Zeytinyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Zeytinyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi

Çok Hafif, Besleyici ve Diyet Dostu!

Zeytinyağı Kalori ve Besin Değerleri

Akdeniz yemek kültürünün vazgeçilmez bir parçası olan zeytinyağı, geçmişten günümüze mutfaklarda kullanılan en temel yağlardan biridir. Tadı, kıvamı, kendine has aroması ve rengi ile yemeklerin lezzet kaynağı olan yağ, sağlıklı beslenme için tercih edilen sıvı yağlardan biridir. Özellikle Akdeniz diyeti ile birlikte kilosuna dikkat edenlerin menülerine giren zeytinyağının kalorisi ve kilo alıp aldırmayacağı merak konusudur.

zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı Kaç Kalori?

Geniş kullanım alanı ile sofralarımızı zenginleştiren zeytinyağı, sanıldığının aksine şişmanlatan bir yağ değildir. İçerdiği yüksek tekli doymamış yağ asitleri ile iştahı kontrol eden zeytinyağı kalori açısından kilosuna dikkat edenler için büyük önem taşır. Diyet yapanlar, sağlıklı beslenenler veya ideal kilosunu korumaya çalışanlar zeytinyağı kaç kalori diye düşünülebilir.

Özellikle 1 kaşık zeytinyağı kaç kalori veya 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kaç kalori merak konusu haline gelir, işte cevaplar!

 • Yaklaşık 1 tatlı kaşığı zeytinyağında ortalama 40 kalori bulunurken,
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağında 119 kalori vardır.
 • 100 gramında yaklaşık olarak 884 kalori bulunur.

zeytinyağı kalori

Zeytinyağı Kilo Yapar Mı?

 • Kalori bakımından zengin olan zeytinyağı, iştahı bastırdığı için kilo aldırmanın aksine kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yemeklerin yanı sıra hamur işlerinde, tatlılarda ve kahvaltıda farklı ölçülerde tüketilebilir. Bu aşamada kullandığınız ölçü önemli, aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.
 • Kalorisinin yanında kilo yapma riski diğer yağlara oranla daha düşük olan zeytinyağı, dengeli ve doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olur.
 • Zeytinyağı ile yemek pişirirken yağı yüksek derecede ısıtıp yakmamak, besin değerlerini koruyacaktır.
 • Zeytinyağı sindirim sistemi ve metabolizma hızı üzerinde olumlu etkiler yaratacağından kilo verme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olur.

zeytinyağı kalori

Zeytinyağı Besin Değerleri

 • Sağlığa faydaları ile geçmişten günümüze mutfaklardan eksik edilmeyen zeytinyağı, E vitamini açısından zengin bir kaynaktır ve zeytinyağının bir çorba kaşığı, günlük E vitamini ihtiyacının %8’ini karşılar.
 • Özellikle cilt sağlığı açısından E vitamini ile önemli bir bakım malzemesi haline gelir.
 • Yeşil sebzelerden sonra K vitamini açısından ikinci zengin besin olarak bilinen zeytinyağı, yağ asitleri ile oldukça önemli bir kaynaktır.
 • E ve K vitaminlerinin yanı sıra az miktarda da A ve D vitamini içeren sıvı yağ, yüksek oranda fenolik bileşenler içerir.
 • Sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri içeren besin, kolesterol içermeyen yapısı ile bitkisel yağlardan ayrılır.
 • Aynı zamanda içeriğindeki “oleocanthal” fenolik bileşeni sayesinde Alzheimer’a karşı koruyucudur ve zihin sağlığını da koruyarak zihnen kişiyi canlı tutar.

zeytinyağı kalori

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

 • Lezzeti ile sofraların baş tacı olan zeytinyağı, şeker hastalığından kalp damar hastalıklarına kadar birçok hastalığın şifa kaynağıdır.
 • Doymamış yağ asitleri ile kolesterolü dengeleyen besin, yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidan kaynağı olarak serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engelleyerek karaciğeri korur.
 • İçeriğindeki mineral ve kalsiyum sayesinde kemikleri koruyup güçlendiren besin, kemik erimesini ve kemiklerdeki kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olur.
 • Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olan diyabet için de çözüm olan zeytinyağı, kan şekerini dengeleyerek vücutta insülin hormonu görevi görür ve böylece diyabeti önler.
 • Sindirim sistemi sorunlarına iyi gelen zeytinyağı: kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklara karşı sindirim sisteminiz düzenlerken kolon kanseri riskini de düşünür. Metabolizmayı hızlandıran etkisi ile zayıflamaya yardımcı olur.
 • Vücut tarafından hızla emildiği için sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Cilt ve saç sağlığı için oldukça faydalı olan zeytinyağı, hücreleri yenilemeye yardımcı olur.

zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı Zararları ve Yan Etkileri

Dengeli kullanıldığında yararları ile mucizevi bitkisel yağlardan olan zeytinyağı, aşırı tüketildiğinde ciddi yan etkiler gösterebilir.

 • Özellikle cilt bakımında aşırı kullanıldığında sivilceden gözenek tıkanmasına kadar birçok olumsuz duruma neden olur.
 • Hızlı emilen yapısı ile yağlı ve çok kuru cilde sahip kişilerin cildinde kızarıklığa veya alerjiye neden olabilir.
 • Yüz bölgesine haftada bir iki defadan fazla uygulandığında siyah noktaların artmasına sebep olur. Hücre yenileyici özelliği ile yüz bölgesine uygulandığında yüzdeki kıl köklerinin güçlenmesini sağlayarak aşırı kıllanma yapabilir.
 • Cilt sağlığının yanı sıra aşırı kullanıldığında sindirim bozukluğuna ve ishale yol açabilen zeytinyağının dengeli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.
 • Çok sık tüketildiğinde safra kesesi problemlerine yol açar.
 • Dengeli kullanımda kalp sağlığına yararlı iken çok fazla yenildiğinde kan basıncında aşırı düşüşe neden olur ve sersemlik, baş dönmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebilir.

zeytinyağı kaç kalori

Zeytinyağı ile Çok Hafif 5 Diyet Tarif

Kendine has kokusu, tadı ve sağlığa faydaları ile sofraların ilk tercihi olan zeytinyağı, diyet yapanlar için farklı tarifler ile masalara gelir. Hafif ve düşük kalorili tariflerle zeytinyağının tadını diyette de çıkarabilirsiniz.

1) Zeytinyağlıların En Hafifi: Zeytinyağlı Taze Fasulye

Bahar aylarını sabırsızlıkla bekleten taze fasulye, zeytinyağının lezzeti ile diyet listelerinin baş tacı edilir. Domates, soğan gibi sebzelerin vitaminlerini taşıyan fasulye, mis gibi kokusuyla hafif yemeklerden biri olur. Düşük kalorisi sayesinde gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz besin, kolay hazırlanması ile de gönülleri çalar. Yaklaşık 10 dakikada hazırlanan fasulyenin üzerine zeytinyağı gezdirerek kolayca masaya ekleyebilirsiniz. Zeytinyağlı Taze Fasulye

2) Türk Sofralarının Geleneksel Lezzeti: Zeytinyağlı Biber Dolması

Yaz kış sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytinyağlı biber dolması, nefis görünümü ile iştah açıcı sofralar kurmanıza imkân verir. Pirinç, kuş üzümü, soğan, çeşitli baharatlar ve zeytinyağı ile hazırlanan tarifi yoğurt eşliğinde servis edebilirsiniz. Yaklaşık 135 kalori olan zeytinyağlı biber dolmasını diyet yaparken de tüketebilirsiniz. Zeytinyağlı Biber Dolması

3) Vitamin Dolu Zeytinyağlı Enginar Yemeği

Diyet yaparken sulu sebze yemeklerine öncelik verenlerin tercihi olacak olan zeytinyağlı enginar: bezelye, havuç, soğan gibi sebzeler eşliğinde hazırlanır. Farklı sebzeler, baharatlar ve zeytinyağının vitaminlerini birleştiren sulu sebze yemeği, vitamin deposu olarak ailecek yiyebileceğiniz bir tarif. Ayrıca büyük büyük doğranmış sebzeler ile hoş bir görünüme de sahip olan tarif, diyet yaparken sağlığınızı korumaya da yardımcı olur. Zeytinyağlı Enginar Yemeği

Tarif: Zeytinyağlı Enginar Yemeği

4) Düşük Kalorisi ile Diyet Sultanı Zeytinyağlı Pırasa

Sulu sebze yemekleri sevenlere hitap edecek diğer bir tarif ise zeytinyağlı pırasa. Pırasaların büyük büyük doğranarak hazırlandığı pırasa yemeği; havuç, domates gibi sebzeler eşliğinde pişirilir ve pratik yapısı ile de beğenilir. Kısa sürede kolayca hazırlayabileceğiniz tarif, düşük kalorisi ile hafif yemeklerden hoşlananların tercihi olur. Bir porsiyonunda yaklaşık 114 kalori bulunan zeytinyağlı pırasa, ana yemeklerde gönül rahatlığı ile yer verebileceğiniz tarifler arasına girer. Zeytinyağlı Pırasa

Tarif: Zeytinyağlı Pırasa

5) Kilo Vermeye Yardımcı Zeytinyağlı Barbunya Yemeği

Kolay hazırlanan tariflerden bir diğeri olan zeytinyağlı barbunya yemeği, tok tutan özelliği ile tercih edilir. Sulu sebze yemeklerinden biri olarak iştah açıcı görünümü ile akıllara kazınan barbunya, zeytinyağının sağlığını ve lezzetini taşır. Barbunyanın hafif tadının yanında havuç, patates gibi tatlı sebzeler eşliğinde hazırlanan tarif, toz şekerle tatlandırıldığı için alışılagelmişin dışında bir lezzet sunar. Lezzetinin yanında kolay hazırlanması ile de gönülleri çalan tarif, sağlıklı bir lezzet olarak masalarınızda yerini alır. Zeytinyağlı Barbunya Yemeği

Bonus: Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Sofraların zamansız lezzeti olan sarma, zeytinyağının kendine has kokusu ve tadı ile herkesi mest eder. İster üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edebileceğiniz ister pişirirken zeytinyağını ekleyebileceğiniz tarif, masalara geleneksel Türk lezzetini getirir. Kimsenin hayır diyemeyeceği zeytinyağlı yaprak sarmayı, yoğurt eşliğinde sunarak sağlıklı bir öğün hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Tarif: Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Zeytinyağı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Tarifler kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Zeytin Sütü Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zeytinyağı Taze Fasulye Tarifi
Zeytinyağı Taze Fasulye4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama27
Zeytinyağı Yaprak Sarması Tarifi
Zeytinyağı Yaprak Sarması12-14 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama2
Zeytinyağı Biber Dolması Tarifi
Zeytinyağı Biber Dolması2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama14
Zeytinyağı Barbunya Pilaki Tarifi
Zeytinyağı Barbunya Pilaki4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama16
Zeytinyağı Pırasa Yemeği Tarifi
Zeytinyağı Pırasa Yemeği Tarifi6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama8
Zeytinyağı Sarma (Yalancı Sarma) Tarifi
Zeytinyağı Sarma (Yalancı Sarma)6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 1 saat Hazırlama24
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama10
Aromatik Zeytinyağı (Acılı) Tarifi
Aromatik Zeytinyağı (Acılı)12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama29
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri