Dil Balığı Nasıl Pişirilir? Faydası Nedir?

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Dil Balığı Nasıl Pişirilir? Faydası Nedir? Tarifi

Deniz Diplerinden Nefis Bir Besin Kaynağı: Dil Balığı

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sebze ve meyve tüketmenin yanı sıra et ve balık tüketmeye de önem verilmesi gerektiğini artık herkes bilmektedir.

Gelişen teknolojiye ayak uyduran ve araştırmayı seven bir toplum olarak, iletişim cihazlarımızda hep bir sağlık araştırması yapmaktayız. Hangi yiyeceğin neye iyi geldiğini bir iki tıklama ile anında öğrenmekteyiz.

Bizler, bu yazımızda sizleri düşünerek daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz için gerekli olan omega-3 kaynağı dil balığını inceledik. Pişirirken nelere dikkat edileceğine, pişirme yöntemlerine, dil balığı temizleme işlemlerine ve daha nice merak ettiğiniz sorulara değindik.

Yazımızı keyifle okumanız için yanınıza çayınızı aldıysanız, haydi dil balığı hakkında bilinmeyenleri öğrenelim.

Yeşil Mezelerin İlk Durağı: Dil Balığı Özellikleri Nelerdir?

Dil balığı alışılmışın dışında kalan görünüme sahip bir tür balıktır. Yassı bir yapıya ve neredeyse yok denecek kadar az kılçığa sahiptir. Bu yönüyle çocuklara gönül rahatlığıyla yedirilen bir balık türüdür.

Ege ve Akdeniz kıyılarında dil balığı avı oldukça yaygındır. Egeliler ve Akdenizliler,ne kadar şanslı olduklarını bu yazıyı okuduktan sonra bir kere daha anlayacaklar.

Dil Balığı Kaç Kalori? Besin Değeri Nedir? Kilo Aldırır Mı?

Balıklar; diğer etler gibi karbonhidrat içermemektedir. Bu sebepten dolayı da balıktan aldığımız enerji, sahip olduğu yağ ve proteinden gelmektedir. Sağlıklı bir vücudun ihtiyacı olan protein, A, B, K vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri, dil balığından alındığı gibi diğer balık türlerinden de karşılanır.

Uzmanlar dil balığı besin değeri konusunda epeyce araştırma yaptıktan sonra ortalama bir değere ulaşmışlardır. Ortalama 100 gramlık bir porsiyonda 98 kalori bulunduğunu söylemektedirler. Porsiyon büyüdükçe, alınan kalori de artacaktır. Tabii balığın yanında eklenen mezeleri de unutmamak gerek :)

Dil Balığı Faydası Nedir?

Çocuklarda ve yetişkinlerde, bağışıklık sisteminin güçlü kalması için doktor tavsiyelerine de uyarak haftada 2-3 kez balık tüketmenin faydaları saymakla bitmez. Çocuklara balığı sevdirmek istediğinizde onlara dil balığı çorbası sunarsanız faydalı olan besinlerin karşılığını alabilirsiniz.

  • Düzenli tüketildiğinde, çocuklarda ve yaşlılarda omega 3 oranını yükseltir.
  • Hücre yenileyici özelliği sayesinde, özellikle de bağırsaklarda oluşan yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı bir özelliğe sahiptir.
  • Cilde yumuşaklık veren mucizevi özelliğinden dolayı ciltte oluşan çatlakların onarılmasında etkili bir devadır.
  • Balıkların, kanser ve verem hastalığı riskinin yok edici özelliğinden dolayı dil balığı da bu konuda önemli bir etkendir.
  • Eğer vücudunuzda kronik bir kaşıntı durumu varsa dil balığı bu soruna da etkili bir çözüm olacaktır.
  • Dil balığı hamilelikte de anne ve bebek sağlığı için etkili olan,kan değerlerini yükselten bir tür olduğu için doktorlar tarafından önerilmektedir.

Dil Balığı Avı Nasıl Yapılır? Hangi Malzemeler Gerekir?

Doğru mevsimde taze balık yemek için avlanma mevsimlerine ve üreme mevsimlerine dikkat etmek en sağlıklı karar olacaktır. Yanlış zamanda alınan kararlar nasıl ki sonrasında pişmanlık duygusu veriyorsa yanlış mevsimde avlanan balıklar da sağlık konusunda bizi pişman edebilir.

Dil balığını balıkçılar, dip ağlarıyla avlarlar. Tavuk eti, solucan veya sardalya onları ağa düşürmek için yem olarak tercih edilmektedir. Eğer sizler de dil balığını avlamak isterseniz bu av tüyoları balık kovanızı dolduracaktır.

Dil balığı mevsimi, özellikle kasım ve şubat ayları arasında,sofralarınıza taze balık sunmak için doğru bir zaman aralığı olacaktır.

Kolay Şekilde Dil Balığı Nasıl Temizlenir?

Sofralarımızda lezzetli balıkların yer almasını istiyorsak, balığın lezzetinin doğru ayıklamadan geçtiğini unutmamak gereklidir. Yazımızı okuyanların aklında dil balığı nasıl ayıklanır diye soru işareti olduysa, bizler o soru işaretlerini kaldırmak için buradayız. Bilirsiniz ki en iyi balık ayıklama yöntemi filetodur.

Diğer balık türlerinde de olduğu gibi, dil balığı fileto usulü ayıklandığında besin değerini kaybetmemiş olacaktır. Derisi alınan balığın kuyruk ve baş kısmını keserek ayırmak kolay olduğundan, rahatça temizlenebilir. İç organlarını ise kolayca temizlemek için bıçağın uç kısmı size bu konuda yardımcı olacaktır. Böylece leziz ve kolay dil balığı tarifi için balığınız hazır hale gelecektir.

Lezzetini Kaybetmeden Dil Balığı Nasıl Pişirilir?

En kolay pişirilen lezzetli etler arasında balıklar yer alır.Her balığın pişirme yöntemi de kendine has özellikler taşımaktadır. Kızartma sevenleri duyar gibiyiz: Lezzetini kaybetmeden dil balığı nasıl kızartılır?

İşte bu sorunun cevabını sizler için araştırdık, mutfağımızda denedik ve lezzetli dil balığı kızartması için gerekli notlarımızı aldık: Kaliteli tereyağını ve balığı tavada buluşturun, elde ettiğiniz lezzete hayran kalacaksınız.

Limon, tuz ve birkaç baharatlarla harmanlanan dil balığı ızgara üzerinde hem daha hafif hem de daha leziz şekilde tabaklarınızı süsleyecektir. Akşama ne pişirsem diye düşünenler için tarifimizdeki dil balığı sosu ile damaklarda bambaşka bir lezzet bırakacağına emin olun.

Ayrıca sarımsak, tuz ve limonla buluşturduğunuz dil balığı fırında piştiğinde, size diğer yemekler için zaman kazandıracaktır. Böylesine leziz bilgilerden sonra, canınız balık istediyse tarifimizi denemenizi tavsiye eder, afiyetler dileriz :) Özel Sosuyla Dil Balığı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Dil Balığı Nasıl Pişirilir? Faydası Nedir? 26.02.2018 tarihinde yayınladı.