Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori?

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Poğaça Kaç Kalori? Tarifi

Hangi Poğaça Kaç Kalori?

Yumuşacık kabarık hamuru ve lezzetli ile kahvaltı için zaman kalmadığında harika bir atıştırmalık olan poğaça, Türk toplumunun beslenme alışkanlığında önemli bir yer tutar. Lezzeti ile kahvaltıda ve ara öğünlerde severek tüketilse de poğaça, kilosuna dikkat edenler için kalorisi ile merak konusudur.

Pastane Poğaçası

Poğaça Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Poğaça Kalorileri:

Hamurunda süt, yumurta, margarin, şeker gibi birçok malzeme bulunan poğaça, hamur işi sevenlerin favorileri arasındadır. Fakat severek poğaça tüketenler 1 poğaça kaç kalori veya 1 poğaça kaç kalori var diye düşünerek endişe edebilir. Poğaça içerdiği malzemeler ile yüksek kalorili hamur işlerindendir.

 • Orta boy 60 gramlık bir adet sade poğaça içinde 225 kalori bulunur.
 • 90 gramlık bir adet sade büyük boy poğaçada 360 kalori vardır.
 • 1 adet 45 gramlık sade poğaçada ise 180 kalori bulunur.

Sade poğaçanın yanı sıra içerisinde peynir, kıyma, zeytin gibi besinler eklenerek hazırlanan poğaça kalorileri açısından değişiklik gösterir.

Kolay Poğaça

Kolay Poğaça Tarifi

Ev Yapımı Poğaça Kaç Kalori?

Evde hazırlanan poğaçalar, içerdiği malzeme açısından pastanelerde satılan poğaçalardan farklı olur.

 • 50 gramlık orta boy bir adet sade ev yapımı poğaçada 117 kalori bulunur.
 • Ortalama 90 gramlık bir adet büyük boy ev yapımı poğaçada ise ortalama 250 -260 kalori mevcuttur.

Yumuşacık Mayalı Poğaça Nasıl Yapılır?

Yumuşacık Mayalı Poğaça

Dereotlu Poğaça Kaç Kalori

Kıyır kıyır lezzeti mis gibi taze dereotu kokusu ile dereotlu poğaça, diğer tüm poğaça çeşitleri gibi kalorisi yüksek gıdalardandır. Dereotlu poğaçanın kalorisi incelendiğinde:

 • 70 gramlık orta boy bir adet dereotlu poğaçada 237 kalori bulunur.

Dereotlu Poğaça

Dereotlu Poğaça

Kaşarlı Poğaça Kaç Kalori?

Ortasına kaşar peyniri konularak hazırlanan kaşarlı poğaça kalori açısından sade poğaçadan daha yüksek kaloriye sahiptir.

 • Üzeri susamla kaplı 90 gramlık bir adet kaşarlı poğaçada yaklaşık 600 kalori bulunur.
 • Kaşarlı poğaçada kullanılan kaşar peynirdeki yağ oranı ve poğaça üzerindeki susamın kaloriyi değiştirdiği bilinmelidir. Orta boy 60 gramlık bir adet kaşarlı poğaçada yaklaşık 400 kalori vardır.

Kaşarlı Poğaça Nasıl Yapılır?

Kaşarlı Poğaça

Peynirli Poğaça Kaç Kalori?

Ortasına beyaz peynir konulan peynirli poğaça, sade poğaçaya yakın kalori değerine sahiptir.

 • 1 adet orta boy 60 gramlık peynirli poğaça 235 kaloridir.
 • 120 gramlık orta porsiyon peynirli poğaçada ise 470 kalori bulunur. Peynirli poğaça, özellikle orta porsiyonda yüksek kaloriye sahip olduğu için diyet yaparken tavsiye edilmez.
 • Küçük boy atıştırmalık olarak hazırlanan 30 gramlık bir adet poğaçada ise 117 kalori mevcuttur.

Peynirli Poğaça

Peynirli Poğaça

Patatesli Poğaça Kaç Kalori?

Haşlanmış patatesle ve çeşitli baharatlarla hazırlanan patatesli poğaça, sade poğaçaya nazaran daha yüksek kalori içerir.

 • 75 gramlık bir adet orta boy patatesli poğaçada 246 kalori vardır.
 • Patatesli poğaçalar, çay yanına atıştırmalıklar olarak da tüketilebildiği için küçük boylarda da hazırlanabilir. 50 gramlık küçük boy bir adet patatesli poğaça 164 kalori içerir.

Patatesli Poğaça

Patatesli Poğaça

Zeytinli Poğaça Kaç Kalori?

Siyah zeytinin iç malzeme olarak kullanıldığı zeytinli poğaça, yüksek kalorili poğaça çeşitlerinden biridir. Kalori açısından zeytinin kalorisini de taşır.

 • 100 gramlık bir adet büyük boy zeytinli poğaçada 384 kalori mevcuttur.
 • 90 gramlık orta boy bir adet zeytinli poğaçadaki kalori oranı ise 343 kaloridir. Kilo almamak için çok sık tüketilmemesi gerekir ve zeytinli poğaçada kullanılan zeytin oranının kaloriyi değiştirdiği göz önüne alınmalıdır.
 • Zeytinli yarım poğaça kaç kalori diye düşünenlere ise küçük boy 40 gramlık bir adet zeytinli poğaçada 191 kalori bulunduğunu söyleyelim.

Yumuşak Zeytinli Poğaça

Yumuşak Zeytinli Poğaça

Kepekli Poğaça Çeşitleri ve Kalorisi

Kepek unuyla hazırlanan kepekli poğaça, daha uzun süre tok tutar ve beyaz undan yapılan poğaçalara nazaran daha sağlıklıdır.

 • 90 gram 1 adet sade kepekli poğaçada 300 kalori vardır.
 • Kepekli poğaçanın tıpkı beyaz undan yapılan poğaçalar gibi farklı iç malzemelerle hazırlanan çeşitleri vardır. İçinde beyaz peynir bulunan bir adet 133 gramlık kepekli poğaçada 458 kalori bulunur.
 • 1 adet 90 gramlık patatesli kepekli poğaça içinde ise ortalama 330 kalori mevcuttur. Kepekli poğaça çeşitleri beyaz undan hazırlanan poğaçadan daha masum olsa da kilo almamak için çok sık tüketmemek faydalı olacaktır.
 • Yağsız yoğurt ve lor peynir kullanılarak hazırlanan ve kepek unuyla yulafı karıştırarak hazırlanan yulaflı kepekli poğaça ise daha düşük kaloriye sahiptir.
 • 140 gramlık bir adet orta boy kepekli yulaflı poğaçada 186 kalori vardır. Düşük kalorisi ile diyet dostu olan yulaflı kepekli poğaça, abartılmadığı sürece hem diyet yaparken hem de normal beslenmede tüketilebilir.

Kepekli Unla Pamuk Poğaça

Kepekli Unla Pamuk Poğaça

Poğaça Kilo Aldırır Mı? Diyette Poğaça Yenir Mi?

 • Poğaça, beyaz undan yapılan bir hamur işi olduğu için yüksek kalorili besinlerden biridir.
 • Gerek sadesi gerek peynirlisi veya zeytinlisi olsun poğaça, yüksek oranda karbonhidrat içerir.
 • Hamuruna katılan şeker, margarin veya sıvı yağ poğaçanın kalori oranını yükseltir.
 • Sade poğaçanın yanında peynir, zeytin, kıyma ve kaşar gibi iç malzemeler ile zenginleştirilen poğaça, daha yüksek kaloriye sahip olur.
 • İçerdiği yüksek karbonhidrat oranıyla enerji vermesine rağmen düzenli tüketildiğinde kilo almanıza neden olur.
 • Özellikle kahvaltı yerine tüketilen bir veya iki adet poğaça, hızlı bir şekilde tokluk hissi verse de kısa sürede acıkmanıza neden olacağı için öğlen olmadan tekrar yeme ihtiyacı hissedersiniz ve bu da daha hızlı bir şekilde kilo almanıza neden olur.
 • Alışkanlık haline getirilmediği sürece normal beslenmede arada bir poğaça yemenin bir zararı olmaz.
 • Diyet esnasında hamur işlerini sevenler poğaça tüketmek isteyebilir. Fakat diyette poğaça yemek oldukça risklidir. Kalorisi yüksek olduğu için diyet yaparken tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Uzun süreli diyet yapıyorsanız ve diyet esnasında bir kaçamak yapıp poğaça yediyseniz endişelenmeden aldığınız kalori oranını dengeleyerek diyetinize devam edebilirsiniz.
 • Kalori oranını dengelemek için spor yapabilir, fiziksel aktiviteleri artırabilirsiniz. Diyet esnasında poğaça yemek istiyorsanız kepekli, yulaflı ve düşük kalorili poğaça çeşitlerini tercih edebilirsiniz.
 • Ayrıca dışarıdan poğaça almak yerine evde daha sade malzemelerle poğaça hazırlamak daha düşük oranda kalori almanızı sağlar.

Düşük Kalorili 6 Diyet Poğaça Tarifi

Pastaneden veya sokak satıcılarından alınan poğaçanın tadı bir başka olsa da kilonuza dikkat ediyorsanız evde daha düşük kalorili poğaça hazırlayabilirsiniz. İşte düşük kalorisi ile evde deneyebileceğiniz 6 poğaça tarifi:

1) Sade Poğaçaları Unutturan Naneli Kaşarlı Sağlıklı Diyet Poğaça

Tam buğday unu kullanılarak hazırlanan poğaça, nane ve kaşar peynir ile alışılmış tarifleri size unutturacak. Buğday unu sayesinde daha uzun süre tok tutan tarif diyet yaparken tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan biri olabilir.

Naneli Kaşarlı Sağlıklı Kolay Poğaça

Naneli Kaşarlı Sağlıklı Kolay Poğaça

2) Tam Buğday Unuyla Lorlu Poğaça

Tam buğday unu ile düşük kalorili ve diyete uygun poğaça tarifi! Lor peyniri, beyaz peynir, salça ve çörek otu ile diyet menüsü çay saatlerinin vazgeçilmezi olacak!

Tam Buğday Unlu Poğaça

Tam Buğday Unlu Poğaça

3) Unsuz Poğaça Olur mu Diyenlere Unsuz Diyet Poğaça Tarifi (Az Yağlı)

Yulaf unu ile yapılan sağlıklı poğaça tariflerinden biri olan unsuz poğaça, düşük oranda yağ içerdiği için tam diyetlik tariflerden biri. Lor peynir ve dereotu gibi malzemeler ile lezzetlendirilen poğaça, sağlıklı olduğu kadar düşük kalorisi ile en sevdiğiniz tariflerden biri olabilir.

Diyet Unsuz Poğaça (Az Yağlı)

Diyet Unsuz Poğaça (Az Yağlı)

4) Beş Dakikada Hazır: Diyet Poğaça

Hamur işlerinden vazgeçemeyenler için doyurucu tadı ile dikkat çeken diyet poğaça, zayıflamak isteyenler için şahane bir alternatif olur. Beş dakikada kolayca hazırlanan tarif içindeki lor peynir ile lezzetinden de ödün vermez. Diyet yaparken arada bir kaçamak yapıp tüketebileceğiniz tarif tam buğday unundan hazırlandığı için sağlıklı hamur işlerinden sayılabilir.

Diyet Poğaça

Diyet Poğaça

5) Peynirden Vazgeçemeyenlere Diyet Peynirli Poğaça Tarifi

Diyet yaparken bile peynirden vazgeçmeyenlere hitap eden diyet peynirli poğaça, lezzetli görünümü ile sizi mest edebilir. İnek peyniri ve zeytinyağı lezzetini taşıyan tarifi denemek için diyeti bahane etmenize gerek yok.

Diyet Peynirli Poğaça

Diyet Peynirli Poğaça

6) Glutensiz Diyet Poğaça

Diyet listesinde gluten içeren ürünlere yer vermeyenlere özel hazırlanmış, kalorisi az poğaça tarifi. Bir tanesi sadece 85 kalori içeren bu tarifte un kullanılmadığı için gluten alerjisi olanlar da gönül rahatlığıyla tüketebilir.

Glutensiz Diyet Poğaça

Glutensiz Diyet Poğaça

Poğaça tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Krep Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Krep Kalori Değerleri

Yumuşak Poğaça Yapmanın Kabarma Garantili 10 Püf Noktası

1 Dilim Kepekli Ekmek Kaç Kalori? Faydaları, Besin Değeri, Zayıflatır Mı?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama5
Kalori Kraliçesi Tarifi
Kalori Kraliçesi10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama121
Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi
Çeşit Çeşit Poğaça2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama50
Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi
Çeşit Çeşit Poğaça4-6 kişilik, 35dk Pişirme, 45dk Hazırlama9
1 Hamur 3 Çeşit Poğaça Tarifi
1 Hamur 3 Çeşit Poğaça8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama266
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama93
Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça Tarifi
Kahvaltılık Çeşit Çeşit Poğaça4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama26
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri