Pırasa Kaç Kalori?

Pırasa Kaç Kalori? Tarifi

Çorbasından Yemeğine Pırasa Kaç Kalori?

Zeytinyağlısından böreğine, çorbasından kızartmasına kadar farklı birçok türde yemeği yapılan lif bakımından zengin pırasa, içerdiği besin değerleriyle sağlıklı besinler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Kozmetik sanayinde de fazlasıyla kullanım alanı bulan pırasa, farmakolojik olarak da tıp dünyasında önemli bir yere sahiptir. İçerdiği flavonoid sayesinde antiseptik diğer bir ifadeyle iltihap giderici özelliği bulunan pırasa, alternatif tıp alanında da sıklıkla adından bahsettiren bir sebzedir. Son yılların en ünlü diyetlerinde lif bakımından zengin besin kaynaklarının tüketilmesi gerekliliği pırasaya her zamankinden daha fazla önem kazandırmıştır.

Peki, neredeyse bir ilaç prospektüsü niteliği taşıyan pırasa kaç kalori?

Pırasa Yemekleri – Pırasalı 32 Tarif

pırasa kaç kalori

Pırasa Kaç Kalori?

Pırasayı sağlığınıza olumlu katkıları nedeniyle tüketiyor ancak bir taraftan da pırasanın kaç kalori olduğunu merak ediyorsanız size iyi bir haberimiz var!

 • 100 gram pırasanın yaklaşık 61 kcal olduğu bilinmektedir.

Bu değer, diyet yapan kişiler için oldukça düşük bir aralık anlamına gelir. Ancak en başta da söylediğimiz gibi pırasanın böreği de yapılabilir kızartması da! Unutmayın kalori değeri, besinleri tüketim şeklinize göre değişir. Önemli olan sizin hangisini seçtiğinizdir. Bu konuda daha dikkatli hareket ederseniz tüm gıdaların zengin vitamin ve minerallerinden maksimum oranda faydalanmanız mümkün olabilir.

pırasa böreği kaç kalori

Çiğ Pırasa Kaç Kalori?

Besinlerin işlem görmemiş haliyle tüketilmesi genellikle en sağlıklı yol olarak değerlendirilir. Bu anlamda çiğ pırasa kaç kalori diye bir soru ile karşılaştığınızda en masum yanıt aklınıza gelebilir.

 • Diyet yapanlar için ideal bir besin türü olan çiğ pırasanın 100 gramı 52 kcal’dir.

Limon ya da sirke ve bir iki damla zeytinyağı ile hazırlayabileceğiniz pırasa salatasının lif bakımından fazlasıyla zengin olduğunu ve diyet listenizde ilk sıralarda yer vermeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Diyet Tarifleri: Düşük Kalorili ve Sağlıklı 30 Fit Tarif

pırasa kavurması kaç kalori

Haşlanmış Pırasa Kaç Kalori?

Haşlanmış pırasa kaç kalori diye endişelenmenize gerek yok! Çünkü pırasanın farklı tarifleri arasında en düşük kaloriye sahip olan haşlanmış pırasadır.

 • 100 gram haşlanmış pırasa yalnızca 46 kcal gelir.

Haşlanmış pırasayı ara öğünlerinizde meyve yerine tüketebilir ya da bir miktar limon sosu ve tuz ile tatlandırarak ana yemeğinizin yanında garnitür olarak değerlendirebilirsiniz.

pırasa kaç kalori

Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

250 gram olarak hesap edilen 1 porsiyon pırasa yemeği 185 kcal’dir.

Pırasa yemeğinin malzemeleri arasında bulunan havuç ve pirinç bu kalori değerinin en baştaki nedenleridir. Ancak diğer kalorili yemeklerle kıyaslandığında pırasa yemeğinin her şeye rağmen düşük kalorili bir yemek olduğunu söylemek mümkündür. Diyetlerinizde gönül rahatlığıyla pırasa yemeğini tüketebilirsiniz. Ancak bu konuda en doğru bilgiyi size yine diyetisyeniniz ya da doktorunuz vermelidir.

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

Zeytinyağlı pırasa, kalabalık davetlerin olmazsa olmazları arasında yer alır. Havucu, pirinci ile istenirse portakallısı da yapılarak afiyetle yenilir.

 • Bol zeytinyağı ile yapılan pırasa bu şekilde tüketildiğinde yaklaşık 155 kcal değerindedir.
 • Ek sebzesiz sade bir zeytinyağlı pırasa ise 115 kcal gelmektedir. Diyet yapanların pırasayı sade olarak pişirmelerinde yarar var.

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Kıymalı Pırasa Yemeği Kaç Kalori?

Kıymalı pırasa kaç kalori diye merak edenlerin sayısı da oldukça fazla! Zira kıyma protein olduğu için kalorisinin düşük olduğu tahmin edilmektedir. Ancak yine de 250 gram gelen bir porsiyon kıymalı pırasanın 150 kcal geldiğini söyleyebiliriz. Zayıflama sürecinde içerisine pirinç ilave etmemeniz gerektiğini unutmayın!

Tarif için: Kıymalı Pırasa Graten

Kıymalı Pırasa Graten

Pırasa Böreği Kaç Kalori?

Bir dilim pırasalı börek kaç kalori diye merak edenler için hemen açıklayalım. Pırasalı börek karbonhidrat bakımından zengin bir tabak olacağı için kalorisi de dolayısıyla bu oranda artacaktır.

Bir dilim ölçüsünün ne kadar olduğu kişiden kişiye göre değişse de, yaklaşık 300 gram pırasalı börek 450 kcal gelir.

Diyet yapanların uzak durduğu pırasalı böreğin dışında pırasalı kiş de lezzetiyle büyüleyen hamur işleri arasında yer alır.

Tarif için: Pırasa Böreği

Pırasa Çorbası Kaç Kalori?

Sebze çorbaları arasında lezzetiyle adından söz ettirmeyi başaran pırasa çorbası, diyet yapmasanız da tüketmek isteyeceğiniz tarifler arasında bulunuyor.

Soğan, sarımsak, yoğurtla hazırlanmış terbiyeli bir pırasa çorbasının yaklaşık kalori değeri 185 kcal’dir.

Diyet yapmıyorsanız krema ve patates ilave ederek de bu çorbayı zenginleştirebilirsiniz. O zaman lezzeti ve kıvamı daha da artacaktır. Ancak eklediğiniz her malzemede kalori değerinin 200 kcal’nin üzerine çıkacağını unutmayın!

Tarif için: Pırasa Çorbası

Pırasa Besin Değerleri

Önemli bir antioksidan olan pırasa, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde her sofranın baş tacı olmayı başarmıştır. Özellikle annelerin büyüme çağındaki çocuklarına ısrarla yedirmeye çalıştığı pırasa, osteoporoz dönemindeki kadınların kemik erimesi sorunlarına karşı da tüketmesi gereken bir besin kaynağı olarak öne çıkmaktadır. A, C, E, K, B3, B5 ve Folik asit bakımından oldukça zengin olan pırasa, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum gibi mineraller bakımından da zengin bir besin kaynağıdır. Pırasanın faydaları ise kendi ününü dahi aşacak türden!

100 gram pırasa besin değeri şöyledir:

 • Karbonhidrat: 7,62 g
 • Protein: 0,81 g
 • Yağ: 0,2 g
 • Lif: 2,11 g
 • Kalsiyum: 30 mg
 • Vitamin A: 812 iu
 • Vitamin C: 4,2 iu
 • Demir: 1,1
zeytinyağlı pırasa kaç kalori

Pırasanın Faydaları Nelerdir?

 • “Flavonoid” türlerinden biri olan “kaempferol” bakımından zengin sayılan pırasanın, damar sağlığı için tüketilmesi öneriliyor.
 • Damar iç çeperini koruyucu özelliği bulunan pırasanın yüksek tansiyon hastaları tarafından da tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.
 • Barındırdığı “lutein ve zeaxanthin” bileşenleri sayesinde göz sağlığına olumlu katkıda bulunan pırasanın ilerleyen yaşlarda olası katarakt riskini azaltmak için tüketilmesi tavsiye ediliyor.
 • “Polifenol” zengini pırasa, antioksidan özelliği nedeniyle de tüketilmesi önerilen bir besin kaynağıdır.
 • Günlük ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar K vitamini içeren pırasa, kanında pıhtılaşma sorunu olan kişilerin tüketmesi gereken gıdalar arasında bulunuyor.
 • Kalp ve damar sağlığı için kandaki “homosistein” değerini düşürücü özelliği bulunan pırasanın damar tıkanıklığını önlemek için tüketilmesi gerekiyor.
 • Kemikleri güçlendirici özelliği bulunan pırasa, büyüme çağındaki çocukların sık tüketmesi gereken besinler arasında yer alıyor.

pırasa yemeği kaç kalori

Diyete Uygun Düşük Kalorili 4 Leziz Pırasalı Tarif

1) Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

Büyüme çağındaki çocuklarınızın kemik gelişimi için şart olan pırasa yemeğini tüketmeleri için çocuklarınızı ikna etmeye şimdiden başlayın! Sonra zaten kış günlerinin vazgeçilmez tatlarından biri olan pırasa yemeğinden vazgeçemeyecekler.

Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

Pırasa Yemeği

2) Düşük Kalorili ve Doyurucu Diyet Pırasa Yemeği

Pırasa, diyetlerin en çok tavsiye edilen lifli besinleri arasında yer alır. Ancak bu diyet pırasa yemeğini diyetten sonra da yapmaya devam edeceksiniz! İşte lezzeti kıtalar aşmış diyet pırasa yemeği:

Diyet Pırasa Yemeği

Diyet Pırasa Yemeği

3) Diyette Olanlar İçin Pırasa Kavurması

Lezzetiyle tadına bakanları büyüleyen pırasa kavurması diyet yapanlar için ideal bir yemek! Hem tok tutan hem de sindirim sisteminiz için oldukça sağlıklı olan bu tarifi mutlaka deneyin! Diyet dışında kahvaltılarınızda da hazırlayabileceğiniz bir tarif!

Pırasa Kavurması (Diyette Olanlar İçin)

Pırasa Kavurması (Diyette Olanlar İçin)

4) Diyette Börek Nasıl Yenir? Pırasalı Mercimekli Unsuz BörekUnsuz börek olur mu demeyin, olur! Pırasalı mercimekli unsuz börek, bu konudaki tüm önyargılarınızı yıkabilir. Formuna dikkat edenlerin hamur işi özlemini giderecek bu tarifle üstelik uzun süre tok kalmak da mümkün!

Pırasalı Mercimekli Unsuz Börek

Pırasalı Mercimekli Unsuz Börek

Ispanak Kaç Kalori? Besin Değeri

Karnabahar Kaç Kalori? Besin Değeri

Videolu Resimli: Pırasa Nasıl Temizlenir, Doğranır?

Pırasanın Faydaları ve Besin Değerleri, Zayıflatır Mı?

Pırasa Yemeğinin Yanına Ne Gider? Lezzeti Tamamlayacak 10 Tarif

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pırasa Tarifi

Pırasa

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Pırasa Tarifi

Pırasa

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Pırasa Tarifi

Pırasa

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Pırasa Kızartması (Pırasa Köftesi) Tarifi

Pırasa Kızartması (Pırasa Köftesi)

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Yoğurtlu Pırasa Tarifi

Yoğurtlu Pırasa

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Pırasa Graten Tarifi

Pırasa Graten

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Pırasa Tavası Tarifi

Pırasa Tavası

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Zeytinyağlı Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pırasa

8-10 kişilik, 5dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Pırasa Böreği Tarifi

Pırasa Böreği

4-6 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır? Tarifi
ZMA Nedir, Ne İşe Yarar? Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

ZMA: Çinko, Magnezyum, B6 Vitamini (Piridoksin) ZMA, son yıllarda sporcular, egzersiz rutini olanlar ve kas…

Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı? Tarifi
Bcaa Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Zararlı mı?

BCAA (Lösin, İzolösin ve Valin) Amino Asit Zinciri Düzenli spor yapanların ve kas gelişimini destekleyecek…

Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler Tarifi
Emziren Anneler Ne Yemeli? Süt Kalitesini Artıran Besinler

Emziren Anneler Süt Artırmak İçin Ne Yemeli? Dünyaya yeni gelen bebekler için ilk 6 ay…

Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi Tarifi
Emziren Anne Diyeti: Süt Artıran, Kilo Aldırmayan Diyet Listesi

Süt Kalitesini Artıran Emziren Anne Diyeti Hamilelik döneminin ardından bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra emziren bir…

İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek Tarifi
İstiridye Mantarı Tarifleri: Et Lezzetinde 20 Yemek

4 köşesinde ayrı lezzet bahçelerini barındıran cennet ülkemizde istiridye mantarına sonbahar aylarında sık sık rastlayabilirsiniz.…

Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler Tarifi
Supplement Nedir? Kullanımı, Ne İşe Yarar? En İyi Supplementler

Supplementler Besin Takviyeleri Sporcuların beslenme programında sıkça adı geçen supplementler, bir tür gıda takviyesidir. Sporun…

Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır? Tarifi
Askorbik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini) Vitaminler, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı yaşamın temellerini oluşturan vitaminler…

Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi
Kurban Kesme Duası Nasıl Yapılır? Teşrik Tekbiri, Ayeti, Türkçesi

Diyanetten Kurban Keserken Okunacak Dualar İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini…

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez? Tarifi
Kurban Eti Nasıl Dağıtılır? Kimlere Verilir, Verilmez?

Kurban Eti Nasıl Pay Edilir? Diyanet Açıkladı! Kurban eti dağıtımı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan…

Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi Tarifi
Kurban Nasıl Kesilir? İslami Kurallara Uygun Kurban Kesimi

Kurban Kesimi Nasıl Olmalı? Diyanet Açıkladı Allah için ibadet eden, kurban kesmeye niyetlenen ve kurban…

Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif Tarifi
Kurban Bayramı Tatlıları: Şık ve Leziz 20 Tarif

Bayramlar tüm senenin kaçamak yaptığımız en şahane günleri! Hele bir de kurban bayramında yenen kavurmalar…

Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri Tarifi
Kıyma Kaç Kalori? Dana, Kuzu, Yağlı, Yağsız Kıyma Kalori, Besin Değeri

Anadolu Yemeklerinin Lezzeti: Kıyma Kaç Kalori? Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların etlerinden elde edilen kıyma, yemekleri…

Tarifler Geri
Videolar Geri