Çerkez Yemekleri Tarifleri 9 Geleneksel Lezzet

0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 0 puan, ortalama: 0,00 (0 oy, ortalama: 0,00 / 5)
Çerkez Yemekleri Tarifleri 9 Geleneksel Lezzet Tarifi

Çerkez yemekleri, hepimizin en az bir kere duyması muhtemel olan leziz tarifleri kapsıyor. Özellikle Anadolu’da namı daha büyükçe olan çerkez yemekleri, Türk mutfağından çok da bağımsız sayılmaz. Coğrafyamıza yaptıkları göç sebebiyle, kültürlerimiz güzelce kaynaşmış orası belli. Nesilden nesile aktarılarak bugün ki formuna ulaşan Çerkez yemekleri tarifleri, aranılan tatlar arasında yerini kazanmış durumda.

Kuzey Kafkasya’nın yerli halkından olan Çerkez boylarının ülkemize göçüyle başlıyor her şey. Memleketlerine hakim olan sert ve zorlu coğrafya şartlarını, mutfak kültürlerine yansımış bir şekilde yanlarında getiriyorlar. Bu nedenle de Çerkez yemekleri dendiğinde, hayvansal gıdaları ve un malzemesini sıkça görüyoruz. Yanı sıra soğan ve sarımsağı kullanmayı da epey seviyorlar. Tıpkı Türk mutfağında olduğu gibi. Baharat kullanımı ise neredeyse karabiber ve tarçınla sınırlı.

Okuduğunuz bu yazıda, sizlerle sitemizde yer alan en nefis 9 Çerkez yemeği tarifini paylaşmak istiyoruz. Hedefimiz ise bu lezzetleri, daha büyük kitlelere ulaştırmak. Aynı zamanda klasiklerden sıkılanlar için değişik alternatifler de ilgi çekici olabilir. Çerkez tavuğu, Çerkez mantısı, Çerkez pilavı gibi birçok tarif şimdi sizlerle!

İyilikle kalın, Ş’üç’e Xhyarç’e!

#1
Çerkez ( Çerkes ) Tavuğu

Büyük bir ihtimalle, Çerkez yemekleri konusunda en çok bilinen tarif Çerkez tavuğu olabilir. Bu nedenle kendisini ilk sırada konuk etmeyi uygun gördük. Fakat şunu belirtmemizde fayda var, bu aslında orijinal bir tarif değil. Çerkez tavuğunun en geleneksel haline listenin ilerleyen sıralarında bahsedeceğiz, daha pratik olan hali için bu tarife bakabilirsiniz!

Çerkez ( Çerkes ) Tavuğu Tarifi
#2
Hambal Tarifi

Haluj, hingel ya da hambal. Birden fazla ismi olan bu yemeğe en kısa yoldan Çerkez mantısı diye hitap edebiliriz. Bizdeki Türk mantısına göre farkı ise iç harcının kıymadan değil patatesten olması. Hem alışık olduğunuz lezzetlerden vazgeçmek istemiyor, hem de Çerkez mutfağını deneyimlemek istiyorsanız bu tarif kaçmaz!

Tarif için: Hambal Tarifi

Hambal Tarifi
#3
Şıpsi Ve Baste

Çerkez tavuğunu açıklarken, orijinaline değineceğimizi söylemiştik. İşte arayı çok soğutmadan, şıpsi ve baste tarifimizi sizlere sunuyoruz. Bu yemekte şıpsi tavuğun yer aldığı, baste ise bir çeşit sosun hakim olduğu kısım. Mısır unuyla yapılan bu sos, hem doyurucu hem de farklı bir lezzetin kapılarını aralamaya müsait. Yapılışı ve görüntüsü her ne kadar zor gibi görünse de bir yiyeni bir daha vazgeçemeyecek kılıyor. Tüm detaylarını tarifte bulabilirsiniz!

Tarif için: Şıpsi Ve Baste

Şıpsi Ve Baste Tarifi
#4
Patatesli Velibaht (Çerkez Böreği)

Sıradaki tarif kahvaltılara çok yakışacağını düşündüğümüz bir hamur işi. Çerkez böreği olarak geçen velibah için gözleme yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz. Genellikle patates harcıyla hazırlanan bu tarifi, tercihinize göre yeniden şekillendirebilirsiniz. Yok ben tarife sadık kalayım diyorsanız, bir Çerkez kahvaltısı deneyimi yaşamak kaçınılmaz olacaktır!

Patatesli Velibaht (Çerkez Böreği) Tarifi
#5
Gubate

Ağızda dağılan, kat kat bir lezzet listemizdeki yerini alıyor! Çerkez yemeklerinin ünlü malzemesi un ile bir tarif daha... Gubate olarak bilinen bu hamur işi, poğaçaya benzerlik gösteriyor. Hem kahvaltılara hem de çay saatlerine yapabileceğiniz gibi ara sıcak olarak da düşünebileceğiniz bir Çerkez yemeği tarifi için şöyle buyurun!

Tarif için: Gubate

Gubate Tarifi
#6
Metaz Tarifi

Soğanın Çerkez mutfağında büyük bir yeri olduğundan bahsetmiştik. Sıradaki tarifte bolca soğan kullanacağınız bir hamur işi. Bu sefer peynirin de işin içine gireceği metaz adı verilen bu yemek, mantı gibi düşünülebilir. Tek farkı, minik minik hamur açma ve kapama zorluğu yok! Aile boyu ziyafetler için leziz bir Çerkez yemeği arayışı olanlar mutlaka bakmalı...

Tarif için: Metaz Tarifi

Metaz Tarifi
#7
Çerkez Pilavı

Adını sıkça duymaya alışık olduğumuz bir tarif daha: Çerkez pilavı. Ana yemekler için uygun olacak bu pilav oldukça zengin malzemelerin bir harmanı. Çerkez mutfağının bir başka olmazsa olmazı tavukla birleşen bu lezzet, kuru nane ve sarımsakla birlikte eşsiz bir tada ulaşıyor.

Tarif için: Çerkez Pilavı

Çerkez Pilavı Tarifi
#8
Çerkez Çorbası

İçimizi ısıtacak bir çorbaya asla hayır diyemeyiz! Çerkez mutfağının en temel malzemelerini aynı tencere içinde birleştirsek nasıl olurdu? Onlar zaten bizim yerimize düşünmüş… Un, tavuk ve biraz baharatın birleşerek ortaya nefis bir Çerkez çorbası çıkardığı tarifimiz, başlangıçlar için vazgeçilmezlerden olacak.

Tarif için: Çerkez Çorbası

Çerkez Çorbası Tarifi
#9
Demir Tatlısı ( Çerkez Tatlısı )

Kapanışı bir Çerkez tatlısıyla yapalım dedik. Şerbetli tatlılar kategorisine girecek olan bu tarif, hem basit hem de leziz. Çerkez mutfağına ait yemeklerden sonra sunulmayı hak ettiği ise kesin. Ağırlıklı olarak süt ürünleriyle hazırlanan bu tarif, şerbetle birleştiğinde gerçek bir tatlı lezzetini misafirlerinize sunmanızı sağlayacak!

Demir Tatlısı ( Çerkez Tatlısı ) Tarifi
Çerkez Yemekleri Tarifleri 9 Geleneksel Lezzet 02.04.2018 tarihinde yayınladı.