Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Canan Gunduz
Canan Gunduz
31.143 Takipçi
 • 12-14 Kişilik
 • Pişirme yok, 5dk Hazırlama

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi İçin Malzemeler

 • İstenilen miktarda taze asma yaprağı
 • Haşlamak için kaynar su
 • Makas

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Kış için taze asma yaprağı saklamak isterseniz anlattığım yöntemi deneyin derim. Basma,salamura  yöntemi ile yapılan dışarıdan alınan yapraklar  çok tuzlu oluyor hem de o yaprakların renkleri de daha bir  kara oluyor hatta bidonun dibinde ki  biriken su nerede ise çamur gibi oluyor…. o yapraklar bende pismiş,yıkanmamış hissi doğuruyor…. Anlatacağım yöntem kolay bir yöntem…. Hadi başlayalım….

 1. Pazardan arzu ettiğiniz kadar yaprak alın.Bence yaprak ya tezgahlara ilk çıktığında ya da tam tezgahlardan kalkmasına yakın alınmalı ..arada alınan yapraklar sert ve çok büyük olur…  ..güzel yaprakları  mevsim başında ve mevsim  sonuna yakın daha kolay bulursunuz.. kısaca mevsim ortasında ki büyük büyük yaprakları almayın…..ince,açık renkli,tüysüz ,ince damarlı ve çok derin yırtıkları olmayan yapraklar güzel yapraklardır…Tokat narince , Manisa sultani  çekirdeksiz üzüm yaprağı,Trakya yapıncak yaprakları sarmalık  en güzel yapraklardandır..resimlerini gördüğünüz yaprağı ben pazardan yeni aldım oldukça da güzel bir yapraktı…
 2. Yaprakları saplarını 1-2 cm kalacak şekilde kısaltın. Hem sap  kısaltma işlemini yapın hem de bunu yaparken   yaprakları büyüklüklerine göre göz kararı boyutlandırın. Küçükler bir arada ,büyükler bir arada gibi.Etli dolma için  küçük,zeytinyağlı dolma için büyük yapraklar şeklinde :))))) Hem bu sayede yapraklar tek tek elinizden geçerse  gereksiz canlıları,yaprak üstünde ki  kozaları vs. de ayıklamış olursunuz.
 3. Yaprakların saplarını kısalttınız boylarına göre de ayırıp istiflediniz. Şimdi bir mutfak leğenine bolca su doldurun ve yaprakları bu suya bastırın… (yaprakları boyutlarına göre  suya bastırın bu işlemi 3-4 aşamada yapabilirsiniz)
 4. Leğenin içinde ki yapraklara elinizle  3- 4 kere suya bastırdınız bıraktınız, bastırdınız bıraktınız  ( kalp masajı yapar gibi) yani yaprakları leğenden dışarı çıkartmadan suya batırıp serbest bırakarak her yaprağın arasına su girmesini sağladınız. . . . şimdi 5-10  dakika yapraklar bu suda beklesin…..5-10 dakika sonunda yaprakları üstten ala ala leğenden süzgeçe çıkartın ve leğende ki suyu dökün leğenin dibine nasıl kum  çıkacak görün bakın.
 5. Leğene yine su koyup yaprakları tekrar suya bastırın yine yapraklara pres yapın. Bir 5 dakika daha yaprakları suda bekletin. Yapraklar suda beklerken siz genişçe ve derince bir tencere de su kaynatın (SUYA KESİNLİKLE TUZ ATMAYIN HİÇ GEREK YOK  )..
 6. Süzgecinizi bir  tencereye ya da  tepsi içine oturtarak hazır halde bekletin……
 7. Sıcak su kaynayınca soğuk suda bekleyen yapraklardan kalınca bir tutam alın ve delikli kepçe yardımı ile yaprakları kaynayan suya batırın,bastırın kepçeyi hafif kaldırın ama sudan da dışarı çıkartmayın yapraklar dağılmasın..kepçeyi hafif kaldırın ki yaprakların aralarına da kaynamış su girsin içinizden 30” a  35 ‘ e kadar sayın ..suda ki altta ki yapraklar renk değiştirdi sarardı şimdi kepçe yardımı ile yaprakları ters yüz edin yine 30′ a 35’ e kadar sayın..yapraklar haşlandı hepsi sap sarı sarardı…şimdi  haşlanan yaprakları hemen süzgeçe çıkartın.
 8. Ben her ne kadar  haşlanma süresi verdiysem de  bu haşlama süresi sizin yaprağınızın cinsine,haşladığınız yaprak miktarına   göre değişir..yapraklar en fazla 1 dakika da en fazla 1,5 dakika da haşlanır ama süreye siz karar verin…yapraklar sarardı işlem tamamdır..
 9. Tüm yapraklarınız  bitene kadar yaprakları yıkama, suya bastırma,haşlama,süzdürme işlemine devam edin.
 10. Haşlanan yapraklar bir süre süzülsünler şimdi yaprakları hafif dik konuma alın tüm suları aşağıya iyice  süzülsün. 6-7 saat sonra tüm yapraklar iyice ama iyice süzüldü. ..şimdi yaprakları bir  yemek yapımı olacak şekilde buzdolabı poşetlerine eğmeden, bükmeden ,düz açık yaprak şeklinde koyun ve torbanın havasını alarak ( torbada hava kalmasın)  torbaların ağzını kapatın..
 11. Tüm yaprakları üst üste koysanız da derin dondurucuda  çok yer kaplamayacak korkmayın 10 poşet üst üste konulsa da sorun yok.
 12. Kış gelince yaprak dolması yapacaksınız ,o zaman geceden poşeti derin dondurucudan çıkartıp bir tabağa alın ..tabağı tezgah üstüne koyun  sabaha kadar beklesin…..sabaha yapraklarınız sarma yapmak için  hazır….Yaprak buzdolabından çıkartıldıktan tezgaha konduktan sonra bir kaç saat içinde kendiliğinden açılır…hiç tezgahta bekletmeden su içinde açanlarda var..su içinde bekletilen yapraklar birbirinden daha kolay ayrılır daha kısa sürede daha  kolay açılır…tercih sizin…
 13. Bu şekilde saklanan yapraklar sarılınca tencere de  hemencecik pişer size hiç sorun çıkartmaz yaprak tuzlanmadığı tuz ile haşlanmadığı içinde yemeğe istediğiniz miktarda  tuz da koyabilirsiniz ” yaprak tuzlu idi yemek de tuzlu olur mu acaba? ” diye hiç korkmazsınız.
 14. Bu yöntemle saklanmış yaprak ile pişen dolmanın suyu da duru olur çamur gibi simsiyah olmaz.
 15. Şu anda taze yapraktan dolma yapacak dahi olsam bir gün önce yaprağı haşlıyor süzdürüyor bir gece dondurucu da  bekletiyorum sabah tezgaha alıyor yaprağı çözdürüyor sonra sarıyorum.
 16. Taze  yaprak bu sayede hemencecik  pişiyor yoksa taze yapraktan yapılan dolma çok zor pişiyor ,kişiyi zorluyor …. . Size de taze yaprağı bu şekilde kullanmanızı dolmayı bu yöntemle pişirmenizi  tavsiye derim. .

Afiyetler olsun.

Not : Yaprakları yıkadığınız suyu sık sık değiştirin ve lütfen “yapraklar nasılsa haşlanacak yıkamaya hiç gerek yok” demeyin yapraklardan suya resmen kum çıkıyor.Resmini paylaştım bakabilirsiniz.

Haşlama suyuna tuz atmayın. Eğer haşlama suyuna tuz atmazsanız yapraklarınız derin dondurucu da 2 sene bile dayanır. .

“Yaprakları dondurduk bu yapraklar donduktan sonra  kırılmaz mı?” diye merak eden olursa ” kırılmaz” eğer resimlerde ki gibi tam açık şekilde poşetlediniz ise bir şey olmaz….Tabii dolaptan donmuş yaprağı alıp avucunuzda sıkıştırmaz, bükmez, kırmaz iseniz …:)))))

Yapraklar derin dondurucu da saklanacaksa ne haşlama suyuna ne de yapraklara tuz eklemeyin hiç  gerek yok…

Buzdolapların da derin dondurucusu olmayan arkadaşların   haşlanmış her yaprağın arasına sırayla bir tutam turşuluk tuz sermesinde  ,yaprakları topluca sarmasında, rulo yapmasında sonrasında buzdolabı poşetine koyup  o şekilde  buzlukta saklamasında yarar var..normal buzdolabı buzluğunda saklanan  yapraklar tuzlanmaz ise eriyebilir…

Yaprakların saplarını sakın tam dibinden kesmeyin..yaprakların üstünde 1-2 cm lik sap kalsın…birazcık sap bırakırsanız sarmak için  yaprakları açarken zorlanmazsınız ..dibinden keserseniz yaprakları açarken zorlanırsınız…

Buzlukta bekleyecek yaprakları üst üste istifleyebilirsiniz.

Mevsiminde ilk çıkan yaprakların uç ya da üç yaprak  denilen mahsulünü alamadınız ise yaprağın tezgahtan kalkmasına yakın toplanan yapraklarını almaya özen gösterin…bağ yaprakları ilk toplamadan son toplamaya kadar büyükten küçüğe doğru şekil alır…o nedenle mevsim sonuna doğru  alınan yapraklarda küçük yapraklar olabiliyor :)))… resimlerini gördüğünüz yaprakları ben bu hafta pazardan aldım oldukça güzel ve düzgün yapraklardı :)))

Uç yaprak ya da üç yaprak ne demek biliyor musunuz? “asma filizinin  en başında ki yapraktan aşağı doğru üç tane say ilk üçünü alma…3 yapraktan sonra olan yaprakları topla ” demek oluyor..ilk mahsuller o üç yaprağın altında ki ürün oluyor pazarcılar da makbul olan bu ürünü  “uç yaprak geldi” diye bağıra bağıra satıyor..siz de bir asma görür ve yaprağını toplamak isterseniz 3 yaprak sayın alttaki bir kaç tane makbul yaprağı toplayın :))))

Bu derin dondurucu da yaprak saklama tekniği bana yıllar yıllar önce Kayseri’ li komşum büyüğüm Fatma hanım öğretmişti. . Ben bir çok şeyi ondan öğrendim..Allah razı olsun bende hakkı çoktur. Fatma hanıma da buradan selam olsun.

Hoşça kalın

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi Fotoğraflı Yapılışı

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) 18.06.2016 11:14 tarihinde yayınlandı.

Bu sayfa 25.10.2018 17:33 tarihinde güncellendi.

Ben de Yaptım
Yorumlar (16)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Salamura Yaprak Basımı Tarifi
Salamura Yaprak Basımı12-14 kişilik, Pişirme yok, 1 saat Hazırlama11
Kaynar Suyla Yaprak Salamura Tarifi
Kaynar Suyla Yaprak Salamura16 Kişi ve üstü kişilik, 20dk Pişirme, 1 saat Hazırlama117
Susuz Asma Ve Dut Yaprağı Basma Tarifi
Susuz Asma Ve Dut Yaprağı Basma4-6 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama21
Yaprak Salamura Tarifi
Yaprak Salamura1-2 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama79
Salamura Yaprak (Yeni Öğrenenler İçin) Tarifi
Salamura Yaprak (Yeni Öğrenenler İçin)12-14 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama119
Salamura Yaprak Basımı Tarifi
Salamura Yaprak Basımı12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama130
Pet Şişede Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Saklama Tarifi
Pet Şişede Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Saklama12-14 kişilik, Pişirme yok, 1 saat Hazırlama22
Zeytinyağlı Beyaz Barbunya Pilaki Tarifi
Zeytinyağlı Beyaz Barbunya Pilaki8-10 kişilik, 40dk Pişirme, 5dk Hazırlama24
Patates Püresi Yatağında Schnitzel Tarifi
Patates Püresi Yatağında Schnitzel6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 20dk Hazırlama101
Derin Dondurucuda Dolmalık Biber Tarifi
Derin Dondurucuda Dolmalık Biber6-8 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama52
Kaşık Turşusu Tarifi
Kaşık Turşusu12-14 kişilik, 10dk Pişirme, 1 saat Hazırlama103
Fransız Usulü Tost Tarifi
Fransız Usulü Tost2-4 kişilik, 15dk Pişirme, 5dk Hazırlama46
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pratik Tarifler Eşliğinde Derin Dondurucu Kullanımı İpuçları Karpuzu yaz sıcağında, portakalı kış akşamlarında yemeyi seven,…

Hangi Besin Derin Dondurucuda Ne Kadar Saklanır? Tarifi
Hangi Besin Derin Dondurucuda Ne Kadar Saklanır?

Besin Grupları Derin Dondurucuda Saklama Süreleri Artan yemekleri muhafaza etmek, besinleri daha sonra tüketmek için…

Kışlık Domates Nasıl Saklanır? Tarifi
Kışlık Domates Nasıl Saklanır?

Domates hem çok faydalı ve hem de girdiği her yemeği lezzetlendiren bir sebze! Havalar ısınınca…

Kusursuz Yaprak Sarmasının 8 Püf Noktası Tarifi
Kusursuz Yaprak Sarmasının 8 Püf Noktası

Yaprak Sarması Pişirmenin Püf Noktaları Yaprak sarmanın girdiği eve neşe getirmediği yoktur. Anne eli değmiş…

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Tarifi
Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Mitolojiden Esinlendik: Defne Yaprağı ve Kullanım Alanları Ülkemizde Akdeniz Defnesi olarak bilinen defne yaprağı yemeklere…

Sarımsak Nasıl Saklanır? Uzun Süre Dayanacak 5 Saklama Tekniği Tarifi
Sarımsak Nasıl Saklanır? Uzun Süre Dayanacak 5 Saklama Tekniği

Çok İşinize Yarayacak! Sarımsak Saklama Yöntemleri Sarımsak Türk yemeklerinin doğal antibiyotik içeren bir besinidir. Lezzetli…

Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Muz Yenir Mi, Nasıl Tüketilmeli?

Diyet Yapanlar Muz Yiyebilir Mi? Sağlıklı bedene sahip olmak ve daha fit görünmek için diyet…

Patateste Gluten Var Mı? Tarifi
Patateste Gluten Var Mı?

Çölyak Hastaları Patates Yiyebilir Mi? Toplumda birçok kişi çölyak hastalığını taşımaktadır. Çölyak hastalığı gluten adlı…

Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir? Tarifi
Gizli Şeker Nedir? Belirtileri, Tedavisi, Ne İyi Gelir?

Gizli Şeker Beslenmesi, Nasıl Geçer? Toplumda pek çok kişinin adını duyduğu, birçoğunun da içinde bulunduğu…

Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi Tarifi
Gestasyonel Diyabet: Beslenme, Diyet ve Tedavi

Gestasyonel Diyabetliler İçin Beslenme Tüyoları Bir kadın için en hassas dönemdir gebelik dönemi. Sadece kendini…

Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü Tarifi
Sağlıklı ve Besleyici 20 Vegan Gıda Ürünü

Vegan Gıda Ürünleri: Bitkisel Bazlı Besinler Hayvansal kaynaklı her türlü besini ve ürünü kullanmayı reddeden…

HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
HCG Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

3 Aşamalı HCG Diyeti Nasıl Uygulanır? Söz konusu diyet olduğunda karşınıza onlarca farklı diyet programı…

Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli? Tarifi
Diyette Makarna Yenir Mi? Nasıl Tüketilmeli?

Diyette Makarna Yemenin En Sağlıklı Yolları Diyet yapanların en çok korktuğu şeylerden biri de pek…

11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi Tarifi
11-12 Yaş Çocuklar İçin Kolay Diyet Listesi

11-12 Yaş Çocuklara Sağlıklı Beslenme Programı Diyet, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de uygulanan…

1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi Tarifi
1 Haftada 7 Kilo Verdiren Diyet Listesi

7 Günde 7 Kilo Vermem Lazım! Ayna karşısına geçtiğinizde fazla kilolardan rahatsızlık duyuyorsanız artık kilo…

Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste Tarifi
Sporcu Diyeti: Kas Yapan, Yağ Yakan Örnek Liste

En İyi Sporcu Diyeti Nasıl Yapılır? Yaşamını spora adamış kişilerin, uzun soluklu sağlıklı beslenmesi gerekir.…

Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar? Tarifi
Gliserin Nedir? Ne İşe Yarar?

Nemlendirici ve İyileştirici Bitkisel Bileşik: Gliserin Şu güne kadar cilt ve saç bakımı konusunda pek…

Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir? Tarifi
Yemek Borusunda Yanma Hissine Ne İyi Gelir?

Yemek Borusunda Yanma Hissi Nasıl Geçer? Yemek borusu tüketilen yiyeceklerin, ağızdan mideye ulaşmasını sağlayan bir…

Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri Tarifi
Sık İdrara Çıkma Nedenleri, Evde Bitkisel Çözümleri

Sık İdrara Çıkma Neyin Habercisi? Son zamanlarda normal günlere göre sık sık idrara çıkıyorsanız, ürolojik…

Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm Tarifi
Kaş Gürleştirme Yolları – Güzel Kaşlar İçin 6 Bitkisel Çözüm

Evde Kaş Bakımı Nasıl Yapılır? Güzel ve doğal bir yüz ifadesine sahip olmanın yolu kaşlardan…

Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize Tarifi
Udi Hindi Faydaları: Bilinmeyen Mucize

Hindistan Öd Ağacı, Kust-i Bahri, Udi Hindi Bitkilerin şifasına inanıyorsanız, sizlere çok az bilinen adı…

Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır? Tarifi
Acı Elma Yağı Faydaları, Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Merak Edilen Tüm Yönleriyle Acı Elma Yağı Acı elma yağı ya da halk arasında bilinen…

Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Tarifi
Pastil Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları

Boğaz Ağrılarının Yumuşatıcı Etkisi Pastil Pastiller hafif bir boğaz kaşıntısı ve öksürükle beliren hastalık hissini…

Ses Güzelleştirmenin En Kolay 7 Bitkisel Yolu Tarifi
Ses Güzelleştirmenin En Kolay 7 Bitkisel Yolu

Evde Doğal Ses Güzelleştirme Yöntemleri Ses tonu, her insanda farklı tonlardadır. Kişileri sesi ve konuşması…

Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları Tarifi
Low Carb Diyeti Nedir? Diyet Listesi, Beslenme İpuçları

Düşük Karbonhidrat: Low Carb Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı bir bedene sahip olmak için boy ve…

Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü Tarifi
Standart Diyet Listesi: Kadın, Erkekler İçin Örnek Menü

Standart Diyet Listeleri: Genel Kitle İçin Sağlıksız beslenme sonucunda alınan kiloları vermek istiyorsanız herkesin deneyebileceği,…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 1 Örnek Menü

Apayrı Yaşam: Ahmet Apa Diyeti Nasıl Yapılır? Kilo vermek ve zinde kalmak için pek çok…

Tarifler Geri
Videolar Geri