Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kaç Kalori? Tarifi

Aşure Kilo Aldırır Mı?

1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori?

Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure, kökeni Arapça bir kelime olarak anlamı 10 sayısına tekabül eder. Asıl telaffuzu aşuradır. Tufandan sonra uzun zaman suda kalan gemideki erzaklar tükenmeye başlamıştır. Azar azar kalan yiyeceklerin toparlanıp aynı kazanda pişirilmesiyle de ilk aşure tarifi ortaya çıkmış olur. Osmanlı Dönemi mutfak geleneğinde de aşureye önem verilirdi. Muharrem ayının 10. gününde halka aşure sebilcileri tarafından kazan kazan aşure dağıtılır imiş. Aşure kelimesinin anlamıyla (10) da bu noktada bağdaşır.

Bugün de dini geleneğin köklü bir parçası olarak aşure, Hz. Hüseyin’in Muharrem ayının 10. gününde şehit edilmesiyle de farklı bir anlam kazanır. Muharrem ayında tutulan oruç sonrasında aşure çorbası pişirilir, oruç bu şekilde açılır. Bu tarihten önce şenlik ve bayram havasında yerine getirilen aşure ritüeli Kerbela şehitlerinden sonra anlamı derin bir geleneğe dönüşür.

Aşure, özünde bir çeşit tatlı çorbadır. Esasında bugün oluşum gösterseydi kimse bu kadar çeşit malzemeyi bir araya getirip lezzetli bir sonuç elde edebileceğini düşünmezdi. Kuru fasulyesinden buğdayına, cevizinden envaiçeşit kuru meyvesine gerçekten de leziz bir harman oluşturan bu köklü çorba bugün sevilerek tüketilen geleneksel tatlılarımız arasında yer alır. Aşure Günü, bu çorba tüm kalabalık aile mutfaklarında muhakkak pişer, konu komşuya, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır, paylaştıkça bereketlenir.

Anlam ve derinliğinden sonra Muharrem ayı dışında da sık sık tüketilen bu tatlının tahmin edilebileceği üzere kalori değeri de yüksektir. Hem şekerli yapısı hem de çeşit çeşit baklagil ve kuru yemişlerle çeşitlenen içeriği sayesinde diyette olanların, kilosuna dikkat edenlerin dikkatli tüketmesinde fayda görüyoruz. Peki, aşure kaç kalori, bir kase aşure kaç kalori? Aşure kilo aldırır mı? Tüm sorularınız bu yazıda cevaplanıyor, keyifli okumalar dileriz!

Aşure Tarifi

Aşure Kaç Kalori?

Pek çok bakliyatı bünyesinde barındıran aşure kalori değeri yüksek geleneksel bir tatlıdır. Bu nedenle yeneceği zaman ve miktar konusunda dikkatli olmayı gerektirir. Özellikle kilosuna dikkat edenler, içeriğindeki malzemelere alerjisi bulunanlar ve şeker hastaları temkinli olmalı.

Peki, aşure kaç kalori? İşte porsiyon miktarlarına göre aşure kalori değerleri:

 • 1 porsiyon aşure kaç kalori? 1 orta porsiyon (110 gr) aşure 344 kcal
 • 1 kase aşure kaç kalori? 1 orta kase (110 gr) aşure 344 kcal
 • 1 büyük porsiyon (200 gr) aşure 626 kcal
 • 1 küçük porsiyon = yarım kase (70 gr) aşure 219 kcal
 • 100 gram aşure kaç kalori? 100 gram aşure 313 kcal
 • 1 yemek kaşığı aşure kaç kalori? 1 yemek kaşığı (20 gr) aşure 47 kcal

Aşure, tıpkı içindeki malzemelerin bolluğu gibi birlik, beraberlik, birlik içinde olma ve paylaşmanın simgesidir. Farklı yörelere özgü değişik versiyonları olabilir. Eğer siz de kendi mutfağınızda aşure pişirip sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz aşama aşama fotoğraflandırılmış tam ölçülü ve videolu anlatımlı bu tarifi kaçırmayın deriz.

Az Ölçülü Aşure Tarifi

 

Az Ölçülü Aşure Tarifi

Aşure Besin Değeri

Aşurenin malzeme listesini incelemek bile liften ne kadar zengin bir tatlı olduğunu anlamak için yeterli. Diğer tatlılara kıyasla bol miktarda bakliyat, kuru meyve ve kuru yemiş içermesi zengin bir besin değeri tablosu ortaya koyar. Aşurenin besin değeri incelendiğinde, rakamlar şöyledir:

110 gramlık, 1 porsiyona denk gelen 1 kase aşure,

 • 61.21 gr karbonhidrat,
 • 7.84 gr protein,
 • 5.56 gr yağ,
 • 6.82 gr lif,
 • 7.95 mg sodyum,
 • 637.12 mg potasyum,
 • 191.51 iu A vitamini,
 • 8.2 mg C vitamini,
 • 32.92 oranında demir içerir.

Diyet ve Şekersiz Aşure Kaç Kalori?

Aşure Günü diyet programınıza mı denk geldi? Kilo vermeye çalışırken bir anda aklınıza aşure geldi de canınız mı çekti? Peki ne yapmalı? Diyet aşure ile kalorisi düşük bir deneyim yaşayabilirsiniz. Şeker kullanmadan hazırlayacağınız aşurenin kalori değeri klasik aşureye oranla çok daha düşük olacaktır. Diyetteyken ortalama bir porsiyon şekersiz aşureyi öğün niyetine tüketebilirsiniz. Peki, şekersiz aşure kaç kalori, diyet aşure kaç kalori? İşte detaylar:

 • 1 orta porsiyon (260 gr) diyet aşure 176 kcal
 • 1 büyük porsiyon = 1 büyük kase (166.9 gr) diyet aşure 113 kcal

İster sıcak tüketin ister soğuk, ister şekil verin ister klasik servis edin! Yalnızca 10 dakikada -evet çok pratik- hazır olan bir aşure tarifine kim hayır der ki? Üstelik bildiğimiz aşureden hiçbir farkı yok. Canınız her istediğinde rahatlıkla pişirebilirsiniz, tarifi not edin bizce ;)

Sosyete Aşuresi

Sosyete Aşuresi

Kuru Meyveli Aşure Kaç Kalori?

Aşure deyince akla gelen ilk malzemeler kuru bakliyatlar hiç şüphesiz. Bunun yanı sıra kuru meyvelerle de lezzeti çeşitlendirilebilen aşurenin tadına doyum olmaz. Baklagillerle kuru meyvelerin uyumu belki pek çok tatlıda olmayan mistik bir özellik. Tatlı çorba niyetine geleneksel bir tatlı olarak sıklıkla tükettiğimiz aşure, kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru kuş üzümü gibi hazırlayanın damak zevkine hitap eden ya da mutfakta mevcut bulunan malzemelerle hazırlanabilir. Diyet sürecinde olanların bu oranları düşük tutmasında fayda var; zira kuru meyvelerin içeriğindeki yüksek şeker kalori değerini de etkileyecektir. Peki, kuru meyvelerle hazırlanan aşure kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 porsiyon (400 gr) kuru meyveli aşure 705 kcal
 • 100 gram kuru meyveli aşure 176 kcal

Meyve aromalı, hafif bir aşure hazırlamaya ne dersiniz? Görünümüyle iç açan, lezzetiyle ferahlatan bu aşurede elma, armut, kuru kayısı, kuru üzüm ve portakal suyu var! Çocuklar için de besleyici olabileceğini düşündüğümüz bu tarifin videolu ve püf noktalı anlatımı tek tıkla parmağınızın ucunda!

Meyve Aşuresi

Meyve Aşuresi

Aşure Kilo Aldırır Mı? Diyette Aşure Yenir Mi?

 • Aşurenin kalori değerlerini gördükten sonra hiç şüphesiz kilo aldırıp aldırmayacağı düştü akıllara. Kuru fasulye, nohut, buğday, pirinç gibi lif içeriği yüksek bakliyatlarla hazırlandığı için karbonhidrat oranı yüksektir, diyebiliriz.
 • Nitekim bu durumu avantaja çevirmek de mümkün. Nasıl mı? Aşureyi diyet sırasında canınız çok çekiyor ve yemek istiyorsanız bunun bir yolu var elbette. İlk çözüm şekersiz hazırlamak. Böylelikle en azından işlenmiş şekerle yükselen kaloriyi dengelemiş olursunuz.
 • Diğer çözüm ise aşureyi bir tatlıdan ziyade öğüne çevirmek. Örneğin, öğlen yemeği yerine aşure tüketmeyi deneyebilirsiniz. Baklagiller; lif, protein, sodyum, potasyum ve kalsiyum değeri ile zengin bir içeriğe sahip olduğundan vücudunuz için gerekli mineralleri bu sayede karşılayabilirsiniz.
 • Lif kaynağı olan bir tatlı olarak aşure aynı zamanda sizi uzun süre tok tutacaktır. Yani, aynı anda hem yemek hem de tatlı ihtiyacınızı gidermiş olursunuz.
 • Orta bir porsiyon aşure bu aşamada yeterli olacaktır, ölçülü porsiyonlarda tüketmekte fayda görüyoruz.
 • Kuru meyveli aşurenin kalori değerini az önce incelemiştik. Diyet aşurenizi hazırlarken çeşitte bolluk yerine en sevdiğiniz ya da besin değeri en yüksek olan baklagilleri ya da kuru meyveleri -taze meyve de olabilir- tercih edebilirsiniz.
 • Şeker kullanmadığınız takdirde -ki zaten kuru meyvelerin şeker oranı yüksektir- içiniz rahat yiyebilirsiniz.
 • Lif kaynağı aşure bu özelliği ile aynı zamanda bağırsakları da çalıştırır ve yumuşatır. Böylelikle kabızlık sorununuza da çare olur.
 • Taze meyvelerle hazırlayacağınız aşurenin vitamin değerlerini arttırarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmiş olursunuz. Ceviz ve fındık gibi kuru yemişler de omega-3 açısından zengindir.
 • Özetle, ölçülü miktarlarda ve şekersiz tükettiğiniz zaman, zararından çok faydasını görebileceğiniz farklı kaynakları aynı anda barındıran bir tatlıdır aşure.

Diyete Uygun Aşure Nasıl Hazırlanır? 3 Diyet Aşure Tarifi

1) Diyette Canı Çekenlere Müjde! Şekersiz Aşure Tarifi

Aşurelik buğday, nohut, kuru fasulye, kuru kayısı, incir, kuru üzüm ve kuş üzümü ile şeker kullanılmadan hazırlanan bu tarif diyette olanlara müjde gibi gelecek bir lezzete sahip! Üzerini dilerseniz nar, tarçın ve fındıkla süsleyip enfes bir görünüm elde edebilirsiniz.

Şekersiz Aşure

Şekersiz Aşure Tarifi

2) Diyete Uygun Kalorisi Az Aşure

Şeker yerine pekmez ile tatlandırılan bu aşure de düşük kalorisiyle kilo kontrolü sürecinde olanların yüzünü güldürüyor! Nohut, kuru fasulye, aşurelik bulgur, limon kabuğu, kuru yemiş ve kuru meyvelerle çeşitlendirilen aşureden toplamda 15 kase çıkıyor ve her biri yalnızca 180 kalori, kaçırmayın!

Kalorisi Az Aşure

Kalorisi Az Aşure

3) Diyet Aşure Tarifi: 1 Porsiyonu Yalnızca 145 Kalori ;)

Yanlış duymadınız, yalnızca 145 kaloriyle enfes bir aşure deneyimi teklif ediyoruz sizlere :) Su ve tatlandırıcı ile hazırlanıyor, içinde şeker yok! Buğday, kuru fasulye, pirinç, kuru meyveler, fındık ve tarçın ile her kaşıkta farklı bir tada varacaksınız. Diyet aşure arayanlar çoktan tarife tıkladı bile.

Diyet Aşure 1 Porsiyon 145 Kalori

Diyet Aşure 1 Porsiyon 145 Kalori

Kuru Fasulye Kaç Kalori?

Fındık Kaç Kalori?

Sütlaç Kaç Kalori?

Hangi Baklava Kaç Kalori?

Geleneksel tatlılar kategorisini ziyaret ederek daha fazla tarife ulaşabilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama10
Aşurem Tarifi
Aşurem1-2 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama14
Aşure Tarifi
Aşure12-14 kişilik, 1 saat Pişirme, 20dk Hazırlama24
Aşure Tarifi
Aşure12-14 kişilik, 3 saat Pişirme, 20dk Hazırlama53
Aşure Tarifi
Aşure12-14 kişilik, 35dk Pişirme, 10dk Hazırlama16
Aşure Tarifi
Aşure12-14 kişilik, 2 saat Pişirme, 20dk Hazırlama12
Aşure Tarifi
Aşure8-10 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama21
Aşure Tarifi
Aşure10-12 kişilik, 1 saat Pişirme, 30dk Hazırlama46
Aşure Tarifi
Aşure12-14 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 2 saat 30dk Hazırlama9
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem Tarifi
Ses Güzelleştirme Yolları – En Kolay 7 Bitkisel Yöntem

Ses Güzelleştirmek İsteyenlere Çözüm Önerileri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi Tarifi
Eliminasyon Diyeti Nedir? Örnek Menü, Diyet Listesi

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır? Diyetler kişilerin sağlığını korumak ve oluşacak hastalıkları önlemek adına yapılır. Pek…

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu
Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır? 3 Günlük Sıvı Detoksu

Sıvı Beslenme Diyeti ile Zayıflamanın İpuçları Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakam sizi rahatsız etmeye başladıysa, bu…

Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası Tarifi
Hindi Eti Pişirmenin Çok İşe Yarayacak 5 Nefis Püf Noktası

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Yılbaşı yaklaşırken midelere zil çaldıran o tarif, şimdiden konuşulmaya başlandı.…

Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı Tarifi
Häfele Çekmece Düzenleyici: Mutfağınızın Gizli Kahramanı

Mutfağınızın Gizli Kahramanı: Çekmece Düzenleyici Düzenli bir mutfakta çalışmak kime iyi gelmez ki? Çekmecelerin ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri