Mantı Kaç Kalori?

Mantı Kaç Kalori? Tarifi

Sevilen Hamur İşlerinden Mantı Çeşitleri Kalori Değerleri

Çin, Japon, Kore, Özbek, Moğol, Boşnak, İtalyan, Azeri ve Rus mutfağı gibi pek çok farklı ülkenin damak zevkine göre değişik şekillerde hazırlanabilen evrensel bir yiyecek mantı aslında. Geleneksel Türk mutfağının da vazgeçilmez hamur işlerinden hiç şüphesiz. Öyle ki hazırlaması epey zahmetli olan ve küçük küçük bükülmesi maharet isteyen mantıdan aldığınız ilk kaşıkta tüm zahmetine değdiğini anlıyorsunuz.

Yöresel mantılarımız bile kendi içinde farklı farklı kollara ayrılıyor. Hepimizin bildiği, kaşık kaşık götürdüğü normal mantının dışında en meşhurları küçük küçük Kayseri mantısı, Çorum kuru mantısı, Çerkes mantısı hingel (hinkal), tepsi mantısı, koza mantısı, çıtır mantı, milföy mantısı, yalancı mantı çeşitleri, sosyete mantısı ve daha nicesi bu yemeğe karşı olan zaafımızın farklı şekillere bürünmüş hali değil de nedir?

Kaynağını biraz araştıracak olursak esasında Çin, Orta Asya ve Kafkasya kültürüyle birlikte Baharat Yolu üzerinde bulunan topluluklara yayılmış bir yiyecek olan mantı, zaman içinde her kültürün coğrafi iklim imkanlarına göre malzemelerle hazırlanmış. Türk ve Türki mutfaklarda yoğunlukla et ile hazırlanır. İtalyan mutfağında bir çeşit mantı olan ravioli de peynirle hazırlanabilir. Çin mutfağı mantılarında et dışında sebze de kullanıyor. İçsiz olarak yanında sos ile servis edilen edilen mantılar da mevcut elbette.

Genel kültürümüzü arttırmışken acı gerçeklere geldi sıra. Tek kaşığa 40 tane sığdırabilen var mıdır yoksa bu yalnızca bir şehir efsanesi midir bilemiyoruz; fakat 1 kaşık mantı kaç kalori? Mantı kilo aldırır mı? Diye sorarken buluyoruz kendimizi. Salçalı ve yağlı sos ile servis edilen bol hamur işi içerikli mantı kalori değerleri birazcık fazla haliyle. Peki mantı kaç kalori var, hazır mantı, ev yapımı mantı kaç kalori? İşte tüm detaylar bu yazıda sizlerle buluşuyor! Enfes mantı tariflerini de denemeyi unutmayın.

Mantı Kaç Kalori?

Un, su, tuz ve yumurta ile hazırlanan mantı hamurunun her yeri eşit incelikte açılır ve küçük kareler halinde hamur kesilir. İçine kıymalı soğanlı harç eşit olarak paylaştırılıp mantı şekli verilerek parmak uçlarıyla bükülür. Bu hamurlar fırınlanabilir, kızartılabilir ya da haşlanabilir. Geleneksel olarak tercihen sarımsaklı yoğurt ve salçalı, tereyağlı ve bol naneli, baharatlı sos ile servis edilir.

Mantıda kaç kalori var? diyerek göz atıldığında mantının besin değerinin %70’lik kısmının karbonhidrattan sağlandığını görülür. İçerisindeki kıyma ve kullanılan yağ ile de yağ ve protein bakımından zengin bir yemek.

Karbonhidrat, kolesterol, sodyum, potasyum ve kalsiyum bakımından yüksek değerlere sahip olan mantı kaç kalori? Geleneksel mantı kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (190 gr) mantı 322 kcal
 • 1 tam dolu yemek tabağı (300 gr) mantı 509 kcal
 • 1 yarım tabak (150 gr) mantı 254 kcal
 • 100 gram mantı 170 kcal

Mantı Tarifi

Mantı Tarifi

Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori?

Elleri una bulanmış, merdaneli, başında yemenili hatta hafif balık etli annelerin kendi mutfaklarında hazırladıkları mantının da tadı başka olur. Tecrübeli ellerden çıkan muntazam şekilli, mini mini mantılar hem doyurucudur hem de mutluluk verir. Akşam yemeğinde mantı olan bir evde olmanın keyfi ölçülebilir mi? Derken, aklımıza kalori değerleri geliyor ve gerçek dünyaya dönüveriyoruz. Karbonhidrat ve yağ içeriği çok yüksek olan ev mantısı hele bir de tereyağlı sos ile servis ediliyorsa, diyette olanlar için tehlike çanları çalıyor demektir.

Peki, tereyağlı ev yapımı mantı kaç kalori? Merak edenler ve öğrenmeye cesareti olanlar için işte ev yapımı mantı kalori değerleri:

 • 1 orta porsiyon = 1 tam dolu yemek tabağı (300 gr) ev yapımı mantı 585 kcal
 • 1 yarım tabak (150 gr) ev yapımı mantı 292 kcal
 • 1 kaşık mantı kaç kalori? 1 çorba kaşığı (10 gr) ev yapımı mantı 19 kcal
 • 100 gram ev yapımı mantı 195 kcal

Ev Yapımı Mantı

Ev Yapımı Mantı

Hazır Mantı Kaç Kalori?

Mantı hamuru açıp şekil verecek kadar herkesin vakti veya enerjisi olmayabilir elbette. Peki, bu durumda canımız mantı çekerse ne yapmalı? Gıda firmalarının dev hizmeti hazır mantılar bu noktada devreye giriyor. Her market zincirinde kolaylıkla ve uygun fiyatlara bulunabilen mantılar dakikalar içinde haşlanabiliyor, oldukça da pratik. Bize düşen yalnızca sosunu hazırlamak. Mantı tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta o öğünde yalnızca 1 porsiyon mantı tüketmek, yanında ekmek yememek şeklinde olacaktır.

Peki, hazır mantı kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 paket (400 gr) hazır mantı 1140 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) hazır mantı 428 kcal

Daha önce hiç hazır mantı pişirmediniz mi? Kolayı var, linke tıklayın!

Hazır Mantı Nasıl Pişirilir?

Yağsız Yoğurtlu Mantı Kaç Kalori?

Mantı taneleri, sarımsaklı ya da sade yoğurt, üzerinde salçalı bol naneli, baharatlı ve tereyağlı sos ile 3 katman halinde servis edilen geleneksel mantının yanı sıra yalnızca yoğurt ve mantı ile de daha düşük kalorili bir öğün geçirebilirsiniz. Diyette olanların, kilosuna dikkat edenlerin mantı hakkını bu şekilde değerlendirmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Yoğurdunuz da bu aşamada yarım yağlı ve tuz ilavesiz olabilir.

Peki, tereyağlı baharatlı sos olmadan yalnızca yoğurtlu mantı kaç kalori?

 • 1 küçük porsiyon (150 gr) yoğurtlu yağsız mantı 235 kcal
 • 1 orta porsiyon (255 gr) yoğurtlu yağsız mantı 399 kcal
 • 1 büyük porsiyon (350 gr) yoğurtlu yağsız mantı 548 kcal
 • 1 çorba kaşığı (20 gr) yoğurtlu yağsız mantı 31 kcal

Buharda Mantı

Buharda Mantı

Kıymalı Mantı Kaç Kalori?

Et giren eve dert girmez hesabı geleneksel mutfağımızın ana yemeklerinde olmazsa olmazdır et. Parça etlerden ziyade kıyma da bol bol kullanılır aile bütçesinin yettiği kadar. Diğer pek çok hamur işi, börek, sulu yemek ve envaiçeşit tarifte olduğu gibi mantının da iç harcı kıymasız ya da soğansız düşünülemez. Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden kıymalı mantı kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon (166.3 gr) kıymalı mantı 324 kcal
 • 100 gram kıymalı mantı 195 kcal

Kıymalı Mantı

Kıymalı Mantı

Diyette Mantı Yemeyi Mümkün Kılan 5 Fit Mantı Tarifi

1) Diyetteyken Canı Mantı Çekenlere Müjde! Diyet Mantı Tarifi

Evet, yanlış duymadınız diyet mantı! Zayıflamaya çalışıyorsunuz, bir yandan da canınız deli gibi mantı çekiyor. Ne yapmak lazım peki şimdi? Dünyanın sonu değil elbette, Nefis Yemek Tarifleri ne güne duruyor? Hamur yerine mercimek ile hazırlanan bu diyet mantının yoğurdunu light yoğurt olarak tercih edebilirsiniz. Dilerseniz hiç yağ kullanmadan servis edebilir, içiniz rahat yiyebilirsiniz.

Diyet Mercimek Mantı

Diyet Mercimek Mantı

2) NYT Ailesinde Çareler Tükenmez: Diyet Karnabahar Mantısı

Diyette olanların yüzünü güldürecek, güldürürken düşündürmeyecek, afiyetle doyuracak bir mantı tarifimiz var sırada. Mantı lezzetini damaklarınızda hissedeceksiniz, kuşkunuz olmasın. Üstelik çok da faydalı! Sarımsaklı naneli yoğurt ve haşlanmış karnabahar eşliğinde hafif bir öğün geçirmeye hazır mısınız? Denemeye değer!

Karnabahar Mantısı

Karnabahar Mantısı

3) Mantı Algılarınızla Oynamayın! Düşük Kalorili Bamya Mantısı

Bamya ile mantı hazırlamak çılgınca bir fikir gibi görünse de tadına bakınca ne demek istediğimizi çok iyi anlayacağınıza eminiz. Vitamin kaynağı bamyayı sevmeyenlerin bile hoşuna gideceğini düşündüğümüz bu tarifte yağ ve tuz yok. Az miktarda kaynamış suda pişirilen kıymalı soğanlı ve salçalı sos ile servis edilen yoğurt ve bamyanın lezzet uyumuna siz de davetlisiniz! Bol naneli serinleten bir sunum yapabilirsiniz.

Bamya Mantısı

Bamya Mantısı

4) Nohutlu Yalancı Ama Fit Mantı

Yalancı malancı, lezzetli mi biz ona bakarız ;) Hamur işinden uzak duranlar, glutensiz beslenenler, sıkı diyette olanlar diyet mantı ayağınıza geldi! Nohuttan mantı olur mu demeyin göz alıcı sunumuna bir şans verin. Haşlanmış nohut, kornişon turşu, dereotu, yoğurt ve baharatlarla hazırlanan bu tarifte hiç yağ kullanılmadı, denemeye değer!

Yalancı Nohut Mantı

Yalancı Nohut Mantısı

5) Dikkat, Hamurla Girilmez! Diyet Kabak Mantısı

Karnabahar, bamya ve nohuttan sonra mantıya karşı bakış açınızı değiştirebilecek bir diğer tarif de kabak mantısı! Uğultular yükselmeden hemen açıklayalım, hamurdan mantı topları yerine yalnızca kabak rendesi kullanılan bu tarifin ne kadar hafif olabileceğini tahmin etmek zor değil. Alt katmanda rendelenmiş kabak, baharatlı sarımsaklı yoğurt ve üzerinde domates soslu, biberli ve soğanlı kıymalı dış harç size parmaklarınızı yedirecek.

Kabak Mantı

Kabak Mantı

Mantı tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Milföy Kaç Kalori? Hamuru, Böreği, Pastası

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

İstanbul’da En İyi Mantı Nerede Yenir? Müdavimi Olacağınız 12 Mekan

Mantının Yanına Ne Gider? Birlikte İkram Edebileceğiniz 10 Alternatif

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama92
Mantı Tarifi
Mantı8-10 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama3
Mantı Tarifi
Mantı4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 30dk Hazırlama12
Mantı Tarifi
Mantı6-8 kişilik, Pişirme yok, 2 saat 30dk Hazırlama32
Mantı Tarifi
Mantı4-6 kişilik, 10dk Pişirme, 40dk Hazırlama68
Mantı Tarifi
Mantı2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 30dk Hazırlama31
Mantı Tarifi
Mantı4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama62
Mantı Tarifi
Mantı1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 30dk Hazırlama33
Mantı Tarifi
Mantı2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama4
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri Tarifi
Tiramisu Kaç Kalori? 1 Dilim Tiramisu Kalori ve Besin Değerleri

Tira mi su! Sizi Kendinize Getirecek Kahveli Pasta! Peki Tiramisu Kaç Kalori? Buram buram kahve…

Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Ekler Kaç Kalori? Besin Değerleri, Kilo Aldırır Mı?

Mini Sandviç Pasta Ekler Kalori Değerleri Gün içinde ara öğünlerde, ani tatlı krizlerinde, çay saatlerinde…

Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek Tarifi
Ciğer Tarifleri: Tadı Damağınızda Kalacak 20 Yemek

Lokantalarda yiyip, diğer sakatatlara kıyasla evlerde daha sık yapmaya alışkın olunan bir lezzet: Ciğer! Kurban…

Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif Tarifi
Orijinalini Aratmayan 26 Yalancı Tarif

Bazen yapımının zorluğu bazen de mutfakta eksik olan bir malzeme yüzünden başvurulan, sonucunda enfes tarifler…

Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar? Tarifi
Saça, Kıyafete Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar? Küçük bir çocuğunuz ya da kardeşiniz varsa evde yaşanabilecek ufak…

Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır? Tarifi
Montessori Eğitimi Nedir? Çocuğa Ne Kazandırır?

Montessori: Çocukların Becerisine Yönelik Eğitim Montessori eğitimi söz konusu çocuklar olduğunda oldukça dikkat çekmektedir. Her…

Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit Tarifi
Starbucks Kurabiye Tarifleri: Birebir Tutan 14 Çeşit

Evde Starbucks kurabiye yapımı farklı kurabiye tarifleri deneyenlerin epey merak ettiği bir konu. Biz de…

Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi Tarifi
Kurban Bayramı Hakkında Merak Edilen 20 Bilgi

Kurban Bayramı: 20 Soru - Cevap Kurban Bayramı hazırlıkları yapılırken, hiçbir eksik kalmasın diye en…

Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif Tarifi
Karnabahar Yemekleri: Sağlıklı ve Leziz 26 Tarif

Karnabahar sebzesinden değişik tarifleri denemediyseniz, karnabahar yemeği çeşidinin bol olduğu bu listeye hoş geldiniz. Karnabaharla,…

Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif Tarifi
Taze Fasulye Yemekleri: Favoriniz Olacak 24 Tarif

Yazın pazardan, marketten taze taze aldığımız kışınsa konservedeki, buzluktaki haliyle hasret giderdiğimiz sebzedir taze fasulye.…

Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek Tarifi
Atatürk’ün En Sevdiği 10 Yemek

Atamızın aşçısının anlatımları ile derlenmiş, onun en sevdiği 10 yiyeceğin bir arada bulunduğu listesi! Atatürk'ün…

Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış Tarifi
Yiyeceklerle İlgili 8 Değişik Batıl İnanış

Yemeklere Dair Batıl İnanışlar ve Hikayeleri Batıl inançlar ve hurafeler birçok alanda olduğu gibi yemek…

Tarifler Geri
Videolar Geri