Dukan Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Tarifleri ve Evrelere Uygun Beslenme

Yüksek Protein Sıfır Karbonhidrat!

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Fazla kilolardan kurtulmak ve verilen kiloyu geri almamak, zayıflamak isteyenlerin en büyük hayalidir. Dönem dönem ortaya çıkan zayıflama programları kısa sürede kilo vermeyi kolaylaştırsa da verilen kilonun sabit kalması çok zordur.

40 yılı aşkın bir süredir var olan ve popülerliğini hala koruyan Dukan diyeti listeleri kısa sürede kilo vermek isteyenler için bir başucu rehberi görevi görmektedir. Her beslenme programında olduğu gibi Dukan diyeti ve spor birlikteliği de verilen kiloların geri alınmasını engellemeye yardımcıdır.

dukan diyeti

Dukan Diyeti Nedir?

 • Fransız beslenme uzmanı olan Pierre Dukan tarafından hazırlanan yüksek protein içeriğine sahip Dukan diyeti, özellikle uzmanın Dukan Diyeti kitabından sonra popüler olmuştur.
 • Çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan Dukan diyeti, birçok kişi tarafından uygulanmaktadır.
 • Bu diyeti yapabilmek için öncelikli olarak vücut ölçüleriniz, daha önce yaptığınız diyetler, kronik hastalığınızın olup olmaması, aile geçmişiniz gibi kişisel bilgiler içeren Dukan diyeti atak evresi testi olarak da bilinen Dukan diyeti testi yapılır.
 • Bu test sonucunda Dukan diyeti hesaplama yani diyetin evrelerinin kaç gün süreceği hesaplanır.
dukan diyeti nasıl yapılır

Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir?

Dukan diyeti atak, kilo verme ya da seyir, güçlendirme ya da korumaya hazırlık ve sürdürme evresi olmak üzere toplam dört evreden oluşur:

 • 1. Evre Atak: Dukan diyeti 1. evre yani atak evresinde amaç metabolizmayı şaşırtmaktır. Şişman bireylerin depoladığı yağı yakmaları için metabolizmasını değiştirmek için Dukan diyeti menüsü içinde yüksek proteinli belli başlı besinlere yer verilir.
 • 2. Evre Seyir: Dukan diyeti seyir aşaması birinci aşamadaki besinlere marul, mantar, kabak, kereviz, lahana, brokoli, patlıcan ve enginar gibi sebzelerin eklenmesi aşamasıdır.
 • 3. Evre Güçlendirme: Güçlendirme evresinde hem et hem de sebze yemeye izin verilir.
 • 4. Evre Sürdürme: Sürdürme aşamasında ise dukan diyetinde yasaklanan bazı besinlere yemeye izin verilir ancak bu aşamada haftanın bir günü atak evresi uygulamasına devam edilir. Haftada 2 öğün kişi istediği yiyecekleri yiyebilir.
dukan tarif

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti ilk hafta yani atak evresinde:

 • Yağsız yoğurt, sakatat, yağsız dana eti, tavuk, balık, hindi, yağsız peynir, yağsız süt, yumurta ve yulaf kepeği tüketilir.
 • Hedeflenen kiloya göre atak evresinin süresi belirlenir.
 • Genel olarak ilk evrede Dukan diyeti listesi 1 haftalık uygulanır.
 • Hedef 5 kilodan az ise 1, 5 kiloysa 3, 5-10 kiloysa 5, 10-20 kilo ise Dukan diyeti listesi 10 günlük uygulanır.

Diyetin ikinci aşamasında seyir evresinde:

 • Önce protein diyeti ve ardından da sebze diyeti uygulanır.
 • Daha sonra protein ve sebzeler bir arada tüketilebilir.
 • Bu aşamada dolmalık biber, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, marul, ıspanak, enginar, domates, kabak, şalgam, taze fasulye, patlıcan, salatalık, kereviz gibi karbonhidrat içermeyen Dukan diyeti sebzeleri kullanılır.

Diyetin üçüncü aşamasında güçlendirme evresinde:

 • 1. ve 2. aşamadaki Dukan diyeti yemek listesi içeriklerine ekmek, meyve, makarna, kuru baklagil, pilav gibi besinler sınırlı miktarda eklenir.

Diyetin son evresinde:

 • Sürdürülebilirlik, yani dukan diyetinin yaşam şekli haline getirilmesi amaçlanır.

Dukan Diyeti Listesi

 • Bu diyet ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri Dukan diyeti ne yenir sorusudur. Dukan diyeti haftalık yemek listesi kişinin bulunduğu evreye göre hazırlanır.
 • Dukan diyeti meyve tüketimini sınırlayan bir beslenme programıdır.
 • Gün içinde sadece 1-2 çay kaşığı zeytinyağı tüketimine izin vermesi ve neredeyse ilk aşamalarda karbonhidratın sıfır olması Dukan diyeti püf noktaları arasındadır.
 • Ayrıca Dukan diyeti tuz kısıtlayıcıdır. Mümkün olduğunca tuzsuz yemeye teşvik eden Dukan diyeti kahve tüketimine şekersiz olması kaydı ile izin verir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu yağı Dukan diyeti ceviz ile karşılar.
 • Dukan diyeti zeytin tüketimini tuzsuz olmak şartı ile günde 7 adet olarak seyir aşamasında izin verir.
 • Dukan diyeti yulaf içeriği yüksek bir diyettir. Bu nedenle kabızlık probleminin pek yaşanmadığı Dukan diyeti yoğurt tüketimini de destekler.
 • Dukan diyeti tatlandırıcılar kullanılarak esnek bir hale getirilebilir.
 • Yüksek protein içeriğine sahip Dukan diyeti yumurta tüketiminin haşlanmış olmasını gerektirir.

Dukan Diyeti Zararları Nelerdir?

 • Uzun yıllardır popülerliğini koruyan soru ise Dukan diyeti zararlı mı? Bu konuda sağlık uzmanları ikiye ayrılır. Bir kısmı Dukan diyeti uygulama konusunda kişilere destek verirken bir kısmı da diyetin zararları olduğunu belirtmektedir.
 • Yüksek protein içeren beslenme programı özellikle kronik hastalığı olanlar tarafından uygulanmamalıdır. Uzun süre düşük karbonhidrat tüketimi sağlayan Dukan diyeti ürünleri kasların erimesine ve halsizliğe sebep olabilir. Ayrıca meyve ve sebze kısıtlaması da olduğu için vücut gerekli olan vitamin ve mineralleri alamaz.
 • Kısa dönemde kilo vermeyi desteklese de Dukan diyeti uzun dönemde sağlıklı bir diyet ile verilen kilo süreci ile aynı etkiyi gösterir. Dukan diyeti Ramazan ayında uzun süre açlığın ve susuzluğun yaşandığı bu ayda uygulanmamalıdır.

Dukan Diyeti Yapanlar ve Yorumları

 • Dukan diyeti özeti, yüksek protein, düşük yağ, düşük karbonhidrat kullanımı olan uzun dönemde sağlık problemi yaşatabilen bir diyettir.
 • Dukan diyeti yapanlar çok kısa sürede yüksek kilolar vermektedir. Ancak verilen bu kiloların büyük çoğunluğu vücutta biriken ödemdir.
 • Kısa dönemli yapıldığında kilo veren Dukan diyeti uygulayıcıları, yorumlarında diyetin kolay uygulandığını ama çeşitliliği az olduğundan dolayı uzun süre uygulayamadıklarını söylemektedir.

dukan diyeti

Kısa Sürede Zayıflatan 12 Dukan Diyeti Tarifi

1) Karnabaharın En Sağlıklı Hali: Dukan Diyetine Uygun Karnabahar Kısırı

Karnabahar, soğan, domates, salatalık, maydanoz, turşu, zeytinyağı ve salca kullanılarak hazırlanan karnabahar kısırı, lezzeti ile olduğu kadar düşük kalorisi ve dukan diyetine uygun özellikleri ile öğünlerinizi süsler. Dukan diyetine uygun karnabahar kısırı hazırlayarak öğünlerinizi daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Dukan Diyetine Uygun Karnabahar Kısırı

Tarif: Dukan Diyetine Uygun Karnabahar Kısırı

2) Kim Demiş Diyet Yapanlar Cips Yemez Diye: Dukan Diyeti Cipsi

Yulaf kepeği, kepekli un, süt, kekik, nane, tuz ve kimyon kullanılarak hazırlanan Dukan diyeti cipsi, yoğurt ile birlikte ara öğün olarak tüketilebilir. Yüksek lif içeriğine sahip olan cips ara öğünlerinize sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra bağırsak çalıştırıcı etkisinden dolayı diyetinize uyumu kolaylaştırır. Dukan Diyeti Cipsi

Tarif: Dukan Diyeti Cipsi

3) Diyet Yaparken Ekmek Yemenin Keyfi: Dukan Diyetine Uygun Yulaf Kepekli Ekmek

Süt, maya, yulaf kepeği, peynir ve yoğurt kullanılarak hazırlanan yulaf kepekli ekmek dukan diyetine uygun bir besindir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içeriği ile sofralarınıza sağlık getiren dukan diyetine uygun yulaf kepekli ekmek ile diyet yaparken ekmek yemenin keyfini yaşayabilirsiniz. Dukan Diyetine Uygun Yulaf Kepekli Ekmek

Tarif: Dukan Diyetine Uygun Yulaf Kepekli Ekmek

4) Lezzetli ve Sağlıklı Diyetler İçin: Dukan Diyeti Tavuk Çorbası

Tavuk, salça, yulaf kepeği ve yoğurt kullanılarak hazırlanan tavuk çorbası, unsuz olduğundan dolayı dukan diyetine uygundur. Faydaları kadar sağlığa yararları ile de ön plana çıkan Dukan diyeti tavuk çorbası, hem pratik hazırlanışı hem de doyurucu olmasından dolayı Dukan diyeti programı içinde yer alır. Dukan Diyeti Tavuk Çorbası

Tarif: Dukan Diyeti Tavuk Çorbası

5) Yumuşacık Lezzetin Keyfini Çıkarın: Dukan Diyeti Ekmeği

Yumurta, yoğurt, yulaf kepeği, maya, süt ve kabartma tozu kullanılarak hazırlanan Dukan diyeti ekmeği, yumuşacık lezzeti ile sofranıza renk getirir. İçeriğinde yer alan besin öğelerinin yüksek vitamin ve mineral değerleri bağışıklık sistemini güçlendirerek diyet yaparken oluşan halsizliği engeller. Dukan Diyeti Ekmeği

Tarif: Dukan Diyeti Ekmeği

6) Diyet Yaparken Tatlı Yemenin Dayanılmaz Hafifliği: Dukan Diyetine Uygun Sütlaç

Dukan diyeti ara öğünler için alternatif bir tatlı olan sütlaç, diyet süt, yulaf kepeği, tarçın ve akçaağaç şurubu ya da esmer şeker kullanılarak hazırlanır. Pirinç yerine kullanılan yulaf kepeği kan şekerini yavaş yavaş yükselttiğinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaratır. Diyet yaparken hissedilen açlık ve tatlı krizleri için uygun olan sütlaç lezzeti ve hafifliğinden dolayı tercih edilir. Dukan Diyetine Uygun Diyet Sütlaç

Tarif: Dukan Diyetine Uygun Diyet Sütlaç

7) Poğaçamı da Yerim Diyetimi de Yaparım: Dukan Diyeti Poğaça

Yumurta, zeytinyağı, süt, yoğurt, maydanoz, yulaf kepeği, peynir ve mahlep kullanılarak hazırlanan poğaça tüm dukan diyeti aşamaları için uygundur. Yüksek protein ve lif içeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlayarak diyet yapmayı kolaylaştıran dukan diyeti poğaça, ara öğünleriniz ve kahvaltılarınız için farklı bir alternatiftir. Dukan Diyetinin Tüm Evrelerine Uygun Poğaça

Tarif: Dukan Diyetinin Tüm Evrelerine Uygun Poğaça

8) Diyet Hiç Bu Kadar Lezzetli Olmamıştı: Peynir Nugget (Dukan Diyetim)

Kaşar peyniri, çok az zeytinyağı, yulaf kepeği ve mısır unu kullanılarak hazırlanan peynir nugget, çeşit bakımından zayıf olan diyet listenizi renklendirir. Kahvaltı ya da ara öğünleriniz için mükemmel bir alternatif olan peynir nugget Dukan diyetine uygun bir besindir. Dukan Diyetine Uygun Peynir Nugget

Tarif: Dukan Diyetine Uygun Peynir Nugget

9) Yeşil Çay ve Maden Suyunun Muhteşem Uyumu: Dukan Diyeti Kürü

Yeşil çay, maden suyu, su ve yarım limon kullanılarak hazırlanan Dukan diyeti kürü, içeriğinde yer alan yüksek antioksidan bileşenler ile toksin ve ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olarak kilo vermenizi destekler. Dukan diyeti tariflerim arasında yer alan kürü kahvaltıdan sonra gün boyu içilebilir. Dukan Diyeti Kürü

Tarif: Dukan Diyeti Kürü

10) Diyet Yaparken Poğaça Yenmez Diyenlere: Dukan Diyetine Uygun Dereotlu Poğaça

Dereotu, süt, zeytinyağı, yulaf kepeği, maya ve yumurta kullanılarak hazırlanan dereotlu poğaça, damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Dukan diyeti beslenme listesi için uygun bir besin olan poğaçayı ara öğünleriniz ve kahvaltılarınızda gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Yüksek oranda protein içeren dukan diyetine uygun dereotlu poğaça pratik yapımı ile diyet menülerinin aranılan lezzetleri arasında yer alır. Dukan Diyetine Uygun Dereotlu Poğaça

Tarif: Dukan Diyetine Uygun Dereotlu Poğaça

11) Yeşil Çay ve Tarçının Zayıflatan Birlikteliği: Zayıflatan Dukan İçeceği

Tarçın, yeşil çay, limon, su ve maden suyu kullanılarak hazırlanan zayıflatan Dukan içeceği, vücutta detoks etkisi yaratarak kilo vermeye yardımcı olur. Metabolizma hızını arttıran içeceği kahvaltıdan sonra gün boyu içebilirsiniz. Şok Zayıflatan Dukan İçeceği

Tarif: Şok Zayıflatan Dukan İçeceği

12) Yeşil Çay ve Maden Suyu ile Yağlarınızdan Kurtulun: Yağ Yakan Ödem Söktüren Dukan Bira

Maden suyu, yeşil çay, limon ve su kullanılarak hazırlanan içecek özellikle yaz aylarında serinletici etki yaratır. İçeriğindeki bileşenler nedeniyle metabolizmayı arttıran yağ yakan ve ödem söktüren bira, vücudunuzu toksinlerden arındırır. Yağ Yakan Ödem Söktüren Dukan Bira

Tarif: Yağ Yakan Ödem Söktüren Dukan Bira

Diyet tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Beklenen Efsane Cuma geldi! Stoklarla sınırlı ürünler için hemen tıklayın.

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dukan Diyetine Uygun Karnabahar Kısırı Tarifi

Dukan Diyetine Uygun Karnabahar Kısırı

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Dukan Tostu (Diyet) Tarifi

Dukan Tostu (Diyet)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Karatay Diyeti'ne Uygun Sebze Kavurması Tarifi

Karatay Diyeti'ne Uygun Sebze Kavurması

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Dukan Diyeti Tavuk Çorbası Tarifi

Dukan Diyeti Tavuk Çorbası

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Dukan Lorlu Yumurta ( Her Evre ) Tarifi

Dukan Lorlu Yumurta ( Her Evre )

1-2 kişilik, 25dk Hazırlık, Pişirme yok
Balkabaklı Cips (Tüm Diyetlere Uygun) Tarifi

Balkabaklı Cips (Tüm Diyetlere Uygun)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
Fit Kurabiye (Glutensiz Diyetlere Uygun) Tarifi

Fit Kurabiye (Glutensiz Diyetlere Uygun)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası Tarifi
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası

Taro (Gölevez) Bitkisi: Akdeniz'de Bir Cevher! Topraktan gelen şifalı besinler listesine bir yenisi daha eklendi.…

Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek Tarifi
Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek

Stresi Azaltmak İçin Ne Yemeli? Yaşamın pek çok alanında, insanlar stresli dakikalar yaşayabilir. Oluşan stres…

Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir? Tarifi
Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir?

Pöç: Dana Etinden Kemikli Lokum Et! Et yemeklerine ilgisi olan pek çok kişi, pöç hakkında…

Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?
Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?

Mormiks Baklava: Şeker Hastaları Yiyebilir Türk mutfağının sevilen tatlıları arasında asırlardır yerini koruyan baklava, çok…

Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan Tarifi
Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan

Ankara’da Künefenin En İyi Adresleri Özel olarak hazırlanan künefe peynirinin kullanıldığı yöresel tatlılardan biridir künefe.…

Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem Tarifi
Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem

Sivilcelerinizi Anında Kurutun! Günümüzde her yaştan insanın problemi olan sivilceler hiç olmadık zamanlarda çıkıp canınızı…

Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası Tarifi
Taro (Gölevez) Nedir? Şaşırtıcı 6 Faydası

Taro (Gölevez) Bitkisi: Akdeniz'de Bir Cevher! Topraktan gelen şifalı besinler listesine bir yenisi daha eklendi.…

Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek Tarifi
Stres Azaltıcı, Kaygı Giderici 12 Sağlıklı Yiyecek

Stresi Azaltmak İçin Ne Yemeli? Yaşamın pek çok alanında, insanlar stresli dakikalar yaşayabilir. Oluşan stres…

Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir? Tarifi
Pöç Nedir? Püf Noktaları, Nerede Yenir?

Pöç: Dana Etinden Kemikli Lokum Et! Et yemeklerine ilgisi olan pek çok kişi, pöç hakkında…

Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?
Mor Baklava Nedir? Malzemeleri, Nasıl Yapılır?

Mormiks Baklava: Şeker Hastaları Yiyebilir Türk mutfağının sevilen tatlıları arasında asırlardır yerini koruyan baklava, çok…

Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan Tarifi
Ankara’da Künefe Nerede Yenir? 13 Meşhur Mekan

Ankara’da Künefenin En İyi Adresleri Özel olarak hazırlanan künefe peynirinin kullanıldığı yöresel tatlılardan biridir künefe.…

Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem Tarifi
Sivilce Kurutucu: Doğal ve Hızlı 8 Yöntem

Sivilcelerinizi Anında Kurutun! Günümüzde her yaştan insanın problemi olan sivilceler hiç olmadık zamanlarda çıkıp canınızı…

En Yüksek Östrojen İçeren 10 Mucizevi Besin Tarifi
En Yüksek Östrojen İçeren 10 Mucizevi Besin

Östrojen Hormonu Doğal Yollarla Nasıl Artırılır? Hormonlar vücudun yapı taşlarından biridir ve vücut fonksiyonlarının çalışmasına…

1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Zayıflatan Kahve Diyeti Listesi

Şok Kahve Diyeti ile Her Gün 1 Kilo! Zayıflamak isteyenlerin sık sık tükettiği kahve, yağ…

Et Mühürleme Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Püf Noktaları
Et Mühürleme Nasıl Yapılır? Teknikleri ve Püf Noktaları

Lezzet İçin Doğru Seçim: Et Mühürleme Sağlıklı yaşamın sırrı düzenli ve dengeli beslenmeden geçer. Doktorlar…

Ülkenin En İyi 16 Karadeniz Lokantası Tarifi
Ülkenin En İyi 16 Karadeniz Lokantası

Karadeniz Mutfağının Leziz Adresleri Balık etleri ve sebzelerle lezzetlenen Karadeniz mutfağı, birbirinden farklı iştah açan…

Meyve, Sebze ve Yeşillikler Uzun Süre Nasıl Saklanır? Tarifi
Meyve, Sebze ve Yeşillikler Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Meyve ve Sebzeleri Doğru Saklama Yöntemleri Market dönüşü mutfağa girdiğinizde, aldığınız sebze ve meyvelerin uzun…

İstanbul’un En İyi 20 Balık Restoranı Tarifi
İstanbul’un En İyi 20 Balık Restoranı

İstanbul’da Lezzetli Balık Nerede Yenir? Marmara Denizi’nin İstanbullu halka sunduğu nimetlerden biri de çok faydalı…

Tarifler Geri
Videolar Geri