İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı

İskender Kaç Kalori? Tavuk, Et, Tereyağlı Tarifi

1 Porsiyon İskender Kebap Kaç Kalori?

İskenderin sözünü açmışken kısaca geçmişinden bahsetmemek, bu geleneksel mutfak mirasına saygısızlık olur diye düşünüyoruz. Adını mucidi İskender Efendi’den almıştır. Türk mutfağı bu kebapla 1867 yılında tanışmış, yani yüzyılı aşkın bir süredir damak tadımızda yer etmiş bir lezzet. 1800’lü yıllarda kuzu eti -nam-ı diğer kuzu çevirme- uzun bir şişe geçirilerek yere paralel vaziyette ateş üzerinde ağır ağır pişirilirmiş. Bu yöntemin dezavantajı etin yemeye en değer lezzetli kısımları herkese eşit paylaştırılamaması imiş.

Et ve ete dair pişirme yöntemlerinin inceliklerine vakıf olan bir aileden gelen İskender Efendi de bu yöntemi değiştirecek yenir bir pişirme şekli keşfetmiş. Sinirleri temizlenmiş yumuşacık kuzu etlerini dikey çubuğa kat kat yerleştirmiş ve bu yönteme uygun bir de dikey mangal tasarlamış. Kuzu etinin lezzetli kısımları da tüm müşterilere eşit paylaştırılmış. Böylelikle işin uzmanı İskender Efendi ile uzun yıllar anılacak yeni kebabın temelleri atılmış.

Bursa’nın Kayhan ilçesine mensup Mehmet oğlu İskender Efendi ve onun da oğulları İskenderoğulları ile aile mesleği bugün aynı lezzette sürdürülmekte. Türkiye’de iskender kebap deyince akla gelen ilk yerin Bursa olması da hiç tesadüf değil haliyle. Kebapçı İskender ile birlikte Uludağ Kebapçısı Cemal & Celil Usta Bursa’da iskender yemek isteyenler için en kaliteli adreslerin başında geliyor.

Isıtılmış pidesi, üzerinde yumuşacık yaprak döneri, domates sosu, mis kokulu tereyağı, yoğurdu, köz biber ve domatesiyle servis edilen iskender pek çoğumuzun severek yediği bir kebap. Türk damak tadına uygun et, ekmek, yoğurt ve tereyağını tek tabakta birleştiren bu efsane, daha uzun yıllar mutfak kültürümüzde yer alacak gibi görünüyor.

Peki, lezzetinin yanı sıra iskender kaç kalori? 1 porsiyon iskender kaç kalori içerir? Farklı sunum şekillerine göre tavuk ve et iskender kalori değerleri meraklıları için bu yazıda listelendi. Keyifli okumalar!

Tarif için: Pratik Ev Yapımı İskender Tarifi

Pratik Ev Yapımı İskender Tarifi

Tereyağsız İskender Kaç Kalori?

Yaprak döner, pide, yoğurt, domates sosu ve köz sebzelerle servis edilen iskender kalori değeri yüksek, baştan belirtelim. Ama lezzetine değer mi, elbette değer. İlave tereyağı istemezseniz kalori değeri bir miktar daha düşük olacaktır. Diyette olanlar ve kolesterol hastaları için oldukça tehlikeli bir seçim olacağı gibi, yiyenlerin de gün içindeki su tüketimini ve egzersizlerini artırması gerekir.

1 orta porsiyon tereyağsız iskender besin değerleri; 77.69 gr karbonhidrat, 48.26 gr protein, 26.81 gr yağ, 120 mg kolesterol, 760 mg sodyum, 995 mg potasyum, 235 mg kalsiyum, 220 iu A vitamini, 63.23 mg C vitamini ve 5.98 oranında demir içerir. Yani, iskender kalorisi büyük bir bölümünü karbonhidrat ve protein içeriğinden alır. Bu oranda yağın etkisi tereyağsız iskender kalorisi için daha düşüktür diyebiliriz. İlave eritilmiş tereyağı elbette yağ ve kalori oranını yükseltecektir.

Peki, iskender kaç kalori? Tereyağı eklenmemiş iskender kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 iskender kaç kalori? 1 orta porsiyon (500 gr) iskender: 755 kalori
 • 1 büyük porsiyon (700 gr) double iskender: 1057 kalori
 • 100 gram iskender: 151 kalori

Tarif için: Evde Orijinal İskender Yapılışı

Evde Orijinal İskender Yapılışı

Tereyağlı İskender Kaç Kalori?

İskender tereyağız olur mu? Tam tadında bir lezzet arıyorsanız elbette olmaz. Fakat ilave tereyağı ile kalori değerinin yükseleceğini aklınızda bulundurmalısınız. Kalp, damar rahatsızlıklarından şikayetçi olanlar, kolesterol hastaları ve diyet yapanlar için uygun bir seçenek değildir. İskenderi bu şekilde yemeyi tercih ediyorsanız gün içinde spor yapmak için vakit ayırmalı ve bol su içmelisiniz. Günün geri kalanında ağır yiyeceklerden ve yağ, karbonhidrat kaynaklarından kaçınmalısınız. Böylece tereyağlı iskender kalori değerini bir nebze dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.

1 orta porsiyon için tereyağlı iskender besin değerleri; 88.05 gr karbonhidrat, 34.96 gr protein, 27.71 gr yağ, 8.18 gr lif, 101.25 mg kolesterol, 1294,60 mg sodyum, 930.9 mg potasyum, 204.05 mg kalsiyum, 829.71 iu A vitamini, 9.8 mg C vitamini ve 6.18 oranında demir içerir.

Peki, tereyağlı iskender kaç kalori? İşte o değerler:

 • 1 orta porsiyon (380 gr) tereyağlı iskender: 761 kalori
 • 100 gram tereyağlı iskender: 200 kalori

Tarif için: Ev Yapımı İskender

Ev Yapımı İskender

Pidesiz İskender Kaç Kalori? (Et İskender Kaç Kalori?)

İskenderin kalori değerini artıran en önemli unsurlar ekmek ve tereyağı. Eğer diyet yapıyorsanız ya da sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız ve canınız iskender çektiyse kebabınızı pidesiz tercih edebilirsiniz. Et ve protein ağırlıklı bir öğün olacaktır. İlave tereyağı olmadan da geleneksel iskender kebaba göre çok daha düşük kalorili olabileceğinin de müjdesini verelim. Bu şekilde karbonhidrat ve yağ oranının neredeyse yarı yarıya düştüğünü ve demir oranının da yükseldiğini göreceksiniz. Bakınız Canan Karatay “İstediğiniz kadar döner yeyin; ama pide ve patates yok.” Demiş, aklınızda bulunsun.

1 orta porsiyon pidesiz, et iskender besin değerleri; 44.71 gr karbonhidrat, 37.31 gr protein, 16.03 gr yağ, 3.2 gr lif, 448.79 mg kolesterol, 952.26 mg sodyum, 1286.79 mg potasyum, 99.01 mg kalsiyum, 22411.81 iu A vitamini, 62.2 mg C vitamini ve 10.44 oranında demir içerir.

Peki, pidesiz iskender kaç kalori? Sade et iskender kaç kalori?

 • 1 orta porsiyon (210 gr) pidesiz iskender: 476 kalori
 • 100 gram pidesiz iskender: 226 kalori
 • 1 köfte kadar (30 gram): 68 kalori

Tarif için: Köfteli İskender Tarifi

Köfteli İskender Tarifi

Tavuk İskender Kaç Kalori?

İskender çeşitleri arasında tavuk etiyle hazırlanan piliç iskender de yer alıyor. Kırmızı et yerine beyaz et tercih edenler için de leziz bir kebap. Lezzeti daha hafif olan tavuk iskender kalorisi sizin için derlendi.

Sıkça tükettiğimiz tavuk dönere farklı bir yorum kazandıran 1 porsiyon piliç iskender besin değerleri; 39.44 gr karbonhidrat, 24.86 gr protein, 8.44 gr yağ, 2.89 gr lif, 74.13 mg kolesterol, 949.16 mg sodyum, 1351.04 mg potasyum, 103.87 mg kalsiyum, 435.79 iu A vitamini, 61.48 mg C vitamini ve 4.68 oranında demir içerir.

Peki, tavuk iskender kaç kalori? İnceleyelim:

 • 1 orta porsiyon (210 gr) tavuk iskender: 431 kalori
 • 100 gram tavuk iskender: 205 kalori
 • 1 köfte kadar (30 gram): 62 kalori

Tarif için: Evde Tavuk İskender

Evde Tavuk İskender

Ev Yapımı 5 Farklı İskender Tarifi

1) Göz Alıcı Sunumu ve İz Bırakan Lezzetiyle Köfteli İskender

Yaprak dönerli iskendere farklı bir yorum kazandıran köfteli iskender tarifi! Tabanında domates, biber ve doğranmış ekmek, üzerine sarımsaklı yoğurt ve köfteler eşliğinde hem doyurucu hem de besleyici bir öğün sizleri bekliyor! Biber ve domatesleri hafif kızartmayı unutmayın. Nefis Köfteli İskender Kebap

Nefis Köfteli İskender Kebap

2) Hakiki Lezzet: Ev Yapımı İskender Kebap

İskender tarifi arayanlar için orijinal bir önerimiz var sırada. Antrikot etiyle hazırlanan iskender, restoranlara taş çıkaracak bir lezzet sunuyor. Domatesli salçalı sosu, tereyağı ve baharatlarla harmanlanmış yumuşacık etler özel davetleriniz için birebir. Püf noktaları ve tüm detayları için linke tıklayın. Ev Yapımı İskender Kebap

Ev Yapımı İskender Kebap

3) Neden Olmasın? Tavuk Dönerli İskender Kebabı

Kırmızı yaprak döner etiyle hazırlanan iskender kebap için değişik bir önerimiz daha var, tavuk dönerli iskender! Tek porsiyonda hem iskender hem de döner lezzetini aynı anda yaşamak isteyenler için enfes bir fırsat. Tercihini beyaz etten yana kullanacaklar bu tarifi kaçırmasın. Tavuk Dönerli İskender Kebabı

Tavuk Dönerli İskender Kebabı

4) Gerçek Et Döner: Bursa İskenderi

Dışarıda yüksek fiyatlara yediğiniz iskenderi kendi mutfağınızda gerçek lezzetiyle hazırlamaya ne dersiniz? Üstelik bu tarifle eve fazladan alınan, bayatlayan ekmek ya da pideleri değerlendirebilirsiniz. Yoğurdu, domates sosu ve yumuşacık köftesiyle en az lokantadakiler kadar lezzetli, kaçırmayın! Gerçek Et Döner Bursa İskenderi

Gerçek Et Döner Bursa İskenderi

5) Lezzet-i Şahane İskender Kebap

Kebapçı pideleriyle hazırlanan iskender tarifi ile mutfağınızı iskenderciye çevirmeniz an meselesi! Dilerseniz kebapçı pidelerini de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Aşama aşama yapılışı, püf noktaları ve tam ölçülü malzemeleriyle garanti sonuçlar alabileceğiniz bir kebap tarifi. Denemeye değer! Lezzet-i Şahane İskender Kebap

Lezzet-i Şahane İskender Kebap

Kaynak: www.iskender.com.tr

Kebap tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yarım Çeyrek Ekmek Arası Kokoreç Kaç Kalori?

Döner Kaç Kalori? Tavuk ve Et Döner Kaç Kalori?

Yoğurtlu Ekmek Arası Dürüm Tantuni Kaç Kalori?

Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri

Et Kaç Kalori? Pişirme Çeşitlerine Göre Et Yemekleri Kalori Değerleri

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tereyağlı İskender Tarifi

Tereyağlı İskender

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Löp Etten İskender Tarifi

Löp Etten İskender

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Et Dönerli İskender Tarifi

Et Dönerli İskender

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

4-6 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Tavuk İskender Tarifi

Tavuk İskender

2-4 kişilik, 30dk Hazırlık, 5dk Pişirme
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri, Kullanımı
Kapsül Kahve Nedir? Nasıl Yapılır? Çeşitleri, Kullanımı

Kapsül Kahve: Pratik & İşlevsel Kahve Deneyimi Kahve kültürü modern yaşamın vazgeçilmez rutinleri arasında yerini…

L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı Tarifi
L Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı

 L Karnitin: Yağ Yakan ve Enerji Veren Amino Asit Spor salonlarında zaman geçirenler, yağ yakmak…

D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları Tarifi
D3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar? Eksikliği Belirtileri, Faydaları

D3 Vitamini (Kolekalsiferol) D vitamini, insan sağlığı için kritik bir rol oynayan ve birçok önemli…

B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri Tarifi
B6 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? Eksikliği Belirtileri

B6 Vitamini (Piridoksin) B6 vitamini (piridoksin) bir B vitamin kompleksinin parçasıdır ve insan sağlığı için…

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir? Tarifi
1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori Yakar? Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

1 Saat Yürüyerek Kaç Kalori Harcarım? Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2018 verilerine göre dünya nüfusunun…

Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler Tarifi
Bayram Tatlıları: En İyi, Resimli ve Videolu Tarifler

Bayramın neşesini ve birlikteliğini en leziz bayram tatlıları ile taçlandırmaya hazır mısınız? Bayram paylaştıkça güzel…

Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri Tarifi
Pek Food’tan Pek İyi Ramazan Tarifleri

Pek Food pratik ve çeşitli ürünleriyle sofralarınızı renklendirmeye geliyor! Yenilikçi çözümleri sayesinde dakikalar içinde pişirilmeye…

Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir? Tarifi
Chia Tohumu Faydaları: Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Chia Tohumu: Sağlıklı Beslenme Trendi Süper Gıda! Chia tohumu, "Salvia hispanica" adlı bitkinin tohumlarından elde…

Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit Tarifi
Yoğurtlu Çorba Tarifleri: Lezzet Garantili 30 Çeşit

Nefis Yemek Tarifleri mutfağından, en beğenilen yoğurtlu çorba tarifleri huzurlarınızda! Ana malzemesi yoğurt olan ve…

Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir? Tarifi
Madımak Otu Nedir? Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Madımak: Anadolu'nun Binbir Şifalı Tarla Bitkisi! Madımak otu, Orta Anadolu mutfağında yaygın bir kullanıma sahip olan…

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil? Tarifi
2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Kaç Gün Tatil?

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman, Hangi Gün? Her sene büyük bir heyecanla beklenen ramazan ayı,…

2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2024 Ramazan ve Ramazan Bayramı Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Tarifler Geri
Videolar Geri