İlk Yoğurt Mayası Nasıl Oldu? Tarifi
Profil fotoğrafı
193
kişinin defterinde

İlk Yoğurt Mayası Nasıl Oldu?

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Kaç Kişilik: 1-2
Hazırlama: 5dk
Pişirme: 5dk

İlk Yoğurt Mayası Nasıl Oldu? Tarifi İçin Malzemeler

  • 15 – 20 adet pazardan alınan açık nohut
  • Yarım kg süt – yoğurt mayalama sıcaklığında

İlk Yoğurt Mayası Nasıl Oldu? Tarifi Yapılışı

Arkadaşlar, bir su bardağı sütü klasik yoğurt mayalama sıcaklığına getiriyoruz. (sütün içine küçük parmak sokulduğunda 10 sn tutabileceğimiz kadar sıcak olacak) daha sonra küçük bir kavanozun içine nohutları koyup üzerine bu sütü ekliyoruz ve ağzı açık şekilde fırına koyuyoruz. Buradaki mantık kuru ve karanlık bir yer olması. Saate bakıyoruz ve ertesi gün aynı saatte kavanozu alıyoruz.

Pıhtı gibi bir kıvam ve büyümüş nohutlar karşılayacak bizi. Bunu tel süzgeçten süzüyoruz. Nohutları ayıklayıp atıyoruz, nohutlarla işimiz bitti. Yaklaşık bir çorba kaşığı kadar pıhtı kalıyor ve dün yaptığımız işlemin aynısının nohutsuz halini uyguluyoruz. Yani bu pıhtıyı tekrar aynı kavanoza alıyoruz, üzerine mayalama sıcaklığına gelmiş sütü ekliyoruz ve tekrar fırına ertesi gün tam 24 saat sonra açılmak üzere bırakıyoruz. Ertesi gün neredeyse hepsi maya olarak karşımıza çıkıyor.

Yeteri kadar olmayanlar bu işlemi bir haftaya kadar devam ettirebilir ama genelde ikinci gün tutuyor.

Şimdi gelelim bununla yoğurt mayalamaya. Taş gibi yoğurt tutuyor ancak ilk yoğurt sanki içine şeker atmışsın gibi tatlı oluyor. Benim önerim az miktarda mayalayıp, sonra o yoğurttan tekrar mayalamak. Ben üçüncü seferde tadı tutturdum, mis gibi mayası bile evden olan yoğurtlar yapıyorum şimdi. Umarım anlatabilmişimdir. Sevgiler.

İlk yoğurt Mayası Nasıl Oldu?

Deneyenlerden Fotoğraflar

(1 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

İlk Yoğurt Mayası Nasıl Oldu? Tarifi 31.12.2015 tarihinde yayınladı.
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.