Balıklar Hakkında Merak Edilenler

Derya Kuzularının Mavi Dünyası

Besleyiciliği, lezzetleri ve görünümleriyle önemli bir kategoriyi oluşturan balık çeşitleri ile sofraları donatmak birçok kişi için keyif vericidir. Denizlerin derin sularından farklı avlanma yöntemleri sonucunda elde edilen balıklar ile ilgi çekici tarifler yaratma şansınız vardır.

Uçsuz bucaksız denizleri kendilerine mesken tutmakta olan balıkları yakından tanıyınca her birinin ilginç yönleri karşınıza çıkar. Hepsinin ortak özellikleri ise sağlık açısından faydalı olmalıdır. Doktorlar ve uzmanlar da düzenli olarak balık tüketen kişilerin vücutlarının daha güçlü ve zinde hale geldiğini belirtir.

Balığın Özellikleri Nelerdir?

Balık özellikleri, türlerinde de söz konusu olduğu gibi bir hayli fazladır. En bilinen özellikleri ise solunum yapabilmeleri açısından suda yaşamaya ihtiyaç duymalarıdır. Solunum süreçlerini kendilerine özgü solungaçlar yardımıyla gerçekleştirirler. Balıkların görünümleri incelendiği zaman ilk dikkat çeken unsurlardan biri dış yüzeyleridir. Kimi zaman bir denizkızını andırır gibi pullu, kimi zaman ise pulsuz yapılarıyla var olmaktadırlar.

Kemik yapıları özellikle balık sofrası kuranları ilgilendiren bir konudur. Birçok balık türü kılçık barındırmaktadır. Bazı balıklarda daha fazla miktarda kılçık olduğu için önceden ayıklamak şarttır. Balıkların en önemli özelliklerinden biri üreme şekilleridir. Mevsimi geldiği zaman balıklar en büyük mirasları olan yumurtalarını yaşadıkları denizlere bırakırlar. Böylelikle nesilleri devam eder.

Balık Çeşitleri Nelerdir?

Balık türleri o kadar fazla ve çeşitlidir ki benzer olanlar yapısal özelliklerine göre ayrıma tabi tutulurlar. Ülkemizde avlanma sürecinde favori konumda olan belli başlı balık isimleri vardır. Kendine özgü sosu ve salatalarla servis edilmesiyle bilinen barbunya, başlıca balıklardan biridir.

Karadeniz ve balık denildiği zaman birçok kişinin aklına gelmekte olan hamsi ise bir diğer popüler balık türüdür. Üzerine limon suyu dökülüp, tuzlanarak kıtır kıtır yenilen efsanevi bir lezzettir.

Konservesiyle ünlü sardalya, mezgit, çipura ve orkinos gibi daha birçok farklı tür mevcuttur. Balıkların büyüklükleri ve renkleri de türlerine göre farklılık göstermektedir. Balık tezgahlarında her daim yeni türler ile karşılaşma imkanınız vardır.

Balığın Kalorisi ve Besin Değeri Nedir?

Balığın kalori ve besin değeri özellikleri, balık türü ile beraber değişir. Tüm balık türleri kendine göre faydalar barındırdığı için diyet listeleri açısından idealdir. En ünlü balık türlerinden biri olan hamsinin bir porsiyonunda 230 kalori bulunur.

Bol etli balık türlerinden somon balığında ise bir porsiyonda 346 kalori vardır. Görüldüğü gibi, kalori özellikleri çeşitlere göre değişmektedir.

Balık vitamini incelemesi yapıldığında hemen hemen tüm balıkların A ve C vitaminleri yönünden zengin oldukları görülür. Balığın fark yaratan besin değeri içeriklerinden biri Omega 3 yağıdır. Özet olarak sağlıklı beslenmek isteyenler sıklıkla balığa masalarında yer vermelidir.

Balığın Faydaları Nelerdir?

  • Omega 3 balık yağı faydaları genel vücut sağlığına büyük katkılar yapar. Ayrıca yağın hafızaya katkıları sonucunda zihinsel gelişim olumlu yönde etkilenir. Ruh sağlığını da etkileyen yağ yardımıyla depresyon gibi sorunlar önlenir.
  • Balık yağı sayesinde vücudun kuvveti artar ve göz sağlığı gibi önemli hususlar desteklenir.
  • Havalar soğuyunca kapılara dayanmakta olan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların olumsuz etkileri balık tüketimi sonucunda azalır.
  • Balık faydaları arasında antioksidan yönünden zengin olması dikkat çekmektedir.
  • Balığın faydaları kişisel bakım ve güzellik yönünden de görülür. Cilt ve saç bakımını destekleyen balık tüketimi sonucunda görünümünüz daha iyi hale gelir.

Balık Av Malzemeleri Nelerdir?

Balık avı, spor dalı gibi hobi haline gelebilecek türden bir aktivitedir. Balık av malzemeleri listesinde ilk sırada gelenlerden biri oltadır. Kaliteli ve iyi balık oltaları kullanarak avcılık yapanlar daha başarılı sonuç alırlar.

Fazla miktarda balık avlamak isteyen kimi balıkçılar ise balık ağı kullanmayı tercih etmektedir. Böylelikle çok sayıda balık yakalamayı başarırlar. İyi bir olta edindikten sonra balıkları çekmek amacıyla balık yemleri seçmek gereklidir. Balık zokaları ise başka balıkları andırdığı için yakalanacak türleri kolaylıkla kendilerine doğru çekerler.

Balık Mevsimi Ne Zamandır?

Balık mevsimi, çeşitlerine göre farklılık gösterir demek doğru bir yaklaşımdır. Balık genellikle deniz manzaralı restoranlarda yenilen enfes yemekleri çağrıştırır. Bu nedenle, balık mevsimi olarak yaz ayları önde gelmektedir.

Kış aylarında uskumru, lüfer, hamsi gibi balıklar revaçtadır. Yaz aylarında ve bahar aylarında ise çeşitlilik artar. Barbunya, karides, somon ve daha birçok isim listeye eklenir. Balık yetiştiriciliği yapmak isteyenler isteklerini balık çiftlikleri yoluyla hayata geçirirler. Evlerinde balık beslemek isteyenler ise balık akvaryumu temin ederek rengarenk bir ortam yaratabilir.

Balık temizleme sürecinde pulları ve kılçıkları ayıklanır. Balık marine uygulaması ise etlerin nemlenmesi ve yumuşak duruma gelmesi için şarttır. Hazırlanmış olan özel soslarda yarım, bir saat veya tüm gece balıklar bekletilir. Balık pişirme yöntemleri ise ızgara başta olmak üzere buğulama, fırınlama gibi seçeneklerden oluşur.

Balık Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Balığın yan etkilerinde başta gelen balık zehirlenmesi, vücudu hemen etkilediği için kısa sürede hissedilir. Balık malzemeleri bozulmuş durumdaysa zehirlenme yaşanma riski daha yüksektir.

Mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler yanında bayılma bile söz konusu olabilir. Yüzün çeşitli bölümlerinde rahatsızlık hissi, kaşınmak, şiddetli ağrılarla karşılaşmak mümkün duruma gelebilir. Baş ağrısı ve kendini yorgun, halsiz hissetmek gibi olumsuz belirtiler meydana gelebilir.

Balık Fiyatları Nasıldır?

Balık fiyatları türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin kilogramlık hamsiyi marketlerden 18 TL civarındaki ekonomik fiyatlar karşılığında alabilirsiniz. Paket halindeki somon fümeyi ise 30 TL ödeyerek temin edebilirsiniz. Balık yağı fiyatı 35 ve 40 TL civarındadır. Balıkların boyutları büyüdükçe fiyatları doğru orantılı şekilde artabilir.

Balık Nasıl Yenir? En Beğenilen Vitamin Deposu Balık Tarifleri

Balıkla yapacağınız tarifler en az türleri kadar sınırsız bir hazine oluşturur. Tam anlamıyla vitamin deposu olan tarifler ile sofranız her daim lezzetli seçenekleri ağırlayabilir.

1) Karadeniz Fırtınası Hamsili Pilav

Ülkemizdeki balıkların en ünlülerinden hamsi ile yapacağınız pilavı severek yiyebilirsiniz. Kıtır kıtır lezzetin pilav ile birleşimi son derece faydalı bir tercihtir. Hamsili Pilav

Tarif: Hamsili Pilav

2) Enfes Soslu Palamut Kızartma

Pratik ve kolay biçimde kızarttığınız palamutları sos ile süsleyerek daha zengin tatlara sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak tüketirseniz sağlığınız bayram edecektir. Soslu Palamut Kızartma

Tarif: Soslu Palamut Kızartma

3) Sarımsak Çeşnili Fırında Levrek

Sarımsağın iştah arttıran etkisiyle birleşen fırında levreği tatmaya doyamayabilirsiniz. Etli bir seçenek olan levrek ile verimli ve bereketli bir balığın tadını çıkarabilirsiniz. Sarımsak Soslu Fırında Levrek

Tarif: Sarımsak Soslu Fırında Levrek

4) Hafif Tarif Fırında Çipura

Geniş yapısıyla sofraları şenlendiren fırında çipura ile hem gözünüz doyacak hem de müthiş bir balık sizlerle buluşacaktır. Hafif bir balık olması formunuzu korumanız yönünden idealdir. Fırında Çipura

Tarif: Fırında Çipura

5) Muhteşem Bir Aperitif: Kalamar Tarifi

Deniz kenarındaki balık restoranlarının vazgeçilmez aperitif seçeneği kalamarı mutfağınızda yaratabilirsiniz. Yapacağınız soslara batırdığınız kalamarı yemek mutlaka hoşunuza gidecektir. Kalamar

Tarif: Kalamar

6) Bereketli Bir Balık: Fırında Somon

Füme versiyonu olduğu kadar ilk hali de çekici olan somon ile karnınız mutlaka doyacaktır. Üstelik fazla kılçığı olmaması balığı rahatlıkla tatmanıza destek olmaktadır. Fırında Somon Balığı

Tarif: Fırında Somon Balığı

7) Mutfağınızda Balık Restoranı Havası: Karides Tava

Karidesi her haliyle tüketmek keyif verici olsa da tava versiyonu sosuyla fark yaratmaktadır. Tam kıvamında olan karidesleri yerken balık restoranı atmosferi mutfağınıza gelecektir. Karides Tava

Tarif: Karides Tava

8) İçinizi Isıtacak Leziz Balık Çorbası

Çorba yemeyi seven kişilerden biriyseniz alışılmışın dışında bir tat sizleri beklemektedir. Balık çorbasının şifa verici özelliği ise bedeninize enerji depolayacaktır. Balık Çorbası

Tarif: Balık Çorbası

9) Ton Balığının Mükemmel Kullanımı

Konserve halinde satılan balıklar içinde en popüler ürünlerden biri olan ton balığıyla nefis bir köfte yapabilirsiniz. Şinitzel formundaki köfteye kaşar malzemesi zenginlik katmaktadır. Kaşarlı Ton Balıklı Schnitzel Köfte

Tarif: Kaşarlı Ton Balıklı Schnitzel Köfte

10) Klasik Bir Seçenek: Midye Tava

Balığın fast food benzeri satışına en iyi örneklerden biri olan midye tava kesinlikle sık sık aklınıza gelebilir. Yemeği dışarıdan alma şansınız olmadığında mutfağınızda yaparak keyfini çıkarabilirsiniz. İsterseniz sosunu da üzerine dökebilirsiniz. Midye Tava

Tarif: Midye Tava

Balık tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Balık Pişirme Yöntemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Balık Kokusu Nasıl Gider? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (1)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler Tarifi
Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama191
Fırında Balık Tarifi
Fırında Balık4-6 kişilik, 45dk Pişirme, 5dk Hazırlama3
Fırında Balık Tarifi
Fırında Balık1-2 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama25
Tuzda Balık Tarifi
Tuzda Balık1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama18
Balık Çorbası Tarifi
Balık Çorbası4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 30dk Hazırlama137
Balık Çipura Tarifi
Balık Çipura1-2 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama23
Balık Çorbası Tarifi
Balık Çorbası6-8 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama42
Van Balığı Tarifi
Van Balığı4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama2
Balık Mangalı Tarifi
Balık Mangalı1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama18
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif Tarifi
Yöresel Tatlılar: 23 Çeşit Efsane Tarif

Bu listede Ege'den Doğu Anadolu'ya, Trakya'dan Akdeniz'e, Karadeniz'den İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'ya en…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Tarifler Geri