Çorba Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Çorba Kalori Değerleri

Çorba Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Çorba Kalori Değerleri Tarifi

Onsuz Bir Ana Yemek Düşünemiyoruz!

Çorba Çeşitleri Kalorileri

Sağlıklı ve fit bir yaşam için beslenmenize dikkat edenlerdenseniz, tartıda dengeyi kaçırmamak için besinlerin kalori değerleri sizin için her zaman olduğundan daha önemli hale gelir. Çünkü kilonuzu korumak veya kilo alıp vermek aldığınız kalori ile yaktığınız kalori arasındaki ilişkiye bağlıdır. Günlük aldığınız kaloriden fazlasını yakıyorsanız kilo kaybeder, daha azını yakıyorsanız kilo alırsınız. Kalori kontrolü yapıp kilo vermeye çalışıyorsanız çorbalar da menünüzde mutlaka yer alacaktır.

Peki, 1 kase çorba kaç kalori biliyor musunuz? Elbette içeriğinde kullanılan malzemelere göre çorbaların kalori değerleri değişiklik gösteriyor, gelin menülerde görmeye alışık olduğunuz çorbaların besin değerlerine birlikte bakalım. Şimdiden söyleyelim ki özellikle yöresel çorbalar başta olmak üzere yapımında bolca un, yağ ve et kullanılan çorbaların kalori de pek de az değil. Bu yüzden diyette çorba tüketirken öncesinde “kaç kalori” diye sormakta fayda var.

Ezogelin Çorba Kaç Kalori?

Ana bileşenleri bulgur ve mercimek olan ezogelin çorbasının besleyiciliği oldukça yüksektir. Sofralardan eksik olmayan ezogelin çorbasının glisemik indeksinin yüksek olması uzun saatler tok hissetmenizi sağlar bu da kilo vermenize yardımcı olur.

  • Gelelim 1 kase ezogelin çorba kaç kalori sorusuna, orta büyüklükte bir kase ezogelin çorbası 95 kaloridir. Ezogelin çorbası sahip olduğu kalorinin %56’sını içerdiği karbonhidratlardan almaktadır.

Tarif için: Ezogelin Çorbası Yapılışı (Videolu)

Ezogelin Çorbası Yapılışı (Videolu)

Domates Çorbası Kaç Kalori?

Hafif ve pratik bir çorba olması nedeniyle diyet menülerde sıklıkla yer alan domates çorbası krema ile yapılabildiği gibi süt ile de hazırlanabiliyor. İçerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle kremalı domates çorbası diyet menülere uyumlu olmayacağından süt ile hazırlanması önerilir.

  • Süt ile hazırlanmış bir kase domates çorbası 67 kaloridir. Oldukça düşük kaloriye sahip domates çorbası folik asit, C vitamini ve potasyum açısından da iyi bir kaynaktır.

Tarif için: Domates Çorbası (Videolu)

Domates Çorbası (Videolu)

Tavuklu Çorba Kaç Kalori?

  • 1 porsiyon çorba kaç kalori sorusunun cevabı tavuklu çorba için 132’dir.

Diğer çorbalara oranla kalori ve yağ değerleri biraz daha yüksek olan tavuklu çorba tavuk eti, tavuk suyu, un ve tercihen şehriye ile hazırlanır. Tavuklu çorba sahip olduğu kalorinin önemli bir kısmını yağlardan alır, dolayısıyla sıkı bir spor programı uygulanmıyorsa diyet menüler için çok da uygun bir seçim olduğu söylenemez.

Tarif için: Terbiyeli Tavuk Çorbası (Videolu)

Terbiyeli Tavuk Çorbası (Videolu)

Yayla Çorba Kaç Kalori?

Yoğurt, yumurta, un, pirinç gibi bileşenlerden oluşan yayla çorbası Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biri peki ya diyet bir menüye ne kadar uyumlu?

  • 1 kepçe çorba kaç kalori merak ediyor, öğünlerinizi buna göre düzenliyorsanız yayla çorbası iyi bir seçenek olabilir. 1 kepçesi 47,
  • 1 kasesi 99 kalori olan yayla çorbası yüksek glisemik indeksi sayesinde de uzun süre tokluk hissi verir.

1 kase yayla çorba kaç kalori sorusunun cevabı diyet yapacaklar için hiç de fena değil, ancak alınan kaloriyi artırmamak adına ekmeksiz bir şekilde tüketmeyi de aklınızdan çıkarmayın.

Tarif için: Yayla Çorbası Yapılışı (Videolu)

Yayla Çorbası Yapılışı (Videolu)

Yoğurtlu Çorba Kaç Kalori?

İsminden de anlaşılacağı üzere temel bileşeni yoğurt olan bu çorbanın diğer malzemeleri pirinç ve nanedir.

  • Kalsiyum, fosfor ve B grubu vitaminleri bakımından oldukça zengin olan yoğurtlu çorbanın bir kasesi 112 kaloridir.

Sebze çorbalarına göre biraz daha yüksek bir kalori değerine sahip yoğurtlu çorbaya diyet programınızda yer verecekseniz öğünlerinizi 1 dilim ekmek yerine 1 kepçe çorba olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bir kaseden fazla tüketildiğinde kilo kontrolünde ipin ucu kaçabilir.

Tarif için: Yoğurtlu Dövme (Buğday) Çorbası

Yoğurtlu Dövme (Buğday) Çorbası

Kelle Paça Çorba Kaç Kalori?

“Her gün biraz daha zorlaşan antrenmanlara razıyım, diyetse ona da varım ama kelle paçasız olmaz!” diyenlerdenseniz gelin kelle paça çorbanın kalori değerlerine birlikte bakalım.

  • Seveni kadar sevmeyeni de çok olan kelle paça çorbasının bir kasesi tam tamına 330 kaloridir.

Diyet menülerin kalori değerleri düşünüldüğünde tutanacak bir dal bulamayan kelle paça çorbası kilo kontrolünde elinizi zayıflatabilir. Yine de bu lezzetten vazgeçemiyorsanız haftada bir öğününüzü kelle paça çorbasına ayırabilir veya kalori değeri oldukça yüksek olan bu çorbayı ödül günlerinizde tüketebilirsiniz. Şimdi derin bir nefes alın ve o kaşığı masaya geri bırakın.

Tarif için: Kelle Paça Çorbası (Videolu)

Kelle Paça Çorbası (Videolu)

Mercimek Çorbası Kaç Kalori?

Evlerden, restoranlardan eksik olmayan hemen herkesin severek içtiği bir diğer çorba da mercimek çorbası.

  • Orta boy bir kase mercimek çorbası 138 kaloridir.

Diyabetikler ve vejetaryenler için de uygun bir seçenek olan mercimek çorbası sağlam bir protein kaynağı olmasıyla da öne çıkıyor. İçerdiği kalorinin %73’ünü karbonhidratlardan alan mercimek çorbasını diyet menünüze dahil edecekseniz bir kaseye karşılık 1,5 dilim ekmeği öğününüzden çıkararak kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Tarif için: Mercimek Çorbası (Videolu)

Mercimek Çorbası (Videolu)

Düşük Kalorili 3 Pratik Diyet Çorba Tarifi

Kilo kontrolü için yediğinize içtiğinize dikkat etmeye başladınız, 1 kase çorba kaç kalori araştırdınız, gün geldi en sevdiğiniz çorbayı yüksek kalori değerine sahip olduğu için elinizin tersiyle ittiniz her şey tamam mı? Besleyici yiyecekleri kullanarak kendi diyet çorbanızı yapıp düşük kalori karşılığında bolca besin alabilir, uzun süreli tokluk hissi ile kilo kontrolünde bir adım öne geçebilirsiniz. Sizin için sebze ve baklagillerin mükemmel birleşimiyle hazırlayacağınız 3 diyet çorba tarifimiz var.

1) Kilo Verdiren Detox Çorbası

Bir an önce fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız, kardeşinizin düğününe az bir vakit kaldıysa ya da mezuniyet töreninizde o çok beğendiğiniz elbiseyi giymek istiyorsanız çare detoks! Sağlam bir detoks çorbası için de kuşkusuz ilk adres yeşil sebzeler. Lahana, brokoli, kereviz, pırasa, havuç, dereotu, soğan gibi birbirinden sağlıklı bileşenlerden oluşan detoks çorbasını öğünlerinize dahil ederek kilo kontrolünde 1-0 öne geçebilir, diyetinizi sporla da destekleyerek hedefe giden yolda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Beğeninize göre ekleyeceğiniz baharatlarla yoğun sebze tadını kırabilir, kullanacağınız ev yapımı salça ile çorbanızı tatlandırabilirsiniz.

Dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar tüketme şansınız olan bu çorbayı hazırlarken dikkat etmeniz en önemli konu asla yağ koymamak. Böylelikle kalori miktarı çok düşük olan bu çorba sayesinde haftada 3-4 kilo bile verebilirsiniz!

Detox Çorbası – Kilo Verdiren Çorba

Detox Çorbası – Kilo Verdiren Çorba

2) Diyet Menülerin Yıldızı Mercimek Çorbası

Bir süredir sizinle olan göbeğinizle artık vedalaşmaya karar verdiyseniz, bildiğiniz tatlardan da fazla uzaklaşamıyorsanız tarifte yapacağınız küçük düzenlemelerle yağ yakımınızı hızlandırarak hedefinize ulaşabilirsiniz. İşte diyet serüveninizde size destek olacak, tanıdık ve lezzetli zayıflatan diyet mercimek çorba! Normal mercimek çorbasından farklı olarak tuz ve yağ kullanmadan hazırlayacağınız bu tarif içerdiği demir, potasyum ve lif düşünüldüğünde de oldukça besleyici.

1 porsiyonu 110 kalori olan diyet mercimek çorbasını sabah, öğle, akşam birer porsiyon tüketebilirsiniz. Yüksek protein içeren bu tarif ile kaslarınızı besleyebilir, uzun süre tok tutması sayesinde diyet yolculuğunuzu kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz.

Zayıflatan Diyet Mercimek Çorbası

Zayıflatan Diyet Mercimek Çorbası

3) Bu Sese Kulak Verin: Zayıflamaya Yardımcı Vicdan Çorbası

Diyet yapmaktan kaytarmak için bütün bahaneleri tükettiyseniz ve artık iş başa düştüyse vicdanınızın sesine kulak verin! Ödem atmanıza yardımcı olan bu özel tarif, metobolizmanızı hızlandırarak kilo verme sürecinde en sevdiğiniz destekçiniz olacak. Kabak, domates, soğan, dereotu, bulgur gibi tamamı sağlıklı besinlerle hazırlanan vicdan çorbası porsiyon başına oldukça düşük bir kalori değerine sahip.

Diyetisyen Dilara Koçak’ın özel bir tarifi olan vicdan çorbası tuzsuz ancak az miktarda zeytinyağı ile hazırlanır. Adını yemeğin fazla kaçırıldığı günü takip eden ertesi günde duyulan vicdani pişmanlıktan alan bu çorba ile detoks yapabilir, vicdan çorbasını uzun süreli diyet programınıza dahil ederek kontrollü bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Zayıflamaya Yardımcı Vicdan Çorbası

Zayıflamaya Yardımcı Vicdan Çorbası

Çorba tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Mercimek Çorbası Kaç Kalori? Kırmızı, Yeşil Mercimek Çorbası Kalorileri

Ezogelin Çorbası Kaç Kalori? Besin Değerleri ve Faydaları

Her Seferinde Lezzetli Sonuçlar Veren Çorba Nasıl Yapılır?

Tarhana Çorbası Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değerleri

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kolay Mercimek Çorba (50 Kalori) Tarifi
Kolay Mercimek Çorba (50 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama88
Kalori Kraliçesi Tarifi
Kalori Kraliçesi10-12 kişilik, 25dk Pişirme, 30dk Hazırlama122
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama95
Çorba Tarifi
Çorba2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama15
Karnabahar Kısırı (266 kalori) Tarifi
Karnabahar Kısırı (266 kalori)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama23
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi
Kalori Cetveli (100 gr)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama267
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif Tarifi
Yenibaharlı Mis Kokan 20 Tarif

Yenibahar, içinde farklı baharatlar bulunduran ve eklendiği tarifin lezzetini kat kat artıran bir baharat karışımı.…

Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dinlendirilir, Saklanır? Yıkanır Mı?

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021 Tarifi
Kurban Bağışı Yapabileceğiniz Kurumlar 2021

Kurban Bağışı Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları Müslümanlar için manevi yönü önemli olan Kurban Bayramı’nda,…

Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir? Tarifi
Akika Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Şartları Nelerdir?

Akika Kurbanı: Yeni Doğan Bebeğe Şükür Allah’a yakın olmanın pek çok yolu vardır. Bu yollardan…

Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları Tarifi
Adak Kurbanı Nedir? Kimler Yiyemez? Bağışı, Şartları

Adak Kurbanı: Gerçekleşen Niyete Şükür! İslam inancına göre Allah’ın verdiği huzur, sağlık ve nimetler için…

Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları Tarifi
Şükür Kurbanı Nedir? Yenir Mi? Duası, Şartları

Allah'a Hamd: Şükür Kurbanı Diyanet Açıklamaları Kurban çeşitlerinden biri olan şükür kurbanını açıklamadan önce; şükür…

Teremyağlı 20 Nefis Tarif Tarifi
Teremyağlı 20 Nefis Tarif

Malzeme listesinde yer aldığı tariflere tat katan, Teremyağ ile hazırlanmış 20 tarif bu listede! Kurabiyeler,…

Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021 Tarifi
Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler 2021

Kurban Bayramı’nda Samimi Dileklerle Yüzler Gülsün! Her yıl ülkemizde büyük bir heyecan ile beklenen Kurban…

Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası Tarifi
Kurban Kavurması Nasıl Yumuşak Olur? 5 Püf Noktası

En Lezzetli Kurban Kavurması Nasıl Yapılır? Kurban Bayramı denildiğinde akıllarda, sohbetlerde, planlarda ve tüm telaşlarda…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

İslami Kurallara Göre Kurban Kesimi Nasıl Olmalıdır? Verilen nimetler ve yaşantı için Allah’a şükretmenin bir…

Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer? Tarifi
Kurban Kesmek Farz mı Vacip mi? Kime Düşer?

Kurban Kesmek Kimlere Farz? Kurban Bayramı’na sayılı günler kalmışken, sohbet esnasında pek çok soru ile…

Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi
Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin…

Tarifler Geri
Videolar Geri