Bel Fıtığı Belirtileri, Ameliyatı, Tedavisi, Nasıl Geçer?

Bel Fıtığına Neden Olan Faktörler Ve Çözüm Önerileri

Toplumun %3’ünde görülen fıtık, çoğu zaman ihmal edilen ve ihmal edildiğinde daha büyük problemleri beraberinde getiren bir rahatsızlıktır. Fıtık adı verilen hastalık, iç organlarından herhangi birinin bulunduğu iç bölgeden dışarı çıkmasıdır. Pek çok nedenden dolayı fıtık meydana gelmektedir. Genellikle kasık bölgelerinde görülen fıtık, bilinçsiz hareket etmekten dolayı midede bile görülebilir.

Sağlıklı bilgilerin yer aldığı bu yazımızda, Nefis Yemek Tarifleri ekibi olarak sizler için tıbbi araştırmalar yaptık ve “bel fıtığı” üzerine en çok merak edilen başlıkları derledik. Bel fıtığı nedir? Bel fıtığının belirti ve nedenleri nelerdir? Bel fıtığı nasıl tedavi edilir? gibi pek çok kişinin yanıt aradığı sorulara yer verdiğimiz bel fıtığı hakkındaki yazımız sizlerle.

bel fıtığı nedir

Bel Fıtığı Nedir?

İnsan omurgasında bel kısmında 5 adet omur bulunur. Hareketlerin daha kolay sağlanması için omur kemiklerinin arasında, darbelere karşı koruyucu özellikte disk şekline benzeyen bir doku yer alır. Bu doku iç ve dış kısım olmak üzere 2 türdedir. Dıştaki doku bozulduğunda, iç kısımdaki doku daha esnek hale gelir ve dışarıya doğru genişler. Bu duruma bel fıtığı adı verilir. Bu fıtık oluşan kısım, omurilik kanalına baskı yapar ve o bölgedeki sinirlerin sıkışmasına neden olur. Bu durum sonucunda ağrı hissedilir. Ağrı ile oluşan bu doku hastalığı da tıp alanında “Lomber Disk Hernisi” olarak bilinir. Halk arasında da “bel fıtığı” olarak adlandırılır.

bel fıtığı belirtileri

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 • Bel fıtığının en büyük ve belirgin belirtisi belde hissedilen ağrılardır. Kimi durumlarda kalçadan topuğa kadar bel fıtığı ağrısı hissedilmektedir.
 • Fıtıktan dolayı sinirlere baskı uygulandığı için bacaklarda karıncalanma ve uyuşma hissedilir.
 • Tedavi edilmediği ve ihmal edildiği durumlarda duyularda zayıflama olacağı için refleksler de etkilenecektir. Refleksler yavaşlar ve kaslar eski gücünü kaybeder.
 • Bel fıtığının ileri boyuttaki belirtisi de bacak kaslarının kontrol edilmesi zorlaşacağından idrar tutamama olacaktır.
 • Belde hissedilen ağrılardan dolayı çabuk yorulma ve güçsüzlük de bel fıtığının belirtileri arasındadır.

bel fıtığı tedavisi

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel fıtığı belirtileri gözlemlendiği anda tedavi için harekete geçilmelidir. Geç kalınan tedaviler, hasta için zorlu ve stresli bir dönem yaşatacaktır. Bel fıtığının tedavi edilmesi için öncelikle hastalığın teşhisi yapılmalıdır. Bu nedenle size yardım edecek bel fıtığı doktoru “beyin ve sinir cerrahisi” bölümünde sizi bekliyor olacaktır. Manyetik Rezonans yöntemi yani MR yöntemi ile bel fıtığının şiddeti belirlenir. Gerekli klinik muayeneler sonrasında eğer hastalık seviyeniz çok ciddi boyutta değilse, kas gevşetici ilaçlar ve dinlenme süresi ile tedaviniz başlar. Ayrıca bel fıtığı egzersizleri ile de kaslarınızı rahatlatıp ağrıdan kurtulabilirsiniz. Bunun için fizyoterapi doktorları ile sağlıklı bir yola çıkabilirsiniz.

Bel fıtığı ilaçlar ile giderilmediyse ve hastalığın şiddeti biraz daha artış gösterdiyse, “nükleoplasti” adı verilen bir yöntem uygulanabilir. Bel fıtığı iğne tedavisi ile fıtığın iğnelerle çökmesi amaçlanır. Tüm bu çözümlere rağmen hastalık yok edilmediyse hastaya bel fıtığı ameliyatı önerilir. Bu ameliyat ile omurilikten gelen baskı ortadan kaldırılır. Aynı zamanda dokuda hasar oluştuğu için doku yenilenir.

Çok eski zamanların tıbbi kurtarıcısı olan hacamat, bel fıtığında da etkili olacaktır. Bel fıtığına hacamat yaptırdığınızda, bel bölgesindeki kirli ve zararlı kan dışarı atılır. Böylece kan dolaşımı daha sağlıklı şekilde gerçekleşir. Ağrı ve sancı kalmayacağı için kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

Bel fıtığı lazerle tedavi ile giderilmektedir. Lazer yöntemi her bel fıtığı hastasına uygun değildir. Bu yöntemin uygulanması için doktorunuzun hastalığın derecesini teşhis etmesi gerekir. Hastalığın derecesine ve biyolojik özelliklerinize göre eğer uygun görülürse lazerle fıtık tedavisi yapılabilir. Bu yöntem ile lazer ışıkları hasar gören kıkırdakları onarır ve fıtık ortadan kaldırılır.

bel fıtığı ameliyatı

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Bel fıtığı ameliyatı geçiren hasta, taburcu olduğu günden 1 gün sonrasında yavaş yavaş yürümeye başlayabilir. Ameliyattan 7 gün sonra günlük yürüyüşler dikkat edilerek yapılabilir. Her geçen günde yürüyüş süresini biraz daha uzatabilirsiniz.
 • Hareketleri biraz kısıtlanan hasta, kilo almamaya dikkat etmelidir. Buna uygun beslenme programı ile beslenmelidir. Vitamin ve kalsiyum alımına dikkat edilmelidir.
 • Ameliyattan sonraki ilk günlerde hapşırmaya dikkat edilmelidir. Vücut sarsılacağı için kasları ve dikişleri etkileyebilir.
 • Bol lifli gıdalar tüketilmelidir. Kabız problemi kaslarınızı yoracağı için ameliyat etkisini yok edebilir ve vücudunuza zarar verebilir.
 • Ameliyat sonrasında hasta bel fıtığı fizik tedavi seanslarına girmelidir. Kaslara zarar vermeden yapılan egzersiz ve hareket iyileşme sürecini hızlandıracaktır.
 • Ağır eşya kaldırılmamalı, yere eğilmek için bir süre beklenmelidir. Hareketler daha sakin ve dikkatli olmalıdır.
 • Ameliyat sonrasında duş almak için 7 gün beklemek iyi olacaktır. Dikişli ameliyatlarda 7 gün sonra duş alınabilir.

bel fıtığı çözümleri

Bel Fıtığı Nasıl Geçer? İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Bel fıtığı için bitkisel çözüm aradığınızda, parmaklarınız bu sayfayı tıklayacak. Bel fıtığının etkisini azaltmak ve bel fıtığı başlangıç dönemindeki belirtileri yok etmek için sizlere doğadan reçete yazıyoruz. İşte şifasına ve etkisine güvenebileceğiniz bel fıtığı için faydalı bitkisel çözümler:

 • 1 adet taze çam kozalağını 1 bardak suda 10 dakika kaynatın ve biraz bal ilave ederek gün içinde tüketin.
 • 10 gram defne yaprağını 1 su bardağı suda demleyin ve günde 2 defa olmak üzere için. Düzenli kullanımda bel fıtığının etkilerinin azaldığını göreceksiniz.
 • Rezene çayı tükettiğinizde, bel fıtığının şiddetli ağrılarını bile hafifletebilirsiniz.
 • Kırkkilit otunu yaklaşık 200 ml suda kaynatın ve ocaktan alın. Lapa olan kısmını sıcağı geçince bel çevrenize sürün. Bir ay boyunca bu uygulamayı gün içinde tekrarlayın. Kaynamış suyu ile de belinize masaj yapabilirsiniz.

bel fıtığı egzersizleri

Bel Fıtığı Olanlar Ne Yapmalı?

Bel fıtığı belirtilerini okudunuz ve kendinizde bel fıtığı olduğunu düşündünüz. Doktorunuz da bu durumu onayladıysa artık daha dikkatli hareket etmek zorundasınız. Bel fıtığı olanların aklından çıkarmaması gerekenler bu listede!

 • Bel fıtığı olan kişiler öncelikle ağır eşya kaldırmamalıdır.
 • Eğilme durumunda dizi kırıp çömelme konumuna gelerek hareket edilmelidir.
 • Dönme hareketini bel ile değil ayaklarla yapmayı deneyin.
 • Yumuşak ve alçak koltuklarda oturmaktan uzak durun.
 • Lavaboda el yıkarken eğilmek yerine dik durmayı deneyin.
 • Gün içinde kaslarınızın aktif çalışması için 15 dakika kadar hafif yürüyüşler yapın.
 • Doktor kontrolünde tavsiye edilen bel fıtığı korseleri kullanabilirsiniz. Vücut şeklinize ve fıtık derecesine göre korse seçmelisiniz.
 • Yukarı uzanma ve aşağı eğilme hareketlerinden bir süre uzak kalın.
 • Doktorun bel fıtığı için verdiği ilaçları kullanırken özen gösterin. İlaçlar ihmal edildiğinde hastalığın boyutu ilerleyebilir.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışın. Bedeninize verdiğiniz yük, bel fıtığının şiddetini artıracaktır.

bel fıtığı zararları

Bel Fıtığı Zararları Nelerdir?

Bel fıtığı yaşayan kişilerde, hastalığın etkisi ile birtakım stresli süreçler yaşanır. Bel fıtığının kişide bıraktığı etkiler ve zararları inceleyecek olursanız şu maddeleri görebilirsiniz:

 • Günlük yaşantınızı etkileyen ağrı oluşturur.
 • Aktif bir yaşama sahipseniz, hareketlerinizi kısıtlar.
 • Uyurken veya gün içinde bacaklarınızda uyuşma hissi bırakır.
 • Tedavide geç kalındığında idrar kaçırma gibi durumları meydana getirir.
 • Ağrı ve hareket etmede zorluk yaşanacağı için stresli bir ruh hali de oluşturur.

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
İlginizi Çekebilir
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri Tarifi
Sevgililer Günü Romantik Hediye Fikirleri

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkeklere Özel Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 12 Şık Restoran

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif Tarifi
Akdeniz Yemekleri: Harika Lezzette 25 Tarif

Salataları, mezeleri, leziz yemekleri ve zeytinyağlıları ile bilinen bir mutfak, Akdeniz yemekleri listesi! Listede Akdeniz…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri En özel günlerde, 14 Şubat Sevgililer Günü ve partnerinizin doğum…

Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman? Hikayesi Tarifi
Sevgililer Günü Nedir? Ne Zaman? Hikayesi

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde aşkla ve…

Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021 Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Uzun, Anlamlı 2021

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive Tarifi
Sevgililer Günü Evde Yapılabilecek 8 Aktive

14 Şubat Sevgililer Günü Evde Neler Yapılabilir? 14 Şubat Sevgililer Günü’ne az bir zaman kaldı.…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Günü’ne Özel Sofra Hazırlıkları 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik akşam…

Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel Tarifi
Sevgililer Günü Sözleri: Yepyeni, En Özel

Sevgililer Gününe Özel Romantik Seçkin Sözler Birbirini seven insanlar arasında her sene Şubat ayının 14.…

Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif Tarifi
Kıbrıs Yemekleri: Farklı, Lezzetli 20 Tarif

Akdeniz iklimine özgü sebzeleri, ada kültürü ve yörenin sevilen baharatları ile hazırlanmış tariflerden oluşan leziz…

Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı Tarifi
Evde Yüz Temizleme Jeli Yapımı, Kullanımı

Farklı Ciltlere Özel Ev Yapımı Yüz Temizleme Jeli Yüz temizleme jelleri, cilt bakımında en sık…

Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif Tarifi
Adıyaman Yemekleri: Lezzeti Harika 21 Tarif

Bugünkü enfes konu: Medeniyetler şehri Adıyaman'ın meşhur yemekleri! Bulgurun, kırmızı etin, sebzelerden özellikle patlıcanın bolca…

Tarifler Geri
Videolar Geri