Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Üzerine Karbonhidratsız Bilgiler

Son günlerin en popüler diyetlerinden biri olan ketojenik diyet, sara hastalığının tedavisinde uygulanan bir beslenme programıdır. Sara nöbetlerine karşı etkili bir tedavi olarak 1921 yılından beri uygulanan ketojenik diyet kilo verme konusunda etkinliği ile ilgi çekmektedir.

Düşük karbonhidrat alınmasına dayalı bir diyet olan ketojenik diyette, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bir kısmı yağlardan ve proteinlerden sağlanır. Vücudun birincil enerji kaynağı karbonhidrattır. Karbonhidratın bulunmadığı durumlarda vücut enerjisini yağlardan sağlar. En son enerji kaynağı olarak proteinleri kullanan vücut, proteini hücrelerin yapımı ve onarımında kullanmaya meyillidir.

Karbonhidratlar Nelerdir?

Ketojenik Diyet Nedir? Neden Yapılır?

 • Günlük olarak alınması gereken karbonhidrat miktarının kısıtlandığı bir diyet olan ketojenik diyette amaç vücudun ketozise girmesini sağlamaktır. Bu amaçla günlük karbonhidrat alımının 50 gramı düşürülür ve alınan enerjinin %60-70’i yağdan, %20-30’u proteinden ve %5-10’u karbonhidrattan sağlanır. Vücut düşük karbonhidrat seviyesinde enerji elde etmek için yağları yakar.
 • Karbonhidrattan yetersiz bir beslenme programında vücudun glikoz düzeyi yetersizleşir. İhtiyaç duyduğu enerjiyi glikozdan sağlayan vücut, glikoz eksikliğinde yağ hücrelerini parçalayarak keton cisimcikler oluşmasını sağlar. Vücudun alternatif yakıtı olarak görev yapan ketonlar beyin de dâhil olmak üzere enerji için kullanılır.
 • Ketozis denilen bu durumda kişinin nefesi aseton gibi kokar, idrarının kokusu değişir, kanda keton cisimler yayılmaya başlar. Glikozun düşük oranı insülin salgılanmasını da azaltır. Vücutta insülin salımı düştüğünde yağ hücrelerinin yıkımı artar ve bu da kilo kaybına neden olur.
 • Ketojenik diyet zayıflama programlarında hedefe kısa yoldan ulaştığı için önemlidir. Ancak bu diyet ile vücudun tüm dengeleri altüst olabilir. Mutlaka bir uzman kontrolünde yapılması gerekir. Ketojenik diyet ile zayıflayanlar besin öğeleri yönünden yetersiz bir beslenme programı uyguladıkları için farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Ketojenik Diyet Listesi

 • Ketojenik diyet listeleri gerekli görüldüğü durumlarda doktor ya da diyetisyen kontrolünde yapılır. Günlük olarak alınan karbonhidrat miktarı 50 gramı geçmemelidir.
 • Alınan karbonhidrat kompleks karbonhidratlardan yani kepekli, çavdar, tam buğday ekmeği, bulgur, kinoa, esmer pirinç gibi besinler arasından seçilebilir.
 • Ketojenik diyet hesaplama yöntemiyle yapılır. Vücudun ketozise girmesi için alınan besinlerin karbonhidrat miktarı çok önemlidir.
 • Günlük enerjinin %5 ile 10 arası karbonhidrat kesinlikle tüketilmemelidir. Ketojenik diyet kitapları besinlerin içeriğindeki karbonhidrat miktarları hakkında bilgi verebilir. 6 öğünlü bir beslenme programı ketojenik diyet önerileri arasında yer alır.
 • Ketojenik diyet kahvaltı öğününde kaymak, şekersiz fıstık ezmesi ve tereyağında yumurta yenilebilir.
 • Ara öğünde 1 avuç kadar fındık ya da badem, öğle yemeğinde ton balıklı mayonezli ve zeytinyağlı salata, ara öğünde yoğurt, akşam yemeğinde ızgara ya da haşlanmış et, tavuk ve yeşillikler yenilebilir.

Ketojenik Beslenme Programı Hakkında Her Şey – Diyetisyen Onaylı

Ketojenik Diyette Ne Yenir, Ne Yenmez?

 • Bir diyet programı olmasından ziyade bir yaşam biçimi olarak algılanan ketojenik diyet nasıl uygulanır? Ketojenik diyetin uygulanmasında en önemli unsur yenilmesi ve yenilmemesi gereken gıdaların sınıflandırılmasıdır.
 • Ketojenik diyet örnekleri genel olarak düşük karbonhidratlı diyetlerle benzerlik gösterir. Ancak bu diyette karbonhidrat miktarı oldukça sınırlıdır.
 • Ketojenik diyette serbest olan yiyecekler; tereyağı, krema, kaymak, mayonez, fındık yağı, kanola yağı, zeytinyağı, ayçiçeği yağı, ceviz, fındık, badem, fıstık gibi yağlı tohumlar, yoğurt, ayran, peynir, et, tavuk, hindi, balık, yumurta ve avokadodur.
 • Ketojenik diyette yasak olan yiyecekler; şeker, şeker içeren tüm besinler, reçel, bal, pekmez, hazır meyve suları, gazlı içeceklerin tümü, ekmek, pilav, makarna, yulaf, kahvaltılık müsli gibi besinler, kuru baklagiller, havuç, patates, soğan, bezelye, mısır gibi sebzeler, meyveler ve alkoldür.
 • Ketojenik diyet tarifleri karbonhidratın sınırlanmasının yanı sıra alınan kalorinin de sınırlanmasına dayanır. Günlük kalorinin 1000-1500 kalori olması gerekir.
 • Bol miktarda su içilmeli, ağır fiziksel aktivite yapılmalı ve yemeklerin hazırlanmasında kızartma, kavurma gibi işlemlerin kullanılmaması gerekir.
 • Süt içeriğinde yer alan laktoz şekerinden dolayı beslenme programına dâhil edilmez. Ancak ketojenik diyet yoğurt, kefir, peynir gibi süt ürünlerinden zengin olabilir.

Evde Yapabileceğiniz Ketojenik Tarifler

1) Karnabahar Püresi (Ketojenik Tarif)

Ketojenik diyet uygulayanlar için içinde bol miktarda yağ ve labne peyniri bulunduran püre tarifi epey yararlı olabilir.

Karnabahar Püresi (Ketojenik Diyet)

Karnabahar Püresi (Ketojenik Diyet)

2) Ekmeğe Duyulan Arzunun Giderileceği Tarif: Ketojenik Ekmek

Ketojenik diyette tüketilen ekmeklerin yağ oranı fazla, günlük tüketilen miktarları ise az oluyor. Bu tarifle kendi mutfağınızda ketojenik ekmek yapabilirsiniz.

Ketojenik Tahinli Ekmek

Ketojenik Tahinli Ekmek

3) Unsuz Ketojenik Pizza

Ketojenik beslenmede alınan günlük karbonhidrat miktarı çok az olduğundan pizza isteği bol peynirle yapılan bu tarifle giderilebilir.

Ketojenik Pizza

Ketojenik Pizza

4) Ketojenik Tatlı Tarifi Arayanlara San Sebastian Cheesecake

Ketojenik diyet karbonhidrat oranı oldukça düşük bir diyet programı olsa da içinde oldukça yoğun oranda peynir bulunan San Sebastian cheesecake ile diyette olan herkes tatlı ihtiyacını giderebilir.

Ketojenik San Sebastian Cheesecake

Ketojenik San Sebastian Cheesecake

5) Ketojenik Diyet Yemeği: Kabak Spagetti

Özel kesiciler ile spagetti şekli verdiğiniz kabağı yanına avokado ve yeşil zeytin ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Yemeği Kabak Spagetti

Ketojenik Diyet Yemeği Kabak Spagetti

6) Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Sebze ve balığı aynı tarifte buluşturan ketojenik yemek tarifi ton balıklı brokoli ile diyet yemeklerin de lezzetli olabildiğini göreceksiniz.

Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Ketojenik Ton Balıklı Brokoli

Ketojenik Diyet Zararları Nelerdir?

 • Her ne kadar bazı hastalıkların tedavisinde yararı olsa ve kilo kaybetmeye yardımcı olsa da uzun dönemde ketojenik diyet uygulanması vücutta geri dönüşümü olmayan ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Vücutta adaptasyon sorunu oluşturan ketojenik diyet enerjiyi de azalttığı için el ve ayaklarda titreme, mide bulantısı, halsizlik ve bayılma gibi problemlere yol açabilir.
 • Vücuttan kalsiyum ve sodyum atımını arttırarak vücudun sıvı elektrolit dengesinde bozukluk meydana gelmesine sebep olur.
 • Yüksek oranda sıvı ve elektrolit kaybı bilinç bozukluklarına ve hiperürisemiye neden olur.
 • Fazlaca protein ve yağ tüketimi kan kolesterol düzeylerinde artışa sebep olur ve koroner kalp hastalığı riski artar. Kardiyak aritmi ve bunun sonucunda da ölüm riski oluşabilir.
 • Vücuttan kalsiyum atımının artışına bağlı olarak görülen osteoporoz riski de ketojenik diyet zararları arasında yer alır.
 • 18 yaşın altındaki büyüme ve gelişme çağındaki bireyler, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olanlar, 65 yaş üstü kişiler, gebe ve emzirenlerin ketojenik diyet uygulamaları önerilmez.

Ketojenik Diyet Epilepsi Tedavisinde Nasıl Uygulanır?

 • Ketojenik diyet epilepsi hastalarında görülen nöbetleri %15-25 oranında azaltmaktadır. Epilepsi hastalarında uygulanan ketojenik diyet programı yağ oranı %80’lere ulaşan bir programdır.
 • Sara hastalarının ketojenik diyet menüsü kesinlikle 50 gramın üstünde karbonhidrata izin vermez. Bu diyetin uygulandığı hastalara bazı vitamin ve mineraller ek olarak verilir.
 • Özellikle ilaçlara cevap vermeyen dirençli nöbet geçiren hastalarda ketojenik diyet uygulaması karbonhidrat metabolizmasından kaynaklanabilen nöbet uyarımını engellediği düşünülmektedir.
 • Epilepside ketojenik diyet ile hastaların beyin metabolizması dengelenir ve uyarıcı nörotransmitterlerin sayısı azalır. Epilepsi hastalarında oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan ketojenik diyeti nöbetlerin sayısını ve süresini azaltmaya yardımcıdır.
 • Özellikle beyin filminde bir bozukluğa rastlanmayan epilepsi hastası çocuklarda ve erken yaşlarda diyete verilen cevap yüz güldürücüdür.
 • Son zamanlarda yapılan araştırmalarda ketojenik diyetin genetik kökenli Rett sendromu hastalığının tedavisinde de etkili olduğu gözlenmiştir.
 • Ketojenik diyet besinleri birçok vitamin ve mineral yönünden fakirdir. Bu yüzden epilepsi hastalarına kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu ve kolesterol yüksekliği gözlenebilir.
 • Diyeti uygulayan hastalara ek olarak D vitamini takviyesi ve bol su içmeleri önerilir.

Epilepsi Hastalığı Nedir? Çeşitleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

 • Ketojenik diyet ile birlikte ketozise giren vücudun iştahı baskılanır ve kilo verme süreci hızlanır. Ketojenik diyet ile kısa sürede büyük kilo kayıpları sağlanabilir.
 • Tip 2 diyabetliler üzerinde yapılan bir çalışmada ketojenik diyetlerin insülin salgılanmasını kontrol altına alarak, kan şekerini düzenlediği saptanmıştır.
 • Otizm hastalarının %85’inde ağır metalden ve diğer toksin maddelerden dolayı sindirim bozukluğu yaşanır. Bu yüzden ketojenik diyet otizm hastalarına düşük karbonhidrat içeriği nedeniyle modifiye edilerek uygulanabilir.
 • Gluten ve laktoz intoleransına sahip bu hastalarda ketojenik diyetin iyi geldiğine dair araştırmalar yapılmaktadır.
 • Kanser hücreleri çoğalmak için glikoza ihtiyaç duyar. Ketojenik diyette enerji yağlardan sağlandığı için vücut kanser hücrelerine ihtiyaç duyduğu glikozu vermez.
 • Ketojenik diyet kanser hastalarında kanserli hücrelerin yayılmasını engellediğinden dolayı önerilmektedir.
 • Ketojenik diyet beyin tümörü olan hastalarda etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Tümör gelişimini engelleyen diyet ile hastaların yaşam kalitelerinde artış gözlenmiştir.

Hızlı Kilo Verme Diyeti: 6 Sağlıklı Liste

Glutensiz Diyet Listesi – Örnek Menü

Glisemik İndeks Diyeti Listesi, Örnek Menü

Paleo Diyeti Nedir? Paleo Diyeti Listesi Örneği

Intermittent Fasting Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflama İpuçları

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar (6)
Yeni Gelen Yorumlar
 • Profil fotoğrafı

  Ben bir senedir ketojenik diet yapıyorum ve hiç sorun yaşamadım, aksine daha fazla enerji ve daha sağlıklıyım… bu diyette en önemli olan bol miktarda su tüketmek. ( ben kanser hastasıyım maalesef kötü huylu ve agresif ) çok şükür şu an hiç birşeyim yok. Umarım bu böyle kalır inşallah

 • xxx

  çoğu Dr önermiyor çünkü bence bilmiyor ve alışılagelmiş diyet listeleri vermek daha kolayına geliyor… ben bu beslenme biçimini onaylayan doktorların yazılarını okuyarak araştırarak başladım ve çok memnunum

 • Esra Gül

  Bir arkadasim, yeme ile ilgili siniri olmayan ve ileride obeziteye yolacan genetik bir rahatsizliktan dolayi 8 yasindaki ogluna bu diyeti uyguluyor iki senedir. Yazdiklarinizi okuduktan sonra cocuklari ile ilgili uzuldum acikcasi. Ben de triglisedi oldugu icin, bu diyetin bana gore olmadigina karar verdim. Tesekkurler yazi icin.

 • Demet Güzel

  ilgi ve bilgileriniz için teşekkür ederim

 • Demet Güzel

  teşekkürler en doğru karar bu sanırım fakat doktorlar onermiyor kendi doktorum onermedi diye araştırma yapıyorum

  • Selen Paça

   Eğer doktorunuz önermiyorsa diyet yapmak yerine sağlıklı besinleri tüketmek ve ketojenik diyette tüketilmesi önerilmeyen besinlerden kaçınmak gibi bir yol izleyerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

 • Demet Güzel

  iyi günler ben bugün bu diyete başladım çok araştırma yaptım her yerde farkli şeyler yazılıyor aklım.karisti doğrusu ne doğru ne yanlış bilemiyorum siz uyguladinizmi veya yakınlarınızdan biri yardımcı olursanız sevinirim

  • Selen Paça

   Merhaba Demet Hanım! Ketojenik diyeti uygulamak istediğinizde en doğru yol beslenme uzmanı diyetisyen ile birlikte bünyenize uygun bir diyet listesi hazırlamaktır. Sağlıkla kalın :)

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ketojenik Ekmek Tarifi
Ketojenik Ekmek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 5dk Hazırlama67
Ketojenik Tatlı Kurabiye Tarifi
Ketojenik Tatlı Kurabiye8-10 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama31
Ketojenik Ekmek (Videolu) Tarifi
Ketojenik Ekmek (Videolu)2-4 kişilik, 45dk Pişirme, 15dk Hazırlama41
Kremalı Sebzeli Köfte ( Ketojenik) Tarifi
Kremalı Sebzeli Köfte ( Ketojenik)1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 10dk Hazırlama42
Unsuz Mayasız Ketojenik Ekmek (Glutensiz) Tarifi
Unsuz Mayasız Ketojenik Ekmek (Glutensiz)1-2 kişilik, 20dk Pişirme, 10dk Hazırlama54
Diyet Mi Diyet Kurabiye Tarifi
Diyet Mi Diyet Kurabiye2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama127
Karatay Diyeti'ne Uygun Sebze Kavurması Tarifi
Karatay Diyeti'ne Uygun Sebze Kavurması4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama187
Diyet Kurabiye Tarifi
Diyet Kurabiye4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama88
Diyet Tabağı Tarifi
Diyet Tabağı1-2 kişilik, 10dk Pişirme, 20dk Hazırlama1
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Tarifi
Nisan Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi

Nisan Ayında Hangi Sebze ve Meyveler Yenir? Baharın en güzel vakitleridir nisan ayı. Ağaçların çiçeklendiği,…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bayrama Özel Tatlı Tarifleri Tarifi
Bayrama Özel Tatlı Tarifleri

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlısı listesi ile sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bayram…

Hangi Köfte Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Köfte Kaç Kalori?

Çeşitlerine Köfte Kalori Değerleri, Fit Tarifler Köfte, mutfak kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Hem…

Bulgur Kaç Kalori? Tarifi
Bulgur Kaç Kalori?

Bulgur Kilo Aldırır mı, Diyette Yenir mi? Anadolu’nun geleneksel lezzeti bulgur, mutfaktan eksik olmayan gıdaların…

Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Ayva Kaç Kalori? Besin Değeri

Ayva Yemek Zayıflatır Mı? Ana vatanı Orta Asya sınırlarına kadar giden ayvanın sağlık açısından bin…

Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif Tarifi
Asya Yemekleri: Dünyanın Tanıdığı 18 Tarif

Genelde Uzak Doğu, Çin restoranlarında tadılsa da kendi mutfaklarımızda pek denemediğimiz tariflerden "Asya yemekleri" listenin…

Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir? Tarifi
Susurluk’ta En İyi Tost Nerede Yenir?

Mihaliç Peynirli Susurluk Tostu, Köpüklü Ayranı! Atıştırmalık lezzetlerden biri olan Susurluk tostu, doyurucu sokak yiyecekleri…

Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi
Kıtlama Şeker Nedir? Nasıl Yapılır? Hikayesi

Kıtlama Şekeri: Erzurum'da Çay Keyfinin Gözdesi Keyifli anların ve molaların eşlikçisi olan çay, kimi insanlar…

Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Fındık Kaç Kalori? Besin Değeri

Fındık Kalori Değerleri, Zayıflama Sürecindeki Tüketimine Dair İpuçları Üretiminde dünya birincisi olduğumuz fındık, sıklıkla Ordu,…

Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi Tarifi
Temcit Pilavı Nedir? Deyimin Hikayesi

Temcit Pilavının Merak Edilen Asırlık Hikayesi Günlük konuşma dilinde zaman zaman duyabileceğiniz temcit pilavı gibi…

Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri Tarifi
Yulaf Ezmesi Kaç Kalori? Besin Değeri

Yulaf Ezmesi Kalori Değerleri, Diyet Menülerinde Kullanımı Kısıtlı beslenme ve zayıflama sürecinde yulaf ezmesi, diyet…

Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori? Tarifi
Hangi Hamburger Kaç Kalori? Hamburger Menü Kaç Kalori?

Çeşitlerine Göre Hamburger Kalori Değerleri Köfte, tavuk veya balık fileto ya da nugget etleriyle hazırlanan…

Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm Tarifi
Japon Yapıştırıcısını Çıkaran Evde 5 Çözüm

Japon Yapıştırıcısını En Çabuk Ne Çözer? Kırılan bir nesneyi eski haline getirmek için kullanılan Japon…

Tarifler Geri
Videolar Geri