Antep Usulü Yufka Ekmeği Tarifi
Esra Kılıç
59
kişinin defterinde

Antep Usulü Yufka Ekmeği

(0 oy, puan: 0,00)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 20dk
Pişirme: 5dk

Antep Usulü Yufka Ekmeği Tarifi İçin Malzemeler

  • 10 kg un
  • Yeteri kadar su
  •  Tuz

Yapılış aşaması için;

  • Ekmek tahtası, ateş saçı, oklava, tahta evrec

Antep Usulü Yufka Ekmeği Tarifi Yapılışı

YAPILIŞI

Öncelikle büyükçe bir leğene un koyar su ile güzelce bir yoğururuz.
Bu arada 10 kilo olan unun 7 kilosunu yoğurur geriye kalan diğer 3 kilo un ise hamurumuzu acarken kullanmamız içindir. Daha sonra unumuzu su ve tuz ile güzelce bir yoğurur ve hamur kıvamına getirdikten sonra hamurumuzu belli parçalara böler ve yumak haline getiririz.

Resimdeki gibi hamurumuzu yumak yapar ve üzerini bir bez ile örteriz. Ayrıca hamur kurumaması için ıslak nemli bir bezle örteriz. Bu arada yufka ekmeğimiz çok zahmet isteyen bir iş olduğu için asla tek kişi ile yapılmaz. En az üç ekmek tahtası kurulur ve ekmeği pişirmemiz için ateşte saç kurulur. ve saçın altı güzelce bir odunlarla yakılır. 🔥

Ateşimiz yanar ve iyice bir odunun isi geçinceye kadar bekletilir. Bu arada yan tarafta hamurlar ekmek tahtasının üzerinde oklavalarla güzelce bir açılmaya başlarız.

Ekmekler açılırken bir kasede yada çuvalda ufralık yani ekmeği açacağımız un ile ekmeğe serpilir ve ekmeğimiz müthiş şekilde açılır. 🌹
. Açılma işleminden sonra ekmeklerimiz oklavalara sarılır ve pişmeye hazır hale gelir.

Ekmeklerimizi sırası ile alır ateşteki saçımızın üzerine nazikçe yırtmadan sereriz ve arada bir ateşe sallar
ve evire çevire mis gibi odun kokusu içinde üzeri kızarıncaya kadar pişiririz. Ekmeklerimiz adeta bir nar gibi pişiririz. 😋🍃

Ekmeklerimiz bu şekilde pişire pişire ekmek yapmaya devam ederiz. Ekmek sayısı fazlalaşınca üzerine bir tepsi koyarız. Çünkü koymaz isek yeni ateşten çıkan ekmeklerimiz şişer ve kırılır. Ekmek pişirme işlemi bitince tepsiyi üzerinden alırız.

Ekmeklerimiz bir yandan yapılır bir yandan pişer. Ekmek yapma ve yerini kurma ve kaldırma işlemi en az üç saati bulacağı için çok zahmetli ve hamarat isteyen bir iş olduğundan dolayı bu işlemleri genelde Annelerimiz ve diğer büyük hanımlarımız yapar. Artık ekmek yapım işi bitince ekmeği evimizin en güzide ve sakin ve havalı yerine koyarız ve gerektikçe sularız. Ortalama 2 -3 ay bayatlamadan sakin bir köşede durur.
Afiyet olsun şimdiden 😇

Antep Usulü Yufka Ekmeği

Antep Usulü Yufka Ekmeği

Antep Usulü Yufka Ekmeği

Antep Usulü Yufka Ekmeği

Antep Usulü Yufka Ekmeği

Antep Usulü Yufka Ekmeği

    Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

    Antep Usulü Yufka Ekmeği Tarifi 13.09.2017 tarihinde yayınladı. İlgili sayfalar: , , , ,
    Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.