Sakatatlar Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Sakatat Çeşitleri ve Tarifleri

Ne Olduğuna Fazla Takılmadan Lezzetine Odaklanın: Sakatatlar

Sakatatlar denince akla işkembe, kelle, paça, taşlık, yürek, beyin gibi hayvanın kaslarının dışında kalan ve yenebilir olan kısımlar gelir. Sakatatlar kasaplık hayvanlardan elde edilir. Sakatatlar, Türk ve dünya mutfağında çok sevilerek tüketilir.

Sakatat Nedir?

Ciğer, beyin, yürek, böbrek, işkembe, ayak, kuzu gömleği, kelle, baş, dil, billur, koç yumurtası gibi kasaplık olmayan kısımlara sakatat denir.

Sakatat neresi? Karaciğer, yürek, beyin, böbrek ve buna benzer iç organlar, hayvanın baş ve ayak kısımları sakatat kısmına girer. Sakatat saklama koşulları çoğunlukla derin dondurucularda olur. Sakatatlar, hem besin değerini koruması hem de tazeliğinin azalmaması açısından mümkün olduğunca çabuk tüketilmelidir.

Tarif: Arnavut Ciğeri (Püf Noktaları ile)

Sakatat Çeşitleri Nelerdir?

Pek çok farklı sakatat ürünleri vardır. En çok bilinen ve tüketilen sakatatlar ve sakatat isimleri şunlardır: kasaplık hayvanın bağırsak kısmı olan işkembe, midesinin yenen bölümü şırdan, sığır dili, koyun ve kuzunun ayak kısmına yakın olan yeri yani paça, koyun ve ineğin yüreği (kalp), kuzu beyin veya inek beyin, koçun testisleri yani yumurtalıkları, koyun ve kuzunun ince bağırsağından yapılan kokoreç, inek ve koyunun karaciğeri, koyun ve kuzu kellesi, tavuğun yem yerken yuttuğu taşların biriktiği kısım olan taşlık, tavuğun yüreği ve ciğeri ülkemizde tüketilen başlıca sakatat çeşitleridir.

Sakatatların seveni çoktur; lakin sevmeyeni de vardır. Bu durum kişilerin damak zevkine göre değişkenlik gösterir.

Tarif: Ciğer Sote

Sakatat Kalori ve Protein Değeri Nedir?

Sakatat protein değeri bakımından oldukça zengin besin türleri arasındadır. Ancak kalori değerlerine bakmadan önce sakatatlardan faydalanabilmek için sakatatların otlaklarda beslenmiş sağlıklı hayvanlardan elde edilmiş olması büyük önem taşır. Sağlıksız yerlerde yetişen hayvanlardan elde edilen sakatatlardan hastalık bulaşma riski vardır.

Sakatatlar yağ oranı yüksek olduğu için yüksek kalorilidir. Mesela beyin, bağışlık sistemini koruyan selenyum ve bakır bakımından zengindir. Sağlıklı ortamlarda yetişen ve iyi yemlerle beslenen hayvanların etlerinin besin ve kalori değeri daha yüksektir.

Sakatat kalori bakımından yüksek olduğu için diyet yapanlar için sakatat tüketimi kontrollü olmalıdır. En düşük kalori miktarı diğerlerine oranla yürek ve böbrekte bulunur. Hangi tür sakatatın ne kadar kalori içerdiği ambalajının üzerinde yer alan açıklamadan öğrenilebileceği gibi, internet yoluyla da öğrenilebilir.

Tarif: Tavuk Paçası Çorbası

Sakatat Faydaları Nelerdir?

  • Sakatat besin değeri bakımından zengindir. Vitamin, protein, mineral ve sağlıklı yağlar içerir.
  • Aşırı tüketilmemek kaydıyla vücuda birçok fayda sağlar. Vücudumuzun bağışıklık sistemini destekleyerek kanser riskini azaltan sakatat uykuluk, C vitamini bakımından çok zengindir.
  • Sakatat beyin faydaları çoktur. Beyin, yapısında bulunan önemli bileşikler sayesinde sinir sistemini geliştirir, nörolojik dokuyu korumaya yardımcı olur.
  • Sakatat beyin, omega 3 yağ asitleri zengini bir besindir. Ayrıca beyin, hormonal fonksiyonları optimize eden bir anti-oksidan olan kolesterol yönünden de çok zengin bir besindir.
Tarif: Tokat Usulü Mumbar Dolması

Sakatatın Zararları Nelerdir?

Sakatat aşırı tüketildiğinde fazla kiloya, kalp ve damar hastalıklarına,yüksek seyreden kolesterole, yüksek tansiyona, karaciğer ve bağırsak hastalıklarına neden olabilir. Sindirimi zor olan besinlerden olduğu için midede gaz ve şişkinlik yapabilir. Anne karnındaki bebeği korumak amacıyla hamilelikte sakatat tüketimi doktor tavsiyesi ve kontrolü ile olmalıdır.

Sakatat caiz mi? Dinen sakatatın caiz olduğu belirtilmiştir. Sakatat, hayvanın yenmesi helal olan kısımlarındandır. Dolayısıyla zararları da çok tüketmeye bağlı olarak ve kişiden kişiye değişkenlik gösterir.

Genel olarak sakatatlar yağ oranı yüksek olan yiyeceklerdir. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi sakatat yemenin de fazlası zararlıdır. Ölçülü bir biçimde tüketilen sakatatlar vücuda zarar değil fayda getirir. Tabi sadece ölçülü yemek de değil, sakatatların elde edildiği hayvanların da sağlıklı ortamlarda ve sağlıklı yemlerle beslenmesi gerekir.

Tarif: Evde Nasıl Tavuk Kokoreç Yapılır?

Sakatat Nerede Satılır? Fiyatları Nasıldır?

Sakatat satış kasaplarda yapılır. Sakatat fiyatları sakatatın türüne göre değişkenlik gösterir. Sakatat fiyatı et kadar yüksek değildir. Ülkemize dış ülkelerden sakatat ithalatı yapılmaktadır. Ancak ülkemize yapılan sakatat ithalatından dolayı canlı hayvan kesimi azaldığı için sakatat fiyatlarında belirgin bir yükseliş gerçekleşmiştir.

Sakatat hem ithalatı hem de ihracatı yapılan bir besin türüdür. Buna paralel olarak, ülkemizden yılda 700 ton civarında Çine sakatat ihracatı yapılması kararlaştırılmıştır.

Sakatat Yemekleri: Sakatat Nasıl Pişirilir?

Protein Deposu Sakatat Tarifleri

Sakatatın pek çok yemeği ve çorbası yapılır. Sakatat ile yapılan yüzlerce sakatat tarifi bulunur. Belli başlı sakatat yemeklerinin dışında kişisel olarak kendi deneyimlerinizle de çeşitli yemekler yapabilirsiniz.

Meraklıları için sakatattan yapılan özel çorba salonları vardır. En ünlü sakatat çorba çeşitleri; kelle paça, gerdan çorbası, işkembe çorbası ve ciğer çorbasıdır. Müdavimleri için sadece işkembe çorbası yapan işkembe salonları vardır.

Sakatat yahnisi, kavrulmuş soğan ve salçayla pişmiş sakatat yemeğidir. Arzuya göre sebze ve baharatlar da ilave edilerek yapılan lezzetli bir yemek çeşididir. Sakatat kavurma, yürek böbrek ve kuru soğanın sotelenerek ve baharatlanarak pişirilmesidir.

1) Nefis Arnavut Ciğeri Tavası

Arnavut ciğeri ülkemizde çok sevilen ciğer tavalardan biridir. Meraklısı çoktur. Arnavut ciğeri, kızartılarak yapılır. Arzuya göre soğuk veya sıcak servis edilebilen mezelerden biridir. Yanına yapılan sumaklı maydanoz salatasıyla sofralarınızı süsleyecek harika bir lezzet Arnavut ciğeri tarifi. Arnavut Ciğeri

Tarif: Arnavut Ciğeri

2) Ağızda Dağılan Lokum Taşlık Sote

Lokum taşlık sote, tavuk taşlığından yapılır. Birkaç işlemden geçirildikten sonra baharatlarla tatlandırılarak servis edilir. Çok lezzetli ve besin değeri yüksek bir sakatat yemeğidir. Lokum Taşlık Sote

Tarif: Lokum Taşlık Sote

3) Orijinal Lezzette Kokoreç Yapımı

Sağlıklı kesim yapılan bir kasaptan alınan kokoreç, sebze ve baharatlarla pişirilerek sunuma hazır hale getirilir. Bu nefis kokoreç tarifiyle sevdiklerinize restoranlarda yapılan kokoreçlerin aynısını yapabilirsiniz. Kokoreç Yapımı

Tarif: Kokoreç Yapımı

4) Usulüne Uygun Mumbar Nasıl Doldurulur?

Adana’nın en meşhur yemeklerinden olan mumbar dolması iç malzemesini hazırladıktan sonra asıl püf noktası içini doldurmaktadır. Bu tarifte mumbar dolmasını yapılışını ve dolduruluşunu bulabilirsiniz. Mumbar Nasıl Doldurulur?

Tarif: Mumbar Nasıl Doldurulur?

5) Yöresel Lezzet Şırdan Dolması

Zahmetli ve ağır yemeklerden olan şırdan dolması nasıl yapılır? Hangi malzemelerden oluşur? Bu tarifte, birçok meraklısı olan meşhur şırdan dolmasının yapılışını ve dolduruluşunu bulabilirsiniz. Şırdan Dolması

Tarif: Şırdan Dolması

6) İşkembeye Lezzet Katan Terbiyeli İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

İşkembe çorbası tutkunları için bir de terbiyeli işkembe çorbası vardır. İşkembe çorbasına farklı bir boyut kazandıran terbiye tarifini burada bulabilirsiniz. Terbiyeli İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Tarif: Terbiyeli İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

7) Şifa Kaynağı Kelle Paça Çorbası

Güvenilir bir kasaptan alınan koyun veya kuzu kellesi, işkembe ve hayvanın ayak kısımlarından yapılan ve kırıkların kaynamasına bile faydası olan kelle paça çorbası adeta bir şifa kaynağı. Sağlıklı, bol protein, vitamin ve mineraller içeren bu çorba tarifini hemen deneyebilirsiniz. Kelle Paça Çorbası

Tarif: Kelle Paça Çorbası

8) Bağışıklık Sistemine Güç Katan Beyin Haşlama, İlik Tadında Sakatat

Kasaptan aldığınız bir miktar beyin ile beyin haşlama ve ilik tadında sakatat yapabilirsiniz. Yumuşak ve ağızda dağılan nefis beyin haşlama bu tarifte yer alıyor. Hem lezzet bakımından hem de görsel anlamda hoş görünen bu tarifi hemen deneyebilirsiniz. Beyin Haşlama İlik Tadında Sakatat

Tarif: Beyin Haşlama İlik Tadında Sakatat

9) Vitamin Deposu Uykuluk Tarifi

Uykuluk, dana ya da kuzunun gerdan, yürek ciğer veya bağırsak gibi kısımlarından elde edilir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden olan uykuluk C vitamini bakımından çok zengin ve kansere karşı koruyucu bir besin kaynağıdır. Siz de bu şifa deposu sakatat yemeği tarifini hemen deneyebilirsiniz. Uykuluk

Tarif: Uykuluk

10) Sağlıklı ve Lezzetli İşkembe Dolması Yapımı

Karın dolması olarak da bilinen işkembe dolması içine çeşitli malzemeler ve baharatlar konarak hazırlanan iç malzeme ile doldurularak yapılır. İşkembe dolması tarifini hemen deneyebilirsiniz. İşkembe (Karın) Dolması

Tarif: İşkembe (Karın) Dolması

11) Kuzu Gömleğinden Enfes İç Pilavlı Gömlek Sarma

Kuzu ciğeri, kuzu gömleği ve pirinç gibi malzemelerden yapılan nefis bir yemek tarifidir. Bu farklı ve lezzetli sakatat yemeğinin tüm ayrıntılarını bu tarifte bulabilirsiniz. İç Pilavlı Gömlek Sarma

Tarif: İç Pilavlı Gömlek Sarma

12) Ciğer Sevenler İçin Nefis Tavuk Ciğeri Tarifi

Tavuk ciğeri sevenlerin ağzına layık tavuk ciğeri tarifiyle sofralarınızda farklı lezzetler sunabilirsiniz. Tavuk ciğerinin soğan ve belli başlı sebzelerle pişirilmesiyle ortaya çıkan nefis sakatat yemeği ile ailenize ve misafirlerinize farklı lezzetler sunabilirsiniz. Tavuk Ciğeri

Tarif: Tavuk Ciğeri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda mutfakta ve ev yaşamında size zaman kazandırabilecek püf noktalarını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride doğal temizlik tavsiyelerinden butik sebze meyve yetiştiriciliğine, besinleri kolay ayıklama ve uzun süre muhafaza etme tekniklerinden yemeklerde lezzeti artıran ipuçlarına değin hızlı çözüm önerileri yer almaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu tavsiyeler aşama aşama resimli maddelerle özel olarak düzenlenmiştir. Sunmuş olduğumuz bilgiler öneri niteliğindedir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili ürüne karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmeli, tavsiyeleri uygularken dikkatli olmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda yaşanabilecek olumsuz durumlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karışık Sakatat Kavurması (Düdüklüde) Tarifi
Karışık Sakatat Kavurması (Düdüklüde)4-6 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama
Yeşil Salata (Et Ve Sakatat Yanına) Tarifi
Yeşil Salata (Et Ve Sakatat Yanına)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir Tarifi
Kestane Nasıl Yumuşacık Pişirilir6-8 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir? Tarifi
Dana Antrikot Nasıl Pişirilir?4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir? Tarifi
Fırında Tavuk But Nasıl Pişirilir?1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 10dk Hazırlama
Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir Tarifi
Dondurucudan Nasıl Yaprak Sarma Pişirilir2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Tarifi
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Kulak Çınlaması Neye İşaret? Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen…

Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi
Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi

Sardalya Balığı: Leziz Tarifler Eşliğinde! Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra…

Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi Tarifi
Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Her Şey Lahana içeriğinde yer alan magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum,…

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları
Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları

Nefes Darlığı ve İktidarsızlığa: Keçiboynuzu Kürü Keçiboynuzu, şeker yerine kullanılabilen çok şifalı bir bitkidir. Kansızlığa…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri