Ekmek Çeşitleri İsimleri, Türk ve Dünya Mutfağından Ekmekler

10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 10 puan, ortalama: 5,00 (10 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Ekmek Çeşitleri İsimleri, Türk ve Dünya Mutfağından Ekmekler Tarifi

Türk ve Dünya Mutfağından Ekmek Çeşitleri

Yemek kültüründe çok önemli bir yere sahip olan ekmek, sofraların temel gıdalarından biri. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar sofrada hangi yemek olursa olsun ilk aradığımız besin olur ve yemeklerin vazgeçilmez eşlikçisidir.

Buğdayın un haline getirilmesi ile yapılan ekmek, insanlık tarihi kadar eski bir besin. Geçmişten günümüze her kültürde farklı şekilde kendine yer bulan ve bir o kadar da değerli olan ekmek, günümüzde de en yaygın tüketime sahip. Genellikle beyaz ekmek, kepekli ekmek ya da köy ekmeği olarak sıklıkla tüketilen halk ekmek çeşitleri, Türk kültüründe sanıldığı gibi birkaç türle sınırlı değil.

Fırınlarda yalnızca birkaç çeşitle görmeye alışkın olduğumuz besin, mayalı ekmekler ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan ekmekler ile hatırı sayılır çeşitliliğe sahiptir. Ayrıca ekmek, Türk yemek kültüründe olduğu gibi dünya mutfaklarında da temel besinlerden biri.

Kültüre, iklime, yemek alışkanlıklarına bağlı olarak Alman, Fransız, İtalyan mutfaklarında ve Hint, Çin gibi Asya mutfaklarında değişik ekmek çeşitleri bulunur. Dünyanın farklı ülkelerinde de temel besinlerden olan ve masaya ilk getirilen ekmekler en az bizde olduğu kadar farklı kültürlerde de öğünleri belirleyici nitelik taşır.

Ekmek Çeşitlerinin İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kültürümüzle harmanlanmış bir besin olarak deyimlere bile konu olan ekmek, yöreye, pişirilme şekline, malzemesine göre değişir.

Yöresine göre Karadeniz’in ünlü ekmeklerinden olan Trabzon ekmeği, uzun pişme süresi özelliği ile diğer ekmeklerden ayrılır. Türk kültüründe genel olarak ekmek çeşitleri ve isimleri arasında malzemeye göre isim alan ekmekler ise mayalı ekmek çeşitleri olur. Mayalı ekmekler adı üstünde un, tuz ve maya ile yapılan hepimizin bildiği kabarmış ekmeklerdir.

Bazlama, gömeç, lavaş gibi birçok farklı türü kapsayan mayalı ekmeklerin yanında maya katılmadan hazırlanan mayasız ekmekler çeşitleri bulunur. Mayasız ekmekler kabarmadan hemen pişirilen ekmeklerdir ve yalnızca undan yapılmadığı için mısır ekmeği gibi ekmekleri de içerir.

Yine malzemesine göre acılı ekmek çeşitleri, yumurtalı ekmek çeşitleri olarak ayrılan ekmekler tost ekmek çeşitleri ve sandviç ekmek çeşitleri olarak kullanım amacına göre de değişir.

Dünya Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

Hem dünyada hem kültürümüzde değeri aşikar olan ekmek çeşitlerinin adları ise her kültürde ekmeği pişirme yöntemine ve hazırlama şekline bağlı olarak değişir.

İtalya

Ekmek tüketmenin en az bizdeki kadar yaygın olduğu İtalyan ekmek çeşitleri arasında biova, ciabatta, focaccia, pugliese, tortino, panettone, grissini gibi pek çok ekmeği sayabiliriz. Özellikle yaygınlığı ile aşına olduğumuz İtalyan focaccia ekmeğini uluslararası ekmek çeşitleri arasında saymak hiç de haksızlık olmaz.

Fransa

Avrupa mutfaklarından Fransız ekmek çeşitleri arasında ise brioche, croissants, fougasse, epi, pain au levain, boule de meule, cereale, baget gibi türlerini saymak yeterli olur. Fransız ekmek çeşitleri isimleri arasında saydığımız brioche ise en yaygın Fransız ekmeğidir.

Almanya

Yine Avrupa mutfaklarından Alman ekmek çeşitleri arasında pumpernickel, roggenbrot, weisenkeimbrot, krustenbrots, sonnenblumenbrot çeşitlerini sayarken İngiliz ekmeklerine değinmemek olmaz.

İngiltere

İngiliz ekmeklerinden batched, bloomer, cornmeal, danish gibi ekmekler öne çıkarken yumuşak minik yassı İngiliz muffin ekmeklerinin de dünya ekmek çeşitleri arasında popüler olduğu söylenebilir.

Bloomer

Rusya

“Her şeyin başı ekmektir.” diyen Ruslarda ise borodinsky ve siyah Rus ekmeği, denenmesi gereken dünya ekmeklerinden.

Borodinsky

Hindistan

Asya ekmek kültürü denince ise akla Hint ekmekleri gelir. Bhakris, chapatis, rotlas, parathas gibi Hint ekmekleri arasında parathas en ünlü olanıdır ve bizdeki lavaşa benzeyen çapati ise Hint ekmeği çeşitleri tarifleri ile oldukça basit hazırlanan bir çeşittir.

Yöresel Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

Yöresel ekmek çeşitleri, Anadolu’nun farklı yörelerinde yapılan ekmeklerdir. Yöresel özel ekmek çeşitleri arasında:

  • Karadeniz’de yapılan Trabzon ekmeği,
  • İç Anadolu’nun vazgeçilmez lezzeti bazlama ve gobit ekmeği,
  • İç Anadolu’dan Güneydoğu’ya kadar birçok yerde görebileceğiniz tandır ekmeği,
  • Ege’nin torbalı ve Afyon ekmeği bunlardan yalnızca bazılarıdır.

Lavaş Ekmeği

Erzurum yöresinde Ermenilerden miras kalan lavaş ekmeği yöresel bir ekmek olmakla birlikte aslında hepimizin yediği bir ekmek türüdür.

Mısır Ekmeği

Karadeniz’in yöresel ekmekleri ise yalnızca Trabzon ekmeği ile sınırlı değil. Buğday unundan yapılmayan mısır ekmeği yörenin en besleyici ekmeği sayılır.

Çavdar Ekmeği

Sağlıklı ekmek demişken Anadolu’da geniş bir coğrafyaya yayılan çavdar ekmeğini unutmamak lazım. Koyu rengiyle tanınan ve çavdarlı undan üretilen ekmek, sağlıklı beslenmenin yaygınlaştığı günümüzde en popüler ekmeklerden biri olur. Ayrıca çavdar unundan yapılan ekmek çeşitleri kalori açısından yüksek olmadığı ve uzun süre tok tutuğu için zayıflatan ekmek çeşitleri arasında yer alır.

Glutensiz Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

Elastik protein grubunu ifade eden gluten, buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi besinlerde bulunur ve çölyak hastaları tarafından tüketilemez. Çölyak hastaları için mısır unu, pirinç unu, soya unu ve patates unu gibi unlardan üretilen tüm ekmek çeşitleri glutensiz ekmeklerden sayılır.

Glutensiz ekmek çeşitleri evde hazırlanabileceği gibi hazır olarak da pide, tost ekmeği, sütlü ekmek olarak satın alınabilir. Ayrıca cevizli ve fındıklı glutensiz ekmekler, özel tatları ile yalnızca çölyak hastalarının değil herkesin denemek isteyeceği ekmeklerden olur.

Mis Kokulu Ev Yapımı 8 Ekmek Tarifi

Günlük hayatta genelde fırınlarda satılan somun ekmek çeşitleri tüketilse de ev yapımı ekmeklerin yeri apayrıdır. Özenle hazırlanan ve mis gibi kokusuyla evlere mutluluk getiren en güzel ekmek tariflerini sıraladık.

1) İtalyan Ekmeklerini Kıskandıracak Yumuşacık Bazlama

Tavada hazırlanan ve mis gibi kokusuyla herkesi masaya toplayan bazlama, yumuşacık dokusuyla kahvaltıların baş tacı olur. Bazlama

Tarif: Bazlama

2) İç Anadolu’nun Yöresel Pita (Gobit) Ekmeği

Kolay hazırlanan ve kısa sürede pişen yumuşacık bir ekmek türü olan pita, İç Anadolu’nun en özel tariflerinden biri. Pita ya da diğer adıyla gobit tombik yapısıyla kahvaltı keyfinize keyif katacak. Pita (Gobit) Ekmeği

3) Ev Yapımı Nefis Bir Ramazan Pidesi

Evde pide yapmak isteyenlerin mutlaka denemesi gereken pide ekmek çeşitleri arasında bulunan tarif, enfes görünümü ile fırından aldığınız pideleri aratmayacak. Ramazan Pidesi

4) Dekor Ekmeklere Taş Çıkaran Çiçek Ekmek

Fırınlarda güzel görünümü ile herkesin hayran kaldığı dekor ekmek çeşitleri kadar güzel bir görünüme sahip olan çiçek ekmek, evde hazırlayacağınız en şık ekmeklerden biri. Ailecek keyifle tüketeceğiniz çiçek ekmeği, dilimlemeden keyifle yiyebilirsiniz. Çiçek Ekmek

5) Fırından Alınmış Gibi Somun Ekmeği

Altı düz üstü kabarık somun ekmeklerinden olan tarif, ev yapımı en lezzetli ekmeklerden biri. Klasik somundan farklı olarak yumurta ve sütle yapılan ekmek ara öğünlerin temel besini olacak. Somun Ekmeği

6) Tavada Yumuşacık Mayalı Ekmek

Kahvaltının yıldızı olmaya aday olan mayalı ekmek, kabarık yumuşak dokusu ile daha önce denemediğinize pişman olacağınız bir tarif. Tereyağı ve peynirle birlikte mutluluk kaynağınız olacak olan ekmeği sıcak tüketmeniz önerilir. Mayalı Ekmek

7) Adının Hakkını Veren Bomboş Balon Ekmek

Restoranlarda yediğiniz tadı akılda kalan ekmeklerden biri olan balon ekmek, ince kabuğu ve boş içi ile ünlü. Kabarık yapısı ile içine kahvaltılıktan ete kadar dilediğiniz malzemeyi koyarak doyasıya yiyebilirsiniz. Balon Ekmekler

8) Sade Halde de Yenebilen Sütlü Pamuk Ekmekler

Yanında hiçbir şey yemeye gerek duymayacağınız sütlü pamuk ekmek, tek başına tüketebileceğiniz en lezzetli ekmeklerden. Sütlü ekmek, yumuşak kıvamı ile en sevdiğiniz atıştırmalardan biri olmaya aday. Sütlü Pamuk Ekmekçikler (Milchbrotchen)

Ekmek Tarifleri kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Ekmek Kaç Kalori? 1 Dilim Ekmek Kaç Kalori?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Ekmek Çeşitleri İsimleri, Türk ve Dünya Mutfağından Ekmekler 13.12.2017 tarihinde yayınladı.