Bezelye Kaç Kalori? Besin Değeri

Bezelye Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi

Tazesinden Yemeğine

Bezelye Kalori ve Besin Değerleri

Yüzlerce yıldır insan diyetinin bir parçası olan ve tüm dünyada yoğun olarak tüketilen bezelye, hem ana yemek hem de yardımcı yemek olarak değerlendirilen, besin bileşimi ile çok sayıda faydaya sahip bir sebzedir. Düşük kalorisi ile sağlıklı beslenmek ve zayıflamak isteyenlerin imdadına yetişen bu lezzetli taneler, bahar aylarında tezgâhlarda taze olarak bulunabilir.

Hasattan hemen sonra lezzetini kaybettiği için genellikle dondurulmuş ve kurutulmuş olarak muhafaza edilir. Hasat sürecinin hassas olması nedeniyle tüm dünyadaki bezelye üretiminin yalnızca %5’i taze olarak tüketilebilmektedir.

Bezelye düşük kalorili bir sebze olmakla birlikte, kullanılan tarife göre kalori değeri değişiklik gösterebilir. İşte, 100 gr bezelye kaç kalori sorusunun farklı saklama koşullarına ve tariflere göre cevabı!

bezelye kalori

Taze Bezelye Kaç Kalori?

Nisan ve mayıs ayları arasında hasat edilen taze bezelye, fasulye gibi diğer baklagiller ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kaloriye sahiptir. Bir porsiyon bezelye kaç kalori sorusunun cevabı porsiyon büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. 150 gramlık küçük bir porsiyon için bezelyenin kalorisi yaklaşık 120 kaloridir. Kolesterol içermeyen bezelye, iyi bir protein, karbonhidrat, vitamin ve lif kaynağıdır. Taze bezelye düşük kalorili olsa da karbonhidrat açısından oldukça zengindir. Bu nedenle dengeli tüketilmesi önerilir.

100 gram taze bezelye için kalori değeri:

  • Kalori: 81 kcal

Bezelye Tarifleri: En Nefis 15 Bezelyeli Yemek

bezelye kaç kalori

Bezelye Besin Değeri

Bezelye, düşük kalorisine ek olarak etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Kalorisinin yaklaşık % 70’i karbonhidratlardan gelir. Bezelyeyi diğer sebzelerden ayıran diğer bir özelliği yüksek protein içeriğidir. Örneğin, yarım bardak pişmiş havuç, sadece 1 gram protein içerirken, yarım fincan (bezelye bu miktarın dört katını içerir. Ayrıca, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olan antioksidanlar açısından da zengindir.

100 gram bezelye besin değeri şöyledir:

  • Karbonhidrat: 15,63 g
  • Protein: 5,36 g
  • Yağ: 0,22 g
  • Lif: 5,5 g
  • Kalsiyum: 27 mg
  • Vitamin A: 801 iu
  • Vitamin C: 14,2 mg

Pişmiş Bezelye Kaç Kalori?

Tuzlu suda haşlanarak pişirilen yeşil bezelyenin 100 gramında yaklaşık 84 kalori bulunur. Kalorisinin büyük bir bölümü karbonhidrattan ve proteinden gelir.

100 gram pişmiş bezelye için kalori değeri:

  • Toplam kalori: 100 kcal

Bezelyenin Sizi Hayrete Düşürecek 8 Faydası

bir porsiyon bezelye kaç kalori

Konserve Bezelye Kaç Kalori?

Yeşil bezelyenin en yaygın tüketim şekillerinden biri konservedir. 100 gram yeşil bezelye konservesinde yaklaşık 53 kalori bulunur ancak, konserve olarak tüketilecek bezelyenin tuz oranına dikkat edilmesi önerilir.

100 gram konserve bezelye için kalori değeri:

  • Toplam Kalori: 100 kcal
bezelye kalori

Bezelye Yemeği Kaç Kalori?

Vitamin ve mineral dostu bezelye, en iyi ve sağlıklı şekilde buharda pişirilir, fakat çok yumuşak değil, al dente olacak şekilde pişirilmelidir. Bununla birlikte bu lezzetli sebze çorbalardan, zeytinyağlılara, güveçlerden pürelere kadar birbirinden leziz yüzlerce tarifle değerlendirilebilir. Bezelye yemeği kalori miktarı, tarifin etle hazırlanıp hazırlanılmadığına bağlı olarak değişecektir.

Genel olarak, bir porsiyon (180 gram) sade bezelye yemeği yaklaşık 185 kalori içerir.

Tarif için: Köfteli Bezelye Yemeği

Etli Bezelye Yemeği Kaç Kalori?

Bu sağlıklı sebzenin besleyiciliğini daha da arttırmak için kullanılabilecek malzemeler arasında et genellikle ilk sıralarda gelir. Hem lezzet hem de beslenme değerleri açısından etli bezelye yemeği, kıyma ya da kuşbaşı etle hazırlanabilir. Kullanılan etin yağ oranına bağlı olarak değişmekle birlikte:

1 porsiyon etli bezelye yemeği yaklaşık olarak 300 kalori içerir.

Tarif için: Etli Bezelye

Etli Bezelye Yemeği

Tavuklu Bezelye Yemeği Kaç Kalori?

Etli ancak daha hafif ve doyurucu bir bezelye yemeği arıyorsanız, tavuklu bezelye aradığınız tarif olabilir. Tavuk göğsü ile hazırlanmış 1 porsiyon (180 gram) bezelye yemeği yaklaşık olarak 150 kalori içerir. Düşük kalorisi ile lezzetli bir diyet menüsü hazırlamak isteyenler için ideal bir alternatiftir.

Tarif için: Bezelyeli Tavuk Yemeği

Bezelyeli Tavuk Yemeği

Zeytinyağlı Bezelye Yemeği Kaç Kalori?

Taze bezelye denilince akla ilk gelen şüphesiz zeytinyağlı tariflerdir. Bununla birlikte konserve ve dondurulmuş bezelyeden de hazırlanabilir.

1 porsiyon (180 gram) zeytinyağlı bezelye yemeği yaklaşık olarak 100 kaloridir.

Dondurulmuş bezelye kullanılırken, küçük taneli olanları seçmeye dikkat edilmelidir. Küçük taneler daha az nişasta içereceğinden hem daha lezzetli hem de daha az kalorili olacaktır.

Tarif için: Patatesli Bezelye Yemeği

Bezelye Yemeği

Bezelyenin Faydaları Nelerdir? İşte 12 Sebep!

Yeşil bezelyeyi besin bileşimi açısından egzotik bir yiyecek olarak düşünmeyebilirsiniz ancak, içerdiği vitaminler ve mineraller ile gerçek anlamda bir sağlık deposudur. Kalp sağlığından, cilt sağlığına işte bezelyenin 12 faydası!

1) Kilo vermeye yardımcı olur: Bezelye düşük yağlı ve düşük kalorili bir gıda türüdür. Besleyici ve düşük kalorili olması sayesinde kilo yönetimine yardımcı olur.

2) Mide kanserini önler: Tabağınızdaki bu küçük sebzeler mide kanseri gibi ciddi hastalıkları önleme kapasitesine sahiptir. Bezelyede bol miktarda bulunan polifenol içeriğinin, kanseri önlediği bilinmektedir.

3) Bağışıklık sistemini güçlendirir: Bezelyenin içindeki yüksek seviyelerdeki antioksidanlar, vücutta ciddi hastalıklara neden olabilecek çeşitli reaksiyonları önler. Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendiren demir, kalsiyum, çinko, bakır, manganez vb. gibi birçok mineral, açısından bezelye zengin bir kaynaktır.

4) Anti-Aging özelliği ile yaşlanmaya karşı faydalıdır: Bezelyenin içinde bol miktarda flavonoidler adı verilen kateşin, epikateşin, karotenoid, alfa karotengibi önemli antioksidan maddeler bulunur. Antioksidanlar, cildinizin yaşlanma sürecini önlemede yardımcı olur ve cilde doğal bir parlaklık sağlar.

5) Kırışıklıkları ve osteoporozu önler: Bezelyenin anti-enflamatuar özellikleri, antioksidanların etkisiyle birleştiğinde, kırışıklıkların ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.

6) Alzheimer ve artrite karşı koruma sağlar: Bezelyede bulunan ve beyin sağlığını destekleyen K vitamini, Alzheimer ve artrit gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalarında, düzenli bezelye tüketimi, beyindeki nöronal hasarı sınırlar.

7) Kan şekerini düzenler: Bezelyenin yüksek lif ve protein içeriği, şeker sindirimini yavaşlatır. Vücuttaki kan şekerinin düzenlenmesini sağlar.

8) Anne ve bebek sağlığını destekler: Taze bezelye kabukları mükemmel bir folik asit kaynağı olarak kabul edilir. Folatlar, hücre içinde DNA sentezi için gerekli olan vitaminleridir. Araştırmalara göre anne adaylarının folat bakımından zengin gıdalarla beslenmesi, yeni doğan bebeklerde nöral tüp kusurlarının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

9) Sindirimi hızlandırır: Bezelye yüksek diyet lifi içeriği ile sindirimi düzenler. Lif ayrıca sindirimi artırarak genel olarak vücudun metabolizmasını geliştirir.

10) Göz sağlığını korur: Bezelye lutein, karotenler, zeaksantin ve vitamin-A gibi yeterli miktarda antioksidan flavonoid içerir. A vitamini, göz ve cilt sağlığının korunması için gerekli olan temel besinlerden biridir.

11) Cildi güzelleştirir: Bezelye, kolajen üretimine dahil olan ve cildimizin sıkı kalmasına yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı korur. Bezelye gibi C vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketmek, cildini yaşlanmaya bağlı hasara karşı savaşmasını sağlar.

12) Saç dökülmesini önler: C vitamini, optimal büyüme için kıl foliküllerinin ihtiyaç duyduğu kolajen oluşumunda yer aldığı için önemli bir vitamindir. Bezelyede bol miktarda bulunan C vitamini, saç dokusunu destekler ve kırılmaları önler.

bezelye kaç kalori

Bezelye ile Hazırlanan Düşük Kalorili 5 Fit Tarif

1) Diyet Yemeklerine Lezzetli ve Sağlıklı Bir Alternatif: Bezelye

Bezelye yemeği, doyurucu ve düşük kalorili olması nedeniyle kilo yönetimine yardımcı olur. Diyet menüsünü zenginleştirmek için çorbalardan, salatalara, ana yemeklerden garnitürlere çok sayıda tarifte kullanılabilir. Bununla birlikte hemen uyaralım. Protein ağırlıklı bir diyet yapıyorsanız, bezelye tüketimini sınırlandırmakta fayda var. Çok fazla bezelye tüketmek, proteinin yanı sıra çok fazla karbonhidrat almanız anlamına gelebilir. Tartıda istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için bezelyeyi dengeli tüketmeye dikkat edin.

Diyette Bezelye Yiyebilir Miyiz?

Diyette Bezelye Yiyebilir Miyiz?

2) Davet Sofralarına Yakışır Bir Tarif: Zeytinyağlı Enginarlı Bezelye

Enginar yatağında bezelye ve havuçla süslenmiş bir zeytinyağlı tabağı, sofralarınızı ziyafet sofrasına çevirebilir. Enginar ve bezelyenin damak çatlatan birlikteliğini, zeytinyağıyla taçlandıran bu nefis tarifi mutlaka denemelisiniz.

Zeytinyağlı Enginarlı Bezelye

Zeytinyağlı Enginarlı Bezelye

3) Protein Deposu Öğünler İçin Bezelyeli Mantar Sote

Bezelyeyi garnitür olarak kullanabileceğiniz bir yemek arıyorsanız, bezelyeli mantarlı sote aradınız lezzeti sunabilir. Bu hafif ve lezzetli yemeği sadece 15 dakika içinde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bezelyeli Mantar Sote

Bezelyeli Mantar Sote

4) Efsane İkiliye Yer Açın: Bezelye ve Enginar

Kısa sürede, hem besleyici, hem düşük kalorili hem de lezzetli bir yemek arıyorsanız, bu tarifi denemelisiniz. Bezelyeli enginarı, sıcak ya da soğuk olarak tüketebilir, ana yemek ya da meze olarak servis edebilirsiniz.

Bezelyeli Enginar

Bezelyeli Enginar

5) Sağlık ve Lezzet Aynı Tabakta! Zeytinyağlı Bezelye

Sofralarınızda iştah açan bir sunum için bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Bezelyenin nişastalı lezzetini, dereotunun zengin aromasıyla dengeleyen zeytinyağlı bezelye, ister sıcak ister soğuk, öğünlerinize hem sağlık hem de lezzet katabilir.

Zeytinyağlı Bezelye

Zeytinyağlı Bezelye

Mantar Kaç Kalori? Besin Değeri

Kabak Kaç Kalori? Besin Değeri

Taze Fasulye Kaç Kalori? Besin Değeri

Karnabahar Kaç Kalori? Besin Değeri

Videolu Resimli: Bezelye Nasıl Ayıklanır, Saklanır?

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Besin Değeri Yüksek Karnabahar Salatası Tarifi

Besin Değeri Yüksek Karnabahar Salatası

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Bezelye Tarifi

Bezelye

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bezelye Tarifi

Bezelye

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 1 saat 30dk Pişirme
Benim Beytim Tarifi

Benim Beytim

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Bezelye Tarifi

Bezelye

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Beyti Tarifi

Beyti

4-6 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Beyti Tarifi

Beyti

6-8 kişilik, 35dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Beyti Tarifi

Beyti

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Beyti Tarifi

Beyti

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği Tarifi
En İyi Nespresso Kahve Makineleri, Kullanımı ve Temizliği

Nespresso Kahve Makinesi İncelemeleri Nespresso kahve makineleri, kahve tutkunlarının favori seçimlerinden biridir ve evde, ofiste…

Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif Tarifi
Yaz Çorbaları: Pratik ve Çok Hafif 30 Tarif

Yaz ayları, hafif ve ferahlatıcı tariflerin vazgeçilmez olduğu dönemlerdir. Özellikle sıcak havalarda ağır yemeklerden kaçınmak…

Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Çam Balının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Çam Balı: Aradığınız İlaç Akdeniz Çamlarında! Vücut direncini yüksek tutmak ve bağışıklığı güçlendirmek adına, beslenmenize…

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Tarifi
Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Keten Tohumu Yağı: Omega 3 ve Lif Zengini! Keten tohumu yağı, sağlık için son derece…

Tarifler Geri
Videolar Geri