Kek Yapmanın Altın Değerindeki Püf Noktaları

Kek Yapmanın Altın Değerindeki Püf Noktaları Tarifi

Kekin Yumuşak, Kabarık Olması İçin Ne Yapmalı?

Neredeyse bütün kültürlerde kendine yer bulan, vazgeçilmez hamur işi, kekler farklı tatları bir araya getirerek damaklarda şölen havası yaratır. Kakaoludan Hindistan cevizlisine kadar uzanan farklı seçenekleri ile çay saatlerini süsleyen bu nefis yiyeceğin hazırlanması da yemesi kadar keyiflidir. İyi bir kek yapmanın püf noktaları ile son derece leziz ürünler ortaya koymak mümkündür.

Kek pişirmek mutfak sanatının ve bilimin bir karışımıdır. Oldukça özen isteyen bir iştir. İçi pamuk gibi yumuşacık, dışı kıtır kabuklu bir kek yapabilmek için ufak ayrıntıları gözden kaçırmamak birinci koşuldur.

Bu ayrıntılara çırpma süresi ve şekli, kullanılan malzemelerin ısıları ve cinsleri de dahildir. Bununla birlikte pastacılıkta geliştirilmiş birçok farklı çeşidi olduğundan kekin nasıl bir kıvama sahip olacağı da değişkenlik gösterir. Kek pişirmenin öncelikli kurallarından bir diğeri de hamuru doğru kıvama gelene dek çırpmaktır. İçindeki hava kabarcıkları ne kadar yoğun ve doğru oranda olursa mamul de o denli güzel ve ipeksi bir dokuya sahip olur.

Elbette bu keki çok fazla çırpmak gerektiği anlamına gelmez. Bu noktada içgüdülere yönelmek önemlidir. Kekin doğru dokuya sahip olabilmesi için çırpma süresinin hem kekin çökmesine neden olmayacak kadar kısa hem de güzelce kabartacak kadar uzun olması gerekir.

Çok Kabarık Kek Tarifi

Kabarık Kek Yapmanın Püf Noktaları

Misafirlere, ailenize ya da iş arkadaşlarınıza yapacağınız güzel bir hamur işi ile gönüllere taht kurmak isterseniz kabarık kek yapmanın püf noktaları sizin için önemlidir. Mutfağa girip kolları sıvadıktan sonra yapmanız gerekenler ise oldukça basit, aynı zamanda kritiktir.

 • Kek yapmak için ilk olarak malzemeler doğru sıra ile eklenmelidir. Eğer malzemelerin sırası değişirse kekin kıvamı tutmayacaktır.
 • Sıra ile birlikte kullanılan malzemenin birbirine yakın ısıda olması da kek yapmak için önem taşır. Oda sıcaklığında yumurta kullanılıyorsa yine aynı sıcaklıkta bekletilmiş süt ve yağ, kekin çok daha kısa sürede olması gereken şekle gelmesine yardımcı olur.
 • Bunun yanı sıra eklenen malzemelerin yavaş ve az az eklenmesi de kek içindeki havanın korunmasına yardımcı olacağından iyice kabarmış bir kek yapabilmek için önemlidir.
 • İlk etapta eklenen sıvı malzemelerin yüksek hızda çırpılması gerekirken kabartma tozu ve un gibi kuru malzemeler eklendikten sonra kek hamuru daha yavaş ve özenli bir biçimde karıştırılmalıdır. Özellikle un eklendikten sonra mikser ya da çırpıcı yerine tahta kaşık kullanmak son derece yerinde bir seçim olacaktır. Havalandırılarak, büyük hareketlerle karıştırılan kek fırına girdikten kısa süre sonra kabarmaya başlar.
 • Ayrıca unu koyarken mutlak surette elenmesi de kekin havalı bir şekilde kabarabilmesi için önem taşır.
 • Hamur karıştırıldıktan sonra kısa sürede kalıba alınıp pişirildiğinde de kekin havasının inme olasılığı en aza iner. Böylece kekiniz pamuk gibi yumuşacık olur.
 • Unutulmaması gereken bir diğer unsur ise fırın ısısıdır. Kek yapmaya başlamadan önce fırını ısıtmak her zaman en başarılı sonucu verir. Önceden ısıtılmış fırın ibaresi kek için hayati öneme sahiptir. Farklı kek çeşitleri için püf noktaları da değişiklik gösterir.
 • Pof pof kabaran keklerin bir diğer sırrı da un miktarıdır. Tarifinizdeki un miktarından az ya da çok un eklerseniz, tam kıvamında kabarmasına engel olabilirsiniz.
 • Kek yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de unun tam ölçüde eklenmesidir.

Havuçlu Cevizli Tarçınlı Kek

Havuçlu Cevizli Tarçınlı Kek

Sünger Kek Yapmanın Püf Noktaları

 • Sünger kek yapmanın püf noktaları yumurta beyazının iyice çırpılması ve unun elenerek birkaç seferde eklenmesidir. Yumurta beyazlarını kar gibi olacak şekilde ayrı bir kapta, sarılarını da yine kremamsı bir kıvam alana kadar bir diğer kapta karıştırmak ve büyük bir dikkat ile bu iki karışımı birbirine eklemek mükemmel sünger kekin anahtarıdır.
 • Kekin sönmemesi için doğru bir ısıda pişirilmesi gerektiğinden sünger kek yapımında ısının ayarlanması da büyük önem taşır. Yüksek sıcaklıklar kekin anında çökmesine neden olurken yetersiz sıcaklık da dokusunun tamamen bozulmasına neden olur. Bütün bunlar dikkate alındıktan sonra güzel kek yapmanın püf noktaları da biliniyorsa kusursuz sünger keki yapmak mümkün hale gelir.
 • Kek kalıbın iyi şekilde yağlanması önemlidir. Eğer çok yağlanmışsa, kek hamuru yağa yapışacak ve süngerimsi kıvamını kaybedecektir. Kalıbın ince bir tabaka halinde yağlanmasına dikkat edebilirsiniz.

Dev Gibi Kabaran Pandispanya

Dev Gibi Kabaran Pandispanya

Yumuşak Kek Yapmanın Püf Noktaları

 • Ağızda dağılan yumuşacık bir kek yapmak için malzeme oranı iyi belirlenmelidir. Keki yumuşak veya kuru yapan malzemeler elbette süt ve yağ gibi ıslak malzemelerdir.
 • Yumuşak kek yapmanın püf noktaları doğru miktarda yağ kullanmak ve pişirme süresini doğru bir şekilde ayarlamaktır. Yağı az gelen bir kek normalden daha kuru ve sert olur.
 • Ancak yağ dokusu kazanmış kek ağızda dağılarak yumuşak bir his bırakır.
 • Bunun yanı sıra fırını ısıtmadan keki koymak da kekin kurumasının önünü açar.
 • Lezzetli kek yapmanın püf noktaları arasında yer alan bir diğer unsur ise fırının fansız çalıştırılmasıdır. İçerideki hava akımı azaldığından fansız çalışan fırında kek daha nemli kalır ve böylece daha yumuşak bir dokuya sahip olur.
 • Yağ miktarı olduğu gibi un miktarını fazla kaçırmamak da yumuşak kek yapmanın püf noktaları arasında yer alır. Islak ve kuru malzemeler arasındaki kusursuz oranı bulmak da oldukça önemlidir.
 • Eğer normalden daha nemli bir doku arayışı bulunuyorsa kek kalıbını su dolu bir tepsi üzerinde fırına vermek de bir diğer yöntemdir. Ancak bu yöntem incelik ile uygulanmazsa kek kısa sürede tüm hacmini yitirebilir.

Yumuşacık Kakaolu Muffin

Yumuşacık Kakaolu Muffin

Borcamda Kek Yapmanın Püf Noktaları

Borcam, seramik ya da teflon yüzeylerin aksine daha tutucu bir malzemedir. Bu nedenle borcama dökülecek kek hamurunun yapışmamasını sağlamak borcamda kek yapmanın püf noktaları arasında ilk sırayı alır.

 • Kullanılacak borcam iyice yağlandıktan sonra bol miktarda un ile kaplanırsa yapışma olasılığı en aza iner. Ayrıca yağlama için katı yağ kullanmak da kayganlığı bir parça arttıracaktır.
 • Derin bir borcam kullanmak kekin kabarmasının önüne geçebileceğinden yayvan bir kap kullanmak da bir diğer doğru seçimdir.
 • Şayet borcamda üzümlü bir kek yapacaksanız, üzümlerin borcam tabanına yapışmasını önlemek için sizlere bir sır verelim. Üzümleri ayrı bir kap içinde 1 kaşık unla karıştırın.
 • Çevresinde unu taşıyan üzümler, kek hamurunun içinde sabit kalacak ve tabana çökmeyecektir. Böylece hem mükemmel bir üzümlü kek yapmış olacaksınız hem de borcama üzümlerin yapışmasını engellemiş olacaksınız.

Mikrodalgada Borcam Keki

Mikrodalgada Borcam Keki

Tencerede Kek Yapmanın Püf Noktaları

Kalıpta kek yapmanın püf noktaları olduğu gibi tencere keki için de birtakım özel yöntemler bulunur.

 • Bunlardan ilki kek ile kremanın iyice kaynaşabilmesi için zeminde kalan kek katının su ile ıslatılmasıdır.
 • Ayrıca alt kısımda oluşturulan havuzun hamursu bir dokuda olmaması için uygulanacak baskının doğru biçimde ayarlanması gerekir. Bunun dışında ise iyi kek yapmanın püf noktaları tencere keki için de geçerlidir.
 • Tencerenin teflon ve yapışmaz olması da kekin lezzetini etkileyecektir.
 • Tabanı eskimiş tencereleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Zira bu tür tencere kullanarak tencere keki yaparsanız, elde edilen ürünün lezzetinden bir miktar ödün vermeye hazır olmalısınız.
 • Yapışmaz ve yanmaz tencerelerde her denemede kusursuz kek pişirebilirsiniz.

Tencere Keki

Tencere Keki

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları

Islak kek yapmak için sos olarak kullanılacak malzemenin miktarını doğru şekilde belirlemek önem taşır.

 • Yumurta, şeker, kakao, süt ve yağdan oluşan bu karışımdan kek hamurunu eşit şekilde ıslatabilecek kadar ayrılması ıslak kek yapmanın önemli püf noktalarından biridir.
 • Bunun yanı sıra sos ile ıslatılacak pişmiş kekin nem oranının normalden bir parça daha fazla olması da başarılı sonuç için yardımcı olacaktır.
 • Eğer kekin bir miktar soslu ve ıslak olmasını istiyorsanız; çikolata sosu hazırlarken önerilen süt miktarını yarım ölçü daha artırabilirsiniz.
 • Sosu eklenen kek, bir gece dolapta dinlendiğinde, çok nemli ve soslu bir ıslak kek elde edebilirsiniz.

Islak Kek

Islak Kek

Püf noktalarına değindikten sonra sizi en beğenilen kek tariflerimizi incelemek üzere web sitemize davet ediyoruz:

Lezzet Garantili Kek Tarifleri

1) Kocaman Kabaran Sünger Kek Yapımı

Sünger kek muhteşem yumuşak dokusu ile çay saatlerini şölene çeviren bir kek çeşididir. Klasik kek tariflerinin aksine en iyi sünger keki yapabilmek için farklı bir rota izlemek gerekir. Yumuşacık, kadife gibi bir sünger kek için yumurta ve şekerler iyice çırpıldıktan sonra kuru malzemeler yavaş yavaş eklenir.

Sodalı Sünger Kek

2) Yapışmadan Kolayca Çıkan Borcamda Kek Tarifi

Borcamda pişecek kek için kek hamurunun kıvamı iyi ayarlanmalıdır. Olması gerekenden nemli bir hamur cam tepsiye yapışır. Daha katı bir hamur ise kekin sert olmasına neden olur. Bu nedenle borcam keki için malzeme miktarları tam olarak takip edilmelidir.

Borcamda Kek

Borcamda Kek

3) En Islak Islak Kek Tarifi

Islak kek kadife gibi dokusu ile kek çeşitleri arasındaki yerini alır. Islak kek yapmanın püf noktaları ise genel olarak klasik kek yapımı için önerilenler ile aynı özellikleri taşır.

Islak Kek

Islak Kek

4) Tarifinde Ispanak Var! Ispanaklı Kek Tarifi

Ispanaklı kek hem görünümü hem de lezzeti ile çay saatlerinin vazgeçilmezidir. Kısa sürede yapılabilmesi, basit teknikler kullanılarak kusursuz hale getirilebilmesi ile profesyonel pastane keklerine taş çıkaran ıspanaklı kekin en önemli sırrı enfes rengi ve kekinin yumuşaklığıdır.

Ispanaklı Kek

Ispanaklı Kek

5) Mini Pratik Bardak Kek Tarifi

Az miktarda şeker, süt, yağ ve krem çikolata kullanılarak yapılan pratik bardak kekleri hem tatlı krizleri için hem de ani gelen misafirler için bire birdir. Mikrodalga fırında kısa bir sürede pişen bardak kekleri yaparken en önemli konu pişme süresini doğru ayarlamaktır. Mikrodalga fırınların güç değerleri değişiklik gösterebildiğinden kekin tamamen kabarıp piştiğinden emin olmadan fırını kapatmamak önemlidir. Bardak Kek

Bardak Kek

6) Daha Yumuşağı Yok! Yumuşak Pandispanya Tarifi

Pasta tabanı olarak kullanılan pandispanyanın kıvamını tutturmak oldukça zordur. Ancak doğru adımlar izlendiğinde ipeksi dokusu ile harika bir kek elde etmek de mümkündür. Bunun için en önemli işlem yumurtanın iyice çırpılmış olmasıdır. Sarısı ve aklarının kekin dolgun ve yumuşak olması için doğru şekilde ve sürede karıştırılması gerekir. Malzemeleri ayrı kaplarda birbirine yedirmek de kekin daha hızlı kabarmasına yardım eder.

 Yumuşacık Pandispanya

Yumuşacık Pandispanya

Harikalar yaratan çeşitleri kek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kek Nasıl Kabarır? Püf Noktaları Nelerdir?

Maya Çeşitleri, Kullanımı ve Aralarındaki Farklar

Kabartma Tozu Nedir? Karbonatla Arasındaki 3 Fark

Yaş Maya Nedir? Nasıl Yapılır? Kabarma Garantili Tariflerde Kullanımı

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kek Yapmanın Püf Noktaları Tarifi

Kek Yapmanın Püf Noktaları

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Sade Kek Yapmanın Püf Noktaları Tarifi

Sade Kek Yapmanın Püf Noktaları

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Izgara Köfte Yapmanın Püf Noktaları Tarifi

Izgara Köfte Yapmanın Püf Noktaları

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Püf Noktalarıyla Elmalı Kek Tarifi

Püf Noktalarıyla Elmalı Kek

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Muffin Kek (Püf Noktasıyla) Tarifi

Muffin Kek (Püf Noktasıyla)

6-8 kişilik, 25dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Karnıyarık Püf Noktalarıyla Tarifi

Karnıyarık Püf Noktalarıyla

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Sufle (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Sufle (Püf Noktalarıyla)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Trileçe (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Trileçe (Püf Noktalarıyla)

12-14 kişilik, 40dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Çikolatalı Sünger Kek (Püf Noktalarıyla) Tarifi

Çikolatalı Sünger Kek (Püf Noktalarıyla)

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek Tarifi
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? 14 Bitkisel Destek

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer? İdrar yolu enfeksiyonu bakterilerin idrar yolundan vücuda girmesiyle meydana gelir.…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Tarifler Geri
Videolar Geri