Gözleme Kaç Kalori?

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori?

Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu konuya biraz değinmek istedik. Hamurla yapılan sayısız yiyeceklere bu yazımızla beraber gözlemeyi de ekledik. Sabah, öğle vakti, akşam yemeği ve aniden gelen acıkmalarda kurtarıcı olan gözleme, Osmanlı mutfağından günümüze gelen bir mirastır. Çok eski zamanlarda elde açılan yufkalarla yapılan gözleme, çeşitli malzemelerle lezzetlendirilmekteydi. Aklınıza gelebilecek tüm sebzeler gözleme içine eklenir ve sac üstünde pişirilirdi. Demli bir çay ile nefis bir lezzete ortak olan gözleme, şimdilerde hazır yufka ile daha pratik şekilde hazırlanmaktadır. Hatta son günlerde baklavalık yufkayla da yapılan gözlemeler revaçta.

Gözleme yöreden yöreye farklı isimlerle anılmaktadır. Uşak civarında bükme, Akdeniz şehirlerinde sıkma, Elazığ’da patile olarak isimlendirilir. Adı ne olursa olsun tüm yörelerde afiyetle tüketilen bir hamur işi türü olarak sofraları lezzetlendirir. Sac üzerinde, tavada, tost makinesinde yapılan gözlemeler, pek çok kişi tarafından ilgi gören bir yiyecektir. Hem sıcak hem de doyurucu olması tüm ilgiyi üzerine çekmektedir.

Gözleme genellikle sebze, peynir ve kıyma ile yapılır. Son zamanlarda tatlı kültürüne gözlemenin de eklendiğini biliyor musunuz? Üstelik ballı ve kaymaklı olarak hazırlanmaktadır. Tatlı sevenlerin gözlemeye kattığı bu yenilik, pek çok şehirde ilgi görmektedir. Tatlı saatlerini lezzetlendiren ballı ve kaymaklı gözlemeler, katmeri andırsa da, katmer hamurundan farklı bir hamur ile yapılmaktadır.

Hamur, yağ ve iç malzemelerle bir araya gelen gözleme kaç kalori? Bu sorunun yanıtını almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Sayfanın sonuna doğru acıkırsanız, sizler için en pratik 5 gözleme tarifi ekledik. Adıyla iştahları kabartan gözlemenin sahip olduğu kalori bilgiler şöyle olacaktır:

Tarif için: Karışık Pratik Gözleme

Karışık Pratik Gözleme

Lor Peynirli Gözleme Kaç Kalori?

Peynirli gözleme en hafif ve yapımı kolay olan gözleme türüdür denilebilir. Evde hangi çeşit peynir varsa, eklenerek hazırlanan peynirli gözleme, peynirin tuz oranına göre farklı kaloriye sahip olacaktır. Biz ortalama tuz miktarına göre bilgileri lor peynirli üzerinden verelim. Siz damak zevkinize göre kaşarlı, lorlu, beyaz peynirli, otlu peynirli ve daha farklı tatlara sahip şekilde hazırlayabilirsiniz. Çok tuzlu peynir eklerseniz, kalori miktarını da yükselteceğinizi unutmayın.

 • Küçük 1 gözleme kaç kalori: 524 kalori
 • Yarım porsiyon gözleme: 210 kalori
 • 60 gramlık çeyrek gözleme: 150 kalori
 • Büyük boy hazır yufkadan gözleme kaç kalori: 748 kalori
 • Orta boy porsiyon ise 611 kaloridir.

Gözleme, yağ oranı en düşük peynirlerden olan lor peyniriyle bile hazırlandığında, kalorisi hiç de az olmayan yiyecekler arasında yer alır. Bu nedenle “diyette gözleme yenir mi?” sorusunun yanıtı hayır olacaktır.

Tarif için: Lor Peynirli Gözleme

Lor Peynirli Gözleme

Kaşarlı Gözleme Kaç Kalori?

Kaşar peynirinin yufka arasında eridiği kaşarlı gözleme, kahvaltıların leziz detaylarından biridir. Öğrencilerin, çalışanların, şehirlerarası yolculuk yapanların karnını doyuran kaşarlı gözleme kaç kalori içerir?

 • Orta boy kaşarlı gözleme yaklaşık 882 kaloridir.
 • 100 gramlık porsiyon 334 kalori içerir.
 • 200 gramlık kaşarlı gözleme ise 668 kaloriye sahiptir.

Tarif için: Kaşarlı Sucuklu Gözleme

Kaşarlı Sucuklu Gözleme

Patatesli Gözleme Kaç Kalori?

İyi bir patatesli gözleme için patatesin haşlanması gereklidir. Haşlanan patatesler çeşitli baharatlar ile harmanlanır ve gözleme içi olarak önerilir. Yufka ve patates karbonhidrat içerdiğinden patatesli gözleme kalorisi yüksek bir yiyecektir. Patates sevenlerin sıkça tercih ettiği patatesli gözleme kaç kaloridir?

 • Küçük boy patatesli ev yapımı gözleme kaç kalori: 393 kalori
 • 90 gramlık çeyrek porsiyon patatesli gözleme: 177 kalori
 • Yarım servis patatesli gözleme: 344 kalori
 • 350 gramlık orta boy patatesli gözleme: 688 kalori
 • 100 gramlık patatesli gözleme ise: 197 kalori içermektedir.

Tarif için: Patatesli Gözleme (Videolu)

Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori?

Ispanak demir içeriği yüksek bir besindir. Pek çok yemekte ve hamur işinde kullanılmaktadır. Karbonhidrat içeren yufka ile beraber tüketildiğinde neredeyse 6 dilim ekmek ve 2 kaşık sebze tüketilmektedir. Ispanakla hazırlanan gözlemenin sahip olduğu kalori miktarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Yarım porsiyon ıspanaklı gözleme: 321 kalori
 • 90 gramlık çeyrek servis ıspanaklı gözleme: 165 kalori
 • Orta boy porsiyon ıspanaklı gözleme: 633 kalori
 • 100 gram ölçüdeki ıspanaklı gözleme servisi ise: 183 kalori olmaktadır.

Tarif için: Ispanaklı Gözleme

Ispanaklı Gözleme

Kıymalı Gözleme Kaç Kalori?

Kıyma ile hazırlanan gözlemenin glisemik indeksi çok yüksektir. Bu nedenle ölçülü tüketilmesi gereklidir. Hergün kıymalı gözleme yemek ise sağlık açısından tehlikeli olacaktır. Protein ve karbonhidrat yüklemesi, bir süre sonra kalıcı kiloya neden olur. Kıymalı gözleme besin değeri de yüksek olacağından kalori miktarını da etkiler. Ölçülü şekilde tüketmeniz tavsiye edilen kıymalı gözleme kalori bilgisi:

 • Çeyrek porsiyon kıymalı gözleme: 192 kalori
 • Yarım porsiyon kıymalı gözleme: 436 kalori
 • Orta boy kıymalı gözleme: 667 kalori
 • 340 gramlık büyük porsiyon kıymalı gözleme: 872 kalori
 • 100 gram ölçüdeki kıymalı gözleme ise: 256 kalori içermektedir.

Tarif için: Kıymalı Gözleme

Kıymalı Gözleme

En Pratik 5 Değişik Gözleme Tarifi

Hamurun veya yufkanın sebzelerle buluştuğu gözleme, peynirle de yapıldığında tadına doyum olmaz. Çaylar demini alana kadar hazırlayabileceğiniz en pratik ve lezzetli gözleme tarifi denemek istediğinizde, aradığınız tarifler burada olacak. Patatesli, kaşarlı, ıspanaklı, kıymalı… Bugün hangi lezzeti denemek istersiniz?

1) Pazar Kahvaltılarının Baş Tacı: Peynirli Gözleme

Tüm hafta hareketli ve yorucu geçtiyse leziz mi leziz bir pazar kahvaltısını hak ettiniz değil mi? Peynirin lezzetlendirdiği gözleme olsa da yesek diyorsanız, size çok kolay bir tarifi önereceğiz. Sıcacık ve leziz bir tadı olan peynirli gözleme yapmak için gerekli olan malzemeler bu tarifte. Çayınızı bol tutun, bu gözlemeler çayla beraber çok sevilecek.

Tavada Peynirli Gözleme

Tavada Peynirli Gözleme

2) Bir Anadolu Klasiği: Kıymalı Gözleme

Kahvaltı ve çay saatlerini lezzetlendiren kıymalı gözleme, Anadolu mutfağının klasiklerindendir. Bahçede, evde nerede olursanız olun sıcağı geçmeden tüketmek oldukça keyifli ve lezzetli gelecektir. Bir de kalabalıkla yenildiğinde, tadı yıllarca unutulmaz. Bu tarifi deneyerek evinizde unutulmaz lezzette kıymalı gözleme hazırlayabilirsiniz. Mutfağınızı nefis kokular sarsın isterseniz, işte tarifimiz:

Kıymalı Gözleme

Kıymalı Gözleme

3) Yapımı Kolay Lezzeti Olay Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

Bu tarifi denedikten sonra gözleme yemek istediğinizde mutfağa geçip dakikalar içinde nefis gözleme yapabilirsiniz. Tam ölçülü malzemeler ve adım adım yapım aşamasına uyduğunuzda ortaya harika lezzetler çıkacaktır. Çayı demlemeye başlayabilirsiniz, günün menüsü belli oldu!

Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

4) Patates Sevenlere Özel: Patatesli Gözleme

Gözleme içine damak zevkinize göre malzeme hazırlayabilirsiniz. Bu tarifimizle beraber patatesli gözleme lezzetine tanık oluyoruz. Hamur ile buluşan haşlanan patatesler, gözleme içinde bambaşka bir tat bırakıyor. Yaz kış demeden tüketebileceğiniz gözlemeler için tarifimizi deneyebilirsiniz. Afiyetle!

Patatesli Gözleme

Hazır Yufkadan Patatesli Gözleme

5) Çıtır Sese Kulak Verin: Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Gözleme hamurunda birkaç sihirli dokunuş yapıyoruz ve bu tarifimizi baklavalık yufka ile hazırlıyoruz. Çat kapı gelen misafire, ani acıkmalara ve sabah kahvaltılarına hemen hazır olacak bu gözlemeyi deneyenler çok beğenmiş. Tarifimize peynir önerdik fakat siz dilediğiniz iç malzemesi ile hazırlayıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Hangi Hamburger Kaç Kalori?

Hazırlaması En Kolay 20 Çeşit Gözleme Tarifi

Hangi Pide Kaç Kalori? Ev Yapımı Pide Tarifleri Eşliğinde

Hangi Kek Kaç Kalori? Yumuşacık Kek Tarifleri Eşliğinde

Hangi Döner Kaç Kalori? Ev Yapımı Tarifler Eşliğinde

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gözleme Tarifi

Gözleme

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

8-10 kişilik, 40dk Hazırlık, 50dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

6-8 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, 10dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

2-4 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

2-4 kişilik, 25dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Gözleme Tarifi

Gözleme

8-10 kişilik, 25dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen Tarifi
Sucuk Kaç Kalori? Yumurta, Tost, Ekmek, Menemen

Sevilen Lezzetlerle Sucuk Kalori ve Besin Değerleri Kendine özgü bir lezzete sahip olan sucuk, kıyma…

Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori? Tarifi
Salam Kaç Kalori? Hindi, Piliç, Macar Salam Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Salam Kaç Kalori? Salam kaç kalori konulu yazımız, salamı sık tüketenleri yakından ilgilendiriyor.…

Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Sosis Kaç Kalori? Dana, Piliç Sosis Kalori ve Besin Değeri

Sosis Kalori ve Besin Değerleri Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği başta olmak üzere günün…

Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri Tarifi
Her Yıl Tekrarlanan Kurban Bayramı Klişeleri

Kurban Bayramı Denince İlk Akla Gelenler Acısıyla tatlısıyla geçen günlerin ardından ne kadar çok zaman…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

Kurban Bayramı Sözleri: Anlamlı Tebrik Mesajları Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori? Tarifi
Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori?

Mersin’in Meşhur Lezzeti Tantuni Kaç Kalori? Zengin mutfak kültürüne sahip ülkemizin en sevilen yemekleri listesi…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Diyanet Açıkladı Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir yoludur…

Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori? 1 Adet, Fındık, Büyük

Lahmacun Kalori ve Besin Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı leziz yiyeceklerden biridir. Etli…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en çok tüketilen ve ününü…

Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları Tarifi
Pastırma Kaç Kalori? Besin Değerleri, Faydaları

Pastırmalı Kuru Fasulye, Yumurta, Börek Kalorileri Pastırma Türk mutfağının klasik lezzetlerinden biridir. Kahvaltılara ve ana…

Döner Kaç Kalori? Tavuk, Et, Hatay Usulü, Dürüm, Ekmek Tarifi
Döner Kaç Kalori? Tavuk, Et, Hatay Usulü, Dürüm, Ekmek

Hangi Döner Kaç Kalori? Ülkemizde döner denildiği anda akan suları durduracak yemek severler bulunmaktadır. Döner…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Tarifler Geri
Videolar Geri