Zayıflatan Çorba Diyeti ve Diyet Çorba Çeşitleri

Çorba Diyeti Zayıflatır Mı, Nasıl Yapılır?

Sağlıklı yaşam ve formda kalma kavramlarının öneminin giderek artması sonucunda her geçen gün yeni diyet yöntemleri oluşmaya başlamıştır. Farklı türlerini severek yediğimiz çorba ile diyet listesine büyük katkı sağlanabilir. Hatta çorbanın yoğunlukta olduğu diyet programları uygulamak tercih edilebilir.

Çorba yiyerek kilo verilmesi için iki seçenek vardır. Diyet listesine beğenilen çorba türlerini eklemek ya da çorbanın ön planda olduğu listeler ile diyet yapmaya çalışmak planlanabilir. Diğer zamanlarda daha sık tüketilen türlerin seçilmesi diyet sürecinin daha keyifli yaşanmasını sağlar. Ayrıca yapılan tariflerin yüksek kalori içermemesine dikkat etmek gerekir. Fazla yağlı türde çorbalar yerine diyet çorba tarifleri yapılmalıdır.

Diyet çorba tarifleri Oktay Usta tarafından da yapılmakta ve tavsiye edilmektedir. En fazla önerdiği tarifler ise brokoli, yulaflı ve patatesli çorbalardır. Çorba ve su diyeti ile 15 gün gibi bir sürede büyük oranda kilo verebilirsiniz. Su ve çorbanın yoğunlukta olduğu diyete çay, sebze ve salata gibi gıdalar ekleyerek diyeti yapabilirsiniz.

1 Haftalık Şok Çorba Diyeti Listesi

Kısa sürede hedeflediğiniz oranda kilo vermek sadece bir hayal değildir. Bünyeye göre farklılıklar da olmasına rağmen birçok kişi diyet listesine bağlı kalarak ve egzersiz ile yürüyüş gibi aktiviteler yaparak istediği kiloyu yakalayabilir.

Çorba diyeti son yıllarda popüler hale gelmiştir. Diyetin avantajlı yönü çorbanın leziz ve tok tutan bir besin olmasıdır. Çorba diyetini uygulamak kişilerin zorlanmadan yapacağı bir süreçtir. Yine de herhangi bir olumsuz etki yaşanırsa diyet bırakılmalıdır ya da doktora danışılmalıdır.

“Çorba diyeti ile kaç kilo verilir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Zayıflatan çorba diyeti sayesinde kısa sürede 1-5 kilo arasında fark gözlemlenir.

1. Gün

Bir hafta süren bu diyetin ilk gününde kahvaltıda çorba ve meyve tüketilir. Öğle ve akşam yemekleri de aynı şekildedir. Ara öğünlerde ise elma ve armut gibi meyveler ya da hafif atıştırmalıklar yenebilir. Meyve suyu içmek de iyi bir alternatiftir.

2. Gün

İkinci gün ise kahvaltıda sadece kahve içtikten sonra aynı program uygulanır. Akşam ise patates yemeği yenebilir.

3. Gün

Üçüncü gün de ilk günkü listeye benzerdir.

4. Gün

Dördüncü günde kahvaltıda yağsız süt ve muz karışımı içilir. Böylelikle enerji toplanır. Öğle yemeğinde ise light yoğurt yemek yararlıdır. Akşam ise sevilen bir diyet çorba tüketilir.

5. Gün

Beşinci gün diyet programına ton balıkla hazırlanmış salata türü tarifler eklenebilir.

6. Gün

Altıncı gün de az miktarda dana eti ve kızarmış tavuk diyetin bir parçası olabilir.

7. Gün

Yedinci gün diğer bir deyişle son günde ise aynı listeye buharda pişmiş hafif sebze yemeği eklenebilir. Her gün 2 litre su içmeye de dikkat etmek önemlidir.

Şok çorba diyeti olarak bilinen bu program ilk başta alışması zor gibi görünse de yedi günlük sürecin sonlarına doğru bünyenin alışacağı bir listedir.

diyet çorba

Mercimek Çorba Diyeti

 • Mercimek çorbası en lezzetli çorba türlerinden biridir. Bu nedenle diyet için de ideal bir seçenektir.
 • “Mercimek çorbası diyeti ile kaç kilo verilir?” sorusunun yanıtı ise en az 3 kilo olarak açıklanabilir.
 • 3 günlük çorba diyeti yaparak 3 kilo vermek istiyorsanız bu diyeti uygulayabilirsiniz.
 • Özel olarak hazırladığınız mercimek çorbası diyetin önemli bir parçasıdır.
 • Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam öğünü olarak bu çorbayı doyuncaya kadar içebilirsiniz.
 • Ara öğünlerde ise bir miktar badem ya da ceviz, zencefil çayı, salatalık ve hibiskus şerbeti tüketebilirsiniz.
 • Gece saatlerinde ise kefir içmeniz gerekir.
 • Günde en az 15 bardak su içmeye ve spor aktivitesi yapmaya da önem vermek gerekir.
Mercimek Çorbası

Ayran Çorbası Diyeti

 • Ayran çorbası diyeti klasik bir şok diyet türüdür. Ayran çorbası diyeti yapanlar iki gün gibi kısa bir sürede iki kilo civarında fark görebilirler. Bünyesel nedenler ve hareket oranına bağlı olarak daha az ya da fazla kilo vermek mümkündür.
 • Ayran detoksu diyeti ile aç kalmadan fazla kilonuzu vermek ve yağ yakmak mümkün olur.
 • Kahvaltıda peynir, domates, salatalık, yumurta ve esmer ekmek tüketmek iyi bir tercihtir.
 • Hazırladığınız ayran aşı çorbasını ise iki saatlik aralıklar ile yemeniz gerekir. Böylelikle hem sağlıklı beslenmiş hem de tok hissetmiş olursunuz.
 • Ayranlı çorba diyeti ile zayıflayanlar da bu durumu onaylamaktadır. Günde iki litre su içmek de önemlidir, meyve ve kahve ise diyet programında yoktur.
 • Yarım kilo yoğurttan ayran yaptıktan sonra salatalık, buğday, nohut, nane ve baharat ekleyince çorbanız hazır duruma gelir.
 • Yağ ve tuz eklemeden yapılan çorba besleyici bir tariftir.
Ayran Çorbası

Kabak Çorbası Diyeti

Kabak özellikle sonbahar aylarında sıklıkla tüketilen ve vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını destekleyen bir sebzedir. Çorba diyeti yapanların yorumları sonucunda diyet listesi ile 2 haftada 8 kilo verildiği gözlemlenir.

 • İlk gün kahvaltıda limonlu kabak ve havuç salatası, öğlen sebze çorbası akşam ise fırında kabak tüketilir.
 • İkinci gün ise kabak salatası, sebze çorbası, kabak püresi ve haşlama kabak yapılır.
 • Diğer günlerde de bu tariflere öğünlerde yer verilir.
Kabak Çorbası

Hazır Çorba Diyeti

Marketlerde kolaylıkla bulacağınız hazır çorbayı başka tarifler ile birleştirerek yapacağınız çabuk çorba diyeti belirli bir sürede forma girmenize ve kilo vermenize destek olur. Bir ayda 5 kilo verilebilen diyet metabolizmanızı da hızlandırır.

Ancak hazır çorbayı fazla tüketmemeye dikkat etmeniz iyi bir diyet için önemlidir.

 • Kahvaltıda peynir, meyve, domates salatalık türünde gıdalar tüketilir.
 • Öğle yemeğinde ise hazır çorba, ekmek, meyveler ve nar ekşili çoban salata vardır.
 • Ara öğün olarak sütlaç türü bir tatlı ya da ayran ile bisküvi yenilebilir.
 • Akşam saatlerinde ise hazır çorbaya artı olarak tavuk eti ya da kırmızı et yemekleri ile bol limonlu salata iyi bir menüdür.
Yaz Çorbası

Soğan Çorbası Diyeti

Diyet çorba tarifleri Ender Saraç tarafından da sunulmaktadır. Tarifler içinde ilgi çekici ve yararlı olanlardan biri soğan çorbası diyetidir.

 • İlk gün kahvaltı dışındaki her öğünde bu çorbadan bir miktar içmek iyi bir yöntemdir. Diyet programında sevdiğiniz meyvelere de yer verebilirsiniz. Kahvaltıyı ise beyaz peynir ve şekersiz çay ile oluşturabilirsiniz. Çorba diyeti ile zayıflama amacında olanlar için bu program ideal bir seçenektir.
 • İkinci gün ise akşam yemeğinde balık, tavuk ya da hindi eti ekleyebilirsiniz.
 • Üçüncü günün akşamı için ise pirinç lapası iyi bir tercih olur.
Soğan Çorbası

Soğuk Çorba Diyeti

 • Soğuk çorba ile diyet yapmak için farklı birçok seçenek vardır. Bunlardan en popüler olanlarından biri ise ayran çorbasıdır.
 • Çorba yoğurt diyeti söz konusu olunca ön plana çıkan tarif ayran çorbasıdır.
 • Bir diğer seçenek ise domates çorbasını soğuk olarak denemektir.
 • Kayısı ve semizotu çorbaları da diyete eklenebilir.
 • Hafif kahvaltı yapmak, öğünlerde her gün farklı soğuk çorbaları tüketmek ve diyet listesine meyve ile ızgara köfte ve balık ızgara yemeklerini eklemek soğuk çorba diyetinin konseptini oluşturur.
 • Soğuk çorba diyeti yorumları incelendiği zaman olumlu geri bildirimler alındığı görülür.
Soğuk Ayran Çorbası

Zayıflatan 8 Farklı Diyet Çorba Tarifi

“Diyet çorbası nasıl yapılır?” sorusuna mükemmel şekilde yanıt verecek olan bu tarifleri mutfağınızda rahatlıkla yapabilirsiniz. Diyet çorba çeşitleri alanında farklı tarifler denemek isteyenler linklerdeki çorbaları inceleyebilir.

1) Formunu Korumak İsteyenler için Leziz Bir Seçenek

Mercimek çorbası en fazla bilinen ve aynı zamanda yararlı olan çorba türlerinden biridir. Üstelik diyet türündeki mercimek çorbası da bu özelliğini devam ettirmektedir. Linkteki tarife girip hazırlayarak diyet menüsünü daha zengin hale getirebilirsiniz. Zayıflatan Diyet Mercimek Çorbası

Tarif: Zayıflatan Diyet Mercimek Çorbası

2) Nefis ve Yararlı Bir Ayran Çorbası Tarifi ile Fit Kalın

Ayran çorbası hem tok tutan özellikleri hem de nefis tadıyla diyet yapmak isteyenlerin aradıkları türde bir tariftir.  Diyet Çorba

Tarif: Diyet Çorba

3) Sebzeli Diyet Tarifi Arayanlara Brokoli Çorbası

Diyet yapmak isteyenlerin kilo vermeyi destekleyen çorbalar içmesi son derece faydalıdır. Çorbanın içinde sebze de varsa iki katı kadar daha fazla yarar elde edebilirsiniz. Diyet Brokoli Çorbası

Tarif: Diyet Brokoli Çorbası

4) Spordan Önce İçebileceğiniz Enerji Verici Bir Çorba Tarifi

Diyet sürecinde olanların ya da enerji depolamak isteyenlerin metabolizmasını hızlandıracak bir çorba tarifi link dahilinde sizleri bekliyor. Metabolizma Hızlandıran Nefis Diyet Çorba

Tarif: Metabolizma Hızlandıran Nefis Diyet Çorba

5) Diyet Sürecinize Destek Olan Ferahlatıcı Bir Tarif: Yaz Çorbası

Yaz aylarında sizi serinletecek olan bu tarif, zayıflamaya yüksek oranda destek olmasıyla bilinir. Diğer mevsimlerde de beğeni ile yiyebileceğiniz bir çorbadır. Diyet Yaz Çorbası

Tarif: Diyet Yaz Çorbası

6) Farklı Sebzelerin Bir Çorbada Enfes Birleşimi

En yararlı sebzelerin bir arada tadılacağı enfes birleşimi bu çorbada bulacaksınız. Sebzeli Diyet Çorba

Tarif: Sebzeli Diyet Çorba

7) Popüler Bir Çorba Türünün Diyet Hali

Domates çorbası da mercimek çorbası gibi önde gelen bir çorba türüdür. Diyet versiyonunu da severek yerken zayıflama yolunda bir adım daha atmış olabilirsiniz. Diyet Domates Çorbası

Tarif: Diyet Domates Çorbası

8) Diyet İçin İdeal ve Faydalı Kabak Çorbası

Kabağın saymakla bitmeyen faydaları arasında tabi ki yağ yakımını desteklemesi de vardır. Linkte bulunan pratik tarifi yaparak düzenli olarak yediğiniz zaman bu etkileri kısa sürede görebilirsiniz. Diyet Kabak Çorbası

Tarif: Diyet Kabak Çorbası

Çorba Tarifleri kategorisini ziyaret ederek tüm çorba tariflerine ulaşabilirsiniz!

Çorba Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Çorba Kalori Değerleri

Lahana Çorbası Diyeti Nasıl Yapılır?

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Diyet Çorbam Tarifi
Diyet Çorbam1-2 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama3
Soğuk Çorba (Diyet) Tarifi
Soğuk Çorba (Diyet)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 5dk Hazırlama88
Diyet Sebze Çorba Tarifi
Diyet Sebze Çorba4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama37
Sebzeli Diyet Çorba Tarifi
Sebzeli Diyet Çorba4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama62
Kabaklı Diyet Çorba Tarifi
Kabaklı Diyet Çorba4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 10dk Hazırlama303
Diyet Çorbam (Metabolizma Hızlandırır) Tarifi
Diyet Çorbam (Metabolizma Hızlandırır)4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama56
Kırmızı Mercimekli Diyet Çorba Tarifi
Kırmızı Mercimekli Diyet Çorba1-2 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama51
Mis Gibi Diyet Kabak Çorba Tarifi
Mis Gibi Diyet Kabak Çorba2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama95
Çorba Tarifi
Çorba6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama46
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Zayıflatan Diyet Listesi

Emziren Annelere Sağlıklı Beslenme Önerileri, Diyet Listeleri Sağlıklı beslenme yaşamın her alanında dikkat edilmesi gereken…

Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021 Tarifi
Anneler Gününe Özel Anlamlı Sözler 2021

Anneler Gününe Kısa ve Anlamlı Sözler Her sene mayıs ayının 2. pazar günü kutlanan anneler…

Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Anneler Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Anneler Günü Hangi Güne Denk Geliyor? Pek çok kişinin merakla beklediği anneler günü, çok yakın…

Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri Tarifi
Anneler Gününe Özel En İyi Hediye Önerileri

Anneler Günü İçin Hediye Fikirleri Her sene mayıs ayı geldiğinde, çocukları ve eşleri tatlı bir…

Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Kuru Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri

Türk Mutfağının Klasikleşmiş Lezzeti Kuru Fasulye Kaç Kalori? Kuru fasulye Türk mutfağında severek tüketilen bir…

Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori? Tarifi
Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

Çay Saatinde 1 Dilim Kek İyi Gider ;) Peki, Hangi Kek Kaç Kalori? Kim bir…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri Tarifi
Pide Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pide Kalori Değerleri

Hangi Pide Kaç Kalori? Onlarca çeşidi bulunan pideler sade olarak üretildiklerinde ekmek olarak kullanılırken, üzerine…

Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu Tarifi
Starbucks Yiyecek Kalorileri: Tatlı & Tuzlu

Starbucks Yiyecekleri Kaç Kalori? Yeni nesil kahve sektörünün dünya genelindeki en bilinen markası Starbucks, yiyecek…

Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri Tarifi
Çilek Kaç Kalori? Besin Değerleri

En Yüksek Su İçeriğine Sahip C Vitamini Deposu Çilek Kaç Kalori? Bahar ve yaz aylarında…

Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği Tarifi
Nohut Kaç Kalori? Salatası, Çorbası, Yemeği

Protein ve Lif Zengini Nohut Kaç Kalori? Garbanzo fasulyesi olarak bilinen nohut, ülkemizde sıkça kullanılan…

Kayısı Kaç Kalori? Tarifi
Kayısı Kaç Kalori?

Bağışıklık ve Sindirim Dostu Kayısı Kaç Kalori? Yemesi çok zahmetsiz olan kayısı, mutfakta pek çok…

Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç Tarifi
Sütlaç Kaç Kalori? Diyet, Fırın Sütlaç

Sütlaç Kalori Değerleri Diyette Sütlaç Yenir Mi? Hafif sütlü tatlılar denildiğinde akla ilk geleni sütlaç…

Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Brokoli Kaç Kalori? Besin Değeri

Bol Vitaminli Antioksidan Brokoli Kaç Kalori? Brokoli kaç kalori diye hesaplar yapıyor musunuz? Bu hesapların…

Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif Tarifi
Soğuk Tatlılar: Ferah, Leziz 23 Tarif

Soğuk tatlının mevsimi olmaz diyenler, özellikle yazın buzdolabından, buzluğundan tatlı eksik etmeyenler, bu listeye bayılacak:…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Tarifler Geri
Videolar Geri