Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir? Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak Ağrılarını Geçiren Etkili Çözümler

Ayak Ağrısı Neyin Habercisi?

Vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklar, hayatın temposuna bir süre dayandıktan sonra pes edebilir. Pes ettiği anda ayak ağrısı meydana gelir. Ayağı oluşturan kemikler ve kaslar, hem beden ağırlığı hem de koşuşturmadan dolayı sağlığını kaybedebilir. Vücut ağırlığını eşit şekilde taşımakla görevli olan ayaklar, ağrılı geçen günlerin etkisiyle şişme durumu ile de karşı karşıya gelir.

Ayak bileği ağrısı veya ayak tabanı ağrısı pek çok durumda hareketli yaşamdan kaynaklansa da bazı kişilerde kemik hastalığının habercisi olabilir. Sağlıklı günlerinize daha da sağlık katmanız amacıyla hazırladığımız bu yazıda, ayak ağrısına değineceğiz. Uzman görüşlerinden faydalanarak size sunulan yazımızda, ayak ağrısı nedenleri nelerdir hep birlikte öğreneceğiz. Ayrıca ayak ağrısı için ne yapılmalıdır? Ayak ağrısına hangi ilaçlar iyi gelir? gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

İşte ayak ağrılarını geçirecek ve etkili çözümler sunacak sağlıklı bilgiler…

ayak ağrısına ne iyi gelir

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Ayakkabı Seçimi: Ayak ağrısı için gün içinde yaptığınız işlerde birkaç değişiklik yapmalısınız. İlk değişimi ayakkabı seçiminde göreceksiniz. Ayak tabanına uygun seçilen ayakkabılar, ayak ağrısını bir nebze olsun hafifletecektir. Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar, ayakları sıkacaktır. Saatlerce aynı ayakkabı içinde olan ayaklar da akşam eve gittiğinizde uzun süre ağrı hissettirecektir. Ayak kemiklerinizde şekil bozukluğu varsa bir uzmana danıştıktan sonra; ortopedik ayakkabılar ile ayaklarınızın rahatını sağlayabilirsiniz.
 • Soğuk Masaj: Ayak ağrısına iyi gelen bir yöntem de soğuk masaj olacaktır. Gün içinde yaklaşık 15 dakika kadar soğuk uygulama yaptığınız ayaklarınız, daha az ağrıyacak hatta düzenli şekilde uygulandığında ağrı ortadan kalkacaktır. Masaj için imkanınız yoksa gün içinde soğuk su ile birkaç defa yıkamanızı tavsiye ederiz.
 • Spor: Ayaklarım zaten ağrıyor nasıl spor yaparım diye düşünenlere bir sır verelim. Kimi durumlarda ayaklar, hareketsiz kalmaktan dolayı ağrıyabilir. Bu nedenle gün içinde hafif tempolu yürüyüşler ile kaslarınızı hareket ettirmelisiniz. Ayrıca sporun etkisiyle kilo vererek, ayaklarınıza yük olan beden ağırlığını hafifletebilirsiniz. Masa başı iş ortamlarında ise, ayaklarınızı açma germe hareketleri ile rahatlatabilirsiniz.

ayak ağrısına ne iyi gelir

Ayak Ağrısı Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak ağrısının tedavisi tıbbi ortamda olabileceği gibi ilaçsız şekilde ev ortamında da yapılabilir. Tabi ev ortamında yapılacak tedaviler bitkisel kaynaklı olacaktır. Çok ciddi derecede ağrı yaşayanlar için bitkisel tedaviler çok etkili olmayabilir. Yoğun tempolu hayata sahip kişiler ve bir süredir ayak ağrısı yaşayan kişiler için bitkisel tavsiyelerimiz ise şöyle olacaktır:

 • Epsom Tuzu: Ayak detoksunda tercih edilen epsom tuzu ayak ağrılarını dindirmek için bir seçenek olabilir. Bu amaçla bir su dolu leğen veya geniş kap içine 3 kaşık epsom tuzu dökün ve ayaklarınızı yaklaşık 20 dakika bu suyun içinde bekletin. Bekleme süresinden sonra ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın ve nemlendirici ile nemlendirin. Haftada iki defa epsom tuzu ile ayaklarınıza bakım yaparsanız, ayak üstü ağrısı ve ayak çukurunda ağrı gibi şikayetlerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Karanfil Yağı: Ayaklarınızdaki ağrıyı dindirmek için kan akışını uyarmanız gereklidir. Kan akışını uyarmak için karanfil yağı size yardım edecektir. Yıkanan ve temizlenen ayaklara karanfil yağı ile masaj yaptığınızda kan akışı dengelenir. Kaslar gevşer ve ayaklarda oluşan ağrı ortadan kalkar. Karanfil yağını ağrıyı hissettiğiniz günlerde tercih edebilirsiniz.
 • Sirke: Ayaklarınızdaki ağrılar sizi rahatsız etmeye başladıysa, tıpkı epsom tuzu gibi etkili olan sirkeyi denemelisiniz. Su dolu bir kap içine bir bardak sirke dökün ve ayaklarınızı bu suyun içinde ortalama 15 dakika kadar bekletin. Durulama işleminden sonra ayaklarınıza nemlendirici sürün ve kendinizi dinlendirmeye bırakın.
 • Adaçayı: Adaçayının bedeni rahatlattığı bilinmektedir. Ayak ağrısı için de oldukça etkilidir. Bitkisel tedavi için yapmanız gerekenleri ifade edelim: Bir miktar adaçayını ezerek bir litre su içinde kaynatın. Suyun içine elma sirkesi de ilave edin. Bir kahve fincanı yeterli olacaktır. Bu karışımı kaynattıktan sonra ılıması için bekletin. Ayaklarınıza temas edecek sıcaklığa geldiğinde pamuk yardımı ile ayaklarınıza masaj yapın. Adaçayı ağrılarınızı hafifletip sizi daha iyi hissettirecektir.
 • Kuşkonmaz: Ayaklarınızdaki ağrının nedenlerinden biri de kas ve kemiklerde oluşan ödem olabilir. Bu nedenle doğal iltihap giderici, ödem atıcı besinler iyi gelecektir. Kuşkonmazı buharda haşlayıp tüketebilirsiniz. Her öğünde bir adet kuşkonmaz tüketerek kaslarınızdaki ağrıyı yok edip ayak ağrısına son verebilirsiniz.
 • Aromaterapi Yağları: Bedeni rahatlatan yağlar ile ayak ağrısı giderilebilir. Ayak ağrısına bir an önce son verip eski sağlığınıza kavuşmak için; okaliptüs, nane ve biberiye yağlarından üçer damla olacak şekilde bir sıcak su içine ekleyin. Yağlar ile hazırlanan sıcak su içinde ayaklarınızı bekletin. Çok kısa süre sonra ayak ağrısı diye bir şikayetiniz kalmayacak.

ayak ağrısı nasıl geçer

Ayak Ağrısı Neden Olur?

Ayak tabanında, ayak bileğinde ve ayak parmakları uçlarında yaşanan ağrıların nedeni birbirinden farklı olabilir. Bazen yanlış bir hareket ile bazen de kireçlenme gibi nedenlerden dolayı ayak ağrısı yaşanır. Ayak ağrısı nedenleri listesine göz atıldığında şu sonuçlar dikkat çeker:

 • Doktorlara gelen şikayetler sonucunda ayak ağrısına neden olan en büyük faktör topuk dikenidir. Topuk dikeni ayak tabanını saran yapının gerilmesinden dolayı kaynaklanır. Bu gerilme sonucunda ayak ağrısı yaşanır.
 • İş hayatından dolayı uzun süre ayakta kalmak ve çok az dinlenmek de ayak ağrısı nedenidir.
 • Yaşa bağlı olarak görülen kemiklerde kireçlenme de ayak ağrısı yapar.
 • Boy ile orantısız şekilde alınan kilolar, ayaklara baskı uygulayacağından ayak ağrısı en çok aşırı kilolu kişilerde görülür.
 • Yanlış ve kalitesiz ayakkabı içinde kalan ayaklar, bir süre sonra ağrı hissettirecektir.
 • Burkulma, incinme ve ayağa baskı yapılan spor sonrasında ayak ağrısı kişiyi rahatsız eder.
 • Ayak kenarında görülen kemik çıkıntısı, ağrıya neden olur. Bunu önlemek için ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

ayak ağrısı neden olur

Ayak Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Bir süredir ayaklarınız şişmiş bir haldeyse ve bu şişkinlik size ağrı olarak yansıyorsa, geçer diye beklemeyin. Bu durum tiroid veya lenf sisteminde bir sorun olduğunun habercisidir. Sabah uyandığınızda, ilk fark ettiğiniz şey ayaklarınızdaki ağrı ise bu ağrı ya topuk dikenidir ya da gut hastalığının bir belirtisidir. Özellikle ayak başparmak ağrısı sizi gut hastalığına daha da yaklaştırmaktadır. Bu nedenle en ufak ağrı bile kontrol ve tedavi isteyen bir sorun olarak sizi bir süre rahatsız edecektir. Ayak ağrısı ihmale gelmez.

Kireçlenmenin bir belirtisi olan ayak tabanı ağrısı pek çok kişi tarafından çok sonradan fark edilir. Kireçlenme ise erken tedavi ile etkileri en aza inecek bir rahatsızlıktır. Eklemek gerekir ki eğer biraz fazla kilonuz varsa ve bu kilolardan dolayı ayaklarınızda ağrı yaşanıyorsa, obeziteye doğru yaklaşmadan tedaviye başlamalısınız.

ayak ağrısı hangi hastalığın belirtisidir

Ayak Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Uzmanlar; ayak ağrılarının önemsenmesini ve vakit kaybetmeden doktora görünmeyi tavsiye ediyor. Erken fark edilen ayak ağrılarının tedavileri daha iyi sonuç verecektir. Yaş ve vakit çok geçmeden ilaçla tedavi imkanı varken, en sağlıklı kararı alıp en iyisi bir hekime görünmelisiniz. “Ayak ağrısı için hangi doktora gidilir?” diye soracak olursanız, Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidip şikayetlerinizi doktora ifade etmelisiniz.

Ayak ağrısının nedenleri incelendiğinde doktorunuz size uygun olan tedavi yöntemlerini önerecektir. Ağrı kesici kremler ile tedaviye başladığınızda muhakkak kremlerinizi düzenli şekilde kullanmalısınız. Doktorlar tarafından kullanılması önerilen ayak ağrısı için krem isimleri ise şu şekildedir:

 • Aklofen Jel
 • Elfenor Jel
 • Diklofar Jel
 • Jetex Krem
 • Inaprol Jel
 • Difenak Jel
 • Orofen Krem
 • Albaren Jel

İlaç tedavileri ile giderilemeyen ayak ağrıları için doktorunuz cerrahi operasyon önerecektir. Ameliyatlar ise genellikle kireçlenme ve kemik hasarları durumunda uygulanmaktadır.

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kür Tarifi
Boğaz Ağrısına İyi Gelen Kür1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama1006
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama16
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri