Üzüm Yaprağı Salamurası Tarifi
Safiye Aras
214
kişinin defterinde

Üzüm Yaprağı Salamurası

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kaç Kişilik: 10-12
Hazırlama: 30dk

Üzüm Yaprağı Salamurası Tarifi İçin Malzemeler

 • 10 kiloluk kavanozu doldurmak için üzüm yaprağı salamurası
 • Bol asma yaprağı
 • 1, 5 veya 2 kilo iri kaya tuzu veya deniz tuzu (İri tuz olması şart )
 • Bol kaynar su

Üzüm Yaprağı Salamurası Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle yapraklarınızı desteleyin. Yaklaşık 10 veya 15 tane uzum yaprağını aynı hizada üst üste yerleştirin yaprakların destelemesi bittikten sonra sap kısımlarına 2 tatlı kaşığı kadar iri tuzu dökün. İkiye katlyıp sıcağa dayanıklı bir kaba yerleştirin.
 2. Kaynar suyu tuzu ilave edip karıştırın. Aralarına arası tuzlanmış yaprakların üzerine dökün ve soğumaya bırakın.
 3. Salamurayı kovaya veya kavanozlara yerleştirirken ortasına ve üzerine biraz daha kaya tuzu serpin en son salamuranın suyunu da üzerine dökün. Yaprakların suyun üzerine çıkmaması için temiz yuvarlak taş veya benim gibi tabak koyun ve kovanozun ağzını hiç hava almayacak şekilde kapatın ve güneş görmeyen bir yerde saklayın. İsterseniz hemen kullanabilirsiniz ama her kullanışta kovanın ağzını sıkıca kapatın. Kovanın hava alması yaprakların bozulmasına sebep olabilir buna dikkat edin.
 4. Salamuranın en garantili yöntemlerinden biri ise su şişelerine veya kola şişelerine koymaktır Bu işlem arkadaşlarımın en çok kullandığı yöntemdir. Nasıl yapıldığına gelirsek ister salamura yapıp, ister salamura yapmadan destelenen yapraklar şişenin ağzına sığacak büyüklükte 5 tane yada 10 tane yaprak üst üste sıkıca sarma gibi sarılır ve şişelere doldurulur.
 5. Üzerine ayni tuzlu salamura suyundan dodurulup ağzı sıkıca kapatılır. Kullanmak için şişeleri bıçakla dikkatlice kesmeniz gerekmektedir. Bu yöntem aslında çok kullanışlıdır ama bunu için içi boş bir sürü şişe bulmak lazım. Bendekiler bunlardı ne bulduysam onu kullandım :)
 6. Salamura için yemeklik tuz sakın kullanmayın. Çünkü saklama süresi çok kısa olur. Yapraklar çok kısa bir zamanda çürümeye başlar. Ve geri dönüşü olmayabilir salamuranın suyu azaldığında aynı tarifteki gibi suyunu hazırlayın ve soğuduktan sonra yaprakların üzerine ilave edin. Bu şekilde asma yapraklarınız 2 sene hiç bozulmadan kalabilir.

Üzüm Yaprağı Salamurası

Üzüm Yaprağı Salamurası

 

Üzüm Yaprağı Salamurası

Üzüm Yaprağı Salamurası

  Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

  Üzüm Yaprağı Salamurası Tarifi 05.07.2017 tarihinde yayınladı.
  Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.