Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi

Çay Var İçersen Diyoruz: Çay Hakkında Her Şey

Bu topraklarda gün çay ile başlar, çayla devam eder. Ülke içindeki tarihselliği insanlık tarihi açısından çok uzun olmasa da, çay içmeyi Türkiye halkı kadar sahiplenen dünya üzerinde çok fazla kültür yoktur. Yaprak türünden, demleme tekniklerine ve içimi sırasında kullanılan bardakların modeline kadar başlı başına günlük hayatın içinde bir kültür olan çay vazgeçilmez bir noktada yer alır.

Birbirinden güzel çay semaverleri, ince belli bardakları, porselen demlikleri ile kendisini aşan üretimlere neden olan çayın her haline bakarken yanında sunabileceğiniz özel ikramların tariflerini de bulabilirsiniz.

Çay müptelası bir millet olunca tüketim şekilleri konusunda bile hassas davranışlar ortaya çıkmakta. Son dönemde üretimine bağlı olarak tüketimi de artan çay poşetleri, sallama çay ismiyle halk arası literatürde kendisine yer bulsa da, bu poşetler içinde satılan ve bilinen siyah çayın yaprakları dışındaki başka bitkilerden elde edilen tozların da bitki çayı ve benzeri isimleri var.

Bu anlamda en doğru şekilde çay hakkında bilgi vermek gerekirse, çay ismi esasen içeceğin kendisine değil, bitkiye ait bir isimdir. Ancak zamanla oluşan yoğun tüketim sonrası bugün, her türlü bitki yaprağından elde edilen sıcak içecekler de çay olarak isimlendirilmektedir.

Çay Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Köken olarak tarihi çok eski zamanlara dayanan ve kaynağı Çin olan çay bitkisi, ilk zamanlarda herkesin tükettiği bir içecek olarak değerlendirilmemiştir. Bulunuşu ile ilgili ise milattan önce 3000 yıllarına dayanarak anlatılan bir Çin efsanesine göre; Çin İmparatoru ve bitki bilimcisi Shen Nung bir akşam vakti hizmetçisi su kaynatırken ve kendisi de ağacın altında otururken ağaçtan bazı yapraklar dökülerek suyun içine düşer sonrasında su, kahverengi bir renge bürünür, ortaya çıkan bu yeni sıvı imparatorun ilgisini çeker ve sıvıyı içer.

Bu efsanenin bir benzeri de Hindistan’da anlatılır. Hintlilere göre çayı içen ilk kişi Buda’dır. Buda uyku bastırdığında bir çay yaprağını çiğneyip yorgunluğunu giderir.

İşte çay çiçeği olarak da adlandırılan bitkinin bugünlere gelen yolculuğunun başlangıç noktası böyle anlatılmaktadır. Yoğun tüketiminin yanı sıra çay özellikleri ile de her zaman farklı bir bitkidir.

Çay Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz üretim teknolojisi sayesinde çok sayıda alternatif çay çeşitleri bulunur. Öncelikle iki temel çeşit olarak, çayın hasadının ardından geçirdiği işlemlere göre farklılık oluşturan yeşil çay ve siyah çaydan bahsedilebilir. En çok tüketilen çay çeşidi olan siyah çay, içinde yoğun miktarda tein maddesi barındırırken yeşil çay, kahveden bile fazla oranda kafein içerir.

Hiçbir fermantasyon işlemine girmeden üretilen beyaz çay da, çay bitkisinden elde edilen diğer türdür. Yeşil çayda bulunan daha çok otsu bir tada göre beyaz çay içildiğinde damakta kavunsu bir tat bırakır. Beyaz çay demlendiğinde ise açık sarı bir renge sahip olur.

Pahalı bir çay türü olan beyaz çay dışında yine az fermente edilen ve yeşil çay ile siyah çay arasında kalan Oolong isminde de bir tür vardır.

Japonların daha çok tükettiği Oolong çayı gibi Uzak Doğu’da aromatik birçok farklı çay çeşidi bulunur. Çin’de kullanılan ve toprağımsı bir tada sahip olan Pu-Erh çayı isminde ayrı bir tür daha bulunmaktadır. Esasen yeşil çayın bir türü olan Pu-Erh, işlenerek ve uzun süre bekletilerek elde edilen kırmızı yapraklarıyla, siyah çayın bir alt türü olarak da kategorize edilmektedir. Kimi yerlerde Pu-Erh çayı, kırmızı çay olarak geçmektedir. Çay bitkisi dışında rezene, nane gibi pek çok bitkinin de çayı, ayrı bir kategori içinde çay çeşitleri arasında yer alır.

Çay Besin Değeri Nedir?

Ülkemizde başta Rize olmak üzere Doğu Karadeniz bölgesinde üretimi yapılan çay yaprağı, narin özellikleri sebebiyle her iklim ve toprakta yetişmez. Türkiye’de ilk kez büyük çaplı kuru çay üretimine 1938 yılında Rize’de başlanırken ilk üretimin sağlanmasının ardından çay halka Rize’deki çay ocaklarında ücretsiz dağıtılarak tanıtılmaya başlanmıştır.

Devamında büyük bir alışkanlık haline gelen çay besin değeri yönünden bakıldığında, çinko, magnezyum, demir ve fosfor yönünden zengin bir içeriğe sahip olurken, 10 gramlık kuru çayın kalori değeri ise 27 kcal olarak ölçülmektedir. Mineral yönünden zengin olan çay D vitamini gibi ihtiyaçlarınızı karşılama konusunda ise yetersiz kalır, keza çay bitkisi analizinde maalesef vitamin yoktur.

Çay Faydaları Nelerdir?

Doğanın bir mucizesi olan çay faydaları açısından bir çok özelliğe sahiptir.

  • Sindirimi düzenler ve bağırsakların rahat çalışmasını sağlar.
  • İçeriğinde yer alan tein maddesi ile zihni harekete geçirir.
  • Sıcak olarak tüketildiği için damarları gevşeterek kan akışını yavaşlatan bir etkiye sahiptir.
  • Yavaşlayan kan akışı ile vücudun kendini soğutmasını sağlayarak çok sıcak yaz aylarında harareti alır.
  • Fazla kilolarınızdan özel çay diyeti gibi bitkisel kürlerle kurtulabilirsiniz.

Çayın Zararları Nelerdir?

İçim zevki ve faydalarının yanı sıra çayın zararları ise az sayıdadır.

  • Sık tüketime bağlı dişlerde sararma yaratabilir.
  • Kan emilimini düşürebilir. Demir eksikliğiniz bulunuyorsa dikkatli tüketmenizde fayda var.
  • Aç karnına fazla içildiğinde mide rahatsızlığına sebep olabilir.

Çay Lekesini Ne Çıkartır?

Keyifli ve koyu sohbetlerin aracısı olan çay, tam da bu esnada bir kaza ile dökülerek çıkarılması çok kolay olmayan lekeler yaratabilir. Bu tarz istenmeyen durumlarda çay lekesini ne çıkartır gibi sık sorulan sorulara karşı, çabuk hareket ederek, beyaz bir bez ya da kağıt havluyla çayın döküldüğü yerin ıslaklığını alarak, lekeyi çok dağıtmadan sabunla müdahale etmek yeterli bir yanıt olabilir. Eğer dökülen çayın lekesi kurursa, devamında çıkarmak çok zordur.

Birbirinden Leziz En Çok Beğeni Alan Çay İkramları

Günün her saati içmek için mutlaka bir sebebi olan çayın yanında yenilebilecek çay ikramları ya da özenerek demlediğiniz çayınızı misafirlerinize tattırırken yapacağınız çay sunumları için birbirinden lezzetli 10 tarif sizi bekliyor. Afiyet olsun.

1) Çayın Yanında Kek Olmazsa Olmaz

Bardağın içinden çıkan sıcak lezzet, video anlatımı ile sizlerle. Bardak Kek

Tarif: Bardak Kek

2) Köstebek Pastanın Yepyeni Yorumu

Üzerindeki süslemesiyle adeta bir klasik olan köstebek pastanın detaylı tarifine göz atmaya ne dersiniz? Porsiyonluk Köstebek Pasta

3) Hem Tatlı Hem Tuzlu

Kurabiyenin çörek otuyla buluştuğu farklı bir tat, çayın yanında iyi gidecek. Çörekotlu Kurabiye

4) Sosis Keyfi Çayın Yanında

Küçük atıştırmalıklar ve güzel sohbetler için sosisli kurabiye tarifi. Sosisli Atıştırmalık Kurabiye

5) İçi Dopdolu Kurabiye

Atom kurabiye nasıl yapılır hiç duymadıysanız, videomuzu kaçırmayın. Atom Kurabiye

6) Evde Kraker Yapma Keyfi

Kendi susamlı krakerinizi kendiniz yapın. Susamlı Kraker

7) İki Renkli Enfes Bir Ev Pastası

İçindeki bisküvilerle tadına doyamayacağınız rulo pasta tarifi, videomuzda sizi bekliyor. Bisküvili Pişmeyen Rulo Pasta

8) Hem Gevrek Hem Ağızda Dağılan Poğaça

Simidi seversiniz, poğaçayı da öyle, peki ikisi bir arada nasıl olur, tarifimizde bulacaksınız. Simit Tadında Poğaça

9) Ev Poğaçasının En Güzeli

Dereotlu poğaça bir klasiktir, bu tarifte bilgilerinizi tazeleyeceksiniz. Dereotlu Poğaça

10) Bir Poğaça Geleneği: Karaköy Poğaçası

Meşhur Karaköy poğaçası lezzetini evinize taşıma fırsatı bu tarifte sizlerle. Karaköy Poğaçası

Çay saati menüleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tavşan Kanı Çay Demleme Püf Noktaları Fotoğraflı Anlatım yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çay Demleme Püf Noktaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Çay Faydaları ve Zararları Nelerdir? 13.12.2017 tarihinde yayınladı.