Altın Değerindeki İpuçları ile Kek Yapmanın Püf Noktaları

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Altın Değerindeki İpuçları ile Kek Yapmanın Püf Noktaları Tarifi

Çırptım Çırptım Karıştırdım Sana Kek Yaptım:
Kek Pişirme Yöntemleri

Neredeyse bütün kültürlerde kendine yer bulan, vazgeçilmez hamur işi, kekler farklı tatları bir araya getirerek damaklarda şölen havası yaratır. Kakaoludan hindistan cevizlisine kadar uzanan farklı seçenekleri ile çay saatlerini süsleyen bu nefis yiyeceğin hazırlanması da yemesi kadar keyiflidir. İyi bir kek yapmanın püf noktaları ile son derece leziz ürünler ortaya koymak mümkündür.

Kek pişirmek mutfak sanatının ve bilimin bir karışımıdır. Oldukça özen isteyen bir iştir. İçi pamuk gibi yumuşacık, dışı kıtır kabuklu bir kek yapabilmek için ufak ayrıntıları gözden kaçırmamak birinci koşuldur.

Bu ayrıntılara çırpma süresi ve şekli, kullanılan malzemelerin ısıları ve cinsleri de dahildir. Bununla birlikte pastacılıkta geliştirilmiş birçok farklı çeşidi olduğundan kekin nasıl bir kıvama sahip olacağı da değişkenlik gösterir. Kek pişirmenin öncelikli kurallarından bir diğeri de hamuru doğru kıvama gelene dek çırpmaktır. İçindeki hava kabarcıkları ne kadar yoğun ve doğru oranda olursa mamul de o denli güzel ve ipeksi bir dokuya sahip olur.

Elbette bu keki çok fazla çırpmak gerektiği anlamına gelmez. Bu noktada içgüdülere yönelmek önemlidir. Kekin doğru dokuya sahip olabilmesi için çırpma süresinin hem kekin çökmesine neden olmayacak kadar kısa hem de güzelce kabartacak kadar uzun olması gerekir.

Kabarık Kek Yapmanın Püf Noktaları

Misafirlere, ailenize ya da iş arkadaşlarınıza yapacağınız güzel bir hamur işi ile gönüllere taht kurmak isterseniz kabarık kek yapmanın püf noktaları sizin için önemlidir. Mutfağa girip kolları sıvadıktan sonra yapmanız gerekenler ise oldukça basit, aynı zamanda kritiktir.

 • Kek yapmak için ilk olarak malzemeler doğru sıra ile eklenmelidir. Eğer malzemelerin sırası değişirse kekin kıvamı tutmayacaktır.
 • Sıra ile birlikte kullanılan malzemenin birbirine yakın ısıda olması da kek yapmak için önem taşır. Oda sıcaklığında yumurta kullanılıyorsa yine aynı sıcaklıkta bekletilmiş süt ve yağ, kekin çok daha kısa sürede olması gereken şekle gelmesine yardımcı olur.
 • Bunun yanı sıra eklenen malzemelerin yavaş ve az az eklenmesi de kek içindeki havanın korunmasına yardımcı olacağından iyice kabarmış bir kek yapabilmek için önemlidir.
 • İlk etapta eklenen sıvı malzemelerin yüksek hızda çırpılması gerekirken kabartma tozu ve un gibi kuru malzemeler eklendikten sonra kek hamuru daha yavaş ve özenli bir biçimde karıştırılmalıdır. Özellikle un eklendikten sonra mikser ya da çırpıcı yerine tahta kaşık kullanmak son derece yerinde bir seçim olacaktır. Havalandırılarak, büyük hareketlerle karıştırılan kek fırına girdikten kısa süre sonra kabarmaya başlar.
 • Ayrıca unu koyarken mutlak surette elenmesi de kekin havalı bir şekilde kabarabilmesi için önem taşır.
 • Hamur karıştırıldıktan sonra kısa sürede kalıba alınıp pişirildiğinde de kekin havasının inme olasılığı en aza iner. Böylece kekiniz pamuk gibi yumuşacık olur.
 • Unutulmaması gereken bir diğer unsur ise fırın ısısıdır. Kek yapmaya başlamadan önce fırını ısıtmak her zaman en başarılı sonucu verir. Önceden ısıtılmış fırın ibaresi kek için hayati öneme sahiptir. Farklı kek çeşitleri için püf noktaları da değişiklik gösterir.

Sünger Kek Yapmanın Püf Noktaları

 • Sünger kek yapmanın püf noktaları yumurta beyazının iyice çırpılması ve unun elenerek birkaç seferde eklenmesidir. Yumurta beyazlarını kar gibi olacak şekilde ayrı bir kapta, sarılarını da yine kremamsı bir kıvam alana kadar bir diğer kapta karıştırmak ve büyük bir dikkat ile bu iki karışımı birbirine eklemek mükemmel sünger kekin anahtarıdır.
 • Kekin sönmemesi için doğru bir ısıda pişirilmesi gerektiğinden sünger kek yapımında ısının ayarlanması da büyük önem taşır. Yüksek sıcaklıklar kekin anında çökmesine neden olurken yetersiz sıcaklık da dokusunun tamamen bozulmasına neden olur. Bütün bunlar dikkate alındıktan sonra güzel kek yapmanın püf noktaları da biliniyorsa kusursuz sünger keki yapmak mümkün hale gelir.

Yumuşak Kek Yapmanın Püf Noktaları

 • Ağızda dağılan yumuşacık bir kek yapmak için malzeme oranı iyi belirlenmelidir. Keki yumuşak veya kuru yapan malzemeler elbette süt ve yağ gibi ıslak malzemelerdir. Yumuşak kek yapmanın püf noktaları doğru miktarda yağ kullanmak ve pişirme süresini doğru bir şekilde ayarlamaktır. Yağı az gelen bir kek normalden daha kuru ve sert olur. Ancak yağ dokusu kazanmış kek ağızda dağılarak yumuşak bir his bırakır.
 • Bunun yanı sıra fırını ısıtmadan keki koymak da kekin kurumasının önünü açar.
 • Lezzetli kek yapmanın püf noktaları arasında yer alan bir diğer unsur ise fırının fansız çalıştırılmasıdır. İçerideki hava akımı azaldığından fansız çalışan fırında kek daha nemli kalır ve böylece daha yumuşak bir dokuya sahip olur.
 • Yağ miktarı olduğu gibi un miktarını fazla kaçırmamak da yumuşak kek yapmanın püf noktaları arasında yer alır. Islak ve kuru malzemeler arasındaki kusursuz oranı bulmak da oldukça önemlidir. Eğer normalden daha nemli bir doku arayışı bulunuyorsa kek kalıbını su dolu bir tepsi üzerinde fırına vermek de bir diğer yöntemdir. Ancak bu yöntem incelik ile uygulanmazsa kek kısa sürede tüm hacmini yitirebilir.

Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları

Borcam, seramik ya da teflon yüzeylerin aksine daha tutucu bir malzemedir. Bu nedenle borcama dökülecek kek hamurunun yapışmamasını sağlamak borcamda kek yapmanın püf noktaları arasında ilk sırayı alır.

 • Kullanılacak borcam iyice yağlandıktan sonra bol miktarda un ile kaplanırsa yapışma olasılığı en aza iner. Ayrıca yağlama için katı yağ kullanmak da kayganlığı bir parça arttıracaktır.
 • Derin bir borcam kullanmak kekin kabarmasının önüne geçebileceğinden yayvan bir kap kullanmak da bir diğer doğru seçimdir.

Tencerede Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kalıpta kek yapmanın püf noktaları olduğu gibi tencere keki için de birtakım özel yöntemler bulunur.

 • Bunlardan ilki kek ile kremanın iyice kaynaşabilmesi için zeminde kalan kek katının su ile ıslatılmasıdır.
 • Ayrıca alt kısımda oluşturulan havuzun hamursu bir dokuda olmaması için uygulanacak baskının doğru biçimde ayarlanması gerekir. Bunun dışında ise iyi kek yapmanın püf noktaları tencere keki için de geçerlidir.

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları

Islak kek yapmak için sos olarak kullanılacak malzemenin miktarını doğru şekilde belirlemek önem taşır.

 • Yumurta, şeker, kakao, süt ve yağdan oluşan bu karışımdan kek hamurunu eşit şekilde ıslatabilecek kadar ayrılması ıslak kek yapmanın önemli püf noktalarından biridir.
 • Bunun yanı sıra sos ile ıslatılacak pişmiş kekin nem oranının normalden bir parça daha fazla olması da başarılı sonuç için yardımcı olacaktır.

Püf noktalarına değindikten sonra sizi en beğenilen kek tariflerimizi incelemek üzere web sitemize davet ediyoruz:

Lezzet Garantili Kek Tarifleri

1) Kocaman Kabaran Sünger Kek Yapımı İçin:

Sünger kek muhteşem yumuşak dokusu ile çay saatlerini şölene çeviren bir kek çeşididir. Klasik kek tariflerinin aksine en iyi sünger keki yapabilmek için farklı bir rota izlemek gerekir. Yumuşacık, kadife gibi bir sünger kek için yumurta ve şekerler iyice çırpıldıktan sonra kuru malzemeler yavaş yavaş eklenir. Sodalı Sünger Kek

2) Yapışmadan Kolayca Çıkan Borcamda Kek Tarifi İçin:

Borcamda pişecek kek için kek hamurunun kıvamı iyi ayarlanmalıdır. Olması gerekenden nemli bir hamur cam tepsiye yapışır. Daha katı bir hamur ise kekin sert olmasına neden olur. Bu nedenle borcam keki için malzeme miktarları tam olarak takip edilmelidir. Borcamda Kek

3) En Islak Islak Kek Tarifi İçin:

Islak kek kadife gibi dokusu ile kek çeşitleri arasındaki yerini alır. Islak kek yapmanın püf noktaları ise genel olarak klasik kek yapımı için önerilenler ile aynı özellikleri taşır. Islak Kek

Tarif: Islak Kek

4) Tencerede Ispanak Var! Ispanaklı Yeşil Dünya Tencere Keki Tarifi İçin:

Ispanaklı tencere keki hem görünümü hem de lezzeti ile çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Kısa sürede yapılabilmesi, basit teknikler kullanılarak kusursuz hale getirilebilmesi ile profesyonel pastane keklerine taş çıkaran tencere kekinin en önemli sırrı kremasının lezzeti ve kekinin yumuşaklığıdır. Yeşil Dünya Tencere Keki

5) Mini Pratik Bardak Kek Tarifi İçin:

Az miktarda şeker, süt, yağ ve krem çikolata kullanılarak yapılan pratik bardak kekleri hem tatlı krizleri için hem de ani gelen misafirler için bire birdir. Mikrodalga fırında kısa bir sürede pişen bardak kekleri yaparken en önemli konu pişme süresini doğru ayarlamaktır. Mikrodalga fırınların güç değerleri değişiklik gösterebildiğinden kekin tamamen kabarıp piştiğinden emin olmadan fırını kapatmamak önemlidir. Bardak Kek

Tarif: Bardak Kek

6) Daha Yumuşağı Yok! Yumuşak Pandispanya Tarifi İçin:

Pasta tabanı olarak kullanılan pandispanyanın kıvamını tutturmak oldukça zordur. Ancak doğru adımlar izlendiğinde ipeksi dokusu ile harika bir kek elde etmek de mümkündür. Bunun için en önemli işlem yumurtanın iyice çırpılmış olmasıdır. Sarısı ve aklarının kekin dolgun ve yumuşak olması için doğru şekilde ve sürede karıştırılması gerekir. Malzemeleri ayrı kaplarda birbirine yedirmek de kekin daha hızlı kabarmasına yardım eder. Yumuşacık Pandispanya

Harikalar yaratan çeşitleri kek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Altın Değerindeki İpuçları ile Kek Yapmanın Püf Noktaları 12.10.2017 tarihinde yayınladı.