Kusmaya Ne İyi Gelir? 11 Bitkisel Çözüm

Kusmaya Ne İyi Gelir? 11 Bitkisel Çözüm Tarifi

Mide Bulantısı ve Kusma Hissi Nasıl Geçer?

Vücudunuza aldığınız herhangi bir besinden veya bulunduğunuz ortamdaki havadan dolayı, mideniz tepki verecektir. Kimi zaman alerjen bir durum olarak kimi zaman da psikolojik bir tepki olarak karşınıza çıkabilir bu eylemler. Bu gibi durumlarda kusma hissini bastırmak için temiz havaya çıkıp derin derin nefes almayı deneyebilirsiniz. Günlük yaşamınızın kalitesini etkileyen kusma problemleri için bu yazımızda bitkisel tavsiyeler sunacağız. Ancak geçmeyen, uzun süren ve şiddetli kusmalar içi mutlaka doktorunuza başvurunuz. Doktor onayı olmadan ilaç kullanmayınız.

Kusmaya Ne İyi Gelir?

 • Yoğurt
 • Nane
 • Zencefil
 • Tarçın
 • Türk Kahvesi
 • Limon
 • Papatya Çayı
 • Rezene
 • Karanfil
 • Az Tuzlu Kraker
 • Bol Sıvı
kusma nasıl geçer

Kusma eylemi, beyindeki kusma merkezi tarafından kontrol edilir. Kusmaya neden olan faktörler incelendiğinde çevresel, ruhsal ve biyolojik tetikleyiciler dikkat çeker. Kusma ise bu hissin gerçekleşmesidir. Bu yazımızda kusmaya ne iyi gelir evde ne gibi önlemler alınabilir konularına değiniyoruz.

Kusmanızı önleyecek yiyecekler, içecekler ve sizi iyi hissettiren besinleri sizler için listeledik. Bu liste ile kusmaya ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu bitkisel tavsiyeleri nelerdir gibi sorularınız yanıt bulacak.

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Sağlıklı günler dileriz…

Kusmaya Ne İyi Gelir? 11 Bitkisel Çözüm

1) Yoğurt

Kusmaya ne iyi gelir evde en pratik ne tüketebilirim diyorsanız yoğurt tavsiye edebiliriz. Hemen hemen her dolapta kendine büyükçe bir yer hazırlayan yoğurt, sizi mide bulantısı hissinden kurtaracak özellikte. Orta soğukluktaki birkaç kaşık yoğurt, kusmayı önleyecektir. Bu nedenle olası bir ihtimale karşı siz en iyisi buzdolabında yoğurt bulundurun.

Fakat çok soğuk tüketmeniz tavsiye edilmez. Zira hassas olan mideyi soğuk daha da etkileyecektir. Yoğurdun içinde bulunan mineraller sayesinde, mide asitleriniz dengelenecek ve kusma durumu ortadan kalkacaktır. Dilerseniz yoğurda 1 kaşık kuru nane veya salatalık ilave edebilirsiniz. Aromasını ferahlatacaktır.

İlginizi çekebilir: Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

yoğurt

2) Nane

Sürekli kusmaya ne iyi gelir diye sorduğunuzda sizlere nane tavsiye edeceğiz. Çünkü nane uzun zamandır etkisini korumaya devam eden ve kusma anında akıllara gelen ilk bitkidir. İsterseniz mide bulantısı hissi oluştuğunda bir iki yaprak nane çiğneyin veya kuru nane çayı demleyin.

Nane içinde bulunan mentolün etkisi ile ferahlık ve serinlik hissi verecektir. Böylece kusmayı önlemek için oldukça etkili bir seçim olacaktır. Ayrıca nane yağı veya naneli sakız da çantanızda bulundurarak gün içinde gelen kusma hissini iyileştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Nane Çayının Faydaları: Hastalıklara Şifa 7 Özelliği

nane

3) Zencefil

Zencefil sindirim sistemini düzenleyen bir bitkidir. Ayrıca karın ağrısı ve kusmaya ne iyi gelir sorunuza da yanıt olacak bir besindir. Ağır yemeklerden sonra oluşan kusmaya karşı zencefili tercih edebilirsiniz. Midenizin rahatladığını ve bulantı hissinin kaybolduğunu görebilirsiniz. Zencefil İbrahim Saraçoğlu’nun kusma için tavsiye ettiği bir bitkidir.

İlginizi çekebilir: Zencefil Faydaları, Çayından Macununa Mucize Etkileri

zencefil

4) Tarçın

Kendinizi iyi hissetmediğiniz ve midenizde ne varsa bir an önce kusmak istediğinizde, bu hissi ortadan kaldıracak bir diğer kurtarıcı tarçın olacak. Tarçın sindirim sistemi için etkili bir baharattır.

Nasıl tüketilir diyorsanız, bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı toz tarçın ekleyin ve karıştırın. Bir adet karanfil atmak da iyi bir fikir olacaktır. Bulantı hissinde süzüp hemen tüketin. Eğer sık sık mide bulantısı yaşıyorsanız 1 sürahi su içerisinde çubuk tarçın ve birkaç karanfil bekletip bu suyu tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tarçının Faydaları: İyi Geldiği 10 Şifalı Özellik

tarçın

5) Türk Kahvesi

Midesi biraz ekşiyene, yedikleri ağır gelene ve sindirim sistemini düzenlemek isteyenlere bizden bir fincan Türk kahvesi! Çünkü Türk kahvesi kusma hissini ortadan kaldıran mucize bir içecektir. Özellikle alkol sonrası kusmaya ne iyi gelir diye düşünenler için faydalı olan Türk kahvesi sizi kısa sürede iyi hissettirecektir. Sade, şekersiz tüketmenizi öneririz.

İlginizi çekebilir: Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir? Türk Kahvesi Çeşitleri ve Özellikleri

türk kahvesi

6) Limon

Limon her derdin devası! Ödem atmada, zayıflamada, mide asitlerini düzenlemede derken şimdi de kusmaya iyi gelen yiyecekler arasında kendini gösteriyor. C vitamini kaynağı olan ferah kokulu limon, mide bulantısı hissini geçiren bir besindir.

Bir bardak suyun içine isterseniz iki dilim limon atarak isterseniz de birkaç damla limon sıkarak kullanabilirsiniz. Eğer denizde veya yolculukta kusacak gibi bir hisse kapılıyorsanız hemen bir limon koklamanızı tavsiye edeceğiz. Alternatif olarak limon kolonyasını da yanınızdan ayırmayın!

İlginizi çekebilir: Limonlu Suyun Hiç Duymadığınız 15 Faydası

limon

7) Papatya Çayı

Papatya çayı dünya genelinde sıkça tüketilen bir bitki çayıdır. Bunun nedeni ise sindirim sistemini düzenlemesi ve mideye iyi gelmesidir. Midede oluşan gazı azaltır ve kusma gibi durumları önler. Midenizde bulantı hissi oluştuğunda bir fincan papatya çayı size iyi gelebilir.

İlginizi çekebilir: Papatya Çayının Faydaları, Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır?

papatya çayı

8) Rezene

Rezene tohumları sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemini sakinleştirir. Rezene çayı ile özellikle bulantı hali gazla da bağlantılıysa rahatlama sağlanabilir. Hazmı kolaylaştırır.

İlginizi çekebilir: Rezene Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? Zayıflatır Mı? Nasıl Demlenir?

rezene

9) Karanfil

Karanfil halk arasında bulantıya önlem olarak kullanılan bitkilerden biridir. Hafif mide bulantısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız karanfili deneyebilirsiniz. Özellikle araba tutması yaşıyorsanız, uzun yolculuğa çıkacağınız zaman karanfili ağzınızda gezdirmeniz biraz rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca suyun içinde birkaç karanfil bekletip içebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Karanfilin Faydaları Nelerdir? Antidiyabetik, Gaz Giderici, Ağrı Kesici

karanfil

10) Bol Sıvı

Kusma olduğunda vücutta sıvı kaybı olur ve takviye gerekir. Mideniz hassasken kusma sonrası aşırı su içmeye yüklenmek iyi olmaz ama yavaş yavaş sıvı alımı yapılmalıdır. Limonata, nane çayı ve zencefilli gazoz gibi seçenekleri de düşünebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Düzenli Su İçmenin Şaşırtıcı Faydaları

içme suyu

11) Az Tuzlu Kraker

Bulantı ve kusma hali özellikle sabahları meydana geliyorsa az tuzlu kraker tüketebilirsiniz. 1 bardak su ile birkaç tuzlu kraker yemek sabahları aniden gelen mide bulantısı, kusma hissi ve iştah kapanıklığı için iyi gelebilir.

İlginizi çekebilir: Hangi Çubuk Kraker Kaç Kalori?

kraker

Kusmayı Durdurmak İçin Ne Yapmalıyız?

Kusmayı kesmeye çalışmak için çok uğraşmak ve kusma hissi geldiğinde kendinizi kusmamak için çok zorlamak iyi değildir. Kusma refleksi her ne kadar vücudun tersine işleyişi anlamına gelse de çoğu zaman aslında bedenin bir savunma mekanizmasıdır ve yorucu olsa da rahatlatıcı bir etkisi de olur. Hafif bulantıların kusmaya ilerlememesi için önlem alınabilir. Yukarıda sıraladığımız çözümleri uygulayabilirsiniz.

Kusan Kişi Ne Yemeli?

Kustuktan sonra mideye ne iyi gelir sorusunun cevabı yatıştırıcı ve rahatlatıcı içeceklerdir. Kustuktan sonra öncelikle vücudun sıvı kaybını iyileştirmek için oda sıcaklığında su tüketilmelidir. Az tuzlu kraker, salatalık ve yoğurt hafif yiyecekler olarak tercih edilebilir.

Mide Üşütmesi ve Kusmaya Ne İyi Gelir?

Mide üşütmesi kaynaklı kusma yaşıyorsanız öncelikle ayaklarınızı ve belinizi sıcak tutmakla işe başlayabilirsiniz. Sindirim sisteminizi rahatlatmak için nane limon çayı olumlu etki eder. İshal ve kusmaya ne iyi gelir sorusu için de aynı öneriler geçerlidir.

Hamilelikte Kusmaya Ne İyi Gelir?

Gebelerde mide bulantısı sık rastlanan, geçici bir durumdur. Bulantıyı hafifletmek için az ve sık beslenmek, bol bol dinlenmek, sıvı tüketimini artırmak, yağlı ve baharatlı yiyecekleri minimuma indirmek, erken kahvaltı yapmak basit ama etkili yöntemler arasında gösterilebilir.

İlginizi çekebilir: Nane Limon Çayının Her Derde Deva 10 Faydası

kusmaya ne iyi gelir

Sağlıkta en doğru tedavi yöntemleri ve kesin sonuçlar için mutlaka alanında uzman bir doktora başvurunuz. Tavsiyelerimiz hafif şiddetteki rahatsızlıklar için evde geçici bitkisel öneriler içerir. Sağlıklı günler dileriz…

Mide Gribine İyi Gelen 4 Bitkisel Tedavi

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

Sürekli Mide Bulantısı Ama Kusamama Nasıl Geçer?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir? Belirtileri, Evde 10 Çözüm

Kustuktan Sonra Ne Yenir, İçilir? Midenizi İyileştirecek 5 Bitkisel Çözüm

4.7 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

10 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Öne Çıkan Yorumlar Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir Tarifi

Sabah Bir Köpüklü Kahve İyi Gelir

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kış Çayı (soğuk algınlığına çok iyi gelir) Tarifi

Kış Çayı (soğuk algınlığına çok iyi gelir)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Bitkisel Şurup Tarifi

Bitkisel Şurup

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, Pişirme yok
Çöz Kavurma Tarifi

Çöz Kavurma

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Doğal Bitkisel Şifacı Tarifi

Doğal Bitkisel Şifacı

10-12 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Antibiyotik (Videolu) Tarifi

Bitkisel Antibiyotik (Videolu)

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Bitkisel Çaylı Muhallebi Tarifi

Bitkisel Çaylı Muhallebi

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tatlı Krizine Çözüm Tarifi

Tatlı Krizine Çözüm

6-8 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023 Tarifi
İzmir Kahvaltı Mekanları: En İyi 21 Tavsiye 2023

İzmir'de Günaydın Demenin En Lezzetli 21 Yolu Birlikte, İzmir'in körfez manzarası ve enfes kordon esintisi…

Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek Tarifi
Yağ Bezesi (Lipom) Nasıl Geçer? 6 Doğal Destek

İyi Huylu Yağ Bezesi (Lipom) Evde Nasıl Geçer? Tıp dilinde lipom adıyla bilinen yağ bezeleri,…

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm Tarifi
Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Çözüm

Evde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen faktörler arasında hiç şüphesiz ki burun…

Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek Tarifi
Dolamaya Ne İyi Gelir? Evde 7 Bitkisel Destek

Dolama (Pronişi) Bitkisel Tedavilerle Nasıl Geçer? Staphylococcus isimli bir bakterinin neden olduğu dolamanın tedavisine erken…

Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif Tarifi
Bonfile Nasıl Pişirilir? En İyi Püf Noktaları, 10 Tarif

Bonfile Pişirmenin Sırları: Başka Yerde Yok! Yumuşacık, sulu sulu, dışı kızarmış bonfile etine kim hayır…

Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri Tarifi
Sevgiliye Evde 10 Romantik Sürpriz Fikri

14 Şubat Sevgililer Günü Sürprizleri Her sene yılbaşından sonra bir sonraki özel gün için geri…

Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama Tarifi
Sevgiliye Romantik Yemek Masası Hazırlama

Sevgililer Gününe Özel Evde Sofra Hazırlığı 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor. Bu özel günü romantik…

Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite Tarifi
Sevgililer Günü Programları: En Romantik 6 Aktivite

14 Şubat Sevgililer Günü Ne Yapılır? Sevgililer günü etkinlikleri mi arıyorsunuz? 14 Şubat'a özel hafızalarınızda…

Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı Tarifi
Sevgililer Günü Nedir, Ne Zaman? Hikayesi, Anlamı

14 Şubat Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? Her sene ülkemizde ve pek çok dünya ülkesinde…

Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan Tarifi
Sevgililer Gününde Gidilebilecek 10 Şık Restoran & Mekan

Sevgililer Gününde İstanbul'da Nereye Gidilir? 14 Şubat Sevgililer Günü sevgilinize romantik bir akşam yemeğiyle sürpriz…

Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler Tarifi
Sevgililer Günü Hediyeleri: Kadın ve Erkekler İçin Fikirler

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Hediyeler Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan bu yana çiftlerin birbirlerine kartlar…

Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu! Tarifi
Sevgililer Günü Mesajları: Kısa, Anlamlı, Aşk Dolu!

Sevgililer Günü Mesajları: Çok Özel ve Romantik! Her yıl 14 Şubat'ta dünyanın dört bir yanında…

Tarifler Geri
Videolar Geri