Gözleme Kaç Kalori?

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori?

Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu konuya biraz değinmek istedik. Hamurla yapılan sayısız yiyeceklere bu yazımızla beraber gözlemeyi de ekledik. Sabah, öğle vakti, akşam yemeği ve aniden gelen acıkmalarda kurtarıcı olan gözleme, Osmanlı mutfağından günümüze gelen bir mirastır. Çok eski zamanlarda elde açılan yufkalarla yapılan gözleme, çeşitli malzemelerle lezzetlendirilmekteydi. Aklınıza gelebilecek tüm sebzeler gözleme içine eklenir ve sac üstünde pişirilirdi. Demli bir çay ile nefis bir lezzete ortak olan gözleme, şimdilerde hazır yufka ile daha pratik şekilde hazırlanmaktadır. Hatta son günlerde baklavalık yufkayla da yapılan gözlemeler revaçta.

Gözleme yöreden yöreye farklı isimlerle anılmaktadır. Uşak civarında bükme, Akdeniz şehirlerinde sıkma, Elazığ’da patile olarak isimlendirilir. Adı ne olursa olsun tüm yörelerde afiyetle tüketilen bir hamur işi türü olarak sofraları lezzetlendirir. Sac üzerinde, tavada, tost makinesinde yapılan gözlemeler, pek çok kişi tarafından ilgi gören bir yiyecektir. Hem sıcak hem de doyurucu olması tüm ilgiyi üzerine çekmektedir.

Gözleme genellikle sebze, peynir ve kıyma ile yapılır. Son zamanlarda tatlı kültürüne gözlemenin de eklendiğini biliyor musunuz? Üstelik ballı ve kaymaklı olarak hazırlanmaktadır. Tatlı sevenlerin gözlemeye kattığı bu yenilik, pek çok şehirde ilgi görmektedir. Tatlı saatlerini lezzetlendiren ballı ve kaymaklı gözlemeler, katmeri andırsa da, katmer hamurundan farklı bir hamur ile yapılmaktadır.

Hamur, yağ ve iç malzemelerle bir araya gelen gözleme kaç kalori? Bu sorunun yanıtını almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Sayfanın sonuna doğru acıkırsanız, sizler için en pratik 5 gözleme tarifi ekledik. Adıyla iştahları kabartan gözlemenin sahip olduğu kalori bilgiler şöyle olacaktır:

Tarif için: Karışık Pratik Gözleme

Karışık Pratik Gözleme

Lor Peynirli Gözleme Kaç Kalori?

Peynirli gözleme en hafif ve yapımı kolay olan gözleme türüdür denilebilir. Evde hangi çeşit peynir varsa, eklenerek hazırlanan peynirli gözleme, peynirin tuz oranına göre farklı kaloriye sahip olacaktır. Biz ortalama tuz miktarına göre bilgileri lor peynirli üzerinden verelim. Siz damak zevkinize göre kaşarlı, lorlu, beyaz peynirli, otlu peynirli ve daha farklı tatlara sahip şekilde hazırlayabilirsiniz. Çok tuzlu peynir eklerseniz, kalori miktarını da yükselteceğinizi unutmayın.

 • Küçük 1 gözleme kaç kalori: 524 kalori
 • Yarım porsiyon gözleme: 210 kalori
 • 60 gramlık çeyrek gözleme: 150 kalori
 • Büyük boy hazır yufkadan gözleme kaç kalori: 748 kalori
 • Orta boy porsiyon ise 611 kaloridir.

Gözleme, yağ oranı en düşük peynirlerden olan lor peyniriyle bile hazırlandığında, kalorisi hiç de az olmayan yiyecekler arasında yer alır. Bu nedenle “diyette gözleme yenir mi?” sorusunun yanıtı hayır olacaktır.

Tarif için: Lor Peynirli Gözleme

Lor Peynirli Gözleme

Kaşarlı Gözleme Kaç Kalori?

Kaşar peynirinin yufka arasında eridiği kaşarlı gözleme, kahvaltıların leziz detaylarından biridir. Öğrencilerin, çalışanların, şehirlerarası yolculuk yapanların karnını doyuran kaşarlı gözleme kaç kalori içerir?

 • Orta boy kaşarlı gözleme yaklaşık 882 kaloridir.
 • 100 gramlık porsiyon 334 kalori içerir.
 • 200 gramlık kaşarlı gözleme ise 668 kaloriye sahiptir.

Tarif için: Kaşarlı Sucuklu Gözleme

Kaşarlı Sucuklu Gözleme

Patatesli Gözleme Kaç Kalori?

İyi bir patatesli gözleme için patatesin haşlanması gereklidir. Haşlanan patatesler çeşitli baharatlar ile harmanlanır ve gözleme içi olarak önerilir. Yufka ve patates karbonhidrat içerdiğinden patatesli gözleme kalorisi yüksek bir yiyecektir. Patates sevenlerin sıkça tercih ettiği patatesli gözleme kaç kaloridir?

 • Küçük boy patatesli ev yapımı gözleme kaç kalori: 393 kalori
 • 90 gramlık çeyrek porsiyon patatesli gözleme: 177 kalori
 • Yarım servis patatesli gözleme: 344 kalori
 • 350 gramlık orta boy patatesli gözleme: 688 kalori
 • 100 gramlık patatesli gözleme ise: 197 kalori içermektedir.

Tarif için: Patatesli Gözleme (Videolu)

Ispanaklı Gözleme Kaç Kalori?

Ispanak demir içeriği yüksek bir besindir. Pek çok yemekte ve hamur işinde kullanılmaktadır. Karbonhidrat içeren yufka ile beraber tüketildiğinde neredeyse 6 dilim ekmek ve 2 kaşık sebze tüketilmektedir. Ispanakla hazırlanan gözlemenin sahip olduğu kalori miktarını şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Yarım porsiyon ıspanaklı gözleme: 321 kalori
 • 90 gramlık çeyrek servis ıspanaklı gözleme: 165 kalori
 • Orta boy porsiyon ıspanaklı gözleme: 633 kalori
 • 100 gram ölçüdeki ıspanaklı gözleme servisi ise: 183 kalori olmaktadır.

Tarif için: Ispanaklı Gözleme

Ispanaklı Gözleme

Kıymalı Gözleme Kaç Kalori?

Kıyma ile hazırlanan gözlemenin glisemik indeksi çok yüksektir. Bu nedenle ölçülü tüketilmesi gereklidir. Hergün kıymalı gözleme yemek ise sağlık açısından tehlikeli olacaktır. Protein ve karbonhidrat yüklemesi, bir süre sonra kalıcı kiloya neden olur. Kıymalı gözleme besin değeri de yüksek olacağından kalori miktarını da etkiler. Ölçülü şekilde tüketmeniz tavsiye edilen kıymalı gözleme kalori bilgisi:

 • Çeyrek porsiyon kıymalı gözleme: 192 kalori
 • Yarım porsiyon kıymalı gözleme: 436 kalori
 • Orta boy kıymalı gözleme: 667 kalori
 • 340 gramlık büyük porsiyon kıymalı gözleme: 872 kalori
 • 100 gram ölçüdeki kıymalı gözleme ise: 256 kalori içermektedir.

Tarif için: Kıymalı Gözleme

Kıymalı Gözleme

En Pratik 5 Değişik Gözleme Tarifi

Hamurun veya yufkanın sebzelerle buluştuğu gözleme, peynirle de yapıldığında tadına doyum olmaz. Çaylar demini alana kadar hazırlayabileceğiniz en pratik ve lezzetli gözleme tarifi denemek istediğinizde, aradığınız tarifler burada olacak. Patatesli, kaşarlı, ıspanaklı, kıymalı… Bugün hangi lezzeti denemek istersiniz?

1) Pazar Kahvaltılarının Baş Tacı: Peynirli Gözleme

Tüm hafta hareketli ve yorucu geçtiyse leziz mi leziz bir pazar kahvaltısını hak ettiniz değil mi? Peynirin lezzetlendirdiği gözleme olsa da yesek diyorsanız, size çok kolay bir tarifi önereceğiz. Sıcacık ve leziz bir tadı olan peynirli gözleme yapmak için gerekli olan malzemeler bu tarifte. Çayınızı bol tutun, bu gözlemeler çayla beraber çok sevilecek.

Tavada Peynirli Gözleme

Tavada Peynirli Gözleme

2) Bir Anadolu Klasiği: Kıymalı Gözleme

Kahvaltı ve çay saatlerini lezzetlendiren kıymalı gözleme, Anadolu mutfağının klasiklerindendir. Bahçede, evde nerede olursanız olun sıcağı geçmeden tüketmek oldukça keyifli ve lezzetli gelecektir. Bir de kalabalıkla yenildiğinde, tadı yıllarca unutulmaz. Bu tarifi deneyerek evinizde unutulmaz lezzette kıymalı gözleme hazırlayabilirsiniz. Mutfağınızı nefis kokular sarsın isterseniz, işte tarifimiz:

Kıymalı Gözleme

Kıymalı Gözleme

3) Yapımı Kolay Lezzeti Olay Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

Bu tarifi denedikten sonra gözleme yemek istediğinizde mutfağa geçip dakikalar içinde nefis gözleme yapabilirsiniz. Tam ölçülü malzemeler ve adım adım yapım aşamasına uyduğunuzda ortaya harika lezzetler çıkacaktır. Çayı demlemeye başlayabilirsiniz, günün menüsü belli oldu!

Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

Gözleme Tarifi (Ispanaklı)

4) Patates Sevenlere Özel: Patatesli Gözleme

Gözleme içine damak zevkinize göre malzeme hazırlayabilirsiniz. Bu tarifimizle beraber patatesli gözleme lezzetine tanık oluyoruz. Hamur ile buluşan haşlanan patatesler, gözleme içinde bambaşka bir tat bırakıyor. Yaz kış demeden tüketebileceğiniz gözlemeler için tarifimizi deneyebilirsiniz. Afiyetle!

Patatesli Gözleme

Hazır Yufkadan Patatesli Gözleme

5) Çıtır Sese Kulak Verin: Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Gözleme hamurunda birkaç sihirli dokunuş yapıyoruz ve bu tarifimizi baklavalık yufka ile hazırlıyoruz. Çat kapı gelen misafire, ani acıkmalara ve sabah kahvaltılarına hemen hazır olacak bu gözlemeyi deneyenler çok beğenmiş. Tarifimize peynir önerdik fakat siz dilediğiniz iç malzemesi ile hazırlayıp afiyetle tüketebilirsiniz.

Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Baklavalık Yufkadan Çıtır Gözleme

Hangi Hamburger Kaç Kalori?

Hazırlaması En Kolay 20 Çeşit Gözleme Tarifi

Hangi Pide Kaç Kalori? Ev Yapımı Pide Tarifleri Eşliğinde

Hangi Kek Kaç Kalori? Yumuşacık Kek Tarifleri Eşliğinde

Hangi Döner Kaç Kalori? Ev Yapımı Tarifler Eşliğinde

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Gözleme Tarifi
Gözleme4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama198
Gözleme Tarifi
Gözleme2-4 kişilik, 10dk Pişirme, 15dk Hazırlama9
Gözleme Tarifi
Gözleme6-8 kişilik, 5dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Gözleme Tarifi
Gözleme6-8 kişilik, 30dk Pişirme, 1 saat 30dk Hazırlama19
Gözleme Tarifi
Gözleme8-10 kişilik, 50dk Pişirme, 40dk Hazırlama506
Gözleme Tarifi
Gözleme6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama15
Gözleme Tarifi
Gözleme2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 25dk Hazırlama13
Gözleme Tarifi
Gözleme8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 25dk Hazırlama17
Gözleme Tarifi
Gözleme12-14 kişilik, 10dk Pişirme, 1 saat Hazırlama26
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır? Tarifi
Et Çeşitleri Nelerdir? Etin Hangi Kısmı Nasıl Kullanılır?

Kırmızı Et Çeşitleri ve Doğru Pişirme Teknikleri Mutfak kültüründe en geniş kategorilerden birini oluşturan et…

Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Turunç Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz Esintisi Turunç Meyvesi Akdeniz'in sıcaklığını kabuğunda taşıyarak girdiği her yere turuncu renkli bir esinti…

Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları Tarifi
Patates Kaç Dakikada, Nasıl Haşlanır? Püf Noktaları

Patates Haşlarken Zaman Kazanın! Patates, yapısında bolca nişasta barındıran C ve B vitamini açısından zengin…

Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif Tarifi
Palamut Nasıl Pişirilir? 12 Farklı Tarif

Oltadan Sofraya: Palamut Balığı Gerek besin değeri gerekse lezzeti ile kendine hayran bırakmayı başaran balıklardan…

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir? Tarifi
Kahve Falı Nasıl Bakılır? Teknikleri Nelerdir?

Kahve Falı Bakmak İstiyorum, Nasıl Fal Bakılır? Kahve falı ve kahve kültürü çok eski zamanlardan…

Tarifler Geri
Videolar Geri