Kabak Kaç Kalori? Besin Değeri

Kabak Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi

Salatasından Çorbasına Kabak Kalori Değerleri

Kabak, genel olarak sebze olarak bilinse de aslında tohum içermesi nedeniyle meyve olarak kabul edilir. Cucurbitaceae ailesinin dört çeşidinden biri olan bu meyve, içi yumuşak olmasına rağmen daha kalın bir kabuğa sahiptir.

Ana yurdu Meksika ve Orta Amerika olarak kabul edilen kabak, yaz aylarında çıkar. Bu mevsimde oldukça fazla tüketilen kabak, zeytinyağlıdan meze, salata, dolma ve sıcak yemeğe kadar pek çok farklı yöntemle pişirilerek tüketilebilir.

Lezzetinin yanı sıra son derece sağlıklı ve düşük kalorili olan kabak, hem günlük beslenmenin hem de diyet menülerinin vazgeçilmez besinlerinden biridir. Bu yazıda kabak kalori değerleri ayrıntılı olarak sizlerle paylaşılacaktır.

Kabak Yemekleri: Çorbasından Salatasına Her Çeşit 36 Enfes Tarif

kabak kalori

Kabak Kaç Kalori?

Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi oldukça önemli mineral ve vitaminler içeren kabak, yüksek lif içermesi dolayısıyla da hazımsızlık, bağırsak tembelliği ya da kabızlık gibi bağırsak sorunları yaşayanlar için son derece etkili bir besin alternatifidir. Bu nedenle diyet menülerinde de farklı şekillerde yer alan kabak, son derece lezzetli ve doyurucu olmasının yanı sıra düşük kalorili olmasıyla da tercih edilir. Çiğ kabak kaç kalori sorusunun kabak tüketmeyi sevenleri mutlu eden bir cevabı vardır. Kabak kalori miktarı porsiyon ve gramaja göre değişkenlik gösterir.

1 adet kabak kaç kalori sorusunu merak edenler için kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 adet kabak (100 gr) 19 kcal
 • 1 porsiyon kabak (150 gr) 29 kcal

Tarifi için: Kabak Spagetti

Kabak Besin Değeri

Diyet zamanlarının en çok tüketilen sebzesi kabakla çok çeşitli diyet yemekleri yapmak mümkün. Üstelik lifli yapısıyla muhteşem bir doyuruculuk sunuyor. Özellikle diyet yaparken akıllara takılan kabak besin değeri tablosuna şöyle bir göz atmak gerekirse, 100 gram kabak;

 • Karbonhidrat: 2,05 g
 • Protein: 1,6 g
 • Yağ: 0,4 g
 • Lif: 1,1 g
 • Kalsiyum: 30 mg
 • Vitamin A: 58 mg
 • Vitamin C: 16 mg içerir.

kabak kaç kalori

Haşlanmış (Pişmiş) Kabak Kaç Kalori?

Kabak, diyet menülerinde daha çok haşlanmış şekilde tercih edilir. Oluşabilecek besin kaybını önlemek için buharda pişirme yöntemiyle pişirilebilir. Bu şekilde 5-10 dakika kadar pişirilen kabak yumuşadıktan sonra tuz ve çeşitli baharatlarla ya da yoğurtla servis edilebilir. Kabak yağsız bir şekilde ızgarada da pişirilebilir. Bu şekilde de son derece lezzetli hale gelen bu sebze, farklı soslar eşliğinde tüketilebilir. Haşlanmış kabak kaç kalori sorusu özellikle diyet yapanlar tarafından cevabı oldukça merak edilen bir sorudur.

Haşlanmış kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon haşlanmış kabak (150 gr) 29 kcal
 • 1 adet haşlanmış kabak (100 gr) 19 kcal

Tarif için: Diyet Kabak Haşlama

Diyet Kabak Haşlama

Kabak Yemeği Kaç Kalori?

Kabak yemeği hem diyet yapanlar hem de sağlıklı beslenenler tarafından sık tercih edilir. Kabak yemeği kıymalı kabak yemeği ve zeytinyağlı kabak yemeği gibi farklı şekillerde yapılabilir.

Kıymalı kabak kaç kalori sorusunu merak edenler için kıymalı kabak yemeği kalori değerleri şöyledir:

 • Küçük porsiyon kıymalı kabak yemeği (100 gr) 29 kcal
 • 1 yemek kaşığı kıymalı kabak yemeği (25 gr) 37 kcal
 • 1 porsiyon kıymalı kabak yemeği (220 gr) 324 kcal

Tarif için: Kıymalı Kabak Sandal Yemeği

Kıymalı Kabak Sandal

Daha hafif olmasıyla tercih edilebilecek bir diğer kabak yemeği çeşidi ise zeytinyağlı dereotlu kabak yemeğidir. Zeytinyağlı kabak yemeği kaç kalori sorusunun cevabı kilosuna dikkat edenleri sevindirir. Sadece kabak, soğan ve dereotuyla pişirilen bu kabak yemeği diyet menülerinin vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır.

Kıymalı versiyonuna göre daha düşük kalorili olan dereotlu zeytinyağlı kabak yemeğinin kalori değerleri şöyledir:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağlı kabak yemeği (20 gr) 7 kcal
 • 1 porsiyon zeytinyağlı kabak yemeği (150 gr) 25 kcal

Tarif için: Zeytinyağlı Kabak

Zeytinyağlı Kabak

Kabak Tatlısı Kaç Kalori?

Kabak sadece yemek olarak değil, tatlı olarak da oldukça sevilen bir meyvedir. Kabak tatlısı rafine şekerle yapılması dolayısıyla düşük kalorili değildir. Ancak hamurlu ve şerbetli tatlılara oranla daha düşük kalorili olması nedeniyle rahatlıkla tercih edilebilir. Kabak tatlısı çok fazla tüketilmediğinde kilosuna dikkat edenler tarafından keyifle tüketilebilir.

Kabak tatlısı kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon kabak tatlısı (85 gr) 139 kcal
 • 1 ince dilim kabak tatlısı (60 gr) 98 kcal

Tarif için: Kabak Tatlısı

Kabak Tatlısı

Kabak Dolması Kaç Kalori?

En sevilen kabak yemekleri arasında zeytinyağlı ve etli kabak dolması yer alır. Her evde mevsiminde sık sık tüketilen bu son derece lezzetli yemekler, hem doyurucu hem de yüksek vitamin değerleriyle besleyicidir.

İçindeki et nedeniyle zeytinyağlı versiyonuna oranla daha yüksek kalorili olan etli kabak dolması kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon etli kabak dolması (350 gr) 234 kcal
 • 1 adet etli kabak dolması (250 gr) 167 kcal

Kıymalı Kabak Dolması

Kıymalı Kabak Dolması

Zeytinyağlı Kabak Dolması Kaç Kalori?

Biraz daha hafif olan zeytinyağlı kabak dolması ise özellikle yazın sık tercih edilen soğuk bir yemek çeşididir. Son derece lezzetli olan bu yemek içindeki pirinç nedeniyle kilosuna dikkat edenler tarafından çok fazla tüketilmemelidir.

Zeytinyağlı kabak dolması kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon zeytinyağlı kabak dolması (180 gr) 146 kcal
 • 1 adet zeytinyağlı kabak dolması (90 gr) 73 kcal

Tarif için: Kabak Dolması

Kabak Mücver Kaç Kalori?

Günün her vakti keyifle yenilebilen bir başka kabak yemeği çeşidi olan kabak mücver, fırında ya da kızartma tekniğiyle tavada yapılabilir. Tavada kızartılan kabak mücver, yağı çekmesi nedeniyle daha yüksek kalorilidir. Tavada yapılan versiyonuna oranla çok daha sağlıklı olan fırında kabak mücver, diyet yapan ya da kilosuna dikkat eden kişiler için lezzetli bir kabak yemeği çeşididir. Fırında az yağ ile pişirilen mücver, içindeki havuç ve dereotu gibi sebzelerle besin değeri de son derece yüksek bir alternatif haline gelir. Fırında kabak mücver kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon fırında kabak mücver (130 gr) 150 kcal

Tarif için: Kabak Mücveri Nasıl Yapılır?

Kabak Mücveri Nasıl Yapılır?

Kabak Çorbası Kaç Kalori?

Kabak, etli ve zeytinyağlı yemek ve tatlı çeşitlerinin yanı sıra çorba olarak da sevilerek tüketilir. Hem yağ içeriğinin düşük olması hem de besleyici olması nedeniyle diyet yapanların da tercih edebileceği kabak çorbası kalori değerleri şöyledir:

 • 1 kepçe kabak çorbası (100 gr) 22 kcal
 • 1 kase kabak çorbası (200 gr) 43 kcal

Tarif için: Kabak Çorbası (Kremalı Tadında) (Videolu)

Kabak Çorbası (Kremalı Tadında) (Videolu)

Kabak Çekirdeği Kaç Kalori?

Kabak çekirdeği yağlı olmasına rağmen yeterli miktarda tüketildiğinde pek çok mineral ve vitaminin vücuda alınmasını sağlar. B ve E vitaminlerinin yanı sıra, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum ve çinko içeren kabak çekirdeği oldukça besleyici ve faydalıdır. Günde bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketmek sağlıklı beslenme açısından önerilir. Daha fazla tüketilmesi durumunda kilo alımına neden olabilen kabak çekirdeğinin kalori değerleri şöyledir:

 • 1 avuç kabak çekirdeği (10 gr) 56 kcal
 • 1 çay bardağı kabak çekirdeği (100 gr) 560 kcal

Tarif için: Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği

Yoğurtlu Kabak Kaç Kalori?

Kabak meze olarak da sofralarda lezzetli bir alternatif olarak yerini alabilir. Hafif yağda pişirilen ya da fırınlanan kabağın yoğurt ve isteğe göre sarımsak ve cevizle karıştırılmasıyla yapılan yoğurtlu kabak mezesi, lezzetli ve besleyici olmasının yanı sıra düşük kalorisiyle de gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Yoğurtlu kabak kalori değerleri şöyledir:

 • 1 porsiyon yoğurtlu kabak 90 kcal

Tarif için: Yoğurtlu Kabak Salatası

Yoğurtlu Kabak Salatası

Yoğurtlu kabak cevizle birlikte sunulduğunda cevizin yağlı olması nedeniyle daha yüksek bir kalori değerine sahip olur. Fakat aynı nedenle daha besleyici ve vitaminli hale gelen yoğurtlu cevizli kabak mezesinin kalori değerleri ise şöyledir:

 • 1 porsiyon yoğurtlu cevizli kabak (330 gr) 202 kcal
 • 1 çorba kaşığı yoğurtlu cevizli kabak (30 gr) 18 kcal

Tarif için: Yoğurtlu Cevizli Kabak Salatası

Yoğurtlu Kabak Salatası

Kabak Çeşitleri Nelerdir?

Kabak Yemenin Az Bilinen 10 Faydası

Kabak Çekirdeği Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri

Bal Kabağının Faydaları, Kalori ve Besin Değerleri, Nasıl Pişirilir?

Sakız Kabağı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Benim Kabak Tatlım Tarifi
Benim Kabak Tatlım12-14 kişilik, 25dk Pişirme, 20dk Hazırlama62
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama8
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama95
Yaprak Sarma (Denemeye Değer) Tarifi
Yaprak Sarma (Denemeye Değer)6-8 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama57
Ege'nin Değeri Cibez Tarifi
Ege'nin Değeri Cibez2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama19
Diyet Kahvaltısı 320 Kalori Tarifi
Diyet Kahvaltısı 320 Kalori1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama30
Benim Salatam Tarifi
Benim Salatam1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama8
Diyet Tatlısı (115 Kalori) Tarifi
Diyet Tatlısı (115 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama88
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi
2021 Temmuz Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri'nin her ay sizlerle paylaştığı en beğenilen tarifler listesinde temmuz ayının en çok…

Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir! Tarifi
Kızılcık Faydaları: Bağışıklık Sistemini Güçlendirir!

Kızılcık: Doğadan Mayhoş ve Şifalı Kızıllık Sonbaharın en güzel ayı olan eylülün en kırmızı meyvesi…

Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir? Tarifi
Kaya Koruğu Nedir? Faydaları, Nerede Yetişir?

Kaya Koruğu: İyot ve C Vitamini Zengini! Birbirinden şifalı, birbirinden lezzetli öyle güzel nimetler sunar…

Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Karabiber Ağacı Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Karabiber: Anadolu'nun Alternatif Tıp Mucizesi Şarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu…

Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen Tarifi
Häfele ile 7 Adımda Mutfakta Kusursuz Düzen

Häfele ile İşlevsel Çözümler: Kiler Sistemleri Evin kalbi mutfakta atar! İçinden yükselen mis gibi yemek kokularıyla,…

Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı Tarifi
Kamkat Nedir? Nerede Yetişir? Evde Bakımı

Turunçgillerin Küçük Kardeşi Kamkat vs Kumkat Adını sanını pek çok kişinin hiç duymadığı, duyduktan sonra…

Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Haşhaş Nedir? Faydaları Nelerdir?

Haşhaş Bitkisi: Tıpta Tedavi Mutfakta Lezzet! Mutfaklarda özel bir yeri olan haşhaş, hem lezzetiyle hem…

Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer? Tarifi
Halsizlik Neden Olur? Evde İlaçsız Nasıl Geçer?

Halsizlik ve Yorgunluk En Çabuk Nasıl Geçer? Sabah erkenden işe veya okula gitmeyi kim önerdiyse,…

Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir? Tarifi
Fesleğen Nedir? Faydaları Nelerdir?

Fesleğen: Akdeniz Mutfağının Enfes Tazeliği Fesleğen otu sürekli elinizin altındaysa yemeklerinize lezzet katmak ve mutfakta…

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi? Tarifi
Eşkina Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir? Lezzetli Mi?

Eşkina Balığı: Levrekten Sonra En Lezzetli Balık! Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde balık en sevilen…

Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları
Dikey Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? Aparatları, Uygulamaları

Dikey Tarım: Umut Vaat Eden Sayısız Avantaj Son yılların belki de en çok gündeme getirilen…

Tarifler Geri
Videolar Geri