Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Üzerine Karbonhidratsız Bilgiler

Son günlerin en popüler diyetlerinden biri olan ketojenik diyet, sara hastalığının tedavisinde uygulanan bir beslenme programıdır. Sara nöbetlerine karşı etkili bir tedavi olarak 1921 yılından beri uygulanan ketojenik diyet kilo verme konusunda etkinliği ile ilgi çekmektedir.

Düşük karbonhidrat alınmasına dayalı bir diyet olan ketojenik diyette, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmı yağlardan ve proteinlerden sağlanır. Vücudun birincil enerji kaynağı karbonhidrattır. Karbonhidratın bulunmadığı durumlarda vücut enerjisini yağlardan sağlar. En son enerji kaynağı olarak proteinleri kullanan vücut, proteini hücrelerin yapımı ve onarımında kullanmaya meyillidir.

Karbonhidratlar Nelerdir?

Ketojenik Diyet Nedir? Neden Yapılır?

 • Günlük olarak alınması gereken karbonhidrat miktarının kısıtlandığı bir diyet olan ketojenik diyette amaç vücudun ketozise girmesini sağlamaktır. Bu amaçla günlük karbonhidrat alımının 50 gramı düşürülür ve alınan enerjinin %60-70’i yağdan, %20-30’u proteinden ve %5-10’u karbonhidrattan sağlanır. Vücut düşük karbonhidrat seviyesinde enerji elde etmek için yağları yakar.
 • Karbonhidrattan yetersiz bir beslenme programında vücudun glikoz düzeyi yetersizleşir. İhtiyaç duyduğu enerjiyi glikozdan sağlayan vücut, glikoz eksikliğinde yağ hücrelerini parçalayarak keton cisimcikler oluşmasını sağlar. Vücudun alternatif yakıtı olarak görev yapan ketonlar beyin de dâhil olmak üzere enerji için kullanılır.
 • Ketozis denilen bu durumda kişinin nefesi aseton gibi kokar, idrarının kokusu değişir, kanda keton cisimler yayılmaya başlar. Glikozun düşük oranı insülin salgılanmasını da azaltır. Vücutta insülin salımı düştüğünde yağ hücrelerinin yıkımı artar ve bu da kilo kaybına neden olur.
 • Ketojenik diyet zayıflama programlarında hedefe kısa yoldan ulaştığı için önemlidir. Ancak bu diyet ile vücudun tüm dengeleri altüst olabilir. Mutlaka bir uzman kontrolünde yapılması gerekir. Ketojenik diyet ile zayıflayanlar besin öğeleri yönünden yetersiz bir beslenme programı uyguladıkları için farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Epilepsi Hastalarında Beslenme: Ne Yemeli Ne Yememeli?

Ketojenik Diyet Listesi

 • Ketojenik diyet listeleri gerekli görüldüğü durumlarda doktor ya da diyetisyen kontrolünde yapılır. Günlük olarak alınan karbonhidrat miktarı 50 gramı geçmemelidir.
 • Alınan karbonhidrat kompleks karbonhidratlardan yani kepekli, çavdar, tam buğday ekmeği, bulgur, kinoa, esmer pirinç gibi besinler arasından seçilebilir.
 • Ketojenik diyet hesaplama yöntemiyle yapılır. Vücudun ketozise girmesi için alınan besinlerin karbonhidrat miktarı çok önemlidir.
 • Günlük enerjinin %5 ile 10 arası karbonhidrat kesinlikle tüketilmemelidir. Ketojenik diyet kitapları besinlerin içeriğindeki karbonhidrat miktarları hakkında bilgi verebilir. 6 öğünlü bir beslenme programı ketojenik diyet önerileri arasında yer alır.
 • Ketojenik diyet kahvaltı öğününde kaymak, şekersiz fıstık ezmesi ve tereyağında yumurta yenilebilir.
 • Ara öğünde 1 avuç kadar fındık ya da badem, öğle yemeğinde ton balıklı mayonezli ve zeytinyağlı salata, ara öğünde yoğurt, akşam yemeğinde ızgara ya da haşlanmış et, tavuk ve yeşillikler yenilebilir.

Ketojenik Beslenme Programı Hakkında Her Şey – Diyetisyen Onaylı

Ketojenik Diyette Ne Yenir, Ne Yenmez?

 • Bir diyet programı olmasından ziyade bir yaşam biçimi olarak algılanan ketojenik diyet nasıl uygulanır? Ketojenik diyetin uygulanmasında en önemli unsur yenilmesi ve yenilmemesi gereken gıdaların sınıflandırılmasıdır.
 • Ketojenik diyet örnekleri genel olarak düşük karbonhidratlı diyetlerle benzerlik gösterir. Ancak bu diyette karbonhidrat miktarı oldukça sınırlıdır.
 • Ketojenik diyette serbest olan yiyecekler; tereyağı, krema, kaymak, mayonez, fındık yağı, kanola yağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, ceviz, fındık, badem, fıstık gibi yağlı tohumlar, yoğurt, ayran, peynir, et, tavuk, hindi, balık, yumurta ve avokadodur.
 • Ketojenik diyette yasak olan yiyecekler; şeker, şeker içeren tüm besinler, reçel, bal, pekmez, hazır meyve suları, gazlı içeceklerin tümü, ekmek, pilav, makarna, yulaf, kahvaltılık müsli gibi besinler, kuru baklagiller, havuç, patates, soğan, bezelye, mısır gibi sebzeler, meyveler ve alkoldür.
 • Ketojenik diyet tarifleri karbonhidratın sınırlanmasının yanı sıra alınan kalorinin de sınırlanmasına dayanır. Günlük kalorinin 1000-1500 kalori olması gerekir.
 • Bol miktarda su içilmeli, ağır fiziksel aktivite yapılmalı ve yemeklerin hazırlanmasında kızartma, kavurma gibi işlemlerin kullanılmaması gerekir.
 • Süt içeriğinde yer alan laktoz şekerinden dolayı beslenme programına dâhil edilmez. Ancak ketojenik diyet yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünlerinden zengin olabilir.

Evde Yapabileceğiniz Ketojenik Tarifler

1) Karnabahar Püresi (Ketojenik Tarif)

Ketojenik diyet uygulayanlar için içinde bol miktarda yağ ve labne peyniri bulunduran püre tarifi epey yararlı olabilir.

Karnabahar Püresi (Ketojenik Diyet)

Karnabahar Püresi (Ketojenik Diyet)

2) Ekmeğe Duyulan Arzunun Giderileceği Tarif: Ketojenik Ekmek

Ketojenik diyette tüketilen ekmeklerin yağ oranı fazla, günlük tüketilen miktarları ise az oluyor. Bu tarifle kendi mutfağınızda ketojenik ekmek yapabilirsiniz.

Ketojenik Tahinli Ekmek

Ketojenik Tahinli Ekmek

3) Unsuz Ketojenik Pizza

Ketojenik beslenmede alınan günlük karbonhidrat miktarı çok az olduğundan pizza isteği bol peynirle yapılan bu tarifle giderilebilir.

Ketojenik Pizza

Ketojenik Pizza

4) Ketojenik Tatlı Tarifi Arayanlara San Sebastian Cheesecake

Ketojenik diyet karbonhidrat oranı oldukça düşük bir diyet programı olsa da içinde oldukça yoğun oranda peynir bulunan San Sebastian cheesecake ile diyette olan herkes tatlı ihtiyacını giderebilir.

Ketojenik San Sebastian Cheesecake

Ketojenik San Sebastian Cheesecake

5) Ketojenik Diyet Yemeği: Kabak Spagetti

Özel kesiciler ile spagetti şekli verdiğiniz kabağı yanına avokado ve yeşil zeytin ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Yemeği Kabak Spagetti

Ketojenik Diyet Yemeği Kabak Spagetti

6) Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Sebze ve balığı aynı tarifte buluşturan ketojenik yemek tarifi ton balıklı brokoli ile diyet yemeklerin de lezzetli olabildiğini göreceksiniz.

Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Ketojenik Diyet Zararları Nelerdir?

 • Her ne kadar bazı hastalıkların tedavisinde yararı olsa ve kilo kaybetmeye yardımcı olsa da uzun dönemde ketojenik diyet uygulanması vücutta geri dönüşümü olmayan ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Vücutta adaptasyon sorunu oluşturan ketojenik diyet enerjiyi de azalttığı için el ve ayaklarda titreme, mide bulantısı, halsizlik ve bayılma gibi problemlere yol açabilir.
 • Vücuttan kalsiyum ve sodyum atımını arttırarak vücudun sıvı elektrolit dengesinde bozukluk meydana gelmesine sebep olur.
 • Yüksek oranda sıvı ve elektrolit kaybı bilinç bozukluklarına ve hiperürisemiye neden olur.
 • Fazlaca protein ve yağ tüketimi kan kolesterol düzeylerinde artışa sebep olur ve koroner kalp hastalığı riski artar. Kardiyak aritmi ve bunun sonucunda da ölüm riski oluşabilir.
 • Vücuttan kalsiyum atımının artışına bağlı olarak görülen osteoporoz riski de ketojenik diyet zararları arasında yer alır.
 • 18 yaşın altındaki büyüme ve gelişme çağındaki bireyler, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olanlar, 65 yaş üstü kişiler, gebe ve emzirenlerin ketojenik diyet uygulamaları önerilmez.

Ketojenik Diyet Epilepsi Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

 • Ketojenik diyet epilepsi hastalarında görülen nöbetleri %15-25 oranında azaltmaktadır. Epilepsi hastalarında uygulanan ketojenik diyet programı yağ oranı %80’lere ulaşan bir programdır.
 • Sara hastalarının ketojenik diyet menüsü kesinlikle 50 gramın üstünde karbonhidrata izin vermez. Bu diyetin uygulandığı hastalara bazı vitamin ve mineraller ek olarak verilir.
 • Özellikle ilaçlara cevap vermeyen dirençli nöbet geçiren hastalarda ketojenik diyet uygulaması karbonhidrat metabolizmasından kaynaklanabilen nöbet uyarımını engellediği düşünülmektedir.
 • Epilepside ketojenik diyet ile hastaların beyin metabolizması dengelenir ve uyarıcı nörotransmitterlerin sayısı azalır. Epilepsi hastalarında oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan ketojenik diyeti nöbetlerin sayısını ve süresini azaltmaya yardımcıdır.
 • Özellikle beyin filminde bir bozukluğa rastlanmayan epilepsi hastası çocuklarda ve erken yaşlarda diyete verilen cevap yüz güldürücüdür.
 • Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ketojenik diyetin genetik kökenli Rett sendromu hastalığının tedavisinde de etkili olduğu gözlenmiştir.
 • Ketojenik diyet besinleri birçok vitamin ve mineral yönünden fakirdir. Bu yüzden epilepsi hastalarına kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu ve kolesterol yüksekliği gözlenebilir.
 • Diyeti uygulayan hastalara ek olarak D vitamini takviyesi ve bol su içmeleri önerilir.

Epilepsi Hastalığı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

 • Ketojenik diyet ile birlikte ketozise giren vücudun iştahı baskılanır ve kilo verme süreci hızlanır. Ketojenik diyet ile kısa sürede büyük kilo kayıpları sağlanabilir.
 • Tip 2 diyabetliler üzerinde yapılan bir çalışmada ketojenik diyetlerin insülin salgılanmasını kontrol altına alarak, kan şekerini düzenlediği saptanmıştır.
 • Otizm hastalarının %85’inde ağır metalden ve diğer toksin maddelerden dolayı sindirim bozukluğu yaşanır. Bu yüzden ketojenik diyet otizm hastalarına düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle modifiye edilerek uygulanabilir.
 • Gluten ve laktoz intoleransına sahip bu hastalarda ketojenik diyetin iyi geldiğine dair araştırmalar yapılmaktadır.
 • Kanser hücreleri çoğalmak için glikoza ihtiyaç duyar. Ketojenik diyette enerji yağlardan sağlandığı için vücut kanser hücrelerine ihtiyaç duyduğu glikozu vermez.
 • Ketojenik diyet kanser hastalarında kanserli hücrelerin yayılmasını engellediğinden dolayı önerilmektedir.
 • Ketojenik diyet beyin tümörü olan hastalarda etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Tümör gelişimini engelleyen diyet ile hastaların yaşam kalitelerinde artış gözlenmiştir.

Hızlı Kilo Verme Diyeti: 6 Sağlıklı Liste

Glutensiz Diyet Listesi – Örnek Menü

Glisemik İndeks Diyeti Listesi, Örnek Menü

Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Listesi Örneği

Intermittent Fasting Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflama İpuçları

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (6)
Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  Ben bir senedir ketojenik diet yapıyorum ve hiç sorun yaşamadım, aksine daha fazla enerji ve daha sağlıklıyım… bu diyette en önemli olan bol miktarda su tüketmek. ( ben kanser hastasıyım maalesef kötü huylu ve agresif ) çok şükür şu an hiç birşeyim yok. Umarım bu böyle kalır inşallah

 • Figen

  çoğu Dr önermiyor çünkü bence bilmiyor ve alışılagelmiş diyet listeleri vermek daha kolayına geliyor… ben bu beslenme biçimini onaylayan doktorların yazılarını okuyarak araştırarak başladım ve çok memnunum

 • Esra Gül

  Bir arkadasim, yeme ile ilgili siniri olmayan ve ileride obeziteye yolacan genetik bir rahatsizliktan dolayi 8 yasindaki ogluna bu diyeti uyguluyor iki senedir. Yazdiklarinizi okuduktan sonra cocuklari ile ilgili uzuldum acikcasi. Ben de triglisedi oldugu icin, bu diyetin bana gore olmadigina karar verdim. Tesekkurler yazi icin.

 • Demet Güzel

  ilgi ve bilgileriniz için teşekkür ederim

 • Demet Güzel

  teşekkürler en doğru karar bu sanırım fakat doktorlar onermiyor kendi doktorum onermedi diye araştırma yapıyorum

  • Selen Paça

   Eğer doktorunuz önermiyorsa diyet yapmak yerine sağlıklı besinleri tüketmek ve ketojenik diyette tüketilmesi önerilmeyen besinlerden kaçınmak gibi bir yol izleyerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

 • Demet Güzel

  iyi günler ben bugün bu diyete başladım çok araştırma yaptım her yerde farkli şeyler yazılıyor aklım.karisti doğrusu ne doğru ne yanlış bilemiyorum siz uyguladinizmi veya yakınlarınızdan biri yardımcı olursanız sevinirim

  • Selen Paça

   Merhaba Demet Hanım! Ketojenik diyeti uygulamak istediğinizde en doğru yol beslenme uzmanı diyetisyen ile birlikte bünyenize uygun bir diyet listesi hazırlamaktır. Sağlıkla kalın :)

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ketojenik Galeta Tarifi

Ketojenik Galeta

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ketojenik Ekmek Tarifi

Ketojenik Ekmek

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Ketojenik Simit Tarifi

Ketojenik Simit

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ketojenik Tuzlu Kek Tarifi

Ketojenik Tuzlu Kek

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ketojenik Kandil Simidi Tarifi

Ketojenik Kandil Simidi

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Ketojenik Şekersiz Revani Tarifi

Ketojenik Şekersiz Revani

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ketojenik Avokadolu Bagel Tarifi

Ketojenik Avokadolu Bagel

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Ketojenik Un Kurabiyesi Tarifi

Ketojenik Un Kurabiyesi

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Ketojenik Kirazli Kurabiye Tarifi

Ketojenik Kirazli Kurabiye

6-8 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar?

Hodan Yağı: Cilde Dolgunluk Veren Doğal Formül Hodan bitkisinden elde edilen hodan yağı faydaları ile…

Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası
Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Kusursuz Sonuç Veren Makarna Nasıl Pişirilir? Hem pratik, hem lezzetli bir makarnaya kim hayır diyebilir…

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm Tarifi
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm

Evde Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Kan basıncının aniden yükselmesi ile damarlarınızda oluşan basınç; yüksek tansiyon…

Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir? Tarifi
Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir?

Alabaş Turpu: Az Bilinen Vitamin Deposu! Alabaş turpu ile ilgili daha önce duyulmayan, az bilinen…

Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir? Tarifi
Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir?

Somon Balığı Pişirmenin En İyi Lezzet Sırları Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli…

Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir Tarifi
Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir

Avokado En Lezzetli Nasıl Tüketilir? Avokado, bir dizi sağlık yararı ile bilinen muhteşem meyvelerden bir…

Yoğurtlu Salatalar: Ferah ve Leziz 32 Tarif Tarifi
Yoğurtlu Salatalar: Ferah ve Leziz 32 Tarif

Yazın ayrı leziz kışın ayrı leziz, yemeklerin en güzel eşlikçisi: yoğurtlu salatalar! Yoğurdun damağı ferahlatan…

Günlerde Yapılan İkramlar: 25 Efsane Çeşit Tarifi
Günlerde Yapılan İkramlar: 25 Efsane Çeşit

Çocukluğumuzdan beri değişmeyen, klasik lezzetleri ile çok keyifli bir liste konusu seçtik: günlerde yapılan ikramlar!…

Diyet Sütlü Tatlılar: Kalorisi Az 11 Leziz Tarif Tarifi
Diyet Sütlü Tatlılar: Kalorisi Az 11 Leziz Tarif

Diyetteyken en çok özlenen keyiflerden biri de tatlı keyfi! Her ne kadar kuru ve taze…

Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar? Tarifi
Hodan Yağı: Cilde İyi Gelen 5 Faydası, Ne İşe Yarar?

Hodan Yağı: Cilde Dolgunluk Veren Doğal Formül Hodan bitkisinden elde edilen hodan yağı faydaları ile…

Acayip Kolay Tatlılar: 20 Enfes Tarif Tarifi
Acayip Kolay Tatlılar: 20 Enfes Tarif

Hazırlarken hiç üşenmeyeceğiniz, tüm sevdiklerinizle afiyetle yemek isteyeceğiniz; acayip kolay tatlılar listesindesiniz. Canınız tatlı çektiği…

Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası
Evde En İyi Makarna Nasıl Yapılır? 5 Püf Noktası

Kusursuz Sonuç Veren Makarna Nasıl Pişirilir? Hem pratik, hem lezzetli bir makarnaya kim hayır diyebilir…

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm Tarifi
Yüksek Tansiyona İyi Gelen Evde 15 Doğal Çözüm

Evde Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Kan basıncının aniden yükselmesi ile damarlarınızda oluşan basınç; yüksek tansiyon…

Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir? Tarifi
Alabaş Turp Nedir? Faydaları, Nasıl Yenir?

Alabaş Turpu: Az Bilinen Vitamin Deposu! Alabaş turpu ile ilgili daha önce duyulmayan, az bilinen…

Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir? Tarifi
Somon Balığı Nasıl Pişirilir, Temizlenir, Marine Edilir?

Somon Balığı Pişirmenin En İyi Lezzet Sırları Sağlıklı yaşamak ve iyi beslenmek isteyen herkesin düzenli…

Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir Tarifi
Avokado Nasıl Yenir, Tüketilir? En Güzel 9 Fikir

Avokado En Lezzetli Nasıl Tüketilir? Avokado, bir dizi sağlık yararı ile bilinen muhteşem meyvelerden bir…

Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Pratik Lezzet: Dana Bacon, Avrupai Pastırma Et kültürünü seven bir millet olduğumuzdan, büyükbaş veya küçükbaş…

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları Tarifi
Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları

Stor Perde Temizlik Uzmanı Ayağınıza Geldi! Ev dekorasyonu konusunda her geçen yıl farklı tasarımlar ve…

Tarifler Geri
Videolar Geri