Pırasa Kaç Kalori?

Pırasa Kaç Kalori? Tarifi

Çorbasından Yemeğine Pırasa Kaç Kalori?

Zeytinyağlısından böreğine, çorbasından kızartmasına kadar farklı birçok türde yemeği yapılan lif bakımından zengin pırasa, içerdiği besin değerleriyle sağlıklı besinler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Kozmetik sanayinde de fazlasıyla kullanım alanı bulan pırasa, farmakolojik olarak da tıp dünyasında önemli bir yere sahiptir. İçerdiği flavonoid sayesinde antiseptik diğer bir ifadeyle iltihap giderici özelliği bulunan pırasa, alternatif tıp alanında da sıklıkla adından bahsettiren bir sebzedir. Son yılların en ünlü diyetlerinde lif bakımından zengin besin kaynaklarının tüketilmesi gerekliliği pırasaya her zamankinden daha fazla önem kazandırmıştır.

Peki, neredeyse bir ilaç prospektüsü niteliği taşıyan pırasa kaç kalori?

Pırasa Yemekleri – Pırasalı 32 Tarif

pırasa kaç kalori

Pırasa Kaç Kalori?

Pırasayı sağlığınıza olumlu katkıları nedeniyle tüketiyor ancak bir taraftan da pırasanın kaç kalori olduğunu merak ediyorsanız size iyi bir haberimiz var!

 • 100 gram pırasanın yaklaşık 61 kcal olduğu bilinmektedir.

Bu değer, diyet yapan kişiler için oldukça düşük bir aralık anlamına gelir. Ancak en başta da söylediğimiz gibi pırasanın böreği de yapılabilir kızartması da! Unutmayın kalori değeri, besinleri tüketim şeklinize göre değişir. Önemli olan sizin hangisini seçtiğinizdir. Bu konuda daha dikkatli hareket ederseniz tüm gıdaların zengin vitamin ve minerallerinden maksimum oranda faydalanmanız mümkün olabilir.

pırasa böreği kaç kalori

Çiğ Pırasa Kaç Kalori?

Besinlerin işlem görmemiş haliyle tüketilmesi genellikle en sağlıklı yol olarak değerlendirilir. Bu anlamda çiğ pırasa kaç kalori diye bir soru ile karşılaştığınızda en masum yanıt aklınıza gelebilir.

 • Diyet yapanlar için ideal bir besin türü olan çiğ pırasanın 100 gramı 52 kcal’dir.

Limon ya da sirke ve bir iki damla zeytinyağı ile hazırlayabileceğiniz pırasa salatasının lif bakımından fazlasıyla zengin olduğunu ve diyet listenizde ilk sıralarda yer vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Diyet Tarifleri: Düşük Kalorili ve Sağlıklı 30 Fit Tarif

pırasa kavurması kaç kalori

Haşlanmış Pırasa Kaç Kalori?

Haşlanmış pırasa kaç kalori diye endişelenmenize gerek yok! Çünkü pırasanın farklı tarifleri arasında en düşük kaloriye sahip olan haşlanmış pırasadır.

 • 100 gram haşlanmış pırasa yalnızca 46 kcal gelir.

Haşlanmış pırasayı ara öğünlerinizde meyve yerine tüketebilir ya da bir miktar limon sosu ve tuz ile tatlandırarak ana yemeğinizin yanında garnitür olarak değerlendirebilirsiniz.

pırasa kaç kalori

Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

250 gram olarak hesap edilen 1 porsiyon pırasa yemeği 185 kcal’dir.

Pırasa yemeğinin malzemeleri arasında bulunan havuç ve pirinç bu kalori değerinin en baştaki nedenleridir. Ancak diğer kalorili yemeklerle kıyaslandığında pırasa yemeğinin her şeye rağmen düşük kalorili bir yemek olduğunu söylemek mümkündür. Diyetlerinizde gönül rahatlığıyla pırasa yemeğini tüketebilirsiniz. Ancak bu konuda en doğru bilgiyi size yine diyetisyeniniz ya da doktorunuz vermelidir.

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

Zeytinyağlı pırasa, kalabalık davetlerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Havucu, pirinci ile istenirse portakallısı da yapılarak afiyetle yenilir.

 • Bol zeytinyağı ile yapılan pırasa bu şekilde tüketildiğinde yaklaşık 155 kcal değerindedir.
 • Ek sebzesiz sade bir zeytinyağlı pırasa ise 115 kcal gelmektedir. Diyet yapanların pırasayı sade olarak pişirmelerinde yarar var.

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Kıymalı Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

Kıymalı pırasa kaç kalori diye merak edenlerin sayısı da oldukça fazla! Zira kıyma protein olduğu için kalorisinin düşük olduğu tahmin edilmektedir. Ancak yine de 250 gram gelen bir porsiyon kıymalı pırasanın 150 kcal geldiğini söyleyebiliriz. Zayıflama sürecinde içerisine pirinç ilave etmemeniz gerektiğini unutmayın!

Tarif için: Kıymalı Pırasa Graten

Kıymalı Pırasa Graten

Pırasa Böreği Kaç Kalori?

Bir dilim pırasalı börek kaç kalori diye merak edenler için hemen açıklayalım. Pırasalı börek karbonhidrat bakımından zengin bir tabak olacağı için kalorisi de dolayısıyla bu oranda artacaktır.

Bir dilim ölçüsünün ne kadar olduğu kişiden kişiye göre değişse de, yaklaşık 300 gram pırasalı börek 450 kcal gelir.

Diyet yapanların uzak durduğu pırasalı böreğin dışında pırasalı kiş de lezzetiyle büyüleyen hamur işleri arasında yer alır.

Tarif için: Pırasa Böreği

Pırasa Çorbası Kaç Kalori?

Sebze çorbaları arasında lezzetiyle adından söz ettirmeyi başaran pırasa çorbası, diyet yapmasanız da tüketmek isteyeceğiniz tarifler arasında bulunuyor.

Soğan, sarımsak, yoğurtla hazırlanmış terbiyeli bir pırasa çorbasının yaklaşık kalori değeri 185 kcal’dir.

Diyet yapmıyorsanız krema ve patates ilave ederek de bu çorbayı zenginleştirebilirsiniz. O zaman lezzeti ve kıvamı daha da artacaktır. Ancak eklediğiniz her malzemede kalori değerinin 200 kcal’nin üzerine çıkacağını unutmayın!

Tarif için: Pırasa Çorbası

Pırasa Besin Değerleri

Önemli bir antioksidan olan pırasa, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde her sofranın baş tacı olmayı başarmıştır. Özellikle annelerin büyüme çağındaki çocuklarına ısrarla yedirmeye çalıştığı pırasa, osteoporoz dönemindeki kadınların kemik erimesi sorunlarına karşı da tüketmesi gereken bir besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır. A, C, E, K, B3, B5 ve Folik asit bakımından oldukça zengin olan pırasa, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller bakımından da zengin bir besin kaynağıdır. Pırasanın faydaları ise kendi ününü dahi aşacak türden!

100 gram pırasa besin değeri şöyledir:

 • Karbonhidrat: 7,62 g
 • Protein: 0,81 g
 • Yağ: 0,2 g
 • Lif: 2,11 g
 • Kalsiyum: 30 mg
 • Vitamin A: 812 iu
 • Vitamin C: 4,2 iu
 • Demir: 1,1

zeytinyağlı pırasa kaç kalori

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

 • “Flavonoid” türlerinden biri olan “kaempferol” bakımından zengin sayılan pırasanın, damar sağlığı için tüketilmesi öneriliyor.
 • Damar iç çeperini koruyucu özelliği bulunan pırasanın yüksek tansiyon hastaları tarafından da tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.
 • Barındırdığı “lutein ve zeaxanthin” bileşenleri sayesinde göz sağlığına olumlu katkıda bulunan pırasanın ilerleyen yaşlarda olası katarakt riskini azaltmak için tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 • “Polifenol” zengini pırasa, antioksidan özelliği nedeniyle de tüketilmesi önerilen bir besin kaynağıdır.
 • Günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar K vitamini içeren pırasa, kanında pıhtılaşma sorunu olan kişilerin tüketmesi gereken gıdalar arasında bulunuyor.
 • Kalp ve damar sağlığı için kandaki “homosistein” değerini düşürücü özelliği bulunan pırasanın damar tıkanıklığını önlemek için tüketilmesi gerekiyor.
 • Kemikleri güçlendirici özelliği bulunan pırasa, büyüme çağındaki çocukların sık tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

pırasa yemeği kaç kalori

Diyete Uygun Düşük Kalorili 4 Leziz Pırasalı Tarif

1) Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

Büyüme çağındaki çocuklarınızın kemik gelişimi için şart olan pırasa yemeğini tüketmeleri için çocuklarınızı ikna etmeye şimdiden başlayın! Sonra zaten kış günlerinin vazgeçilmez tatlarından biri olan pırasa yemeğinden vazgeçemeyecekler.

Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

Pırasa Yemeği

2) Düşük Kalorili ve Doyurucu Diyet Pırasa Yemeği

Pırasa, diyetlerin en çok tavsiye edilen lifli besinleri arasında yer alır. Ancak bu diyet pırasa yemeğini diyetten sonra da yapmaya devam edeceksiniz! İşte lezzeti kıtalar aşmış diyet pırasa yemeği:

Diyet Pırasa Yemeği

Diyet Pırasa Yemeği

3) Diyette Olanlar İçin Pırasa Kavurması

Lezzetiyle tadına bakanları büyüleyen pırasa kavurması diyet yapanlar için ideal bir yemek! Hem tok tutan hem de sindirim sisteminiz için oldukça sağlıklı olan bu tarifi mutlaka deneyin! Diyet dışında kahvaltılarınızda da hazırlayabileceğiniz bir tarif!

Pırasa Kavurması (Diyette Olanlar İçin)

Pırasa Kavurması (Diyette Olanlar İçin)

4) Diyette Börek Nasıl Yenir? Pırasalı Mercimekli Unsuz BörekUnsuz börek olur mu demeyin, olur! Pırasalı mercimekli unsuz börek, bu konudaki tüm önyargılarınızı yıkabilir. Formuna dikkat edenlerin hamur işi özlemini giderecek bu tarifle üstelik uzun süre tok kalmak da mümkün!

Pırasalı Mercimekli Unsuz Börek

Pırasalı Mercimekli Unsuz Börek

Ispanak Kaç Kalori? Besin Değeri

Karnabahar Kaç Kalori? Besin Değeri

Videolu Resimli: Pırasa Nasıl Temizlenir, Doğranır?

Pırasanın Faydaları ve Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

Pırasa Yemeğinin Yanına Ne Gider? Lezzeti Tamamlayacak 10 Tarif

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Bombası Tarifi
Kalori Bombası4-6 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama6
Pırasa Tarifi
Pırasa4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama10
Pırasa Tarifi
Pırasa1-2 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama29
Pırasa Tarifi
Pırasa2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama3
Pırasa Tarifi
Pırasa1-2 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama0
Pırasa Tarifi
Pırasa2-4 kişilik, 55dk Pişirme, 5dk Hazırlama47
Pırasa Tarifi
Pırasa4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 15dk Hazırlama8
Pırasa Tarifi
Pırasa1-2 kişilik, 25dk Pişirme, 5dk Hazırlama6
Pırasa Tarifi
Pırasa2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 25dk Hazırlama12
Künefe Kaç Kalori? Tarifi
Künefe Kaç Kalori?

Dışı Çıtır Kadayıf İçi Yumuşacık Erimiş Peynir Künefe Kaç Kalori? Künefe, Orta Doğu ve Arap…

Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Köri Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Köri: Geleneksel Hint Mutfağının Zengin Baharatı Hindistan’ın yerel lezzeti olarak ün salan köri Hint yemeği…

Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif Tarifi
Az Malzemeli Yemekler: Ekonomik, Doyurucu 21 Tarif

Alışverişe çıkılamayan günlerin, mutfaktakileri değerlendirebileceğiniz en leziz tarifleri bu listede bir araya geldi: az malzemeli…

Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem Tarifi
Kravat Nasıl Bağlanır? En Kolay 7 Yöntem

Kravat Bağlama Yolları: Pratik ve Şık! Kravat bağlamak, hayatın herhangi döneminde aniden karşılaştığınız bir soruna…

Gözleme Kaç Kalori? Tarifi
Gözleme Kaç Kalori?

Sıcacık Lezzet Gözleme Kaç Kalori? Türk mutfağında hamurun yeri tartışılmaz; fakat biz yine de bu…

Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı? Tarifi
Bebek Bakım Çantası İçinde Neler Olmalı?

Bebek Bakım Çantası Nasıl Hazırlanır? Anne olduktan sonra artık her şeyiniz 2 kişilik olmaktadır. Attığınız…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Bazlama Kaç Kalori? Tarifi
Bazlama Kaç Kalori?

Yumuşacık, Pratik ve Lezzetli! Bazlama Kalori ve Besin Değerleri Bazlama, İç Anadolu’da sıkça tüketilen bir…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Patates Kızartması Kaç Kalori? Tarifi
Patates Kızartması Kaç Kalori?

Cevapları Duymaya Hazır Mıyız? Patates Kızartması Kaç Kalori, Kilo Aldırır Mı? Saat kaç olursa olsun…

Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Tarifi
Şehriye Çorbası Kaç Kalori?

Şifası Bol, Doyurucu Şehriye Çorbası Kaç Kalori? Şehriye çorbası, kış günlerinde peşinizi bırakmayan enfeksiyonlardan kurtulmak…

Tarifler Geri
Videolar Geri