Aşure Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi?

Aşure Kaç Kalori? Besin Değerleri, Diyette Yenir Mi? Tarifi

1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure, kökeni Arapça bir kelime olarak anlamı 10 sayısına tekabül eder. Asıl telaffuzu aşuradır. Tufandan sonra uzun zaman suda kalan gemideki erzaklar tükenmeye başlamıştır. Azar azar kalan yiyeceklerin toparlanıp aynı kazanda pişirilmesiyle de ilk aşure tarifi ortaya çıkmış olur. Osmanlı Dönemi mutfak geleneğinde de aşureye önem verilirdi. Muharrem ayının 10. gününde halka aşure sebilcileri tarafından kazan kazan aşure dağıtılır imiş. Aşure kelimesinin anlamıyla (10) da bu noktada bağdaşır.

Bugün de dini geleneğin köklü bir parçası olarak aşure, Hz. Hüseyin’in Muharrem ayının 10. gününde şehit edilmesiyle de farklı bir anlam kazanır. Muharrem ayında tutulan oruç sonrasında aşure çorbası pişirilir, oruç bu şekilde açılır. Bu tarihten önce şenlik ve bayram havasında yerine getirilen aşure ritüeli Kerbela şehitlerinden sonra anlamı derin bir yas geleneğine dönüşür.

Aşure, özünde bir çeşit tatlı çorbadır. Esasında bugün oluşum gösterseydi kimse bu kadar çeşit malzemeyi bir araya getirip lezzetli bir sonuç elde edebileceğini düşünmezdi. Kuru fasulyesinden buğdayına, cevizinden envaiçeşit kuru meyvesine gerçekten de leziz bir harman oluşturan bu köklü çorba bugün sevilerek tüketilen geleneksel tatlılarımız arasında yer alır. Aşure Günü, bu çorba tüm kalabalık aile mutfaklarında muhakkak pişer, konu komşuya, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır, paylaştıkça bereketlenir.

Şeker ve karbonhidrat içeriği ile yüksek kalorili tatlılar arasında yer alan 1 porsiyon aşure kaç kalori? 1 orta porsiyon veya 1 kase aşure aynı gramajdadır. Bu durumda 1 kase aşure 344 kcal içerir. Şimdi, aşure kalori ve besin değerleri hakkında detaylı bilgilere geçelim.

Tarif için: Aşure Tarifi

Aşure Kaç Kalori?

Pek çok bakliyatı bünyesinde barındıran aşure kalori değeri yüksek geleneksel bir tatlıdır. Bu nedenle yeneceği zaman ve miktar konusunda dikkatli olmayı gerektirir. Özellikle kilosuna dikkat edenler, içeriğindeki malzemelere alerjisi bulunanlar ve şeker hastaları temkinli olmalıdır.

Peki, aşure kaç kalori? İşte porsiyon miktarlarına göre aşure kalori değerleri:

 • 1 porsiyon aşure kaç kalori? 1 orta porsiyon (110 gr) aşure 344 kcal
 • 1 kase aşure kaç kalori? 1 orta kase (110 gr) aşure 344 kcal
 • 1 büyük porsiyon (200 gr) aşure 626 kcal
 • 1 küçük porsiyon = yarım kase (70 gr) aşure 219 kcal
 • 100 gram aşure kaç kalori? 100 gram aşure 313 kcal
 • 1 yemek kaşığı aşure kaç kalori? 1 yemek kaşığı (20 gr) aşure 47 kcal
Porsiyon Büyüklüğü Aşure Miktarı (gram) Kalori Miktarı (kcal)
Ortaya Porsiyon 110 344
Orta Kase 110 344
Büyük Porsiyon 200 626
Küçük Porsiyon 70 219
100 gram 100 313
1 Yemek Kaşığı 20 47

Tarif için: Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Tarifi (Videolu)

Aşure Besin Değeri

1 kase aşurenin kalorisinin (orta porsiyon) %82’si karbonhidrattan oluşur. Geriye kalanı %11 oranında protein ve %7 oranında yağ içerir. 110 gramlık, 1 porsiyona denk gelen 1 kase aşure besin değeri aşağıdaki gibidir:

 • 61.21 gr karbonhidrat
 • 7.84 gr protein
 • 5.56 gr yağ
 • 6.82 gr lif
 • 7.95 mg sodyum
 • 637.12 mg potasyum
 • 191.51 iu A vitamini
 • 8.2 mg C vitamini
 • 2.92 oranında demir
Besin Miktar (gram) Miktar (IU/mg) Miktar (mg)
Karbonhidrat 61.21
Protein 7.84
Yağ 5.56
Lif 6.82
Sodyum 7.95
Potasyum 637.12
A Vitamini 191.51
C Vitamini 8.2
Demir 2.92

Tarif için: Az ve Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Az ve Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Diyet ve Şekersiz Aşure Kaç Kalori?

Şeker kullanmadan hazırlayacağınız aşurenin kalori değeri klasik aşureye oranla çok daha düşük olacaktır. Diyetteyken ortalama bir porsiyon şekersiz aşureyi öğün niyetine diyetisyeninizden onay alarak tüketebilirsiniz.

Peki, şekersiz aşure kaç kalori, diyet aşure kaç kalori? İşte yanıtı:

 • 1 orta porsiyon (251 gr) diyet aşure: 167 kcal

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Kuru Meyveli Aşure Kaç Kalori?

Aşure denince akla gelen ilk malzemeler kuru bakliyatlar hiç şüphesiz. Bunun yanı sıra kuru meyvelerle de lezzeti çeşitlendirilebilen aşurenin tadına doyum olmaz. Baklagillerle kuru meyvelerin uyumu belki pek çok tatlıda olmayan mistik bir özellik.

Tatlı çorba niyetine geleneksel bir tatlı olarak sıklıkla tükettiğimiz aşure; kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru kuş üzümü gibi hazırlayanın damak zevkine hitap eden ya da mutfakta mevcut bulunan malzemelerle hazırlanabilir. Diyet sürecinde olanların bu oranları düşük tutmasında fayda var; zira kuru meyvelerin içeriğindeki yüksek şeker kalori değerini de etkileyecektir.

Peki, kuru meyvelerle hazırlanan aşure kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 porsiyon (400 gr) kuru meyveli aşure 705 kcal
 • 100 gram kuru meyveli aşure 176 kcal

Tarif için: Meyve Aşuresi (Videolu)

Meyve Aşuresi (Videolu)

Aşure Kilo Aldırır Mı? Diyette Aşure Yenir Mi?

Aşure, enerjisi yüksek bir tatlıdır. İçeriğindeki malzemeler nedeniyle hem şekerli hem de karbonhidrat kaynağıdır. Bu nedenle aşureyi kontrolsüzce yemek kilo aldırabilir. Özellikle diyabet hastalarının ve kilo kontrolünde olan kişilerin aşure yerken temkinli olmaları gerekmektedir.

Diyette olanlar abartıya kaçmadan, porsiyon miktarı dengede tutulduğu sürece aşure tüketebilirler. Aşure, diyette ve kilo verme sürecinde olanlar için bir tatlıdan ziyade öğün olabilir. Örneğin, öğlen yemeği yerine aşure tüketmeyi deneyebilirsiniz. Baklagiller; lif, protein, sodyum, potasyum ve kalsiyum değeri ile zengin bir içeriğe sahip olduğundan vücudunuz için gerekli mineralleri bu sayede karşılayabilirsiniz. Lif kaynağı olan bir tatlı olarak aşure aynı zamanda sizi uzun süre tok tutacaktır. Yani, aynı anda hem yemek hem de tatlı ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.

1 Kase Aşure Kaç Dilim Ekmek?

Her gün aşure yemek veya gün içinde aşure öncesi ve sonrası öğün içeriğine dikkat etmemek kilo aldırabilir. Bu durumda aşure yediğiniz günlerde özellikle şeker ve karbonhidrat tüketimine sınır getirmelisiniz.

1 kase aşure yaklaşık olarak 3 dilim ekmek ve 1 porsiyon meyve ile eş değerdir.

Aç Karnına Aşure Yenir Mi?

Aşure, yüksek kalori miktarı ve enerji verici özelliği ile tatlı değil öğün yerine tüketilebilir. Bu nedenle aç karnına aşure yenebilir. Uzun süre tok tutan ve enerji veren bir yapısı olduğundan öğün için ideal bir seçimdir. Ancak hazırlanan aşurenin şeker oranının düşük olmasına dikkat edilmelidir. Rafine şeker yerine bal tercih edilebilir.

Tarif için: Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Tam Ölçülü Aşure Tarifi (Videolu)

Diyete Uygun Aşure Nasıl Hazırlanır?

Aşurelik buğday, nohut, kuru fasulye, kuru kayısı, incir, kuru üzüm ve kuş üzümü ile şeker kullanılmadan hazırlanan bu tarif diyette olanlara müjde gibi gelecek bir lezzete sahip! Üzerini dilerseniz nar, tarçın ve fındıkla süsleyip enfes bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tarif için: Şekersiz Aşure

Şekersiz Aşure Tarifi

Aşure Günü Ne Zaman Başlar ve Biter?

Aşure Tarifleri: Tam Ölçülü, Orijinal 10 Çeşit

Aşure Yapmanın En İyi 9 Püf Noktası, Malzemeler Listesi

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

30. Gün İftar Menüsü

11 ayın sultanı ramazanın son gününde 30. gün iftar menüsü tarifleri sizlerle! Anadolu kokan erişteli yeşil mercimek çorbası ile besleyici bir açılış yaptık. En beğenilen ramazan yemekleri için fark yaratan bir lezzet kolay tavuk tava, yanında ferahlatıcı pancar salatası var. Şerbetli iftar tatl ...

Tüm menüyü gör
Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Buda Benim Aşurem Tarifi

Buda Benim Aşurem

12-14 kişilik, 10dk Hazırlık, 2 saat 30dk Pişirme
Balkabaklı Diyet Puding (115 Kalori) Tarifi

Balkabaklı Diyet Puding (115 Kalori)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Aşure (Enfes Aşurem) Tarifi

Aşure (Enfes Aşurem)

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 1 saat Pişirme
Aşure Tarifi

Aşure

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Aşure Tarifi

Aşure

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Aşure Tarifi

Aşure

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 2 saat Pişirme
Aşure Tarifi

Aşure

12-14 kişilik, 1 saat Hazırlık, 1 saat Pişirme
Aşure Tarifi

Aşure

12-14 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Aşure Tarifi

Aşure

12-14 kişilik, 4 saat ve üzeri Hazırlık, 2 saat Pişirme
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Mart Ayının 30 Popüler Tarifi

Baharın sert güneşini içimizde hissettiğimiz bu ayda sıcacık evlerde pişen birbirinden lezzetli tarifler, mart ayının…

Tarifler Geri
Videolar Geri