Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri Tarifi

Hangi Pide Kaç Kalori?

Onlarca çeşidi bulunan pideler sade olarak üretildiklerinde ekmek olarak kullanılırken, üzerine ya da içine konulan et, sebze, peynir gibi ürünlerle beraber pişirilerek bambaşka bir lezzete dönüşür. Sade pideler özellikle Ramazan ayının geleneksel parçası olarak sofralardan eksik olmaz.

Pide günlük yaşamda o kadar fazla tüketilir ki neredeyse her caddede veya fırında en az bir çeşidini bulmak mümkündür. Hatta Türkiye’nin hemen her şehrinde meşhur bir pideciye muhakkak rastlanır. Bafra pidesi, Görele pidesi, Kastamonu kır pidesi, Yenipazar pidesi, Nazilli pidesi, Denizli ballı pidesi bunlardan bazılarıdır.

Artık günümüzde, doyurucu olduğu kadar uygun fiyatlarıyla hızlılığı ifade eden fast food yemek kültürüne uygun bir halde hazırlanan pideler, hemen her yaşta, günün her saatinde severek tüketilir. Hazırlandığı fırın veya mekânlarda sıcak haliyle servis edilen ve bu şekilde tüketilen pideler, derin dondurucuların evlerde artmasıyla birlikte dondurulmuş olarak da temin edilebilir.

Tarif için: Kıymalı Pide Nasıl Yapılır? (En Kolay Hali)

Ayrıca videolu tarifi inceleyebilirsiniz: Kıymalı Pide İçi Nasıl Hazırlanır?

Kıymalı Pide Kaç Kalori?

Özellikle ülkemizde son derece popüler olan pideler temelde hamur ürünü bir gıda olması nedeniyle beslenmesine dikkat edenlerin aklına şu soruları mutlaka getirir: 1 pide kaç kalori? Bir dilimden bir şey olur mu? Pide kilo aldırır mı?

Kıymalı pideler özellikle Karadeniz ve Ege bölgelerinde meşhur olmuş ve tüm şehirlere hatta neredeyse tüm ilçelere dağılmış en sevilen pidelerdendir. Genellikle yanında ayran ile servis edilen kıymalı pideler lezzet avcılarının favorilerindendir. Açık ve kapalı halde 2 çeşit üretilen kıymalı pideler bazen yumurtalı, ama mutlaka bol tereyağlı olarak servis edildiği için ister istemez akıllara kıymalı pide kaç kalori sorusunu getirir.

 • 1 adet kıymalı pidede yaklaşık 600 kalori bulunur.
 • 1 porsiyonda yaklaşık 350 kalori,
 • 1 dilimde ise 75 kalori olarak karşınıza çıkar.
 • Kıymalı pidenin 100 gramında da ortalama 200 kalori bulunmaktadır.

Tarif için: Evde Kıymalı Pide Tarifi

Kaşarlı Pide Kaç Kalori?

Farklı şekillerde ve boyutlarda hazırlanabilen kaşarlı pideler de çok sevilen pide çeşitleri arasında yer alır. Özellikle et ürünlerinden uzak durmayı tercih edenlerin rağbet ettiği kaşarlı pide çeşitleri de bazen üzerine yumurta kırılarak fırına verilir ve yine bol tereyağı eklenerek servis edilir. Kaşarlı pideler de isteğe göre kapalı ve açık olarak 2 tipte üretilirler. Sofranıza bu şekilde servis edilen her kaşarlı pide kalori olarak genel klasmanını korur. Erimiş kaşar peynirinin dayanılmaz kokusu etrafınızı sararken, doğal olarak ta kaşarlı pide kaç kalori sorusu hemen akla gelir.

 • 1 adet kaşarlı pidede yaklaşık 600 kalori bulunur.
 • 1 porsiyonunda ortalama 515 kalori,
 • 1 diliminde 100 kalori, 100 gramında ise ortalama 250 kalori bulunur.

Tarif için: Kaşarlı Peynirli Pide

Kuşbaşılı Pide Kaç Kalori?

Pide çeşitleri arasında en çok tercih edilen çeşitlerden biri de kuşbaşılı pidedir. Etli yemeklerden hoşlanan tüketicilerin en fazla tercih ettiği kuşbaşılı pide, küçük parça etlerin açılan hamura eklenmesinden sonra fırınlanır. Daha sonra sofralardaki yerini alır. Bir miktar acı biber ile açık olarak hazırlanan kuşbaşılı pide yine bol tereyağlı olarak dumanı tüter halde servis edilir. Hemen herkesi büyüleyen bu muhteşem lezzetler arasında kuşbaşılı pide kaç kalori diye soracak olanlar için:

 • Kuşbaşılı pidenin 1 adedinde yaklaşık 530 kalori bulunur.
 • 1 porsiyonunda ise ortalama 510 kalori,
 • 1 diliminde 50 kalori,
 • 100 gramında yaklaşık 150 kaloriye rastlanır.

Öte yandan kuşbaşılı pide, peynirsiz şekilde hazırlandığı gibi kaşar peynirli olarak da hazırlanabilir. Kaşar peyniri ya fırından çıkarmadan hemen önce ya da sofraya getirildikten sonra üzerine serpilerek eritilmesi sağlanır. İşte bu noktada diğerlerine nazaran daha masum gibi görünen kuşbaşılı pide daha fazla kalorili hale gelir. Kaşarlı pide kalori hesabında belirttiğimiz gibi kuşbaşılı pideye ek olarak üzerine örneğin bir dilimde 100 kalori daha artışa neden olur.

Tarif için: Kuşbaşılı Pide

Peynirli Pide Kaç Kalori?

Peynirli pide, kalori değeri düşük olan pide çeşitlerinden olması nedeniyle genellikle et ürünlerinden uzak duranlar kadar dikkatli beslenmeye özen gösterenlerin de pidesidir. Açık olarak pişirilen peynirli pidelerin yağ oranı diğer pide çeşitlerine oranla daha düşüktür ve tercihen servis edilmeden önce yağlanmazlar. Hamur işi yemeklere şüpheyle yaklaşanlar için daha tercih edilen bir pide türü olan peynirli pide kaç kalori sorusunun yanıtı ise onun da çok masum olmadığını gösterir.

 • 1 adet peynirli pidede yaklaşık 400 kalori bulunur.
 • 1 porsiyonunda 200 kalori,
 • 1 diliminde 50 kalori,
 • 100 gramında ise yaklaşık 200 kalori bulunur.

Tarif için: Yumuşak Peynirli Pide

Karışık Pide Kaç Kalori?

Karışık pide adından da anlaşılacağı gibi farklı pide malzemelerinin bir arada kullanılmasıyla hazırlanır. Yöreden yöreye değişiklik gösterse de genellikle üzeri açık olarak servis edilen, sucuk, pastırma gibi et ürünleri, kaşar peyniri ya da diğer peynir ürünlerinden biriyle, ayrıca tercihen yumurtalı olarak hazırlanan karışık pide, kalori bakımından oldukça zengindir.

Hatta karışık pide kaç kalori sorusunun cevabını verme konusunda hazırlayanı zor durumda bırakır. Ancak yine de lezzetine dayanamayıp bir parça karışık pide yemek isteyenler için farklı ölçülerin kalori miktarları şu şekildedir:

 • Klasik boyutta 1 adet karışık pidede yaklaşık 800 kalori bulunmaktadır.
 • Öte yandan 1 porsiyon karışık pidede ortalama 550 kalori yer alırken,
 • 1 dilim karışık pidede yaklaşık 75 kalori bulunur.
 • 100 gram karışık pidenin kalori değeri ise yaklaşık olarak 500 kaloriyi bulmaktadır.

Tarif için: Karışık Pide (Ev Yapımı Sevenlere)

Ispanaklı Pide Kaç Kalori?

Sebze ile hazırlanan pideler arasında en popüler olanlardan biri de ıspanaklı pidedir. Annelerin özenerek yaptığı, çocukların severek yediği ıspanaklı pide vitamin ve mineral açısından zengin olsa da hamur muhtevası nedeniyle kalori sorunu oluşturmaktadır.

Açık ya da kapalı olarak hazırlanabilen ıspanaklı pideler, pişirildikten sonra servis edilmeden önce tereyağı sürülerek sofralarda yerini alır. Sebze içerdiği için hafif ve düşük kalorili sanılan ıspanaklı pide aslında o kadar da masum değildir. Ispanaklı pide kaç kalori olarak sofralarda yerini alır sorusunun cevabını şu şekilde verebilmek mümkündür:

 • 1 adet ıspanaklı pide yaklaşık 500 kalori içerir.
 • 1 porsiyonunda 400 kalori,
 • 1 diliminde 50 kalori,
 • 100 gramında ise ortalama 250 kalori bulunur.

Tarif için: Ispanaklı Pide

Pide Ekmek Kaç Kalori?

Pideler sade ve çok çeşitli tiplerde de hazırlanarak sofralarınıza gelir. Genellikle kebap türü yemeklerin yanında klasik ekmek bulunmaz. Pide ekmek burada özenle yerini alır ve neredeyse tüm ızgara ve kebaplara katık olur. Pide ekmek, ramazan aylarında Türkiye’nin tamamında ve hemen her fırında üretilerek bol miktarda satılır. Bu pidelerden almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturur.

 • Peki, 1 pide ekmek kaç kalori ile sofralarınıza gelir? Ortalama 250 gram olarak hazırlanan pide ekmeğin 1 bütün adedinde 671 kalori,
 • 1 diliminde yaklaşık 75 kalori bulunur.
 • 100 gram pide ekmek 250 kalori içerir.
 • 1 porsiyon pide kaç kalori veya yarım pide kaç kalori diye merak edenler için de yapılan çalışmalar şu sonuçları veriyor: 1 porsiyonunda 150 kalori bulunan pide ekmeğin yarısında yaklaşık 130 kalori bulunmaktadır.

Tarif için: Ev Yapımı Ramazan Pidesi

Pide tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri 12.10.2018 tarihinde yayınladı.