokusu ve tadı ile herkesi mest eder. İster üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edebileceğiniz ister pişirirken zeytinyağını ekleyebileceğiniz tarif, masalara geleneksel Türk lezzetini getirir. Kimsenin hayır diyemeyeceği zeytinyağlı yaprak sarmayı, yoğurt eşliğinde sunarak sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Tarif: Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Zeytinyağı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Tarifler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Zeytin Sütü Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Besin Değeri Yüksek Karnabahar Salatası Tarifi

Besin Değeri Yüksek Karnabahar Salatası

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Zeytinyağı Kereviz Tarifi

Zeytinyağı Kereviz

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Zeytinyağı Karnabahar Tarifi

Zeytinyağı Karnabahar

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Zeytinyağı Yaprak Sarması Tarifi

Zeytinyağı Yaprak Sarması

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Zeytinyağı Taze Fasulye Tarifi

Zeytinyağı Taze Fasulye

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
Zeytinyağı Barbunya Pilaki Tarifi

Zeytinyağı Barbunya Pilaki

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Zeytinyağı Sarma (Yalancı Sarma) Tarifi

Zeytinyağı Sarma (Yalancı Sarma)

6-8 kişilik, 1 saat Hazırlık, 45dk Pişirme
Kuru Dolma Zeytinyağı Cevizli Tarifi

Kuru Dolma Zeytinyağı Cevizli

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Zeytinyağı Pırasa Yemeği Tarifi

Zeytinyağı Pırasa Yemeği Tarifi

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 30dk Pişirme
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Tarifler Geri
Videolar Geri