Karpuz Kaç Kalori? Besin Değeri

Karpuz Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi

Karpuzun Zayıflatıcı Etkileri ve Kalori Değerleri

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, kilo vermek isteyen herkes için mükemmel bir tercihtir. Bunaltıcı havalar için birebir çözüm sağlayan karpuz hem serinletici hem de ferahlatıcı özelliği sayesinde sıkılmadan ve bunalmadan kilo vermenize imkân sağlar. Karpuzun büyük bir kısmı sudan, kalan kısmı ise liften oluşur. Bu özellikleri sayesinde vücuttaki ödemlerin atılmasına yardımcı olarak bağırsakları çalıştırır. Vücudunuz ve cildiniz için oldukça sağlıklı olan karpuz kalori bakımından da düşük değerlere sahip olduğu için istenilen kiloya ulaşmanız için tercih edebileceğiniz meyvelerdendir.

karpuz kaç kalori

 Karpuz Kaç Kalori?

A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan karpuz, içerisindeki zengin mineralleri ile de oldukça faydalı bir besindir. Gün içerisinde kendinizi tazelenmiş ve enerjik hissetmenizi sağlar, cildinizin nemlenmesine yardımcı olur. Tüketilen miktara göre değişkenlik gösteren karpuz, yüksek miktarda şeker içerdiğinden gereğinden fazla tüketilmemelidir. Düzenli aralıklarla az miktarda tüketilmesi tavsiye edilen karpuz şeker oranı olarak 150 gramında 10 gram şeklindedir. Ortalama bir kâsenin kapsadığı 150 gram karpuz, içerisinde 10 gram şeker bulundurur.

Günlük ortalama olarak tüketilen karpuzda kaç kalori var olduğu ise şu şekildedir:

 • 1 porsiyon karpuz yaklaşık olarak 45 kalori içerir
 • 1 ince dilim karpuz yaklaşık 90 kaloridir
 • 1 orta dilim karpuz ortalama 105 kaloridir
 • 1 kalın dilim karpuz ise yaklaşık olarak 130 kalori içerir
 • 100 gram karpuzda ise ortalama 26 kalori bulunur

Karpuz kalori ve içerdiği şeker oranı göz önüne alındığında tansiyon ve şeker hastalarının az miktarda tüketmesi gereken bir meyvedir.

karpuz kaç kalori

Karpuz Besin Değeri

Ortalama bir porsiyon dikkate alınarak oluşturulan karpuz besin değeri tablosu aşağıdaki gibidir:

 • 100 gr karpuz 26 kalori içerir
 • 100 gram karpuz 7.6 karbonhidrat içerir
 • 100 gr karpuz 0,3 mg demir içerir
 • 100 gr karpuz 7 mg kalsiyum içerir
 • 100 gr karpuz 0,4 lif içerir
 • 100 gr karpuz 112 mg potasyum içerir
 • 100 gr karpuz 8,1 mg C vitamini içerir
 • 100 gr karpuz 569 IU A vitamini içerir
 • Yağ ve kolesterol içermez

Karpuzdan Neler Yapılır: 16 Ferah Tarif

karpuz kalori

Karpuz Çekirdeği Kaç Kalori?

Karpuzun kendisi kadar çekirdeğinin de vücuda ve cilde iyi gelmesi karpuz çekirdeği tüketmek için geçerli bir sebeptir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen karpuz çekirdeği tüketimi genellikle kavrulmuş ve fırınlanmış çekirdeklerden oluşur. Karpuz çekirdeklerini atmak yerine bu şekilde değerlendirmek hem sağlığa hem de doğaya fayda sağlar.

 • Çiğ olarak da tüketiminin mümkün olduğu karpuz çekirdeği yaklaşık olarak 50 gramında 240 kalori içerir. Bir kâse çekirdeğe tekabül eden 50 gram, günlük karpuz çekirdeği tüketimi için ideal orandır.

Karpuz Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

karpuz kaç kalori

Karpuzlu Smoothie Kaç Kalori?

Karpuz tüketimi konusunda alternatif seçenek olan smoothie, yaz aylarında oldukça fazla tercih edilen bir içecektir. Ferahlatıcı ve tok tutucu özelliğinin yanı sıra içerisinde birden fazla yararlı besin içerir. İyi bir ara öğün olarak tüketebileceğiniz karpuzlu smoothie, içerisinde yüksek miktarda protein ve posa içerdiğinden kendinizi canlı hissetmenizi sağlar. Vücudunuz için mükemmel bir lif kaynağı olan karpuzlu smoothie, tüketeceğiniz miktara göre kalori konusunda değişkenlik gösterir. Günlük tüketimde aşırıya kaçılmaması gereken karpuzlu smoothieyi ortalama bir porsiyon olarak tüketmeniz tavsiye edilir.

Günlük ortalama olarak tüketilen karpuzlu smoothie kalori miktarları:

 • 1 porsiyon (orta boy) karpuzlu smothie yaklaşık olarak 192 kalori içerir
 • 1 su bardağı karpuzlu smoothie ortalama 94 kalori içerir
 • 100 gram karpuzlu smoothie ise yaklaşık olarak 46 kalori içerir

Tarif: Ödem Atıcı Karpuzlu Smoothie

Ödem Atıcı Karpuz Smoothie

Karpuz Zayıflatır Mı? Diyette Karpuz Yenir Mi?

 • Karpuzun yüksek miktarda su içermesi karpuzu kilo vermeye yardımcı bir meyve yapar.
 • Fakat kalori bakımından düşük değerlere sahip olan karpuzun gün içerisinde tek gıda olarak tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Sağlığınız için oldukça zararlı olan bu beslenme şekli kilo vermek için tercih etmemeniz gereken bir zayıflama şeklidir. Günlük düzenli beslenmenize ek olarak tüketeceğiniz karpuz ise kilo vermenize yardımcı olur.
 • Düzenli aralıklarla ara öğün ya da ana öğüne ek olarak ekleyebileceğiniz karpuz, metabolizmayı hızlandırarak vücudunuzun yağ yakma hızını arttırır.
 • Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kışın alınan kilolardan kurtulmak mevsimin getirdiği enerjiyle çok daha mümkün hale gelir. Düzenli besinlerden oluşan bir diyet ve egzersiz ile istenilen kiloya ulaşmak mümkündür.
 • Sağlığınıza uygun olarak düzenleyeceğiniz diyetinizde karpuz yemek vücudunuzdaki harareti alarak kendinizi çok daha zinde hissetmenizi sağlar.
 • Vitamin ve mineral bakımından oldukça yüksek değerleri olan karpuz, gün içerisinde sizi çok daha iyi hissettirerek diyetinizden keyif almanıza yardımcı olur.
 • Karpuzun yüksek orada şeker içermesi günlük tavsiye edilen miktar dışına çıkıldığında diyetinizden istediğiniz performansı almanızı güçleştirir. Bunun için belli aralıklarla ve az olarak tüketeceğiniz karpuz hem diyetinize hem de size faydalı olur.

Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır?

 • Şok diyetler arasında yer alan karpuz diyeti bir hafta gibi kısa bir sürede 3 ile 5 kilo vermeyi hedefleyenler tarafından tercih edilen bir diyettir.
 • Tansiyon ve şeker hastaları için tavsiye edilmeyen karpuz diyeti bir haftadan fazla uygulanmamalıdır.
 • Genellikle kalori hesaplanarak yapılan bu diyet, 100 gram karpuz kaç kalori sorusu ile günlük tüketimi dengeleyici bir diyet olarak kalori hassasiyeti için gereken önemi sağlar.
 • Diyetiniz boyunca diyet içerisinde yer alan bütün gıdaları almanız gerekir. Ana öğün ve ara öğün kullanımını istenilen ölçüde almanız arzuladığınız kiloya ulaşmanız için gereklidir.
 • 1 hafta içerisinde günlük yarım saat spor yapmanız ve tuz, şeker, rafineri ürünler, yağlı yiyecekler tüketmemeniz diyetinizin etkili olması açısından oldukça önemlidir.

Diyet Listesi

Karpuz diyetinizi uygularken bir dilim karpuz kaç kalori sorusunu düşünerek hareket etmenizde fayda var. Bir hafta uygulanması gereken karpuz diyeti için bir günlük örnek beslenme listesi aşağıdaki gibidir. İçeriğinde yer alan tavuk ile et türünü ve sebze türünü kendi zevkinize göre ayarlayarak tüketebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu olan kişilerin diyet listesini uygulamadan önce doktorlarına danışmaları kendi sağlıkları açısından tavsiye edilir.

 • Kahvaltı: 1 dilim karpuz, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 dilim kepekli ekmek
 • Ara öğün: 1 kase yağsız yoğurt, 1 porsiyon haşlanmış sebze
 • Öğlen: 1 dilim karpuz
 • Akşam: 1 porsiyon tavuk göğsü, bol yeşillikli salata, 1 dilim kepekli ekmek
 • Ara öğün: 1 dilim karpuz

1 Haftada 5 Kilo Zayıflatan Karpuz Diyeti Listesi

 karpuz kaç kalori

Karpuz Aromalı Serinleten 4 Diyet Tarifi

Lezzeti ile herkesi kendisine aşık eden karpuz, tadının güzelliğinin ve hafifliğinin yanı sıra serinletici özelliği ile de yaz aylarında oldukça fazla tüketilen bir meyvedir. Karpuz diyetinizi uygularken ekstra serinlik elde etmenizi sağlayan birbirinden muhteşem 4 diyet tarifini inceleyerek kendi diyetinize uygulayabilir, dilerseniz günlük yaşantınızda bu tarifleri keyifle kullanabilirsiniz.

1) Buz Gibi Ferahlık: Karpuz Sorbe

Karpuzu sadece meyve olarak tüketmek istemeyenler için harika bir tercih olan karpuz sorbe, buzlukta dondurularak elde edilen tatlı niteliğinde enfes bir serinleticidir. İçerisine bal, limon suyu, nane gibi gıdalar konularak tatlandırılan karpuz sorbe hem lezzetli hem de buz gibi ferahlatıcı özelliği ile tavsiye edilen bir diyet tarifidir.

Karpuz Sorbe

Karpuz Sorbe

2) Tok Tutucu İçecek: Karpuzlu Smoothie

Uzun süreli tok tutması özelliği sayesinde mükemmel bir tarif olan karpuzlu smoothie, besleyici ve sağlıklı bir içecektir. İçerisine süt ya da yoğurt, yulaf, bal ve limon gibi besinler konularak elde edilen smoothie, karpuz ile bütünleşerek ortaya harikulade bir tat çıkartan diyet içeriklerinden birisidir.

Karpuzlu Smoothie

Kırmızı Pancarlı Karpuzlu Smoothie

3) Diyet İçecek Sevdalıları İçin: Karpuzlu Diyet Smoothie

Normal karpuzlu smoothie’den biraz farklı bir içeriğe sahip olan karpuzlu diyet smoothie, diyet içecekler tüketmesini sevenler için harika bir tariftir. İçerisine soda, limon suyu, light yoğurt ve karpuz eklenerek yapılan bu diyet içeceği ferahlatıcı ve tok tutucu bir özelliğe sahiptir.

Karpuzlu Diyet Smoothie

Karpuzlu Diyet Smoothie

4) Yaz Aylarının Vazgeçilmez İçeceği: Doğal Karpuzlu Limonata

Serinletici lezzet için eşsiz bir alternatif olan limonata, yaz aylarında oldukça fazla tercih edilen bir içecektir. Karpuz ile birleşerek ortaya çok daha lezzetli bir tarif çıkartan limonata, nane, emer şeker ve limon suyu içerir.

Doğal Karpuzlu Limonata

Karpuzlu Limonata

Şelengo: Dışı Karpuz Tadı Salatalık

Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Karpuz Kilo Yapar Mı? Diyetisyen Cevapladı

Sarı Karpuz Faydaları Saymakla Bitmiyor!

5 Pratik Adımda Karpuzun İyisi Nasıl Seçilir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Karpuz Pizza Tarifi
Karpuz Pizza1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Karpuz Suyu Tarifi
Karpuz Suyu4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Karpuz Pestili Tarifi
Karpuz Pestili8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Karpuz Smoothie Tarifi
Karpuz Smoothie1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Karpuz Salatası Tarifi
Karpuz Salatası1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Karpuz Limonata Tarifi
Karpuz Limonata4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Karpuz Limonatası Tarifi
Karpuz Limonatası8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tabata Antrenmanı: Kalorileri Evden Çıkmadan Yakın! Tarifi
Tabata Antrenmanı: Kalorileri Evden Çıkmadan Yakın!

Tabata Antrenmanı: Yüksek Yoğunluklu Spor Pek çok insanın hedefi daha ince görünmek ve var olan…

Kuru Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?
Kuru Maya Maskesi Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Kuru Maya Maskesi: Pürüzsüz Cildin Sırrı! Yıllardır daha parlak ve pürüzsüz cilde sahip olmak için…

Saç Uzatan Yağlar ile Hızla Uzayan Saçlar Tarifi
Saç Uzatan Yağlar ile Hızla Uzayan Saçlar

Saçınız Hızlı Uzamıyor Mu? Çözümü Basit Uzun saç aşıkları, kırıklar içindeki saçlarını kıyıp da kestiremeyenler…

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği: 5 Kolay Adımda! Tarifi
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği: 5 Kolay Adımda!

Kültür Mantarı Üretimi Nasıl Yapılır? Bitkisel protein açısından zengin olan mantarı sevimli görünüşü ve lezzeti…

157 Yıllık Ömrün Sırrı Tek Yiyecek: Zaro Ağa Kimdir? Tarifi
157 Yıllık Ömrün Sırrı Tek Yiyecek: Zaro Ağa Kimdir?

Zaro Ağa: Dünyanın En Uzun Yaşayan İnsanı! Adını yerli ve yabancı kaynaklara “Dünyanın en uzun…

İstanbul’un En İyi 11 İtalyan Restoranı Tarifi
İstanbul’un En İyi 11 İtalyan Restoranı

İstanbul’daki Seçkin İtalyan Restoranları Türkiye’de yer alan İtalyan restoranı, sınırlı sayıdadır. İşinin ehli olan İtalyan…

Portakal Ağacı: Bakımı ve Yetiştiriciliği Tarifi
Portakal Ağacı: Bakımı ve Yetiştiriciliği

Portakal Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? C vitamini kaynağı olan portakalı, verimli dallarında yetiştiren portakal ağacı dikildiği…

İstanbul’un En İyi Aktar ve Baharatçıları Tarifi
İstanbul’un En İyi Aktar ve Baharatçıları

İstanbul Aktarları: Doğanın Şifalı Eczanesi Aktarlar hemen hemen her mahallede bulunan doğal şifa dükkanlarıdır bir…

Güveç İlk Kullanımı ve Temizlik İpuçları Tarifi
Güveç İlk Kullanımı ve Temizlik İpuçları

Yeni Alınan Güveç Nasıl Kullanılır? Güveç, Türk yemeklerini lezzetlendiren en önemli malzemelerden biridir. Fırına girdiği…

Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri Tarifi
Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri

Tek Yazıda Fotoğraflı Mantar Tanıma Kılavuzu Dünyada en sevilen besinlerden biri olan mantar, kimi zaman…

Crp Yüksekliği Evde 6 Bitkisel Tedavisi Tarifi
Crp Yüksekliği Evde 6 Bitkisel Tedavisi

CRP Yüksekliği Hastalık Habercisi Midir? Crp yüksekliği, kan tahlili veren pek çok kişiyi düşündüren bir…

Kör Sivilceleri Geçiren 6 Doğal Çözüm Tarifi
Kör Sivilceleri Geçiren 6 Doğal Çözüm

Kör Sivilcelere İyi Gelen Hızlı ve Doğal Formüller Tıpta genel adı akne olan sivilceler hemen…

Tarifler Geri
Videolar Geri