Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Canan Gunduz
Canan Gunduz
30.812 Takipçi
 • 12-14 Kişilik
 • Pişirme yok, 5dk Hazırlama

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi İçin Malzemeler

 • İstenilen miktarda taze asma yaprağı
 • Haşlamak için kaynar su
 • Makas

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi Yapılışı

Merhabalar,

Kış için taze asma yaprağı saklamak isterseniz anlattığım yöntemi deneyin derim. Basma,salamura  yöntemi ile yapılan dışarıdan alınan yapraklar  çok tuzlu oluyor hem de o yaprakların renkleri de daha bir  kara oluyor hatta bidonun dibinde ki  biriken su nerede ise çamur gibi oluyor…. o yapraklar bende pismiş,yıkanmamış hissi doğuruyor…. Anlatacağım yöntem kolay bir yöntem…. Hadi başlayalım….

 1. Pazardan arzu ettiğiniz kadar yaprak alın.Bence yaprak ya tezgahlara ilk çıktığında ya da tam tezgahlardan kalkmasına yakın alınmalı ..arada alınan yapraklar sert ve çok büyük olur…  ..güzel yaprakları  mevsim başında ve mevsim  sonuna yakın daha kolay bulursunuz.. kısaca mevsim ortasında ki büyük büyük yaprakları almayın…..ince,açık renkli,tüysüz ,ince damarlı ve çok derin yırtıkları olmayan yapraklar güzel yapraklardır…Tokat narince , Manisa sultani  çekirdeksiz üzüm yaprağı,Trakya yapıncak yaprakları sarmalık  en güzel yapraklardandır..resimlerini gördüğünüz yaprağı ben pazardan yeni aldım oldukça da güzel bir yapraktı…
 2. Yaprakları saplarını 1-2 cm kalacak şekilde kısaltın. Hem sap  kısaltma işlemini yapın hem de bunu yaparken   yaprakları büyüklüklerine göre göz kararı boyutlandırın. Küçükler bir arada ,büyükler bir arada gibi.Etli dolma için  küçük,zeytinyağlı dolma için büyük yapraklar şeklinde :))))) Hem bu sayede yapraklar tek tek elinizden geçerse  gereksiz canlıları,yaprak üstünde ki  kozaları vs. de ayıklamış olursunuz.
 3. Yaprakların saplarını kısalttınız boylarına göre de ayırıp istiflediniz. Şimdi bir mutfak leğenine bolca su doldurun ve yaprakları bu suya bastırın… (yaprakları boyutlarına göre  suya bastırın bu işlemi 3-4 aşamada yapabilirsiniz)
 4. Leğenin içinde ki yapraklara elinizle  3- 4 kere suya bastırdınız bıraktınız, bastırdınız bıraktınız  ( kalp masajı yapar gibi) yani yaprakları leğenden dışarı çıkartmadan suya batırıp serbest bırakarak her yaprağın arasına su girmesini sağladınız. . . . şimdi 5-10  dakika yapraklar bu suda beklesin…..5-10 dakika sonunda yaprakları üstten ala ala leğenden süzgeçe çıkartın ve leğende ki suyu dökün leğenin dibine nasıl kum  çıkacak görün bakın.
 5. Leğene yine su koyup yaprakları tekrar suya bastırın yine yapraklara pres yapın. Bir 5 dakika daha yaprakları suda bekletin. Yapraklar suda beklerken siz genişçe ve derince bir tencere de su kaynatın (SUYA KESİNLİKLE TUZ ATMAYIN HİÇ GEREK YOK  )..
 6. Süzgecinizi bir  tencereye ya da  tepsi içine oturtarak hazır halde bekletin……
 7. Sıcak su kaynayınca soğuk suda bekleyen yapraklardan kalınca bir tutam alın ve delikli kepçe yardımı ile yaprakları kaynayan suya batırın,bastırın kepçeyi hafif kaldırın ama sudan da dışarı çıkartmayın yapraklar dağılmasın..kepçeyi hafif kaldırın ki yaprakların aralarına da kaynamış su girsin içinizden 30” a  35 ‘ e kadar sayın ..suda ki altta ki yapraklar renk değiştirdi sarardı şimdi kepçe yardımı ile yaprakları ters yüz edin yine 30′ a 35’ e kadar sayın..yapraklar haşlandı hepsi sap sarı sarardı…şimdi  haşlanan yaprakları hemen süzgeçe çıkartın.
 8. Ben her ne kadar  haşlanma süresi verdiysem de  bu haşlama süresi sizin yaprağınızın cinsine,haşladığınız yaprak miktarına   göre değişir..yapraklar en fazla 1 dakika da en fazla 1,5 dakika da haşlanır ama süreye siz karar verin…yapraklar sarardı işlem tamamdır..
 9. Tüm yapraklarınız  bitene kadar yaprakları yıkama, suya bastırma,haşlama,süzdürme işlemine devam edin.
 10. Haşlanan yapraklar bir süre süzülsünler şimdi yaprakları hafif dik konuma alın tüm suları aşağıya iyice  süzülsün. 6-7 saat sonra tüm yapraklar iyice ama iyice süzüldü. ..şimdi yaprakları bir  yemek yapımı olacak şekilde buzdolabı poşetlerine eğmeden, bükmeden ,düz açık yaprak şeklinde koyun ve torbanın havasını alarak ( torbada hava kalmasın)  torbaların ağzını kapatın..
 11. Tüm yaprakları üst üste koysanız da derin dondurucuda  çok yer kaplamayacak korkmayın 10 poşet üst üste konulsa da sorun yok.
 12. Kış gelince yaprak dolması yapacaksınız ,o zaman geceden poşeti derin dondurucudan çıkartıp bir tabağa alın ..tabağı tezgah üstüne koyun  sabaha kadar beklesin…..sabaha yapraklarınız sarma yapmak için  hazır….Yaprak buzdolabından çıkartıldıktan tezgaha konduktan sonra bir kaç saat içinde kendiliğinden açılır…hiç tezgahta bekletmeden su içinde açanlarda var..su içinde bekletilen yapraklar birbirinden daha kolay ayrılır daha kısa sürede daha  kolay açılır…tercih sizin…
 13. Bu şekilde saklanan yapraklar sarılınca tencere de  hemencecik pişer size hiç sorun çıkartmaz yaprak tuzlanmadığı tuz ile haşlanmadığı içinde yemeğe istediğiniz miktarda  tuz da koyabilirsiniz ” yaprak tuzlu idi yemek de tuzlu olur mu acaba? ” diye hiç korkmazsınız.
 14. Bu yöntemle saklanmış yaprak ile pişen dolmanın suyu da duru olur çamur gibi simsiyah olmaz.
 15. Şu anda taze yapraktan dolma yapacak dahi olsam bir gün önce yaprağı haşlıyor süzdürüyor bir gece dondurucu da  bekletiyorum sabah tezgaha alıyor yaprağı çözdürüyor sonra sarıyorum.
 16. Taze  yaprak bu sayede hemencecik  pişiyor yoksa taze yapraktan yapılan dolma çok zor pişiyor ,kişiyi zorluyor …. . Size de taze yaprağı bu şekilde kullanmanızı dolmayı bu yöntemle pişirmenizi  tavsiye derim. .

Afiyetler olsun.

Not : Yaprakları yıkadığınız suyu sık sık değiştirin ve lütfen “yapraklar nasılsa haşlanacak yıkamaya hiç gerek yok” demeyin yapraklardan suya resmen kum çıkıyor.Resmini paylaştım bakabilirsiniz.

Haşlama suyuna tuz atmayın. Eğer haşlama suyuna tuz atmazsanız yapraklarınız derin dondurucu da 2 sene bile dayanır. .

“Yaprakları dondurduk bu yapraklar donduktan sonra  kırılmaz mı?” diye merak eden olursa ” kırılmaz” eğer resimlerde ki gibi tam açık şekilde poşetlediniz ise bir şey olmaz….Tabii dolaptan donmuş yaprağı alıp avucunuzda sıkıştırmaz, bükmez, kırmaz iseniz …:)))))

Yapraklar derin dondurucu da saklanacaksa ne haşlama suyuna ne de yapraklara tuz eklemeyin hiç  gerek yok…

Buzdolapların da derin dondurucusu olmayan arkadaşların   haşlanmış her yaprağın arasına sırayla bir tutam turşuluk tuz sermesinde  ,yaprakları topluca sarmasında, rulo yapmasında sonrasında buzdolabı poşetine koyup  o şekilde  buzlukta saklamasında yarar var..normal buzdolabı buzluğunda saklanan  yapraklar tuzlanmaz ise eriyebilir…

Yaprakların saplarını sakın tam dibinden kesmeyin..yaprakların üstünde 1-2 cm lik sap kalsın…birazcık sap bırakırsanız sarmak için  yaprakları açarken zorlanmazsınız ..dibinden keserseniz yaprakları açarken zorlanırsınız…

Buzlukta bekleyecek yaprakları üst üste istifleyebilirsiniz.

Mevsiminde ilk çıkan yaprakların uç ya da üç yaprak  denilen mahsulünü alamadınız ise yaprağın tezgahtan kalkmasına yakın toplanan yapraklarını almaya özen gösterin…bağ yaprakları ilk toplamadan son toplamaya kadar büyükten küçüğe doğru şekil alır…o nedenle mevsim sonuna doğru  alınan yapraklarda küçük yapraklar olabiliyor :)))… resimlerini gördüğünüz yaprakları ben bu hafta pazardan aldım oldukça güzel ve düzgün yapraklardı :)))

Uç yaprak ya da üç yaprak ne demek biliyor musunuz? “asma filizinin  en başında ki yapraktan aşağı doğru üç tane say ilk üçünü alma…3 yapraktan sonra olan yaprakları topla ” demek oluyor..ilk mahsuller o üç yaprağın altında ki ürün oluyor pazarcılar da makbul olan bu ürünü  “uç yaprak geldi” diye bağıra bağıra satıyor..siz de bir asma görür ve yaprağını toplamak isterseniz 3 yaprak sayın alttaki bir kaç tane makbul yaprağı toplayın :))))

Bu derin dondurucu da yaprak saklama tekniği bana yıllar yıllar önce Kayseri’ li komşum büyüğüm Fatma hanım öğretmişti. . Ben bir çok şeyi ondan öğrendim..Allah razı olsun bende hakkı çoktur. Fatma hanıma da buradan selam olsun.

Hoşça kalın

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)
Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Ramazana özel 30 günlük menülerimiz iftar menüleri sayfamızda yayında, hayırlı ramazanlar!

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) 18.06.2016 11:14 tarihinde yayınlandı.

Bu sayfa 25.10.2018 17:33 tarihinde güncellendi.

Ben de Yaptım
Yorumlar (15)
Yeni Gelen Yorumlar
NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pet Şişede Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Saklama Tarifi
Pet Şişede Tuzsuz ve Susuz Asma Yaprağı Saklama12-14 kişilik, Pişirme yok, 1 saat Hazırlama19
Susuz Asma Ve Dut Yaprağı Basma Tarifi
Susuz Asma Ve Dut Yaprağı Basma4-6 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama17
Salamura Yaprak Kışlık Tarifi
Salamura Yaprak Kışlık12-14 kişilik, Pişirme yok, 35dk Hazırlama33
Salamura Yaprak (Yeni Öğrenenler İçin) Tarifi
Salamura Yaprak (Yeni Öğrenenler İçin)12-14 kişilik, Pişirme yok, 30dk Hazırlama114
Salamura Yaprak Basımı Tarifi
Salamura Yaprak Basımı12-14 kişilik, Pişirme yok, 10dk Hazırlama112
Salamura Yaprak Yapımı (Kışlık) Tarifi
Salamura Yaprak Yapımı (Kışlık)12-14 kişilik, Pişirme yok, 35dk Hazırlama47
Yaprak Sarma Tarifi
Yaprak Sarma6-8 kişilik, 25dk Pişirme, 55dk Hazırlama22
Patlıcan Kebap (Videolu) Tarifi
Patlıcan Kebap (Videolu)2-4 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama35
Kolay Mantı, Porsiyonluk Mercimekli Fırın Mantı Tarifi
Kolay Mantı, Porsiyonluk Mercimekli Fırın Mantı4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 15dk Hazırlama14
Büzgülü Perde Tatlısı Tarifi
Büzgülü Perde Tatlısı10-12 kişilik, 30dk Pişirme, 5dk Hazırlama123
Püreli Köfte Tarifi
Püreli Köfte2-4 kişilik, 30dk Pişirme, 25dk Hazırlama71
Domates Soslu Karışık Sebze (Kızartmadan) Tarifi
Domates Soslu Karışık Sebze (Kızartmadan)4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 15dk Hazırlama63
Gurme Hamburger Tarifi
Gurme Hamburger2-4 kişilik, 20dk Pişirme, 50dk Hazırlama116
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır? Tarifi
Besinler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Pratik Tarifler Eşliğinde Derin Dondurucu Kullanımı İpuçları Karpuzu yaz sıcağında, portakalı kış akşamlarında yemeyi seven,…

Hangi Besin Derin Dondurucuda Ne Kadar Saklanır? Tarifi
Hangi Besin Derin Dondurucuda Ne Kadar Saklanır?

Besin Grupları Derin Dondurucuda Saklama Süreleri Artan yemekleri muhafaza etmek, besinleri daha sonra tüketmek için…

Kurban Eti: Dinlendirme, Saklama İpuçları Tarifi
Kurban Eti: Dinlendirme, Saklama İpuçları

Kurban Eti: Kesimden Tüketime Tüm Aşamalar Hem dini hem de insani açıdan büyük huzur ve…

Kışlık Domates Nasıl Saklanır? Tarifi
Kışlık Domates Nasıl Saklanır?

Domates hem çok faydalı ve hem de girdiği her yemeği lezzetlendiren bir sebze! Havalar ısınınca…

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir? Tarifi
Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Mitolojiden Esinlendik: Defne Yaprağı ve Kullanım Alanları Ülkemizde Akdeniz Defnesi olarak bilinen defne yaprağı yemeklere…

Sarımsak Nasıl Saklanır? Uzun Süre Dayanacak 5 Saklama Tekniği Tarifi
Sarımsak Nasıl Saklanır? Uzun Süre Dayanacak 5 Saklama Tekniği

Çok İşinize Yarayacak! Sarımsak Saklama Yöntemleri Sarımsak Türk yemeklerinin doğal antibiyotik içeren bir besinidir. Lezzetli…

Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021 Tarifi
Babalar Günü Sözleri: Kısa, Duygusal, Resimli 2021

Babalar Günü Kutlu Olsun! Yıl içinde pek çok önemli gün, severek ve hasretle kutlanır. Bu…

Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021 Tarifi
Babalar Gününe Özel Kısa, Duygusal Şiirler 2021

Duygu Yüklü Babalar Günü Şiirleri Duygu ve düşünceleri en zarif şekilde ifade etmek için şiirler…

Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021 Tarifi
Babalar Günü İçin El Yapımı Hediye Fikirleri 2021

Babalar Günü Hediyeleri: Pratik ve Ucuz Sürprizler Her sene Haziran ayının 3. Pazar gününe denk…

Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal Tarifi
Babalar Günü Mesajları 2021: Resimli, Kısa, Duygusal

Babalar Gününe Özel Anlamlı Mesajlar Baba, bizi her fırsatta sarıp sarmalayan ve manevî olarak kudretiyle…

Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021 Tarifi
Babalar Günü Ne Zaman, Hangi Gün? 2021

Bu Yıl Babalar Günü Ayın Kaçında? Babalar Günü, babaların sevgisini ve çabasını takdir etmek için…

Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı Tarifi
Tarhun Otu Nedir? Faydaları, Yemeklerde Kullanımı

Tarhun Otu: Osmanlı Mutfağının Yeşil Altını Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu her şey için en doğru adres…

Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları Neler? Tarifi
Hamile Pilatesi: Ne Zaman Başlamalı? Faydaları Neler?

Gebelikte Pilates Yapılışı, Faydaları ve Önemi Hamile pilatesi hareketleri gebelik döneminin son günlerine yaklaşırken pek…

Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği Tarifi
Zerdeçalın Az Bilinen 11 Faydalı Özelliği

Zerdeçal: Evinizde Mutlaka Bulunmalı! 2500 yıldan beri Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak kabul edilen zerdeçal günümüzde…

Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan Tarifi
Çukurcuma’da Ne Yenir? 5 Nostaljik Mekan

Çukurcuma Lezzet & Gezi Rehberi İstanbul’daki her semtin bir hikayesi ve geçmişi bulunur. Çukurcuma da…

Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni Tarifi
Saç Dökülmesinin En Yaygın 5 Nedeni

Saç Dökülmesi Neden Olur? Kuru, cansız, seyrek saçlardan şikayetçi misiniz? Özel günlerde, davetlerde ya da…

Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi Tarifi
Mayıs Ayında Ne Yenir? Sebze ve Meyveler Listesi

Mayıs Ayı Sebze ve Meyveleri Listesi Mayıs, baharı uğurladığımız yaza merhaba dediğimiz aydır. Bu mevsimde…

Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı? Tarifi
Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

Kış Çayı: Bağışıklık Güçlendiren İlaç Etkili Havaların soğuduğu, vücudun yağlanmaya başladığı, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluğun…

Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri Tarifi
Laktozsuz Süt Nedir? Faydaları, Kalori ve Besin Değeri

Laktozsuz Süt: Gaz ve Şişkinlik Yapmaz Temel besin kaynakları arasında yer alan süt, insan vücudunun…

Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi Tarifi
Yunan Adalarında Ne Yenir? Lezzet Rehberi

Yunan Adaları Yemek & Gezi Rehberi Dünyanın gözde tatil durakları arasında yer alan Yunan adaları,…

Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti Tarifi
Hipertansiyon Nedir? Belirtileri ve Diyeti

Hipertansiyon: Yüksek Tansiyonda Beslenme İnsan vücudunda her şey belirli bir disiplin ile çalışmaktadır. Bu disiplin…

Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım Tarifi
Burun Kanaması Nedenleri, Nasıl Durdurulur? İlk Yardım

Burun Kanamasına İyi Gelen İlk Yardım Burun kanaması pek çok insanın hayatı boyunca en az…

Ot Çeşitleri, İsimleri: Hangi Ot Neye İyi Gelir? Tarifi
Ot Çeşitleri, İsimleri: Hangi Ot Neye İyi Gelir?

Şifalı Ot Çeşitleri: Tabiatın İyileştirici Gücü Asırlardır halk arasında pek çok sofrada kullanılan bitkisel ot…

Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri Tarifi
Evde Kolay Diş Beyazlatma Yöntemleri

Sağlıklı Gülüşler İçin Diş Beyazlatma Yöntemleri Dişlerin en dışında bulunan kısma diş minesi adı verilir.…

Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası Tarifi
Şeker Pancarının Duymadığınız 8 Faydası

Şeker Pancarı: Hazımsızlık ve Kansızlığa Birebir! Şeker pancarı, etli yaprakları, çiçekleri ve verimli tohumları ile…

Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları Tarifi
Sucuk Yapımı ve Kurutmanın Püf Noktaları

Sucuk: Kahvaltıdan Ana Yemeğe İştah Açıcı Sucuk denildiği zaman akıllara kahvaltıda yenilen yumurtalı leziz tarifler…

En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı Tarifi
En İyi Süt Yapan 12 Şifalı Bitki Çayı

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Çaylar Listesi Gebelik döneminde birçok kadının aklında bir soru oluşur:…

Tarifler Geri
Videolar Geri