Ortoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı Beslenme Takıntısı Ortoreksiya Nervoza

Bedenin daha sağlıklı ve dinç kalmasının bilinen tek bir yolu vardır: Beslenme. İnsanlar, yaşamındaki büyük bir payı yemek yeme eylemine ayırır. Kahvaltılar, ara öğünler ve akşam yemekleri olmak üzere bir de bu öğünlere içecek saatleri eklendiğinde, neredeyse sadece yemek üzerine yaşam kurulmuştur diye düşünebilirsiniz. Bu beslenme faaliyetlerinin de dengesi bozulduğu zaman, kişiyi ruhen ve bedenen yoracak rahatsızlıklar meydana gelecektir.

Aşırı ve sağlıksız beslenme obeziteye neden olabilir. Vücudun ihtiyacı olan besinleri çok az tüketmek ise, kan değerlerini düşürüp çeşitli hastalıklara davet çıkarabilir. Olası bir hastalığı önlemek amacıyla sağlıklı gıdaları, ölçülü tüketmek en doğru karar olacaktır. Beslenme kaynaklı rahatsızlıklar listesine, ilk kez duyanların şaşıracağı bir yenisi ekleniyor. Sağlıklı beslenmenin takıntı haline dönüşmesi. Latince adı ile; Ortoreksiya Nervoza. Evet sağlıklı beslenmede ölçünün kaçmasıyla oluşan bu hastalığı ele alıyoruz. Daha sıhhatli bir yaşam dilerken, sağlığınızdan ödün vermemek adına bu yazımıza kulak vermenizi diliyoruz.

ortoreksiya nervoza nedir

Ortoreksiya Nervoza Nedir?

Ortoreksiya nervoza sağlıklı kalma çabaları içinde en masum görünen alışkanlıktır. Bu hastalık masum bir diyet ve sağlıklı beslenme ile başlar. Psikolojik açıdan zayıf olan kişilerde ise takıntı haline dönüşür. “Nasıl olur da sağlıklı beslenme bir hastalık haline gelebilir?” diye düşünebilirsiniz. Hastalığın tanımı da sizi fazlasıyla şaşırtabilir. Doğru beslenme ve sıkı beslenmenin kaygı haline dönüşmesiyle meydana geldiği bilinir.

Ortoreksiya nervoza hastalarının aşamadığı sınırlar vardır. Örnek verecek olursak; haşlanmış sebzelerin sağlıklı olduğuna inanırlar ve bu sebzeleri asla yemek içinde veya kızartma şeklinde tüketmeyi tercih etmezler. Bu durumun ciddi boyut almasıyla beraber bu hastalık ortaya çıkmıştır. Bu tanı 1996 yılında Dr. Steven Bratman tarafından ortaya atılmış ve günümüze kadar bu isimle gelmiştir. Bratman bu tanımı iki kelimeden meydana getirmiştir. Latince olan bu kelimeler; “ortho ve orexis” olacaktır. Ortho doğru anlamını, orexis ise beslenme anlamını taşımaktadır.

ortoreksiya nervoza

Ortoreksiya Nervoza Belirtileri

Ortoreksiya hastaları mutfak ve gıda konusunda oldukça hassas davranırlar. Tüketecekleri besinleri sadece bildikleri ve güvendikleri yerlerden satın alırlar. Onlar için yiyecekleri pişirecekleri ürünler de kaliteli ve sağlıklı olmalıdır. Ortoreksik kişiler, yemeklerini asla alüminyum ürünlerde pişirmezler. Besin değerinin gideceğini ve yemeğin sağlıksız olacağını düşünürler. Fazla seçici ve dikkatli olmaları ile bilinir. Bu hastalığı yaşayan kişiler, yediklerinin miktarına değil kalitesine odaklanırlar. Sağlıklı olan gıdaları, diledikleri kadar tüketebilirler.

Yemek konusunda seçici oldukları için sosyal yaşamları da biraz kısıtlıdır. Topluluk içinde yemek yemezler ve her yerde rahat edemezler. Bu şekilde davrandıkları için çevreleri de günden güne daralacaktır. Çevresindeki insanların da beslenmelerini düzenlemek ister ve sıkça eleştiri yaparlar. Eğer bir yere gitmek zorunda kalıyorlarsa, orada yiyecekleri yemekleri kendileri götürür.

Ortoreksiya hastalarının tek amacı, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve bu düzenle devam etmektir. Daha güzel görünme veya daha zayıf olma endişesi taşımazlar. Estetik kaygıdan uzak bir hastalıktır diyebiliriz. Yapılan araştırmalarda erkek bireylerin daha az bu hastalığa yakalandıkları ve kadın bireylere daha fazla rastlandığı görülmüştür.

Olası bir beslenme ihmalinde, kendilerine büyük bir ceza vererek sıkı bir diyete başlarlar. Yiyecek alımını kısıtlandırarak kendilerini uzun süre aç bırakırlar. Her yiyeceğin ne kadar sağlıklı olduğunu hesaplarlar. Eğer bir yiyecek tatmin edici şekilde faydalı değilse, o yiyeceği asla yemezler. Sonunda aç kalmak varsa bu durumu da göze alabilirler.

meyve suyu

Bu hastalığın boyutu ilerleyen kimi insanların, evlerinde tavuk ve inek gibi hayvanlar beslediği de görülmüştür. Kendilerine yetecek miktarda sebze yetiştirmek de bu durumun belirtisidir. Fakat altının çizilmesi gereken bir nokta vardır. Tarımla uğraşan insanların ortoreksik insanlarla karıştırılmaması gerekir. Tarımdan geçim sağlayan insanlarda beslenme kaygısı yoktur. Ortoreksik insanlarda ise daha sağlıklı ve daha doğal beslenme kaygısı görülmektedir.

Ortoreksiya hastalarının alışverişleri ise oldukça zaman almaktadır. Eğer alacağı ürün ambalajlı bir gıdaysa, üretim ve son kullanma tarihinden itibaren incelemeye başlarlar. İçindekiler kısmında neler yer alıyor detaylıca okurlar. Fazlasıyla bilinçli bir şekilde alışveriş yaparak en sağlıklı ürünleri almak isterler. Ürün içinde kanserojen maddeler veya hormon olma ihtimaline karşı epey kafa yorarlar. En sağlıklı besinler için, daha fazla para ödemeyi de göze alabilirler.

Ortoreksik kişilerde kimi zaman renk takıntısı da görülmektedir. Örneğin; yeşil sebzelerin sağlıklı olduğunu düşünürler. Tabaklarını süsleyen tüm gıdalar yeşil olmalıdır. Bunun dışında hiçbir besini tüketmezler ve görmeye tahammül edemezler. Renk takıntısı da hastalığın ilerlemiş bir belirtisidir.

Beslenme konusunda takıntı halini aldığı için obsesif kompulsif ile benzerlik gösterir. Birkaç besine odaklanması ve sağlıksız besinler varsa aç kalma haliyle de anoreksiya nervoza ile benzer yönleri bulunmaktadır. Henüz klinik bir tanımı olmasa da kişinin hayatını ve psikolojisini etkilediği için bir hastalık olarak görülmektedir.

sağlıklı detoks

Ortoreksiya Nervoza Tanısı ve Testi

Sağlıklı beslenmek, neredeyse her insanın yaşam felsefesinde yer almaktadır. Daha uzun ve daha iyi bir yaşam sürmek için; en doğalından ve en temizinden besinler tüketmek çoğu insanın dileyeceği bir durumdur. İşte bu sağlıklı beslenme isteği ve alışkanlığı kişide uzun süre devam ediyorsa ve kaygılanma yaratıyorsa o noktada biraz daha hassas olmak gerekmektedir.

Kişi temiz ve sağlıklı beslenme uğruna hayatından ödün verdiğinde, çevresi ile olan ilişkilerinde bir bozulma yaşandığında ortoreksiya nevroza başlamıştır denilebilir. 15 sorudan oluşan ortoreksiya testi ile beslenme konusunda ne kadar kaygılısınız ölçebilirsiniz. 8 soru ve daha fazlası için “evet” cevabı veriyorsanız; ortoreksiya belirtileri içinde yaşıyor olabilirsiniz.

 • Yediğiniz yemeklerde kalori konusunda hassas mısınız?
 • Son 3 ay içinde besinler konusunda kaygılandığınız oldu mu?
 • Sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz beslenmenizi etkiler mi?
 • Size göre psikolojiniz, yemek seçiminizi etkiler mi?
 • Gıdalar arasında sadece sağlıklı olanları tükettiğinizde kendinize olan güveniniz artıyor mu?
 • Tercih ettiğiniz beslenme düzeni, yaşamınızı sosyal açıdan da etkiliyor mu?
 • Beslenme konusunda kendinize katı kurallar koyduğunuz oluyor mu?
 • Sağlıksız beslendiğinizde kendinizi suçlu hissediyor musunuz?
 • Çok çeşitli yiyeceklerin olduğu bir durumda, yemek seçmek durumunda kalınca rahatsız olur musunuz?
 • Yemeklerinizin sağlıklı olması sizin için lezzetli olmasından daha önemli midir?
 • Sağlıksız olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri yediğiniz durumlar oldu mu?
 • Daha sağlıklı ve taze besinler almak için, olduğundan daha fazla para harcamak ister misiniz?
 • Sağlıklı beslenme konusunda gün içinde 3 saatten fazla düşünür müsünüz?
 • Marketlerde ve genel piyasada, sağlıksız besinlerin de satıldığını düşünüyor musunuz?
 • Sağlıksız beslenenleri ve sağlıklı yaşamdan uzak olanları küçümsediğiniz oluyor mu?

doktor

Ortoreksiya Nervoza Tedavisi

Bir yeme bozukluğu ile başlayan ortoreksiya nervoza tedavisi biraz zaman alacaktır. Beslenme kaynaklı hastalıkların tedavileri, öncelikle psikolojik destekle başlar. Kişinin biyolojik durumuna göre de diyetisyen desteği ile süreç iyileştirilir. Tedavi sürecinde kişinin her yemekten lezzet almasına ve çevresini sevmesine dikkat çekilir. Moral ve motivasyon ile tüm olumsuz algılar yok edilebilir.

Ortoreksiya hastalarının yemek konusunda kaygıları giderilmeye çalışılır. Bu rahatsızlığın altında yer alan nedenler araştırılır ve bu durumu tetikleyen faktörler ortadan kaldırılır. Bir uzman desteği ile kişide var olan beslenme kaygısı, zamanla terapi ile ortadan kalkacaktır.

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Bulduysam Salatası Tarifi
Ne Bulduysam Salatası2-4 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama91
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama62
Yulaflı Ne Varsa Kurabiyesi Tarifi
Yulaflı Ne Varsa Kurabiyesi4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama37
Evde Ne Varsa Piyazı Tarifi
Evde Ne Varsa Piyazı4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama17
Ne Bulduysan Koy Salatası Tarifi
Ne Bulduysan Koy Salatası1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama9
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Ne Buldumsa Keki Tarifi
Ne Buldumsa Keki4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama6
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama184
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama351
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Et Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Et Kaç Kalori? Besin Değeri

Yemeğin Lezzeti Protein Kaynağı Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Barbunya Kaç Kalori? Besin Değeri

Konservesinden Yemeğine Barbunya Kaç Kalori? Barbunya kalori bilgisini merak edenler için buradayız. Türk mutfağında baklagillerin…

Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif Tarifi
Banvit ile Lezzetine Doyum Olmaz 13 Pratik Tarif

Banvit’in yemek hazırlamayı pratik hale getiren tavuk ve hindi etleriyle kendinizi mutfakta bulacağınız nefis tarifler…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Börek Kaç Kalori? Tarifi
Börek Kaç Kalori?

Çeşit ve Porsiyonlarına Göre Börek Kaç Kalori? Börek, Türk mutfağında her öğünde tüketilebilen efsane bir…

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Besin Değerleri

Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Dikkat edilmesi hayati önem taşıyan kalori hesabı, gündelik hayatı daha sağlıklı…

Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Besin Değerleri

Karadeniz'de Ekmeğin Geleneksel Tadı Mısır Ekmeği Kaç Kalori? Mısır ekmeği, Türkiye’de Karadeniz illerinde sıkça yapılan…

Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori? Tarifi
Adana Dürüm Kebap Kaç Kalori?

Adana Mutfağının Baş Tacı! Adana Dürüm - Kebap Kaç Kalori? Dillere destan Adana mutfağının en…

Lahmacun Kaç Kalori? Tarifi
Lahmacun Kaç Kalori?

Tamamı Ev Yapımı Enfes Tarifler Eşliğinde Lahmacun Kalori Değerleri Lahmacun, Arap mutfağının Türk mutfağına kazandırdığı…

Tarifler Geri
Videolar Geri