Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? Sindirimi Kolaylaştıran En Etkili 4 Çözüm

6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 6 puan, ortalama: 5,00 (6 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? Sindirimi Kolaylaştıran En Etkili 4 Çözüm Tarifi

Sindirimi Kolaylaştıran Doğal Tavsiyeler

Şüphesiz dünyanın en güzel şeylerinden biri yemek yemek! Fakat herkesin bildiği üzere gerek akşam yemeği gerek diğer öğünler fazla kaçırıldığında hazımsızlık kaçınılmaz olur. Yaş, cinsiyet, yeme alışkanlıkları ve yaşam tarzı hazımsızlığın ortaya çıkmasında etkili olan nedenler arasında yer alır.

Genel olarak yemek yemeyi çok seven kişilerde meydana gelen hazımsızlık, sindirim sisteminin ağır ve yağlı yemekleri sindirememesinden kaynaklanır. Günümüzde pek çok kişinin sık sık yaşadığı bir sağlık sorunu olan hazımsızlık, kimi zaman evde yapılan basit müdahaleler ile geçse de kimi zaman doktor tarafından yapılacak hazımsızlık tedavisi gerektirebilir.

Öğünlerden sonra yaşanan hazımsızlık; kusma, ishal, mide bulantısı ve karın ağrısı gibi şikayetler ile ortaya çıkarsa hemen doktora başvurulmalıdır.

hazımsızlık nedir

Hazımsızlık Nedir?

Tıptaki ismi “Dispepsi” olan bu rahatsızlık, karın bölgesinin üst kısmında meydana gelen şişkinlik, erken doyma ya da ağrı ve kramp tarzında belirtiler ile anlaşılır. 7’den 70’e herkeste meydana gelebilen bu durum, özellikle küçük yaştaki çocuklarda kusma, ağrı, hıçkırma ve öksürme şeklinde görülür. Yenidoğan bebeklerin henüz gaz sorunu ile savaşmayı bilmediklerinden, her beslenme sonrası mutlaka ağız yolu ile gazı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde oluşacak gaz birikimi sonrası bebekte, huzursuzluk, ağlama krizleri ve beslenmek istememe gibi sorunlar oluşabilir.

Yetişkinlerde ise çoğu zaman mide ekşimesi, şişkinlik ve yanma tarzında ortaya çıkar. Bazı uzmanlara göre ise hazımsızlık aşırı alkol tüketimi ve sindirim yolunda oluşan hava kabarcıklarından dolayı meydana gelir. Hazımsızlık, yemeklerden sonra 1-2 saat içerisinde geçebilir ya da daha uzun saatler devam ederek kişiye rahatsızlık vermeye devam edebilir. Özellikle dışarıda yenilen yemeklerden sonra görülen şişkinlik, günün tadını kaçırabilir.

hazımsızlığa ne iyi gelir

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Çoğu kişinin ortak şikayetlerinden olan hazımsızlık, geçmişten günümüze gerek doğal gerek tıbbi yöntemler ile tedavi edilir. Hazımsızlık bitkisel tedavi yöntemleri denilince şüphesiz akla ilk olarak bitki çayları gelir. Evde doğal yollarla sindirim sorunu olan hazımsızlığı tedavi etmek isteyen kişilere önerilen bitkiler şunlardır;

1) Tarçın Çayı

Şişkinlik ve yemek sonrası oluşan karın krampları için yarım çay kaşığı toz tarçın bir fincan sıcak suya eklenerek içilebilir. Midede kısa sürede fark edilen rahatlama sağlar.

Detaylı bilgi için: Tarçın Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır Mı?

Tarif için: Zayıflatan Tarçın Çayı

2) Karbonatlı Su

Faydaları saymakla bitmeyen karbonat, mide asit dengesini düzenleyerek şişkinliği önler. Bir bardak ılık suya, 1 çay kaşığı karbonat eklenerek içilebilir. Fakat karbonat bir tuz çeşidi olduğundan özellikle yüksek tansiyon hastalarının bir uzmana danışarak tüketmeleri gerekir.

Detaylı bilgi için: Karbonatlı Su Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Karbonatlı Su Mucizesi

karbonat

3) Zencefil Çayı

Mide sorunlarının korkulu rüyası olan zencefil, geçmişten beri en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Günde 1-2 fincan zencefil çayı ile mide fonksiyonları düzeltilebilir.

Detaylı bilgi için: Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarif için: Zencefil Çayı

4) Rezene Çayı

Gaz ve şişkinlik için en etkili bitkilerden olan rezene, özellikle emzirme döneminde hem süt yapması hem de gaz oluşumunu engellemesi adına sıkça önerilir. Günde en fazla 2-3 fincan tüketilebilir.

Detaylı bilgi için: Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

Tarif için: Rezene Çayı

Hazımsızlık Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Hazımsızlık başlangıcı olarak yemeklerden sonra midede meydana gelen şişkinlik kabul edilir. Tek başına bir hastalık olmasa da hazımsızlığın altında yatan başka sindirim sorunları olabilir. Hazımsızlık belirtileri, sadece birkaç tane olmayıp kişiye göre farklı şekillerde görülür. Hazımsızlığın başlıca belirtileri şunlardır. Aşağıda verilen belirtiler süreklilik gösteriyor ise kesinlikle vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Bu belirtiler sadece hazımsızlık olmayıp başka sindirim sistemi hastalıklarının habercisi olabileceğinden erken teşhis ile hastalık daha erken tedavi edilebilir.

 • Erken ve çabuk doyma
 • Şişkinlik
 • Üst karında ağrı
 • Alt göğüste rahatsızlık
 • Gaz
 • Yanma
 • Ekşime
 • Geğirme ihtiyacı
 • Halsizlik
 • Bulantı hissi
 • Mideden geri dönen gıda (Reflü)

hazımsızlık belirtisi

Hazımsızlık Neden Olur?

Genellikle beslenme alışkanlıklarının sebep gösterildiği hazımsızlık soruna basit yöntemler ile çare bulunabilir. Hazımsızlık nedenleri, pek çok kişinin bildiği fakat uygulamadığı durumlardır. Özellikle yemek yeme sırasında yapılan bazı yanlışlar, şişkinliğin daha fazla olmasına neden olur.

 • Beslenme sırasında, besinler ağız açıkken çiğnenmemeli ve her zaman ağız kapalı şekilde yemek yenmelidir. Bu durum daha az hava yutulmasını sağlar ve gaz oluşma riski en aza iner.
 • Çok baharatlı yemekler tercih edilmemeli ve özellikle akşam öğünlerinden sonra geceleri yemek yenmemelidir.
 • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar ise bırakılmalıdır.
 • Yemekler olabildiğinde minik lokmalar halinde çokça çiğnenerek sindirime önce ağızda başlanmalıdır.
 • Yemeklerden hemen sonra yatılmamalı ve imkan varsa biraz yürüyüş yapılarak besinlerin sindirilmesine yardımcı olunmalıdır.
 • Mide asit oranını arttıran kafeinli ve gazlı içeceklerin tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Yemek sırasında içecek tercih edilmemeli, yemeğin sonunda içilmelidir.
 • Turunçgiller ve domates gibi asit oranı yüksek olan gıdalar daha az tüketilmelidir.
 • Sebzeler çiğ tüketilmemeli ve bakliyatların ilk haşlama suyu dökülmelidir. Bu öneriler uygulandığında hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarında azalma görülür.

hazımsızlık

Hazımsızlık Nasıl Geçer? Tedavisi, İlaçları

Çoğu zaman hazımsızlık ilaçları kullanmayı gerektirmeden kendiliğinden birkaç saat içerisinde kaybolan bu sorun, bazı kişilerde doğal ya da tıbbi tedaviler uygulanmadan geçmez. Kendiliğinden geçmeyen, sürekliliği devam eden ve sık sık tekrarlayarak kişiyi sosyal hayatında olumsuz etkilere neden olan hazımsızlığın belirtileri takip edilerek uzman bir hekime kontrol ettirilmelidir.

 • Kişide aşırı kilo kaybı varsa ve nedeni bilinmiyorsa,
 • 55 üzeri yaş grubunda yer alıyorsa,
 • Düzenli olarak kusma yaşanıyorsa,
 • Kusmada ya da dışkıda kan görülüyorsa,
 • Besinleri yutmakta zorluk çekiliyorsa,
 • Dışkı renginde farklılık gözleniyorsa bu belirtiler başka hastalıkların da habercisi olabileceğinden gerekli testler en kısa zamanda yapılarak teşhis konulmalıdır.

hazımsızlık için ilaç

Hazımsızlıktan sonra göğüs bölgesinde sıkışma ya da ağrı, kalpte çarpıntı, vücutta terleme ve nefes almada zorlanma yaşanıyorsa acil olarak tıbbi yardım çağırmalı veya en yakın hastanenin acil bölümüne başvuru yapılmalıdır.

Bazen kalp krizi de hazımsızlık belirtileri ile ortaya çıkabileceğinden sıkı takip edilmesi gerekir. Teşhis sonrası uzman hekimin vereceği ilaçlar düzenli kullanılmalı ve risk grubundaki hastalar, rutin kontrolleri özenli bir şekilde yapmalıdır.

hazımsızlık nedir

Hazımsızlık Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Birçok insanda görüldüğü ve toplumda sık sık rastlanıldığı için çok fazla önem verilmeyen hazımsızlık, bazı zamanlarda tehlikeli boyutlar alabilir. Aşırı alkol kullanımı, yanlış beslenme, sağlıksız besinler tüketme, ağır, yağlı ve baharatlı besinler tercih etme ve mideyi tahriş eden ilaçlar kullanma nedenleri ile ortaya çıkan hazımsızlık, belirtileri normal görünse de başka hastalıkların habercisi de olabilir.

Hazımsızlık ile baş gösteren hastalıklar arasında şunlar yer alır:

 • Ülser
 • Reflü (asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçmesi)
 • Mide hastalıkları (gastrit ve diğer her türlü mide hastalığı)
 • Gastroparezi (midenin normal olarak boşalmaması durumu; şeker hastalarında daha çok rastlanır.)
 • Mide enfeksiyonları
 • İritabl bağırsak sendromu
 • Kronik pankreatit
 • Tiroid hastalığı
 • Mide asidi fazlalığı
 • Diğer sindirim sistemi hastalıkları

Yukarıda belirtilen hastalıklar, uzman hekim tarafından teşhis edildiğinde ilaç ile hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Fakat hastalığın ileri derecede olması ya da ilaçlara cevap vermemesi durumunda son çare olarak hasta ve hekimin ortak görüşleri sonucunda ameliyat yöntemi tercih edilir.

hazımsızlığa ne iyi gelir

Mide Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Çözüm

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? İyi Gelen Yiyecekler, Bitkiler

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Midenizi Anında Rahatlatacak 10 Yiyecek

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Doğal Çözümler, Uzman Tavsiyeleri

Mide Gazına Ne İyi Gelir? Midenizi Anında Rahatlatacak 10 Çözüm

Karın Şişliği Neden Oluşur? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? 

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrıyı Anında Kesen 5 Bitki Çayı

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Hazımsızlığa Ne İyi Gelir? Sindirimi Kolaylaştıran En Etkili 4 Çözüm 22.11.2018 tarihinde yayınladı.