Üşütmeye Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal Çözüm

Üşütmeye Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal Çözüm Tarifi

Üşütme Nasıl Geçer? Evde Bitkisel Tedavi

Mevsim geçişleri, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde olumsuz etki bırakmaktadır. Bu etkilerden biri de üşütme adı verilen soğuk algınlığı hastalığıdır. Üşütme pek çok kişinin soğuklarla beraber yaşadığı durumdur. Genellikle karın ağrısı, mide bulantısı, nezle ve grip olarak belirtilerle kendini gösterir. Böbreklerde, midede ve idrar yollarında görülen üşütme kişinin günlük yaşamını etkileyecek kadar hissedilir.

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

 • Nane Limon
 • Ballı Süt
 • Soğan
 • Lahana
 • Rezene Çayı
 • Ihlamur
 • Ekinezya
 • Zencefil Tarçın
 • Tavuk ve Paça Çorbası
 • Ahmet Maranki Kürü
üşütmeye ne iyi gelir

Daha sağlıklı bir hayat yaşamanız adına “Soğuk algınlığı üşütmeye ne iyi gelir?” sorunuza yanıt alacağınız, çok sağlıklı ve pek faydalı bir yazı hazırladık. Bu sayfadan öğreneceğiniz bilgiler ile bu kışı daha dinç geçirebilirsiniz.

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Sağlıklı günler dileriz…

Üşütmeye Ne İyi Gelir? Evde 10 Doğal Çözüm

1) Nane Limon

Limon C vitamini kaynaklarından biridir. Üşütmeye ne iyi gelir bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir dediğinizde hemen akıllara gelir. Üşütme gibi durumlarda evinizde kolayca temin edebileceğiniz en ekonomik ve etkili ilaçtır. Boğaz ağrısında sıcacık çorbaya sıkıp tüketebilirsiniz. Mide üşütmelerinde ılık suyun içinde de limonu kullanabilirsiniz.

Nane ve limonu kaynamış suda bekleterek çay yapabilirsiniz. Kuru naneleri kaynamış suda dinlendirebilirsiniz. Dilerseniz hem hastalık günlerinde hem de diğer günlerde gün içinde limonlu su içebilirsiniz. Limon antioksidan bir besin olduğu için, vücudunuzda gezen mikropları yok ederek sizi kısa sürede iyileştirecektir. Soğuk algınlığına ne iyi gelir evde ne tüketebilirim diyorsanız c vitamini içerek meyveler iyi gelecektir.

Detaylı bilgi için: Nane Limon Çayının Her Derde Deva 10 Faydası

nane limon

2) Ballı Süt

Mideyi üşütmeye ne iyi gelir sorunuza bal ile cevap vereceğiz. Çünkü bal muhteşem bir antibiyotiktir. Tabi bal tüketirken hakiki bal olmasına dikkat etmek gereklidir. Piyasada pek çok türde bal bulunmaktadır. Üşütmeyi ortadan kaldırmak ve sağlığınıza kavuşmak için doğal balı bulmaya çalışmalısınız.

Balı kahvaltıda bağışıklık sisteminiz için, hastalık günlerinde de bir an önce toparlanmak için tüketebilirsiniz. Ballı süt ve ballı çay iyi fikir olacaktır. Ek olarak, ballı soğan suyu kürünü de, üşütmeye ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu bu konuda öneride bulunmuş mudur diyenler için listemize eklemiş olalım.

Detaylı bilgi için: Ballı Süt İçmenin Az Bilinen 7 Faydası

ballı süt

3) Soğan

Ayaktan üşütmeye ne iyi gelir, idrar yollarını üşütmeye ne iyi gelir dediğinizde size enfeksiyon kırıcı besinler önerilecektir. Bu besinler arasında herkesin elinin altında kolayca bulunan soğan dikkat çeker. Soğan hem antibiyotik hem de mikrop düşmanı olması nedeniyle, vücudunuzu üşüttüğünüz günlerde etkili olacaktır. Soğanın içinde bir kaşık balı bir süre bekletin ve bu balı tüketin. İki mucize çok geçmeden sizi iyileştirecektir.

Detaylı bilgi için: Soğan Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

soğan

4) Lahana

Böbrek üşütmesine ne iyi gelir diye araştırma yapıyorsanız işte size yanıt: Lahana. Evet, lahana ile böbrek ağrılarını dindirebilirsiniz. Lahanada bulunan maddeler antioksidan maddelerdir ve ağrıyı kısa süre içinde yok edici özelliğe sahiptir. Böbrek üşütmesini geçirmek için; lahananın geniş yapraklarını kaynatın. Vücuda temasa uygun sıcaklığa gelince, böbreklerin çevresine lahana yapraklarını koyun. Soğuyan yaprakları yenisi ile değiştirerek bu uygulamayı 20 dakika kadar tekrar edin.

Detaylı bilgi için: Lahana Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Ne İşe Yarar?

lahana

5) Rezene Çayı

Rezene mideyi rahatlatan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Üşütme gibi durumlarda da anında imdada koşuyor. Çünkü üşütme, öncelikle mideyi rahatsız eden bir rahatsızlıktır. Çok soğukta kaldıysanız, karnınız şişebilir. Bu durumun sonucunda bazen kabızlık bazen de ishal yaşanabilir. Bedeninizi üşütmeden korumak ve daha iyi hissetmek için gün içinde 1 fincan rezene çayı içmek sağlıklı bir fikir olabilir.

Detaylı bilgi için: Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

rezene çayı

6) Ihlamur

Üşüten bir insan ne yapmalı dendiği zaman birçok hastalığa derman olan ıhlamur da mutlaka akla gelir. Ihlamur bitki çayları arasında hem mis gibi kokusu hem de çoğu insana hitap eden tadıyla en çok tercih edilenler arasındadır. Ihlamur çayı boğazı yumuşatır, terlemeyi destekleyerek ateşin düşmesine yardımcı olur, gerginliği azaltarak vücudun daha kolay dinlenip iyileşmesine katkı sağlar.

Tarif için: Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler

Ihlamur Hakkında Genel Bilgiler

7) Ekinezya

Üşütmeye ve özellikle üşütme ağrısına ne iyi gelir diyenler ekinezya çayını deneyebilirler. Ekinezya çayının ağrı kesici özelliğinden geçmişten günümüze faydalanılmaktadır. En ağır ağrıdır denen diş ağrısı için bile ekinezya önerilmektedir. Enfeksiyonları önleyebilen ekinezya soğuk algınlığının ilerlemesinin önüne bariyer çekebilir ve iyileşme hızınızı artırabilir. Boğaz ağrısına ve üşütmeye ne iyi gelir diye düşünüyorsanız sıcacık bitki çayınızla boğazınızı ve vücudunuzu rahatlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir? Ekinezyanın Az Bilinen Faydaları

ekinezya çayı

8) Zencefil Tarçın

Üşütmeye ne iyi gelir evde ne yapabilirim diye düşünüyorsanız mutfakta baharat bölümünüze rotanızı çevirmek iyi bir fikir olabilir. Zencefil, tarçın ve limon ekleyeceğiniz bal ile bir şifa şurubu hazırlayabilirsiniz. Bu karışım ter yoluyla zararlı mikroorganizmaları vücudunuzdan atmanızı destekleyecektir.

Detaylı bilgi için: Zencefil Bal Karışımının 13 Faydası, Neye İyi Gelir?

zencefil bal tarçın

9) Tavuk Suyu ve Paça Çorbası

En iyi soğuk algınlığı ilacı nedir diyorsanız sıcacık bir çorbanın sizi hızlıca ayağa kaldırabileceği müjdesini verelim. Özellikle tavuk suyuna yapılan çorbanın soğuk algınlığına iyi geldiği halk arasında herkesin bildiği bir öneridir. Aynı şekilde paça çorbası da vücut direncini artıran bir çorbadır.

Tarif için: Terbiyeli Tavuk Suyu Çorbası

Tariflerin devamı için: Şifalı Çorbalar: Hastalıktan Koruyan 27 Tarif

10) Ahmet Maranki Kürü

Üşütmeye ne iyi gelir Ahmet Maranki tarafından da cevaplanıyor. Ahmet Maranki; soğuk algınlığına, gribe ve mide üşütmelerine oldukça etkili olan bir kür öneriyor. Bu kürde ihtiyaç duyulan malzemeler ise şu şekilde:

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı keten tohumu
 • 1 çorba kaşığı hatmi kökü
 • 1 tutam adaçayı
 • 1 tane limon
 • 1 bardak su
 • 4 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

 • Tüm malzemeleri içme suyu ile kaynatın ve ılımaya bırakın.
 • Elde ettiğiniz şifa kaynağını gün içinde 3 öğün olmak üzere; 1 yemek kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Adaçayı Nasıl Demlenir? Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

adaçayı

Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Üşütme ve halsizliğe ne iyi gelir sorusuna cevaplar vermeden önce üşüttüğünüzü nasıl anlarsınız sorusunu cevaplayalım. Üşütme eğer bağışıklık sisteminiz güçlüyse hafif atlatabileceğiniz bir rahatsızlıktır. Sağlıklı beslenerek, kendinize iyi bakarsanız ortalama 1 haftada iyileşebilirsiniz. Üşütme kaç gün sonra çıkar yani belirtiler ne zaman başlar derseniz 1-2 günlük bir süreçte belirtilerin görüldüğünü söyleyebiliriz.

Yaygın üşütme belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Hapşırık
 • Boğaz ağrısı
 • Halsizlik
 • Hafif ateş

Soğuktan üşütme belirtileri şiddetlenirse mutlaka hastaneye gidilmelidir. Ateşin uzun süre 38.5 üzerinde seyretmesi, öksürüğün nefes darlığına dönüşmesi gibi ağırlaşan durumlarda doktora gitmek gerekir. Çocuklarda hastalığın seyri daha özenle gözlenmeli semptomlar şiddetlenirse hemen uzmana başvurulmalıdır.

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Sağlıklı günler dileriz…

üşütme belirtileri

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Öksürük En Hızlı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe İyi Gelen 10 Bitkisel Tedavi

Öksürük Otu: Solunum Yolu Enfeksiyonuna İlaç

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Şeftali Suyu (Doğal Doğal) Tarifi

Şeftali Suyu (Doğal Doğal)

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Ramazanda Sindirime Çözüm Tarifi

Ramazanda Sindirime Çözüm

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal Antibiyotik Tarifi

Doğal Antibiyotik

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal İlaç Tarifi

Doğal İlaç

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Doğal İlaç Tarifi

Doğal İlaç

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Doğal Kek Tarifi

Doğal Kek

4-6 kişilik, 20dk Hazırlık, 45dk Pişirme
Doğal Limonata Tarifi

Doğal Limonata

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, Pişirme yok
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

6 Soruda Egzama (Atopik Dermatit) İnsan cildi oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Psikolojik…

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu: Virüslere Karşı Doğal Koruyucu! Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi Tarifi
Egzama Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

6 Soruda Egzama (Atopik Dermatit) İnsan cildi oldukça hassas ve narin bir yapıya sahiptir. Psikolojik…

Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?
Ebegümeci Otu Nedir? Faydaları, Çayı Nasıl Yapılır?

Ebegümeci Otu: Virüslere Karşı Doğal Koruyucu! Ebegümeci bitkisi yabanıl bir bitki olduğundan her yerde kolaylıkla…

2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Eylül Ayının 30 Popüler Tarifi

Havaların tatlı bir esintiyle sonbaharı karşıladığı eylül ayının son günü. Ayın son günü demek ise…

Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir? Tarifi
Memeden Süt Gelmesi (Galaktore) Nedir?

Göğüsten Neden Süt Gelir? Kadınlar için sağ ya da sol memeden süt gelmesi, gebelik dönemi…

Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli? Tarifi
Devam Sütü Nedir? Ne Zaman Başlanmalı, Ne Zamana Kadar Verilmeli?

Devam Sütü: Anne Sütüne En Yakın Besin! Yeni doğan bir bebeğe verilebilecek en iyi besin…

Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin Tarifi
Anneye Süt Yapan Yiyecekler: 11 Sağlıklı Besin

En Çok Kaliteli Süt Yapan Yiyecekler ve İçecekler Uzmanlar bebeklerin ilk 6 ay sadece anne…

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? Tarifi
Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Bebeklerde gaz sancısı, bebeğin dış dünya ile uyum sürecinin…

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir? Tarifi
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalı, İlk Ne Verilir?

Bebeklerde Ay Ay Ek Gıdaya Geçiş Tablosu Yenidoğan bebekler için temel yaşam kaynağı olan anne…

32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar Tarifi
32 Haftalık Gebelik: Beslenme, Bebek Gelişimi, Sancılar

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli? Gebelikte 32. hafta, bebekte büyümenin gerçekleştiği önemli evrelerden birisidir.…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tarifi
Bebeklerde Demir Eksikliği: Belirtileri, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Bebek beslenmesi, oldukça hassas davranılması gereken konulardan biri. Minicik bebeğinizin…

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir? Tarifi
Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri, Nasıl Anlaşılır? Bebeklerde diş çıkarma belirtileri 6. aydan itibaren 1 yaşa…

Tarifler Geri
Videolar Geri