Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Tereyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi

Mutfaklardan Eksik Olmayan Tereyağı Kaç Kalori?

Tereyağı diğer yağlar gibi yemeklerin yapımında kullanılan ve yiyecekleri lezzetlendiren bir yağ türüdür. Sütün oldukça lezzetli bir dönüşümü olan tereyağı çorbadan tatlıya kadar pek çok alanda kullanılmaktadır. Yapım aşaması da bir hayli zahmetli olan tereyağının ekonomik değeri de yüksektir. Sağlıklı beslenme yolunda genellikle tereyağından uzak durulduğu bilinmektedir. Fakat birazdan sizlere tereyağının faydalarını açıkladığımızda neden daha önce tüketmediğinizi düşünebilirsiniz. Eski zamanların insanlarının sağlık sırrı olan tereyağı kalori bilgisini incelediğimiz bu sayfada sizlere lezzetli ve tam kıvamında tereyağı yapımı da önereceğiz.

Diyet yapıyorum tereyağı yemeli miyim? Tereyağı kaç kaloridir? Tereyağını evde kendim yapabilir miyim? gibi tüm merakınızı giderecek bilgiler şimdi sizlerle. Buzdolabında tereyağını bulundurmak için birçok nedeniniz var. Tereyağını daha yakından tanımak için yazılanlara dikkat kesilebilirsiniz!

1 kaşık tereyağı kaç kalori

Tereyağı Kaç Kalori?

Kurabiyelerin kıtır kıtır olma nedeni, çorbaların mis kokusu, pilavın lezzet sırrı olan tereyağı diğer yağlardan farklı kalori miktarına sahiptir. Şimdi sizlerle tereyağında bulunan kalori değerlerine göz atalım:

 • 1 çay kaşığı tereyağı kaç kalori: 30 kalori
 • 1 kaşık tereyağı kaç kalori: 113 kalori
 • 100 gr tereyağı kaç kalori: 753
 • Bıçağın ucuyla alınan tereyağı: 30 kalori
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı: 38 kalori
 • 1 çay bardağı dolusu tereyağı: 753 kalori
 • 1 su bardağı dolusu tereyağı: 1431 kalori
 • 250 gramlık bir paket tereyağı: 1883 kalori

tereyağı kaç kalori

Tereyağı Besin Değerleri

Hayvansal bir yağ türü olan tereyağının besin değeri de yüksektir. Doktorlar kolesterolü yüksek olan kişilerin ölçülü şekilde tüketmesini önermektedir. Tereyağının besin değerini tablosunu inceleyecek olursanız şu tablo dikkatinizi çekecektir:

100 gram ölçüdeki tereyağında:

 • 0.85 gram karbonhidrat
 • 0.19 gram protein
 • 83.22 gram yağ
 • 191 mg kolesterol
 • 7 mg sodyum
 • 20 mg potasyum
 • 15 mg kalsiyum
 • 559 iu A vitamini
 • 0.09 gram demir bulunmaktadır.

Gerçek Tereyağı Nasıl Anlaşılır? 6 Kolay Yöntem

tereyağı kilo aldırır mı

Tereyağı Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

 • Sağlıklı bir beslenme sürecinde bir kişinin gün içinde alması gereken yağ miktarı, harcadığı enerjinin %25’ i kadar olmaktadır. Tabi bu rakamı kişinin sağlık durumu da etkileyecektir.
 • Alınan yağlar, yemeklere eklenen yağlardan ve besinlerin kendi yağlarından karşılanmaktadır. Diyet beslenmesi uyguluyorsanız alacağınız yağın miktarı kadar türü de önemli olacaktır.
 • Tereyağının diyetteki yerine uzmanlar çok farklı görüşler eklemiştir.
 • İngiltere’de yapılan araştırmalara göre tereyağı tüketiminin kişiye herhangi bir zararı olmayacaktır. Kilo alma korkusu olanların da bolca tereyağı tüketebileceğini vurgulamışlardır.
 • Ülkemizde tereyağı üzerine yapılan tartışmalarda ise kişilerin ölçülü şekilde tüketmesi, aksi halde aşırı tüketimde kilo olarak kalacağı belirtilmiştir. Tereyağı diyet ve beslenme uzmanlarını ikiye ayıran bir besin olmaktadır.
 • Kilo vermek isteyenlerin margarin yerine doğal tereyağı tüketmeleri önerilmektedir.
 • Besin değeri yüksek olduğu için kişiyi tok tutacaktır. Böylece daha az acıkma yaşanacaktır. Eğer öğünlerinizde yağlı yiyecekler varsa tereyağı ile olan yemekleri tüketmeyi erteleyin.
 • Tereyağı dengesi sağlandığında ve ölçülü tüketildiğinde kilo alımı korkulacak bir durum olmaktan çıkacaktır.
 • Vitamin, mineral açısından zengin tereyağı, yüksek kolesterol seviyesi ile kalp-damar rahatsızlığı geçirmiş kişilerin diyetinde yer almamalıdır.

Zeytinyağı Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

tereyağı kalori

Tereyağı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tereyağının faydalarını ve zararlarını daha detaylı öğrenmek adına sizlere aşağıdaki listeyi hazırladık. Tüketmeden önce bir göz atmanızda fayda olacak!

Tereyağı Faydaları:

 • Mineral açısından oldukça zengindir. Krom, çinko ve güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. İyot kaynağı olarak da tüketilen tereyağı sağlıklı beslenme yolunda ölçülü şekilde tüketilmelidir.
 • Tereyağında birçok vitamin yer alır. Sahip olduğu vitaminler sayesinde göz ve kalp sağlığını korumaktadır.
 • Tereyağı bağışıklık dostudur. Bağırsaklarda oluşan parazitleri yok edecek kadar etkilidir.
 • Antioksidan bir besin kaynağıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında rol alır. Enfeksiyon oluşumuna karşı koruyucu olmaktadır. Bu özelliği ile tüm bedeninizi zararlı maddelerden arındırır.
 • Kanser düşmanıdır. Tereyağında beta karoten ve A vitamini bolca yer alır. Bu nedenle kanserli hücrelerin oluşumunu önler.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarını iyileştirir.
 • Kemik sağlığını korumaktadır. Tereyağı tüketen kişilerin kireçlenme problemini daha az yaşadığı ifade edilmektedir.
 • Tok tutucu özelliği vardır. Bu özelliği ise diyet yapanları sevindirecektir. Öğünlerde ölçülü şekilde tereyağı tüketimi tok tutar ve daha az acıktırır.
 • Margarin ve sıvı yağ ile kıyaslandığında tereyağı daha sağlıklı bir yağ türüdür. İşlenmiş yağ türü olmadığı için sağlık dostudur.
 • Tereyağında iyot bulunduğu için tiroid dengesini korumaktadır. Bu madde ise tiroid hastalığına dikkat çekecektir. Tereyağı tüketen kişilerde tiroid bezi daha sağlıklı şekilde çalışmaktadır.

Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

tereyağı besin değerleri

Tereyağı Zararları:

 • Tuzlu şekilde tüketilen tereyağı kişide ödeme neden olabilir. Düzenli şekilde tüketildiğinde ise kilo alımını yaşatabilir.
 • Doğal olmayan ve çeşitli katkı maddeleri içeren tereyağı sağlığı tehdit etmektedir. Kalp ve bağırsak problemlerine meydan oluşturmaktadır.
 • Sodyum içermesi yönüyle tansiyon hastaları tarafından kontrollü tüketilmelidir.

 tereyağı kaç kalori

Ev Yapımı 5 Tereyağı Tarifi ve Püf Noktaları

Evinizde mis gibi kokularla lezzetli yemekler yapmak istediğinizde ihtiyacınız olan malzemelerden biri de tereyağı olacaktır. Piyasada yer alan birçok firma tereyağı üretmektedir. Fakat siz yine de kendi evinizde en doğal haliyle tereyağı yapmak istiyorsanız, sizlere önerdiğimiz 5 tariften herhangi birini deneyebilirsiniz. Sadece 5 tarifle sınırlı kalmıyoruz. Tüm tereyağı yapımı tarifleri sitemizde sizler için hazır! İşte, ev yapımı 5 leziz tereyağı tarifi!

1) Çok Pratik ve Lezzetli Evde Tereyağı Yapımı

Marketteki tereyağının lezzeti ile ev yapımı tereyağının lezzeti bir olur mu hiç? Çok kısa sürede evinizde kendi tereyağınızı yapabilirsiniz. Sizlere bu konuda rehber olması için tarifimizi ekliyoruz. Size düşen lezzetli yemekler için bu tarifi uygulamak. Sadece 2 malzeme ile doğal ve sağlıklı tereyağı yapmak için tarifimize tıklayabilirsiniz.

Tereyağı Yapılışı

Tereyağı Yapılışı

2) Adım Adım Doğal Tereyağı Yapımı

Tereyağı ile pişirilen yemeklerin damaklarda bıraktığı lezzet de bir başka oluyor. Etli yemekler ve pilavlar tereyağı ile daha leziz. Siz de evinizde tadına doyum olmayan yemekler hazırlamak için tereyağı hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle tarifimize göz atmalısınız. Bir defa denedikten sonra dışarıdan tereyağı almayı unutacaksınız. İşte o tarif:

Evde Tereyağı Yapımı

Evde Tereyağı Yapımı

3) Sadece 10 Dakikada Evde Enfes Tereyağı Yapımı

Çok eski zamanlarda uzun vakitler alan tereyağı yapımı, bu tarifimiz ile sadece 10 dakikada mutfağınızda olacak. Nasıl mı? Tüm detayları bu tarifte. Kahvaltıda balla, yemeklerde iştahla tüketmek için tarifimize tıklamanız yeterli olacak.

10 Dakikada Evde Tereyağı Yapımı

Tereyağı Yapımı

4) Sütün En Leziz Hali: Otlu Tereyağı Yapımı

Bu defa tereyağını otlarla, baharatlarla biraz çeşnilendiriyoruz. Çok kolay aşamalardan geçen tereyağını her öğünde kullanabilirsiniz. Unutmayın tereyağı sağlık dostu! Ölçülü şekilde tüketebilirsiniz.

Otlu Çeşnili Tereyağı

Otlu Çeşnili Tereyağı Yapımı

5) Hazırdan Daha Lezzetli Evde Doğal Tereyağı Yapımı

Yoğurt kaymağından yapılan bu tereyağını denedikten sonra başka yağ kullanmayı istemeyeceksiniz. Tereyağının bolca vitamin ve mineral içermesi de çekici yönlerinden biri olacaktır. Sağlıklı beslenme adına öğünlerinizde 1 çay kaşığı kadar tereyağı tüketmeyi ihmal etmeyin. Her zaman dolapta bulunsun istiyorsanız tarifimize bir tık yeterli olacaktır!

Tereyağı

Doğal Tereyağı Yapımı

Tahin Kaç Kalori? Besin Değerleri

Haşlanmış Patates Kaç Kalori? Besin Değeri, Kilo Aldırır Mı?

Tereyağı Nasıl Yapılır? Kalori Değeri ve Faydaları Nelerdir?

Sade Yağ Nedir? Nasıl Yapılır, Kullanılır? Tereyağı ile Arasındaki Fark

Tereyağı ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Besin Değeri Yüksek Diyetlik Pırasa Yemeği Tarifi
Besin Değeri Yüksek Diyetlik Pırasa Yemeği4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 35dk Hazırlama18
Tereyağında Erişte Tarifi
Tereyağında Erişte1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Baharatlı Tereyağı Tarifi
Baharatlı Tereyağı4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama37
Tereyağında Karides Tarifi
Tereyağında Karides1-2 kişilik, 5dk Pişirme, 15dk Hazırlama9
Yeşil Tereyağı Tarifi
Yeşil Tereyağı2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Çeşnili Tereyağı Tarifi
Çeşnili Tereyağı4-6 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama66
Beyti Tarifi
Beyti2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama30
Beyti Tarifi
Beyti6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama23
Beyti Tarifi
Beyti4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 20dk Hazırlama4
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri