Peynir Tuzlaması Tarifi
Fatma Önal
124
kişinin defterinde

Peynir Tuzlaması Tarifi

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 8-10
Hazırlama: 5dk

Peynir Tuzlaması Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 kilo köy peyniri
  • 400 gr kalın tuz

Peynir Tuzlaması Tarifi Yapılışı

Köy pazarından aldığımız köy peynirini kalın kalın doğradıktan sonra bir gün boyunca suyunu değiştirerek suda bekletiriz. Ertesi gün tuzlayacağımız kavanozun içine yerleştiririz. Temiz bir tülbentin içine 2 avuç tuz koyar bağlarız. Bunu peynirlerin üzerine yerleştiririz. Sonra peynirlerin üzerini kapatacak kadar su ilave ederiz. Ertesi günü tülbentte tuz kalmamışsa tülbente tekrar tuz ilave eder, peynirlerin tekrar üzerine koyarız. Bu işlemi tülbentte tuz kalıncaya tekrarlarız. Peynir ihtiyacı kadar tuzu aldıktan sonra tülbentte tuz kalacaktır. Böylece peynir tuzlanmış olur. Kullanacağımız zaman kavanozdan çıkarır, tuzunun çıkması için suda bekletiriz. Böreklerde, poğaçalarda kullanabiliriz. Kaşar peyniri gibi olur. Afiyet olsun.

Peynir Tuzlaması Tarifi 2

Peynir Tuzlaması Tarifi 2

    Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

    Peynir Tuzlaması Tarifi 08.01.2014 tarihinde yayınladı.
    Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.