Döner Kaç Kalori? Tavuk ve Et Döner

Döner Kaç Kalori? Tavuk ve Et Döner Tarifi

Türk Mutfağının Milli Yiyeceklerinden

Döner Kaç Kalori?

Ülkemizde döner denildiği anda akan suları durduracak yemek severler bulunmaktadır. Döner öyle bir yemektir ki çalışan kesimin öğle yemeği, okul çıkışında acıkan öğrencinin enerji kaynağı, telaşı bir gün geçiren kişinin de kendine gelmesini sağlayan bir Türk mutfağı klasiğidir. Ülkemizde neredeyse tüm sokaklarda ufak da olsa bir dönerci bulunur. Beyaz önlükleri ve beyaz kepleri ile gerekli hijyeni sağlayıp lezzetli sunumlar için müşterilerini beklerler. Bu döner dükkanlarında ise tavuk ve et dönerler hem tabakta hem de dürüm şeklinde hazırlanmaktadır. Yani nasıl yemek istiyorsanız öyle hazır edilir.

Dönerin geçmişini incelediğimizde net bilgilere ulaşmak epey zordur. Halk arasında yayılan bilgilere ve hikayelere göre ise döner; Bursa ve Kastamonu’da yapılmış ve diğer şehirlere de yayılmıştır. Şişlere etlerin dizilmesi ve ateş karşısında pişirilmesi ile başlayan bu serüven, zaman içinde ülke sınırlarını da aşmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatname adlı eserinde dönerle ilgili şu ifadelere yer vermiştir:

“Kış geceleri bütün Kırım Vilayeti’nde oda sohbetleri edip nice çeşit helvalar, yemekler ve çeşit çeşit şaraplar yenilip içilip kış günlerini has sohbetle geçirirler. Hatta o has sohbet geceleri bir semiz kuzu kurban edip, dilim dilim edip, bir demir kebap şişine eti geçirip iki başları ince ortası kalın, eti düzgünce dizerler ki bir zerre yeri birinden taşra dizmezler. Sonra bir araba tekerleğini kırıp kebap altına yavaş yavaş yakarak ateş edip bir çeşit kebap pişirirler ki sanki ilik olur. Tatar arasında böyle pişmiş kebabı yemiş ve 100 okka boza içmiş Tatar çoktur. İşte bu derece hoş, yumuşak ve taze kebap pişirirler ki yeryüzünde öyle kebap pişmesi ihtimali yoktur. Araba tekerleğiyle pişirmek Tatar arasında şarttır.”

Et Döner Kaç Kalori?

Döner pek çok restoranda bir lavaş üzerinde, kesilen etler ve domatesle servis edilir. Domatese ise turşu ve bir adet köz biber eşlik eder. Bu şekilde hazırlanan ekmeksiz et döner kaç kalori diye hesaplar yaptığınızda ise;

 • 200 gramlık porsiyon 478 kalori olacaktır. 1 porsiyon döner kaç kalori sorunuzun yanıtını 478 kalori ile cevaplamış olacağız.

Tarif için: Evde Et Döner Nasıl Yapılır?

Tavuk Döner Kaç Kalori?

Kırmızı et sevmeyenler için bir seçenek olan tavuk döner de yine sebzeler ile sunulmaktadır. Et dönere göre daha hafif olduğu bilinmektedir. Tavuk eti ile hazırlanan bir porsiyon döner kaç kalori sorunuza şu rakamla yanıt verebiliriz:

 • Bir porsiyon tavuk döner 335 kaloridir.

Tarif için: Evde Pilav Üstü Tavuk Döner

Evde Pilav Üstü Tavuk Döner

Dürüm Döner Kaç Kalori?

Hazırlanan döner etleri özel bir lavaşa sarılır ve iç malzeme olarak bazı yerlerde salata eklenir. Bu şekilde ise kalori değeri porsiyona göre farklılık gösterir. O halde dürüm şeklinde tüketeceğiniz 1 döner kaç kalori diye bir hesaplama yapalım:

 • 250 gram ağırlığında hazırlanan tavuk döner dürüm 309 kalori
 • 250 gram ağırlığında servis edilen et döner dürüm ise 320 kalori olacaktır.

Tarif için: Evde Tavuk Döner Dürüm

Evde Tavuk Döner Dürüm

Tombik Döner Kaç Kalori?

Döner sevenler için farklı ve doyurucu bir seçim olan tombik döner kaç kalori diye düşündünüz mü? Özel olarak hazırlanan pita ekmeğinin arasında, et veya tavuk döner oldukça lezzetli bir tada sahiptir. Peki tombik ekmekle hazırlanan 100 gr döner kaç kalori olacaktır?

 • 100 gram tombik tavuk döner 210 kaloriye
 • 100 gram tombik et döner ise 240 kaloriye sahiptir.

Tarif için: Tombik Döner Ekmeği

Tombik Döner Ekmeği

Hatay Usulü Döner Kaç Kalori?

Patates kızartması, iceberg marulu ve kendine özel sosu ile hazırlanan Hatay usulü döner, son yıllarda adeta bağımlılık yapan yiyecekler arasında yer alıyor. Çok kısa süre içinde tüm şehirlere kendini tanıtan Hatay usulü döneri günde 3 öğün tüketenler bile varmış. Biz demiyoruz döner ustaları böyle söylüyor :) Siz kaç tane yiyebilirsiniz? Bol soslu ve bol malzemeli Hatay usulü dönerin kalori bilgisini duymaya hazırsanız işte bilgileri:

 • 1 adet Hatay usulü tavuk döner: 490 kalori
 • 1 adet Hatay usulü et döner: Yaklaşık 510 kalori

Tarif için: Hatay Usulü Döner

Hatay Usulü Tavuk Döner

Ekmek Arası Döner Kaç Kalori?

Döner sevenler merak ediyordur döner ekmek kaç kalori diye? Hesap kitap yaptık ve bir klasik haline gelen döner ekmeğin kalori bilgilerini sizler için buraya ekledik.

 • Ekmek arası tavuk döner yaklaşık 800 kalori
 • Ekmek arası et döner yaklaşık 850 kalori
 • Ekmek arası sucuk döner ise neredeyse 900 kaloridir.
 • Yarım ekmek et döner kaç kalori sorunuza 600 kalori,
 • Tavuk etiyle hazırlanan çeyrek döner kaç kalori sorunuza ise 200 kalori yanıtını alabilirsiniz.

döner kaç kalori

Pilav Üstü Döner Kaç Kalori?

Baharatları ile ateş karşısında pişen et, pilavla servis edildiğinde pilav üstü döner adını alır. Pilavla beraber daha doyurucu hale gelir. Besin değeri yüksek olan, pilav ilaveli tabakta döner kaç kalori sorusuna vereceğimiz cevaplar şöyle olacaktır:

 • Tavuk etiyle servis edilen pilav üstü dönerin sahip olduğu kalori 308 kaloridir. Bu değer ise bir porsiyon için geçerlidir.
 • 100 gramlık pilav üstü et döner ise 336 kaloridir.

Tarif için: Pilav Üstü Döner

Pilav Üstü Döner

İskender Döner Kaç Kalori?

Döner eti ile hazırlanan, görenlerin iştahını açan iskender oldukça doyurucu bir yemektir. Ekmekli tabanı, bol sosu, üzerinde gezdirilen tereyağı ile yerken kimse kalorisini düşünmez. Kilo kontrolü sağlayanlar için biz bu sayfaya kalori bilgisini ekleyelim. Belki bir vakit merak edersiniz :)

 • Bir porsiyon et İskenderde 476 kalori bulunmaktadır.
 • Bir porsiyon tavuk İskenderde ise 431 kalori vardır.

Tarif için: Evde Orijinal İskender Yapılışı

Evde Orijinal İskender Yapılışı

Ev Yapımı Çok Beğenilen 3 Enfes Döner Tarifi

Döner genellikle dışarıda yenilen bir yemektir. Dönercilerde tereyağı kokusu eşliğinde yemesinin de ayrı bir lezzette olduğu söylenmektedir. Şimdi sizlere vereceğimiz 3 enfes tarif ile, döner lezzetini kendi mutfağınıza taşıyabilirsiniz. Döner yapmanın bu kadar kolay olduğunu görünce çok şaşıracaksınız. İştahlar açıldıysa hemen tarifleri incelemeniz için paylaşalım. Yerken Nefis Yemek Tarifleri ekibini de unutmayın, afiyetle!

1) Evde Et Döner Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım

Bu tarifimizi gördükten sonra döneri artık kendi mutfağınızda yiyebilirsiniz. En lezzetli ve en güvenilir şekilde hazırlayacağınız et döneri, ailenize sunarken pilav üstü şeklinde de ikram edebilirsiniz. Et döner yapmak için gerekli olan baharatlar ve malzemeler, en açıklayıcı şekilde burada sizler için yer alıyor. Evde et döner keyfini yaşamak için tarifimizi mutlaka deneyin!

Evde Döner Nasıl Yapılır?

Evde Döner Nasıl Yapılır?

2) Tavuk Döner Efsanesi Evinizde: Hakiki Tavuk Döner Tarifi

Tavuk dönerin lezzetinden vazgeçemeyenler için nefis bir tarif ekledik. Özel sosu ile marine edilmiş tavuk etleri, birkaç işlemden sonra tabağınızda tavuk döner olarak yer alıyor. Bu eşsiz ve unutulmaz lezzeti denemek için tarifimize hemen tıklayın ve siz de hakiki tavuk döner tadını alın!

Hakiki Tavuk Döner Tarifi

Hakiki Tavuk Döner Tarifi

3) Gerçek Et Döner Bursa İskenderi Lezzetinde

Nerede olursanız olun Bursa iskenderini evinize getirebilirsiniz. Nasıl mı? İşte gerçek et döner lezzetini taşıyan bu tarif sayesinde. Yapımı çok kolay, lezzeti ise tarifsiz olan et dönerini denemeyen kalmasın diye buraya ekledik. Akşam yemeğine ne yapsam diyenlere duyurulur!

Gerçek Et Döner (Bursa İskenderi)

Et Döner Bursa İskenderi

İskender Kaç Kalori?

Hangi Köfte Kaç Kalori?

Et Dönerli 12 Şipşak Tarif

İstanbul Dönercileri: Tam Not Alan 17 Adres

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Et Döner Tarifi
Et Döner2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 1 saat Hazırlama6
Et Döner Tarifi
Et Döner2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama22
Et Döner Tarifi
Et Döner4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama11
Et Döner Tarifi
Et Döner1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama6
Et Döner Tarifi
Et Döner6-8 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama19
Et Döner Tarifi
Et Döner2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama9
Tavuk Döner Tarifi
Tavuk Döner4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama10
Tavuk Döner Tarifi
Tavuk Döner4-6 kişilik, 1 saat 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama24
Tavuk Döner Tarifi
Tavuk Döner2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Mücver Kaç Kalori? Tarifi
Mücver Kaç Kalori?

Sebzeli Kekin En Çıtır Hali! Çeşitlerine Göre Mücver Kalori Değerleri Yaz aylarında sofralara misafir olan…

Boza Kaç Kalori? Tarifi
Boza Kaç Kalori?

Boooo-zaaaaaaa Kaç Kalori? Boza kalori bilgilerini sunduğumuz bu yazıyı okurken, yanınızda bir bardak boza olsa…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları Neler? Tarifi
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları Neler?

Gebelikte Pilates Yapılışı, Faydaları ve Önemi Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Tarifler Geri
Videolar Geri