Kabak Kaç Kalori? Çorbası, Yemeği, Salatası

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Kabak Kaç Kalori? Çorbası, Yemeği, Salatası Tarifi

Salatasından Çorbasına Kabak Kalori Değerleri

Kabak, genel olarak sebze olarak bilinse de aslında tohum içermesi nedeniyle meyve olarak kabul edilir. Cucurbitaceae ailesinin dört çeşidinden biri olan bu meyve, içi yumuşak olmasına rağmen daha kalın bir kabuğa sahiptir.

Ana yurdu Meksika ve Orta Amerika olarak kabul edilen kabak, yaz aylarında çıkar. Bu mevsimde oldukça fazla tüketilen kabak, zeytinyağlıdan meze, salata, dolma ve sıcak yemeğe kadar pek çok farklı yöntemle pişirilerek tüketilebilir.

Lezzetinin yanı sıra son derece sağlıklı ve düşük kalorili olan kabak, hem günlük beslenmenin hem de diyet menülerinin vazgeçilmez besinlerinden biridir. Bu yazıda kabak kalori değerleri ayrıntılı olarak sizlerle paylaşılacaktır.

kabak kalori

Kabak Kaç Kalori?

Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi oldukça önemli mineral ve vitaminler içeren kabak, yüksek lif içermesi dolayısıyla da hazımsızlık, bağırsak tembelliği ya da kabızlık gibi bağırsak sorunları yaşayanlar için son derece etkili bir besin alternatifidir. Bu nedenle diyet menülerinde de farklı şekillerde yer alan kabak, son derece lezzetli ve doyurucu olmasının yanı sıra düşük kalorili olmasıyla da tercih edilir. Çiğ kabak kaç kalori sorusunun kabak tüketmeyi sevenleri mutlu eden bir cevabı vardır. Kabak kalori miktarı porsiyon ve gramaja göre değişkenlik gösterir.

1 adet kabak kaç kalori sorusunu merak edenler için kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 adet kabak (100 gr) 19 kcal
 • 1 porsiyon kabak (150 gr) 29 kcal

kabak kaç kalori

Haşlanmış (Pişmiş) Kabak Kaç Kalori?

Kabak, diyet menülerinde daha çok haşlanmış şekilde tercih edilir. Oluşabilecek besin kaybını önlemek için buharda pişirme yöntemiyle pişirilebilir. Bu şekilde 5-10 dakika kadar pişirilen kabak yumuşadıktan sonra tuz ve çeşitli baharatlarla ya da yoğurtla servis edilebilir. Kabak yağsız bir şekilde ızgarada da pişirilebilir. Bu şekilde de son derece lezzetli hale gelen bu sebze, farklı soslar eşliğinde tüketilebilir. Haşlanmış kabak kaç kalori sorusu özellikle diyet yapanlar tarafından cevabı oldukça merak edilen bir sorudur.

Haşlanmış kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon haşlanmış kabak (150 gr) 29 kcal
 • 1 adet haşlanmış kabak (100 gr) 19 kcal

Tarif için: Diyet Kabak Haşlama

Kabak Yemeği Kaç Kalori?

Kabak yemeği hem diyet yapanlar hem de sağlıklı beslenenler tarafından sık tercih edilir. Kabak yemeği kıymalı kabak yemeği ve zeytinyağlı kabak yemeği gibi farklı şekillerde yapılabilir.

Kıymalı kabak kaç kalori sorusunu merak edenler için kıymalı kabak yemeği kalori değerleri şöyledir:

 • Küçük porsiyon kıymalı kabak yemeği (100 gr) 29 kcal
 • 1 yemek kaşığı kıymalı kabak yemeği (25 gr) 37 kcal
 • 1 porsiyon kıymalı kabak yemeği (220 gr) 324 kcal

Tarif için: Kıymalı Kabak Yemeği

Daha hafif olmasıyla tercih edilebilecek bir diğer kabak yemeği çeşidi ise zeytinyağlı dereotlu kabak yemeğidir. Zeytinyağlı kabak yemeği kaç kalori sorusunun cevabı kilosuna dikkat edenleri sevindirir. Sadece kabak, soğan ve dereotuyla pişirilen bu kabak yemeği diyet menülerinin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Kıymalı versiyonuna göre daha düşük kalorili olan dereotlu zeytinyağlı kabak yemeğinin kalori değerleri şöyledir:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağlı kabak yemeği (20 gr) 7 kcal
 • 1 porsiyon zeytinyağlı kabak yemeği (150 gr) 25 kcal

Tarif için: Zeytinyağlı Kabak

Kabak Tatlısı Kaç Kalori?

Kabak sadece yemek olarak değil, tatlı olarak da oldukça sevilen bir meyvedir. Kabak tatlısı rafine şekerle yapılması dolayısıyla düşük kalorili değildir. Ancak hamurlu ve şerbetli tatlılara oranla daha düşük kalorili olması nedeniyle rahatlıkla tercih edilebilir. Kabak tatlısı çok fazla tüketilmediğinde kilosuna dikkat edenler tarafından keyifle tüketilebilir.

Kabak tatlısı kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon kabak tatlısı (85 gr) 139 kcal
 • 1 ince dilim kabak tatlısı (60 gr) 98 kcal

Tarif için: Kabak Tatlısı

Kabak Dolması Kaç Kalori?

En sevilen kabak yemekleri arasında zeytinyağlı ve etli kabak dolması yer alır. Her evde mevsiminde sık sık tüketilen bu son derece lezzetli yemekler, hem doyurucu hem de yüksek vitamin değerleriyle besleyicidir.

İçindeki et nedeniyle zeytinyağlı versiyonuna oranla daha yüksek kalorili olan etli kabak dolması kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon etli kabak dolması (350 gr) 234 kcal
 • 1 adet etli kabak dolması (250 gr) 167 kcal

Tarif için: Kıymalı Kabak Dolması

Biraz daha hafif olan zeytinyağlı kabak dolması ise özellikle yazın sık tercih edilen soğuk bir yemek çeşididir. Son derece lezzetli olan bu yemek içindeki pirinç nedeniyle kilosuna dikkat edenler tarafından çok fazla tüketilmemelidir.

Zeytinyağlı kabak dolması kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon zeytinyağlı kabak dolması (180 gr) 146 kcal
 • 1 adet zeytinyağlı kabak dolması (90 gr) 73 kcal

Tarif için: Zeytinyağlı Kabak Dolması

Kabak Mücver Kaç Kalori?

Günün her vakti keyifle yenilebilen bir başka kabak yemeği çeşidi olan kabak mücver, fırında ya da kızartma tekniğiyle tavada yapılabilir. Tavada kızartılan kabak mücver, yağı çekmesi nedeniyle daha yüksek kalorilidir. Tavada yapılan versiyonuna oranla çok daha sağlıklı olan fırında kabak mücver, diyet yapan ya da kilosuna dikkat eden kişiler için lezzetli bir kabak yemeği çeşididir. Fırında az yağ ile pişirilen mücver, içindeki havuç ve dereotu gibi sebzelerle besin değeri de son derece yüksek bir alternatif haline gelir. Fırında kabak mücver kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon fırında kabak mücver (130 gr) 150 kcal

Tarif için: Kabak Mücveri Nasıl Yapılır?

Kabak Çorbası Kaç Kalori?

Kabak, etli ve zeytinyağlı yemek ve tatlı çeşitlerinin yanı sıra çorba olarak da sevilerek tüketilir. Hem yağ içeriğinin düşük olması hem de besleyici olması nedeniyle diyet yapanların da tercih edebileceği kabak çorbası kalori değerleri şöyledir:

 • 1 kepçe kabak çorbası (100 gr) 22 kcal
 • 1 kase kabak çorbası (200 gr) 43 kcal

Tarif için: Kabak Çorbası (Kremalı Tadında) (Videolu)

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Kabak çekirdeği yağlı olmasına rağmen yeterli miktarda tüketildiğinde pek çok mineral ve vitaminin vücuda alınmasını sağlar. B ve E vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum ve çinko içeren kabak çekirdeği oldukça besleyici ve faydalıdır. Günde bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek sağlıklı beslenme açısından önerilir. Daha fazla tüketilmesi durumunda kilo alımına neden olabilen kabak çekirdeğinin kalori değerleri şöyledir:

 • 1 avuç kabak çekirdeği (10 gr) 56 kcal
 • 1 çay bardağı kabak çekirdeği (100 gr) 560 kcal

Tarif için: Kabak Çekirdeği

Yoğurtlu Kabak Kaç Kalori?

Kabak meze olarak da sofralarda lezzetli bir alternatif olarak yerini alabilir. Hafif yağda pişirilen ya da fırınlanan kabağın yoğurt ve isteğe göre sarımsak ve cevizle karıştırılmasıyla yapılan yoğurtlu kabak mezesi, lezzetli ve besleyici olmasının yanı sıra düşük kalorisiyle de gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Yoğurtlu kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon yoğurtlu kabak 90 kcal

Tarif için: Yoğurtlu Kabak Salatası

Yoğurtlu kabak cevizle birlikte sunulduğunda cevizin yağlı olması nedeniyle daha yüksek bir kalori değerine sahip olur. Fakat aynı nedenle daha besleyici ve vitaminli hale gelen yoğurtlu cevizli kabak mezesinin kalori değerleri ise şöyledir:

 • 1 porsiyon yoğurtlu cevizli kabak (330 gr) 202 kcal
 • 1 çorba kaşığı yoğurtlu cevizli kabak (30 gr) 18 kcal

Tarif için: Yoğurtlu Cevizli Kabak Salatası

Kabak ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kabak Çeşitleri Nelerdir?

Kabak Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Bal Kabağının Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Nasıl Pişirilir?

Sakız Kabağı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Kabak Kaç Kalori? Çorbası, Yemeği, Salatası 14.11.2018 tarihinde yayınladı.