Mantı Kaç Kalori?

Mantı Kaç Kalori? Tarifi

Sevilen Hamur İşlerinden Mantı Çeşitleri Kalori Değerleri

Çin, Japon, Kore, Özbek, Moğol, Boşnak, İtalyan, Azeri ve Rus mutfağı gibi pek çok farklı ülkenin damak zevkine göre değişik şekillerde hazırlanabilen evrensel bir yiyecek mantı aslında. Geleneksel Türk mutfağının da vazgeçilmez hamur işlerinden hiç şüphesiz. Öyle ki hazırlaması epey zahmetli olan ve küçük küçük bükülmesi maharet isteyen mantıdan aldığınız ilk kaşıkta tüm zahmetine değdiğini anlıyorsunuz.

Yöresel mantılarımız bile kendi içinde farklı farklı kollara ayrılıyor. Hepimizin bildiği, kaşık kaşık götürdüğü normal mantının dışında en meşhurları küçük küçük Kayseri mantısı, Çorum kuru mantısı, Çerkes mantısı hingel (hinkal), tepsi mantısı, koza mantısı, çıtır mantı, milföy mantısı, yalancı mantı çeşitleri, sosyete mantısı ve daha nicesi bu yemeğe karşı olan zaafımızın farklı şekillere bürünmüş hali değil de nedir?

Kaynağını biraz araştıracak olursak esasında Çin, Orta Asya ve Kafkasya kültürüyle birlikte Baharat Yolu üzerinde bulunan topluluklara yayılmış bir yiyecek olan mantı, zaman içinde her kültürün coğrafi iklim imkanlarına göre malzemelerle hazırlanmış. Türk ve Türki mutfaklarda yoğunlukla et ile hazırlanır. İtalyan mutfağında bir çeşit mantı olan ravioli de peynirle hazırlanabilir. Çin mutfağı mantılarında et dışında sebze de kullanıyor. İçsiz olarak yanında sos ile servis edilen edilen mantılar da mevcut elbette.

Genel kültürümüzü arttırmışken acı gerçeklere geldi sıra. Tek kaşığa 40 tane sığdırabilen var mıdır yoksa bu yalnızca bir şehir efsanesi midir bilemiyoruz; fakat 1 kaşık mantı kaç kalori? Mantı kilo aldırır mı? Diye sorarken buluyoruz kendimizi. Salçalı ve yağlı sos ile servis edilen bol hamur işi içerikli mantı kalori değerleri birazcık fazla haliyle. Peki mantı kaç kalori var, hazır mantı, ev yapımı mantı kaç kalori? İşte tüm detaylar bu yazıda sizlerle buluşuyor! Enfes mantı tariflerini de denemeyi unutmayın.

Mantı Kaç Kalori?

Un, su, tuz ve yumurta ile hazırlanan mantı hamurunun her yeri eşit incelikte açılır ve küçük kareler halinde hamur kesilir. İçine kıymalı soğanlı harç eşit olarak paylaştırılıp mantı şekli verilerek parmak uçlarıyla bükülür. Bu hamurlar fırınlanabilir, kızartılabilir ya da haşlanabilir. Geleneksel olarak tercihen sarımsaklı yoğurt ve salçalı, tereyağlı ve bol naneli, baharatlı sos ile servis edilir.

Mantıda kaç kalori var? diyerek göz atıldığında mantının besin değerinin %70’lik kısmının karbonhidrattan sağlandığını görülür. İçerisindeki kıyma ve kullanılan yağ ile de yağ ve protein bakımından zengin bir yemek.

Karbonhidrat, kolesterol, sodyum, potasyum ve kalsiyum bakımından yüksek değerlere sahip olan mantı kaç kalori? Geleneksel mantı kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (190 gr) mantı 322 kcal
 • 1 tam dolu yemek tabağı (300 gr) mantı 509 kcal
 • 1 yarım tabak (150 gr) mantı 254 kcal
 • 100 gram mantı 170 kcal

Mantı Tarifi

Mantı Tarifi

Ev Yapımı Mantı Kaç Kalori?

Elleri una bulanmış, merdaneli, başında yemenili hatta hafif balık etli annelerin kendi mutfaklarında hazırladıkları mantının da tadı başka olur. Tecrübeli ellerden çıkan muntazam şekilli, mini mini mantılar hem doyurucudur hem de mutluluk verir. Akşam yemeğinde mantı olan bir evde olmanın keyfi ölçülebilir mi? Derken, aklımıza kalori değerleri geliyor ve gerçek dünyaya dönüveriyoruz. Karbonhidrat ve yağ içeriği çok yüksek olan ev mantısı hele bir de tereyağlı sos ile servis ediliyorsa, diyette olanlar için tehlike çanları çalıyor demektir.

Peki, tereyağlı ev yapımı mantı kaç kalori? Merak edenler ve öğrenmeye cesareti olanlar için işte ev yapımı mantı kalori değerleri:

 • 1 orta porsiyon = 1 tam dolu yemek tabağı (300 gr) ev yapımı mantı 585 kcal
 • 1 yarım tabak (150 gr) ev yapımı mantı 292 kcal
 • 1 kaşık mantı kaç kalori? 1 çorba kaşığı (10 gr) ev yapımı mantı 19 kcal
 • 100 gram ev yapımı mantı 195 kcal

Ev Yapımı Mantı

Ev Yapımı Mantı

Hazır Mantı Kaç Kalori?

Mantı hamuru açıp şekil verecek kadar herkesin vakti veya enerjisi olmayabilir elbette. Peki, bu durumda canımız mantı çekerse ne yapmalı? Gıda firmalarının dev hizmeti hazır mantılar bu noktada devreye giriyor. Her market zincirinde kolaylıkla ve uygun fiyatlara bulunabilen mantılar dakikalar içinde haşlanabiliyor, oldukça da pratik. Bize düşen yalnızca sosunu hazırlamak. Mantı tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta o öğünde yalnızca 1 porsiyon mantı tüketmek, yanında ekmek yememek şeklinde olacaktır.

Peki, hazır mantı kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 paket (400 gr) hazır mantı 1140 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) hazır mantı 428 kcal

Daha önce hiç hazır mantı pişirmediniz mi? Kolayı var, linke tıklayın!

Hazır Mantı Nasıl Pişirilir?

Yağsız Yoğurtlu Mantı Kaç Kalori?

Mantı taneleri, sarımsaklı ya da sade yoğurt, üzerinde salçalı bol naneli, baharatlı ve tereyağlı sos ile 3 katman halinde servis edilen geleneksel mantının yanı sıra yalnızca yoğurt ve mantı ile de daha düşük kalorili bir öğün geçirebilirsiniz. Diyette olanların, kilosuna dikkat edenlerin mantı hakkını bu şekilde değerlendirmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Yoğurdunuz da bu aşamada yarım yağlı ve tuz ilavesiz olabilir.

Peki, tereyağlı baharatlı sos olmadan yalnızca yoğurtlu mantı kaç kalori?

 • 1 küçük porsiyon (150 gr) yoğurtlu yağsız mantı 235 kcal
 • 1 orta porsiyon (255 gr) yoğurtlu yağsız mantı 399 kcal
 • 1 büyük porsiyon (350 gr) yoğurtlu yağsız mantı 548 kcal
 • 1 çorba kaşığı (20 gr) yoğurtlu yağsız mantı 31 kcal

Buharda Mantı

Buharda Mantı

Kıymalı Mantı Kaç Kalori?

Et giren eve dert girmez hesabı geleneksel mutfağımızın ana yemeklerinde olmazsa olmazdır et. Parça etlerden ziyade kıyma da bol bol kullanılır aile bütçesinin yettiği kadar. Diğer pek çok hamur işi, börek, sulu yemek ve envaiçeşit tarifte olduğu gibi mantının da iç harcı kıymasız ya da soğansız düşünülemez. Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden kıymalı mantı kaç kalori? Hep birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon (166.3 gr) kıymalı mantı 324 kcal
 • 100 gram kıymalı mantı 195 kcal

Kıymalı Mantı

Kıymalı Mantı

Diyette Mantı Yemeyi Mümkün Kılan 5 Fit Mantı Tarifi

1) Diyetteyken Canı Mantı Çekenlere Müjde! Diyet Mantı Tarifi

Evet, yanlış duymadınız diyet mantı! Zayıflamaya çalışıyorsunuz, bir yandan da canınız deli gibi mantı çekiyor. Ne yapmak lazım peki şimdi? Dünyanın sonu değil elbette, Nefis Yemek Tarifleri ne güne duruyor? Hamur yerine mercimek ile hazırlanan bu diyet mantının yoğurdunu light yoğurt olarak tercih edebilirsiniz. Dilerseniz hiç yağ kullanmadan servis edebilir, içiniz rahat yiyebilirsiniz.

Diyet Mercimek Mantı

Diyet Mercimek Mantı

2) NYT Ailesinde Çareler Tükenmez: Diyet Karnabahar Mantısı

Diyette olanların yüzünü güldürecek, güldürürken düşündürmeyecek, afiyetle doyuracak bir mantı tarifimiz var sırada. Mantı lezzetini damaklarınızda hissedeceksiniz, kuşkunuz olmasın. Üstelik çok da faydalı! Sarımsaklı naneli yoğurt ve haşlanmış karnabahar eşliğinde hafif bir öğün geçirmeye hazır mısınız? Denemeye değer!

Karnabahar Mantısı

Karnabahar Mantısı

3) Mantı Algılarınızla Oynamayın! Düşük Kalorili Bamya Mantısı

Bamya ile mantı hazırlamak çılgınca bir fikir gibi görünse de tadına bakınca ne demek istediğimizi çok iyi anlayacağınıza eminiz. Vitamin kaynağı bamyayı sevmeyenlerin bile hoşuna gideceğini düşündüğümüz bu tarifte yağ ve tuz yok. Az miktarda kaynamış suda pişirilen kıymalı soğanlı ve salçalı sos ile servis edilen yoğurt ve bamyanın lezzet uyumuna siz de davetlisiniz! Bol naneli serinleten bir sunum yapabilirsiniz.

Bamya Mantısı

Bamya Mantısı

4) Nohutlu Yalancı Ama Fit Mantı

Yalancı malancı, lezzetli mi biz ona bakarız ;) Hamur işinden uzak duranlar, glutensiz beslenenler, sıkı diyette olanlar diyet mantı ayağınıza geldi! Nohuttan mantı olur mu demeyin göz alıcı sunumuna bir şans verin. Haşlanmış nohut, kornişon turşu, dereotu, yoğurt ve baharatlarla hazırlanan bu tarifte hiç yağ kullanılmadı, denemeye değer!

Yalancı Nohut Mantı

Yalancı Nohut Mantısı

5) Dikkat, Hamurla Girilmez! Diyet Kabak Mantısı

Karnabahar, bamya ve nohuttan sonra mantıya karşı bakış açınızı değiştirebilecek bir diğer tarif de kabak mantısı! Uğultular yükselmeden hemen açıklayalım, hamurdan mantı topları yerine yalnızca kabak rendesi kullanılan bu tarifin ne kadar hafif olabileceğini tahmin etmek zor değil. Alt katmanda rendelenmiş kabak, baharatlı sarımsaklı yoğurt ve üzerinde domates soslu, biberli ve soğanlı kıymalı dış harç size parmaklarınızı yedirecek.

Kabak Mantı

 

Kabak Mantı

Bonus: Ev Mantısı

 

Mantı tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Milföy Kaç Kalori? Hamuru, Böreği, Pastası

Pişi Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

İstanbul’da En İyi Mantı Nerede Yenir? Müdavimi Olacağınız 12 Mekan

Mantının Yanına Ne Gider? Birlikte İkram Edebileceğiniz 10 Alternatif

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Mantı Tarifi

Mantı

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

4-6 kişilik, 1 saat Hazırlık, 30dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

6-8 kişilik, 40dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

12-14 kişilik, 2 saat Hazırlık, 15dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

8-10 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

2-4 kişilik, 40dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Mantı Tarifi

Mantı

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri Tarifi
Et Kaç Kalori? Kırmızı Et Besin Değerleri

Pişirme Çeşitlerine Göre Hangi Et Kaç Kalori? Kırmızı et kalori değerinin yanı sıra bolca protein…

Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri Tarifi
Kurban Eti ile Yapılan En İyi Yemek Tarifleri

Kurban bayramı ve devamındaki birkaç hafta şüphesiz etli ve kıymalı yemeklerin en çok rağbet gördüğü…

Tarifler Geri
Videolar Geri