Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi
Mihriban karga
8687
kişinin defterinde

Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 6-8
Hazırlama: 25dk

Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 litre organik süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt mayası
  • 1 çay kaşığı şeker
  • Bir fiske tuz

Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi Yapılışı

Öncelikle tarife şunu belirterek başlamak istiyorum;yoğurdumuzun taş gibi tutması için süt çok önemli hazır satılan paket sütler ile bu kıvamı ve lezzeti yakalamak çok zor. Biz hep sütümüzü güvendiğimiz bir yerden açık olarak alırız ve ben hep bu kıvamı yakalarım. Yani yoğurt mayalamanın 1. önemli püf noktası SÜT :)

Aynı şekilde eğer yoğurdumuzun organik olmasını istiyorsak yoğurt mayasının da organik olması gerekiyor yani bir önceki mayaladığınız yoğurttan olmalı :)

Ben süt olarak iki litre süt kullandığım için 2 kavanoz çıktı. Siz bunu kendinize göre şöyle ayarlayabilirsiniz. 1 litre süte bir yemek kaşığı yoğurt mayası yarım çay kaşığı şeker, çok azıcık tuz bu şekilde yapabilirsiniz.

  1. Öncelikle çelik bir tencereyi bir suyun altından geçirip sütü içerisine boşaltıp sütü kaynamaya bırakıyoruz. Süt ısınıp kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp bir kepçe yardımı ile sütü havalandırarak karıştırıyoruz. Bu şekilde sütü karıştırarak süt bir parmak eksilene kadar kaynatıyoruz.
  2. Kaynayan sütümüzü bir kenara alıp ılınması için tekrar kepçe yardımı ile sütü havalandıra havalandıra karıştırıyoruz. Sütünüzün sıcaklığını anlamak için serçe parmağınızı sütün içerisine sokup 10 kadar sayın eğer parmağınız çok hafif yanıyorsa böyle hafiften ılık kıvamda ise istenilen ısıya gelmiş demektir. Eğer sütünüz çok soğuk olursa yoğurdunuz tutmaz çokta sıcak olursa yoğurdunuz sulu olur, onun için sıcaklık çok önemli :)
  3. Daha sonra ufak bir kabın içerisinde yoğurt mayası, şeker (şekeri koymamızın nedeni yoğurt mayasını aktifleştirip yoğurdun çabuk ve güzel mayalanması için) ve birazcık tuz (tuzu koymamızın nedeni yoğurdu daha bir lezzetli yapıyor ve yoğurdun ekşi olmasını engelliyor) karıştırıyoruz.
  4. Mayamızın üzerine 2 yemek kaşığı kadar ılınmış sütümüzden alıp tekrar karıştırıyoruz. (Eğer mayanız çok sulu ise aldığınız süt miktarını birazcık azaltın yani yoğurt mayasını süt ile karıştırdığınız da kek hamuru kıvamında olacak ayran gibi çok sıvı olmasın ) Sütümüzü kavanozlara doldurup (sütü kavanozların tam ağzına kadar doldurmayın biraz boşluk kalsın ) mayamızı kavanozlara bölüştürüyoruz. Sonra bir tahta kaşığın tersi ile mayamızın süte karışması için sütlerimizi güzelce karıştırıyoruz.
  5. Daha sonra kapaklarını sıkıca kapatıp çok soğuk olmayan ama çokta sıcak olmayan bir ortama bir battaniye seriyoruz (ama yere sermeyin) üzerine de bir sofra örtüsü serip kavanozlarımızı çok fazla sarsmadan sofra örtüsünün üzerine koyup önce sofra örtüsüne sarıp daha sonra battaniyeye sıkıca sarıyoruz. (Eğer gerek varsa üzerine başka bir şey daha atabilirsiniz) 8-9 saat kadar bu şekilde bekledikten sonra bakıyoruz yoğurt tutmuş ise şoklanması için yoğurdumuzu hemen buzdolabına kaldırıyoruz ve kavanozların kapağını açmadan en az bir iki gün buz dolabın da bekletiyoruz. Daha sonra kapağını açıp tüketebilirsiniz. Bu şekilde yoğurdunuzu uzun bir süre muhafıza edebilirsiniz mesela bir tanesini açıp tüketip kalan bir tanesini de buzdolabında saklayabilirsiniz kapağı kapalı olduğu için hiç bir bozulma olmadan uzun bir süre aynı lezzetinde kalıyor.

AFİYET OLSUN.

Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama 1

Deneyenlerden Fotoğraflar

(49 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

Konservede Taş Gibi Yoğurt Mayalama Tarifi 22.02.2015 tarihinde yayınladı.
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.