Folik Asit Eksikliği, Faydaları, Nelerde Var? Folik Asit İçeren Besinler

Anne Sağlığı ve Bebek Gelişimi İçin Folik Asit Vitamini

Folik Asit Nedir?

B grubu vitaminlerden biri olan folik asit, DNA sentezi ve hücre bölünmesi gibi çok sayıda önemli fonksiyonda rol alır. Kanser hastalıkları, psikolojik rahatsızlıklar, sinir sistemi bozuklukları ve daha çok sayıda sağlık problemi için iyileştirici etkileri olduğu kanıtlanan bu vitaminin eksikliği de çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Özellikle gebelik döneminde yeterli folik asit alınmaması durumunda Spina Bifida gibi nöral tüp defektleri başta olmak üzere, pek çok doğumsal anomali meydana gelebilir. Hem anne karnında hem de doğum sonrası yaşamda gelişimin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi için folik asit bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ve olası bir eksikliğin önüne geçilmesi gerekir.

folik asit eksikliği

Folik Asit Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Folik asit eksikliği vücudun tüm hücrelerini etkileyen ve dolayısıyla çok çeşitli belirtilere neden olabilen bir problemdir. Vücutta folik asit düşüklüğü meydana geldiğinde ilk olarak eritrosit (kırmızı kan hücresi) gibi hızlı bölünen vücut hücreleri, daha sonra ise diğer dokular etkilenir. Dolayısıyla gözlemlenen ilk belirtilerden biri kansızlık problemidir.

Çocuklarda folik asit eksikliği büyümenin yavaşlamasına ve sağlıklı gelişimin sürdürülememesine yol açabilir. Büyüme geriliği ishal, iştahsızlık, uyku bozukluğu, unutkanlık ve mide bulantısı gibi şikâyetlerle seyrediyorsa akla folik asit eksikliği gelmeli ve mutlaka doktor kontrolü tercih edilmelidir.

Vücutta folik asit eksikliğine işaret eden diğer belirtiler:

 • Yorgunluk
 • Enerji düşüklüğü
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Bayılma hissi ve çabuk yorulma şeklinde sıralanabilir.

Bu şikâyetlerle birlikte baş ağrısı, çarpıntı hissi, kulaklarda çınlama, solgun cilt görünümü, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk hissi de folik asit eksikliğinde gözlemlenebilen klinik belirtilerdir.

folik asit faydaları

Folik Asit Faydaları ve Görevleri

 • Folik asidin en temel kullanım alanları nöral tüp defektlerinin oluşumunu önleme ve tedavi etme; damar sertliği, kemik erimesi ve servikal displazi (rahim ağzı hücrelerinin anormal düzeyde büyümesi) tedavisi şeklinde sıralanabilir.
 • Nöral tüp defekti, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında meydana gelen ve hem beyni hem omuriliği etkileyen gelişimsel bir anomalidir. En sık görülen nöral tüp defekti spina bfida adlı gelişim bozukluğudur ve gebeliğin erken dönemlerinde yapılan folik asit desteğinin nöral tüp defekti ile karşılaşma oranını %48 ila %80 arasında azalttığı kanıtlanmıştır.
 • Folik asit kanda bulunan homosistein adlı protein düzeyini dengeleyerek damar sertliği gibi çok sayıda kalp-damar hastalığına karşı da koruma sağlar.
 • Günlük yeterli düzeyde folik asit alımının kalp krizi, inme ve çok sayıda damar hastalığının gelişme riskini azalttığı söylenebilir.
 • Kanda bulunan homosistein adlı protein yapısı, yalnızca kalp ve beyin damarlarına değil kemiklere de zarar veren bir maddedir. Özellikle kadınlarda yüksek homosistein düzeyine bağlı olarak kemik yapısının bozulduğu ve osteoporoz (kemik erimesi) gelişme riski arttığı görülür. Düzenli folik asit alımı ile homosistein düzeyini kontrol altında tutmak ve kemik erimesi riskini azaltmak mümkündür.
 • Rahim ağzı hücrelerinin anormal düzeyde büyümesi şeklinde tanımlanan servikal displazi, ilerleyen dönemlerde kanserleşme gösterebilen ciddi bir sağlık problemidir. Yapılan araştırmalar günlük 10 mg folik asit desteği verilmesi ile servikal displazi hastalığının gerilediğini, rahim hücrelerinin normal boyutlara döndüğünü ortaya koymuştur.

folik asit içeren besinler

Folik Asit Nelerde Var?

Folik asit içeren yiyeceklerin listesi:

Karaciğer: Yağda pişmiş karaciğerin bir porsiyonunda yaklaşık 240 mcg folik asit bulunur ve bu nedenle karaciğer en iyi folik asit kaynaklarının başında gelir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Folik asit bakımından son derece zengin besinlerdir:

 • Brüksel lahanası
 • Ispanak
 • Brokoli
 • Yeşil fasulye
 • Marul
 • Karnabahar
 • Bezelye
 • Taze mısır

Meyveler: Folik asit kaynağı meyveler arasında:

 • Portakal
 • Greyfurt
 • Muz

Ayrıca:

 • Kepekli ekmek
 • Beyaz ekmek
 • Haşlanmış makarna
 • Haşlanmış pirinç de folik asit açısından son derece zengin besinler arasında yer alır.

folik asit hamilelik

Folik Asit Hamilelik İçin Gerekliliği ve Önemi

Folik asit eksikliğinde ortaya çıkan en ciddi problemlerden biri embriyonik gelişim anomalileridir. Gebelik durumunda yetersiz folik asit alımına bağlı olarak ortaya çıkan bu anomaliler nöral tüp defektleri olarak adlandırılır ve beyin-omurilik gelişimini etkileyerek hem fiziksel hem zihinsel problemlere neden olur.

Nöral tüp defektleri yaşamı zorlaştıran sayısız zorluğa ve hatta ölüme yol açabilir. Nöral tüp defektlerine bağlı olarak gelişen başlıca problemler yürüyememe ya da yürüme güçlüğü, hidrosefali (beyinde su toplanması), idrar yolu enfeksiyonları, idrarın böbreklere kaçışına bağlı kronik böbrek yetmezliği, omurga eğriliği veya duruş bozukluğu, geçmeyen sırt ağrıları, menenjit, %10-15 düzeyinde görülebilen zeka geriliği, %60 oranında öğrenme güçlüğü ve konsantrasyon bozukluğu şeklinde sıralanabilir.

Bu hastalığın görülme sıklığı gebelik döneminde düzenli olarak alınan folik asit desteği ile %80 oranında azaltılabilir. Gebeliğin başlangıcı itibariyle her gün 400 miligram folik asit alımına özen gösterilmesi, beslenme alışkanlıklarının bu doğrultuda düzenlenmesi gerekir.

Anne adaylarının öncelikle gebelik muayenesi yaptırması ve tüm değerlerle birlikte folik asit gebelik düzeyini ölçtürmesi gerekir. Daha sonra öğünlere mümkün olduğunca yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, maydanoz, nane, baklagiller ve tohumlu gıdalar eklenmelidir.

Ancak yalnızca beslenme ile günlük folik asit ihtiyacını karşılamak sanıldığı kadar kolay değildir. Bu noktada genellikle doktor tarafından folik asit ilacı önerilir ve günlük folik asit ihtiyacını karşılamak için ilaç tedavisi ile birlikte besin desteği sürdürülür.

folik asit ilaçları

Folik Asit Nasıl Kullanılır?

Gebelik döneminde folik asit kullanımı son derece gereklidir ve göz ardı edilmemelidir; ancak tüm riskler göz önünde bulundurulmalı ve ilaç takviyesi mutlaka doktor tavsiyesiyle alınmalıdır.

Folik asit çeşitleri genellikle gebelik başlamadan kullanılmak üzere geliştirilen formu ve gebeliğin başlangıcı ile birlikte kullanılmaya başlanan folik asit formu olarak iki şekilde üretilir.

Folik asit fiyatları da üretilen ilaç formuna ve ilacın dozuna göre değişiklik gösterir. Plansız gebelik gelişmişse öğrenildiği andan itibaren mutlaka folik asit takviyesi alınmalı, bu durumlar için geliştirilmiş olan ilaç formları tercih edilmelidir.

Folik asit ilacının günlük kullanım sıklığı doktorunuz tarafından belirlenir. Belirtilen kullanım yöntemlerine uymanız ve düzenli kontroller ile folik asit değerini ölçtürmeniz bebeğinizin anne karnındaki gelişimi açısından son derece önemlidir.

folik asit eksikliği

Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi folik asit takviyesi de vücutta bazı yan etkilere yol açabilir. Görülen yan etkilerin sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterdiği gibi bazı durumlarda hiçbir yan etkinin gelişmediği de görülür.

En sık karşılaşılan folik asit yan etkileri kas kasılmaları, karın krampları, mide bulantısı ve hazımsızlık hissi, uyku düzeninde bozulma, ishal ve gaz gibi bağırsak problemleri, sinirlilik hali ve bilinç bulanıklığı şeklinde sıralanabilir. Bu etkiler genellikle kısa süreli olarak gelişir ve çok büyük rahatsızlıklara yol açmadığı bilinir.

Ancak folik asit kullanımı sonrasında nefes almada zorluk, hırıltılı nefes alma; yüzde, dudaklarda ve göz kapaklarında şişlik, deride döküntü ve vücutta kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet gibi şikâyetlerin gelişmesi bu ilaç içerisinde bulunan bazı maddelere karşı alerjiniz olduğunu gösterir.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında acil tıbbi müdahaleye başvurulması gerekir.

Kaynakça:

http://www.synlab.com.tr

Folat Nedir? Eksikliği ve Düşüklüğü, Hangi Besinlerde Bulunur?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Parfesi Tarifi
Evde Ne Varsa Parfesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Keki Tarifi
Evde Ne Varsa Keki10-12 kişilik, 35dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Şipşak Makarna Tarifi
Evde Ne Varsa Şipşak Makarna4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Mozaik Pastası Tarifi
Evde Ne Varsa Mozaik Pastası4-6 kişilik, 5dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Teremyağlı Evde Ne Varsa Pastası Tarifi
Teremyağlı Evde Ne Varsa Pastası8-10 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama
Aşure (Evde Ne Varsa Aşuresi) Tarifi
Aşure (Evde Ne Varsa Aşuresi)10-12 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Zeytinyağlı Sebze Yemeği Tarifi
Evde Ne Varsa Zeytinyağlı Sebze Yemeği2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Kolay Pasta (Evde Ne Varsa Pastası) Tarifi
Kolay Pasta (Evde Ne Varsa Pastası)12-14 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Glutensiz Yulaf Ezmesi Olur Mu? Tarifi
Glutensiz Yulaf Ezmesi Olur Mu?

Yulaf Ezmesi Glutenli Mi Glutensiz Mi? Yulaf ezmesi pek çok kişinin sağlıklı öğünlerine eşlik eden…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi? Tarifi
Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi?

Tavuktan Yumurtasından Büyük: Kaz Yumurtası Kaz yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz…

Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri Tarifi
Mum Yapımı, Malzemeleri ve Çeşitleri

Çeşit Çeşit Mum Yapımı Evinizi dekore etmek ya da arkadaşlarınıza hediye etmek için mum almak…

Gluten İçeren Besinler Listesi Tarifi
Gluten İçeren Besinler Listesi

Hangi Yiyecek ve İçeceklerde Gluten Var? Buğday ve arpa gibi tahılların içinde yer alan gluten…

Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi? Tarifi
Kaz Yumurtası: Fiyatı, Faydaları, Yenir mi?

Tavuktan Yumurtasından Büyük: Kaz Yumurtası Kaz yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz…

Mısır Ununda Gluten Var Mı? Tarifi
Mısır Ununda Gluten Var Mı?

Gluten Hassasiyetinde Mısır Unu Tüketilebilir Mi? Gluten hassasiyeti olan kişiler çölyak hastalığında görülen semptomların benzerlerini…

Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı Tarifi
Çobançantası Otu: Faydaları ve Kullanımı

Çobançantası Otu: Kadın Hastalıklarına Birebir! Faydalarıyla olduğu kadar ismiyle de dikkat çeken çobançantası tarımsal arazilerde…

Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi
Limon Tuzu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları ve Kullanımına Dair İpuçları Limon tuzu nedir? Mutfakta hazırlanan tariflerden genel ev…

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif Tarifi
Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır, Yenir? 10 Enfes Tarif

Hellim Nasıl Kızartılır? Nasıl Yenir? Peynir denildiğinde akla gelen beyaz peynir ve kaşar peyniri genellikte…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Etkili 6 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm Tarifi
Mide Gazına Ne İyi Gelir? Anında Rahatlatan 12 Çözüm

Mide Gazı Nasıl Geçer? 12 Doğal Çözüm Mide gazına neler iyi gelir sorusu hazım problemi…

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası Tarifi
Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? 6 Kolay Püf Noktası

6 Pratik Adımda Hijyenik Mutfak Dolabı Temizliği Mutfak dolabı temizliği, her evin mutlak temizliklerinden biridir.…

Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karbonat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Karbonat ve Çok Amaçlı Kullanım Alanları Mutfakta tariflere eklenmesi amacıyla bulundurulan karbonat, aslında birçok yarara…

Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası Tarifi
Adaçayı Yağının 16 Mucizevi Faydası

Mucizevi Adaçayı Yağı Faydaları Adaçayı yağı faydaları ile tanışmaya hazır mısınız? Adaçayı, pek çok vitamini…

Tarifler Geri
Videolar Geri