Yarma ile Yapılan 20 Nefis Tarif

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Yarma ile Yapılan 20 Nefis Tarif Tarifi

Buğdayın verimli şekilde yetiştiği Anadolu topraklarından çıkan bir besindir yarma! Ondan her bölgede farklı adlarla bahsedilse de aşurelik buğday, dövme ve yarma en çok bilinen isimleri arasında yer alıyor. Listeyi incelediğinizde yeni bir ismini daha öğrenebilirsiniz. Bazı yörelerde yarmadan “den” diye de bahsedilir.

İsminin çeşitliliği kadar yarmadan yapılan yemekler ve çorbalar da çok çeşitlidir. Yarma aşı, toyga çorbası, keşkek, yarma çorbası ve yarma pilavı bu tariflerden sadece birkaçı! Ayrıca yarma ile sarmalar da sarılır. İnce bulgurla yapılan top köftelerin, içli köftelerin harcına yarma eklenir.

Çok besleyici ve doyurucu bir besin ve yoğurtlu, yeşillikli salatalara da haşlanmış halde çok yakışır. Yoğurtlu yarma salatası denemeniz gereken tarifleri arasında olmalı!

O halde başlıyoruz. Yarma ile yapılan tariflerin tadına varacağınız 20 lezzetten oluşan bu listeye davetlisiniz.

#1
Soğuk Yarma Çorbası ( Amasya ) (videolu)

Yarma ile yapılan tariflerden belki de en meşhuru soğuk yarma çorbası yapılışı ile listeye başlıyoruz. Yazın sıcak çorbaların pek de rağbet görmediği zamanlarda buzdolabında hep bulunsun isteyeceğiniz bir çorba oluyor. Bazı yörelerde bilinen adıyla yarma aşı tarifinin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

#2
Etli Yaprak Sarması

Yarma ile yapılan yemeklerden etli yaprak sarması tarifi! Sarmanın en sık yapılan tarifi zeytinyağı ve pirinçle yapılan sarma harcından çok farklı bir harçla sarılıyor. İçerisinde yarma, kıyma ve bulgur var. Servis ederken üzerine sarımsaklı yoğurt döküldüğünde ise tadına doyum olmuyor.

Etli Yaprak Sarması Tarifi
#3
Yarmalı Nohutlu Kıymalı Çorba

Haşlanmış yarma ve nohutla yapılan çok doyurucu bir tarif, yarmalı nohutlu çorbası! Yapılışı ise gayet kolay, kavrulan kıymaya haşlanmış bakliyatlar eklenerek pişiriliyor. Tarifine buradan bakabilirsiniz.

Yarmalı Nohutlu Kıymalı Çorba Tarifi
#4
Nohutlu Yarmalı Yoğurt Çorbası

Az malzeme ile yapılan doyurucu iç ısıtan bir tarif arayanlar burada mı? Nohutlu yarmalı çorba tam da aradığınız tarif olmaya geliyor. Mis gibi lezzetini denemek için hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Nohutlu Yarmalı Yoğurt Çorbası Tarifi
#5
Yoğurtlu Buğday Salatası ( Efsane Lezzet )

Haşlanmış yarma, göbek marul, mısır ve kornişon turşunun yoğurtlanması ile hazırlanan çok lezzetli bir salata. Yarma salatası aynı zamanda etli ana yemeklerin veya hafif akşam yemeklerinin yanına hazırlayabileceğiniz güzel bir seçenek olacaktır, işte enfes tarifi!

Yoğurtlu Buğday Salatası ( Efsane Lezzet ) Tarifi
#6
Keşkek Tarifi

Birçok yörede bayram günlerinde hazırlanır, yarma ile yapılan yemek: Keşkek tarifi! Tavuklusu veya etlisi olur. Pişerken mis gibi tereyağı ve kaynayan yarma kokusu tüm evi sarar. Yöresel bir tarif denemek isteyen herkesi videosunu izlemeye davet ediyoruz.

Tarif için: Keşkek Tarifi

Keşkek Tarifi
#7
Buğday Pilavı

Görünümü bulgur pilavını anımsatan, yarma ile yapılan tane tane bir pilav tarifi veriyoruz. Yarma veya buğdaydan yapılan pilavlar bulgur pilavına göre daha diri olur. Bir kez denedikten sonra sofranıza sık sık taşımak isteyeceğiniz tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Tarif için: Buğday Pilavı

Buğday Pilavı Tarifi
#8
Yarmalı Meze (Tadına Doyamayacağınız Tarif)

Yarma farklı isimlerle anılan bir yiyecek, "den" ise o isimlerden biri olarak bu tarifte karşımıza çıkıyor. Mayonez, yoğurt, mısır ve cevizle yarma mezesi yapmak isterseniz tarifine bakabilirsiniz.

Yarmalı Meze (Tadına Doyamayacağınız Tarif) Tarifi
#9
Nohutlu Ispanak Yemeği

Yarmayla yapılan yemeklerden nohutlu ıspanak yemeği tarifi! Ispanağın vitaminli yanı ile nohut ve yarmanın doyuruculuğunu birleştiren bir yemek oluyor. Tarif defterinizdeki sulu yemek tarifleri arasına girecek bu sağlıklı yemeğin yapılışına buradan bakabilirsiniz.

Nohutlu Ispanak Yemeği Tarifi
#10
Baklalı Yaprak Sarması

Baklalı yaprak sarmasının öyle zengin bir harcı var ki tarifini gördüğünüzde bu sarmanın çok leziz olduğuna emin olacaksınız. Kırık yarma, dana kaburga eti, iç bakla ve daha neler neler! Asma yaprağına sarılarak hazırlanan enfes tarifi için buraya buyurun!

Baklalı Yaprak Sarması Tarifi
#11
Yarma Salatası

Listede yoğurtlu yarma salatası yer buldu şimdi de sıra yeşilliklerle hazırlanan leziz bir tarifinde! Bu doyurucu salatayı sevdiğiniz yeşillikler ve haşlanmış yarma ile hazırlayabilirsiniz. Üzerine nar ekşisi ve zeytinyağı gezdirdiğinizde kaşık kaşık yenesi bir lezzete kavuşuyor.

Tarif için: Yarma Salatası

Yarma Salatası Tarifi
#12
Mis Gibi İçli Köfte

Yarma bulgurun, köfte tariflerinde yer alması köftelerin dağılmayan sıkı bir yapıda olmasını sağlıyor. Haşlandıktan sonra hiçbir şekilde dağılmayan çok leziz içli köftenin sırrı bu tarifte! Yarmalı yemeklerden içli köftenin yapım detaylarını resimli olarak bulacağınız tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Mis Gibi İçli Köfte Tarifi
#13
Az ve Tam Ölçülü Aşure

Aşure genelde büyük tencerelerde pişirilen geleneksel bir tatlı olarak bilinir fakat birkaç kase çıkacak bir tarif ile az ölçülerde de hazırlanabilir. Yapım aşamaları tüm detayları ile anlatılan bu tarifinin kıvamını ve lezzetini çok beğeneceksiniz. Sizleri enfes bir aşure tarifine davet ediyoruz.

Az ve Tam Ölçülü Aşure Tarifi
#14
Tarhana ve Tarhana Çorbasının Yapılışı

Tarhananın farklı yörelerde bilinen farklı yapım şekilleri var. Süzme yoğurt ve yarma ile hazırlanan bu tarifi yine aynı toz tarhana gibi yazın yapılıp kışa saklanacak yiyeceklerden oluyor. Çorba yapmak istendiğinde ise suya ıslanarak pişiriliyor. Yöresel tatlar denemeyi sevenler bu tada hayran olacaklardır.

Tarhana ve Tarhana Çorbasının Yapılışı Tarifi
#15
Bulgur Köfteli Nohutlu Çorba

Bulgur köfteleri ile hazırlanan ve adı çorba olsa bile deneyenleri yarma yemeği yemiş gibi tok tutan bir tarif var sırada! Minik köfteleri, ince bulgur ve ince yarmanın yoğurulması ile yapılıyor. Servis etmeden önce üzerine yoğurt ve pul biber gezdirebilirsiniz. Bu haliyle çok iştah açıcı görünecektir.

Bulgur Köfteli Nohutlu Çorba Tarifi
#16
Toyga Çorbası

Konu yarma ile yapılan tarifler olunca listede çeşit çeşit yöresel çorbalar yer alıyor. Şimdi sırada haşlanmış nohut ve yarmadan hazırlanan toyga çorbası var. Sıcacık içimi ile içinizi ısıtacak bu çorba oldukça doyurucu bir alternatif olarak tarif defterinizde bulunmalı.

Tarif için: Toyga Çorbası

Toyga Çorbası Tarifi
#17
Geleneksel Aşure Tarifi

Muharrem ayında yapılan aşureyi yemeye doyamayanlardan mısınız? O halde zengin malzemelerle yapılan aşureyi kendi mutfağınızda da deneyebileceğiniz bir tarifi var. Tüm zahmetinize değecek lezzeti aşure tarifi hemen burada!

Geleneksel Aşure Tarifi
#18
Nohutlu Pirinçli Yoğurt Çorbası

Nohutlu pirinç çorbası, pirinç yerine yarma ile de yapılabilir. Bunun dışında hem pirinç hem yarma aynı tarifte kullanılabilir, bu haliyle de gayet kıvamlı ve güzel bir çorba oluyor. Kolayca yapıp afiyetle içeceğiniz tarifini ise buraya bırakıyoruz.

Nohutlu Pirinçli Yoğurt Çorbası Tarifi
#19
Kuzu Etli Keşkek

Keşkek pişirirken kırmızı et kullanacaksanız tercihiniz kuzu etinden yana olabilir. Böylece lezzeti daha bir mükemmel olacaktır. Liğme liğme dağılan etleri ve enfes kokusu ile deneyenlerin tadına doyamayacağı bu yemeğin üzerine servis etmeden önce tereyağı dökebilirsiniz.

Tarif için: Kuzu Etli Keşkek

Kuzu Etli Keşkek Tarifi
#20
Yeşil Mercimekli Yoğurtlu Çorba

Yarma ile ne yapılır, hangi yöresel çeşitler hazırlanır? Diye hazırlanan listemizin son tarifi: Yeşil mercimekli yarmalı çorba yapımı! Yarmalı çorbanın yanına fırında tavuk yaparak afiyetle yenecek bir menü hazırlayabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Yoğurtlu Çorba Tarifi
Yarma farklı tipleri ile Anadolu mutfağındaki birçok tarife dahil olan bir yiyecektir. Aşurelik buğday da denen bütün haliyle keşkek, yarma pilavı ve yarmalı çorba tariflerinde kullanılsa da kırık yarma veya yarma bulguru tipleriyle de tariflerde yer almaktadır.

O halde yarma bulguru veya kırık yarma ile ne yapılır? sorusu geliyor akıllara. Kırık yarma özellikle pilavlık bulgur ile birlikte bazı yörelerde yapılan ve o yöreye özgü sarma ve dolma tariflerinde kullanılır. İç Anadolu'da sıkça yapılan baklalı asma yaprağı sarması o tariflerden biri ve listede de çok lezzetli bir yapımı yer alıyor. Genellikle kıymayla yapılması tercih edilen etli sarmalardandır ve yöresel tatları sevenler lezzetine bayılırlar.

Yarmanın başka bir kullanımı ise yarma bulguru ve ince bulgur eklenerek yoğurulan bulgur köfteleridir. Minik ve yuvarlak şekillerinin dağılmaması için yarma kullanmak gerçekten çok işe yarar. Aynı şekilde içli köfte yapımında da yarma bulguru kullanmak haşlanan veya kızartılan köftelerin dağılmasını önler.

 

Bu konular da ilginizi çekebilir:

Arpa Şehriyeli En Leziz 32 Tarif

Pilavlık Bulgur ile 28 Doyurucu Tarif

Aşurelik Buğday ile En Leziz 25 Tarif

Lif Deposu 14 Nefis Maş Fasulyesi Tarifi

Nohut Yemekleri: Bereketli, Doyurucu ve Sağlıklı 10 Tarif

Yarma ile Yapılan 20 Nefis Tarif 03.04.2020 tarihinde yayınladı.