D Vitamini Nelerde Var? Vitamin Kaynağı 7 Doğal Besin

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
D Vitamini Nelerde Var? Vitamin Kaynağı 7 Doğal Besin Tarifi

D Vitamini Nelerde Bulunur?

Vitaminler sağlığınız açısından büyük bir öneme sahiptir. Vücudunuzda yeterli miktarda vitamin bulunması sizi birçok hastalığa karşı korurken belli vitaminlerin eksikliği durumunda ise çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

D vitamini de hem hastalıklara karşı korunmak hem de sağlıklı bir yaşama sahip olmak için en gerekli vitaminlerden biridir. D vitamini vücutta yeterli miktarda depolandığında; kalsiyum emilimini arttırarak kemikleri güçlendirir, cilt hastalıklarının önüne geçer, sinir sistemini dengede tutar, meme ve kolon kanseri riskini düşürür.

d vitamini nelerde bulunur

En Çok D Vitamini İçeren Yiyecekler Listesi

Unutmayın ki en büyük ve en doğal D vitamini kaynağı güneştir. Yazın güneş ışığından bolca yararlanmanız mümkünken kışın bu oran daha da azalmaktadır. Hal böyle olunca özellikle kış aylarına girdiğimiz şu günlerde bazı besinlerden destek almak gerekebilir. Eğer D vitamini eksikliği yaşıyorsanız belli doğal gıdaları tüketerek vücudunuzda D vitamini depolanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Peki oldukça önemli D vitamini nelerde bulunur? D vitamini hangi besinlerde var?

1) Mantar

Besin değeri oldukça yüksek bir sebze olan mantar, içerisinde d vitamini olan yiyecekler arasında en önemlilerinden biridir. İçerisindeki minerallerin etkisiyle bağışık sisteminizi de güçlendirerek sizi hastalıklara karşı korur. Birçok yemek türüne mantarı ekleyerek tüketebileceğiniz gibi kahvaltıda ve hamurişlerinizde de kullanabilirsiniz. Mantarı tüketirken çok pişirmemeye ve suyunu kaybetmemesine özen göstermelisiniz.

d vitamini içeren besinler

2) Tereyağı

Sütün yağının çıkarılmasıyla elde edilen tereyağının birçok faydası bulunur. İçerisindeki A ve D vitaminleri vücuttaki kalsiyumun emilimini arttırarak kemikleri güçlendirir. Tereyağını kahvaltılarda tüketebilir veya yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Tabii ki tereyağının doğal ve işlenmemiş olması da oldukça önemlidir. Bunun için evde kendi tereyağınızı yapabilir; gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

d vitamini olan yiyecekler

3) Yumurta Sarısı

Kahvaltıların vazgeçilmez besini yumurta adeta vitamin kaynağıdır. Yumurta akının da birçok faydası bulunsa da yumurta sarısı D vitamini yiyecekleri arasında başı çeken önemli besinlerden biridir. Vitamin, protein ve mineral kaynağı yumurtayı tüketerek hem D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir hem de diğer faydalarından yararlanabilirsiniz. Yumurta sarısını kalorisi düşük olması sebebiyle diyetlerinizde de tüketebilirsiniz.

d vitamini nelerde var

4) Balık

Omega 3 kaynağı balık hafızayı güçlendirmede, kalp sağlığını korumada ve zeka gelişiminde büyük katkılar sağlar. Bunca faydasının yanı sıra D vitamini içermesiyle kemikleri güçlendirir, kemik hastalıklarını önler. Özellikle uskumru,somon,ton balığı gibi balıklar bolca D vitamini barındırmakla birlikte balık yağını da tercih edebilir, takviye gıda olarak tüketebilirsiniz.

d vitamini hangi besinlerde var

5) Havuç

Havuç D vitamini içeren meyveler arasında önemli bir yere sahiptir. İçerisindeki A, E, B vitaminleri cilt ve kemik sağlığına katkıda bulunurken hücre yenilenmesine de yardımcı olur. Diş macunu yapımında bile kullanılabilen havuç diş ve diş eti sağlığına oldukça faydalıdır. Havucu çiğ olarak salatalarınıza ekleyebilir, suyunu içebilir ya da yemeklerinize ilave ederek pişmiş şekilde de tüketebilirsiniz.

d vitamini içeren yiyecekler

6) Kuşburnu

Soğuk kış aylarında hazırlayacağınız sıcacık kuşburnu çayı hem içinizi ısıtır hem de içerisindeki vitaminlerle daha dinç hissetmenizi sağlar. Antioksidan etkisiyle idrar yolları enfeksiyonu sorununa da yardımcı olur. Güçsüzlük ve halsizliğe iyi gelir. Kuşburnu alırken dikkatli olmalı, toz halinde satılan ve işlem görmüş olanları tercih etmemelisiniz. İçerisindeki vitaminleri korumak adına aktardan taze olarak temin edebilir ve çay şeklinde tüketebilirsiniz.

d vitamini içeren meyveler

7) Karaciğer

Sakatatlar arasında en lezzetli besinlerden biri olan karaciğerin vücut açısından birçok faydası bulunur. Karaciğer; kansızlığa iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve içerisindeki D vitaminin etkisiyle dişlerin güçlenmesine katkı sağlar. Haftada 1 tüketilen karaciğer hem D vitamini sağlamanıza destek olurken hem de protein ihtiyacınızı karşılayabilir.

d vitamini yiyecekleri

Bonus: Güneş!

Aşırıya kaçılmadığı sürece güneş ışınlarının vücudunuzu kanser çeşitleri ve kemik hastalıkları başta olmak üzere farklı tehlikelerden koruduğunu biliyor muydunuz? Mutluluk hormonu salgılamanıza da yardımcı olabilecek güneş ışınları, korucu ürünlerle cildinizi garantiye aldığınız sürece D vitamini depolama sürecinde çok işinize yarayacak!

d vitamini güneş

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Hangi Vitamin Ne İşe Yarar? En Çok Hangi Besinde Var?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
D Vitamini Nelerde Var? Vitamin Kaynağı 7 Doğal Besin 09.11.2018 tarihinde yayınladı.