Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi
Canan Gunduz
820
kişinin defterinde

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

4 puan, ortalama: 4,25 4 puan, ortalama: 4,25 4 puan, ortalama: 4,25 4 puan, ortalama: 4,25 4 puan, ortalama: 4,25 (4 oy, ortalama: 4,25 / 5)
Kaç Kişilik: 12-14
Hazırlama: 5dk

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi İçin Malzemeler

 • İstenilen miktarda taze asma yaprağı
 • Haşlamak için kaynar su
 • Makas

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi Yapılışı

Merhabalar,

Kış için taze asma yaprağı saklamak isterseniz anlattığım yöntemi deneyin derim. Basma,salamura  yöntemi ile yapılan dışarıdan alınan yapraklar  çok tuzlu oluyor hem de o yaprakların renkleri de daha bir  kara oluyor hatta bidonun dibinde ki  biriken su nerede ise çamur gibi oluyor…. o yapraklar bende pismiş,yıkanmamış hissi doğuruyor…. Anlatacağım yöntem kolay bir yöntem…. Hadi başlayalım….

 1. Pazardan arzu ettiğiniz kadar yaprak alın.Bence yaprak ya tezgahlara ilk çıktığında ya da tam tezgahlardan kalkmasına yakın alınmalı ..arada alınan yapraklar sert ve çok büyük olur…  ..güzel yaprakları  mevsim başında ve mevsim  sonuna yakın daha kolay bulursunuz.. kısaca mevsim ortasında ki büyük büyük yaprakları almayın…..ince,açık renkli,tüysüz ,ince damarlı ve çok derin yırtıkları olmayan yapraklar güzel yapraklardır…Tokat narince , Manisa sultani  çekirdeksiz üzüm yaprağı,Trakya yapıncak yaprakları sarmalık  en güzel yapraklardandır..resimlerini gördüğünüz yaprağı ben pazardan yeni aldım oldukça da güzel bir yapraktı…
 2. Yaprakları saplarını 1-2 cm kalacak şekilde kısaltın. Hem sap  kısaltma işlemini yapın hem de bunu yaparken   yaprakları büyüklüklerine göre göz kararı boyutlandırın. Küçükler bir arada ,büyükler bir arada gibi.Etli dolma için  küçük,zeytinyağlı dolma için büyük yapraklar şeklinde :))))) Hem bu sayede yapraklar tek tek elinizden geçerse  gereksiz canlıları,yaprak üstünde ki  kozaları vs. de ayıklamış olursunuz.
 3. Yaprakların saplarını kısalttınız boylarına göre de ayırıp istiflediniz. Şimdi bir mutfak leğenine bolca su doldurun ve yaprakları bu suya bastırın… (yaprakları boyutlarına göre  suya bastırın bu işlemi 3-4 aşamada yapabilirsiniz)
 4. Leğenin içinde ki yapraklara elinizle  3- 4 kere suya bastırdınız bıraktınız, bastırdınız bıraktınız  ( kalp masajı yapar gibi) yani yaprakları leğenden dışarı çıkartmadan suya batırıp serbest bırakarak her yaprağın arasına su girmesini sağladınız. . . . şimdi 5-10  dakika yapraklar bu suda beklesin…..5-10 dakika sonunda yaprakları üstten ala ala leğenden süzgeçe çıkartın ve leğende ki suyu dökün leğenin dibine nasıl kum  çıkacak görün bakın.
 5. Leğene yine su koyup yaprakları tekrar suya bastırın yine yapraklara pres yapın. Bir 5 dakika daha yaprakları suda bekletin. Yapraklar suda beklerken siz genişçe ve derince bir tencere de su kaynatın (SUYA KESİNLİKLE TUZ ATMAYIN HİÇ GEREK YOK  )..
 6. Süzgecinizi bir  tencereye ya da  tepsi içine oturtarak hazır halde bekletin……
 7. Sıcak su kaynayınca soğuk suda bekleyen yapraklardan kalınca bir tutam alın ve delikli kepçe yardımı ile yaprakları kaynayan suya batırın,bastırın kepçeyi hafif kaldırın ama sudan da dışarı çıkartmayın yapraklar dağılmasın..kepçeyi hafif kaldırın ki yaprakların aralarına da kaynamış su girsin içinizden 30” a  35 ‘ e kadar sayın ..suda ki altta ki yapraklar renk değiştirdi sarardı şimdi kepçe yardımı ile yaprakları ters yüz edin yine 30′ a 35’ e kadar sayın..yapraklar haşlandı hepsi sap sarı sarardı…şimdi  haşlanan yaprakları hemen süzgeçe çıkartın.
 8. Ben her ne kadar  haşlanma süresi verdiysem de  bu haşlama süresi sizin yaprağınızın cinsine,haşladığınız yaprak miktarına   göre değişir..yapraklar en fazla 1 dakika da en fazla 1,5 dakika da haşlanır ama süreye siz karar verin…yapraklar sarardı işlem tamamdır..
 9. Tüm yapraklarınız  bitene kadar yaprakları yıkama, suya bastırma,haşlama,süzdürme işlemine devam edin.
 10. Haşlanan yapraklar bir süre süzülsünler şimdi yaprakları hafif dik konuma alın tüm suları aşağıya iyice  süzülsün. 6-7 saat sonra tüm yapraklar iyice ama iyice süzüldü. ..şimdi yaprakları bir  yemek yapımı olacak şekilde buzdolabı poşetlerine eğmeden, bükmeden ,düz açık yaprak şeklinde koyun ve torbanın havasını alarak ( torbada hava kalmasın)  torbaların ağzını kapatın..
 11. Tüm yaprakları üst üste koysanız da derin dondurucuda  çok yer kaplamayacak korkmayın 10 poşet üst üste konulsa da sorun yok.
 12. Kış gelince yaprak dolması yapacaksınız ,o zaman geceden poşeti derin dondurucudan çıkartıp bir tabağa alın ..tabağı tezgah üstüne koyun  sabaha kadar beklesin…..sabaha yapraklarınız sarma yapmak için  hazır….Yaprak buzdolabından çıkartıldıktan tezgaha konduktan sonra bir kaç saat içinde kendiliğinden açılır…hiç tezgahta bekletmeden su içinde açanlarda var..su içinde bekletilen yapraklar birbirinden daha kolay ayrılır daha kısa sürede daha  kolay açılır…tercih sizin…
 13. Bu şekilde saklanan yapraklar sarılınca tencere de  hemencecik pişer size hiç sorun çıkartmaz yaprak tuzlanmadığı tuz ile haşlanmadığı içinde yemeğe istediğiniz miktarda  tuz da koyabilirsiniz ” yaprak tuzlu idi yemek de tuzlu olur mu acaba? ” diye hiç korkmazsınız.
 14. Bu yöntemle saklanmış yaprak ile pişen dolmanın suyu da duru olur çamur gibi simsiyah olmaz.
 15. Şu anda taze yapraktan dolma yapacak dahi olsam bir gün önce yaprağı haşlıyor süzdürüyor bir gece dondurucu da  bekletiyorum sabah tezgaha alıyor yaprağı çözdürüyor sonra sarıyorum.
 16. Taze  yaprak bu sayede hemencecik  pişiyor yoksa taze yapraktan yapılan dolma çok zor pişiyor ,kişiyi zorluyor …. . Size de taze yaprağı bu şekilde kullanmanızı dolmayı bu yöntemle pişirmenizi  tavsiye derim. .

Afiyetler olsun.

Not : Yaprakları yıkadığınız suyu sık sık değiştirin ve lütfen “yapraklar nasılsa haşlanacak yıkamaya hiç gerek yok” demeyin yapraklardan suya resmen kum çıkıyor.Resmini paylaştım bakabilirsiniz.

Haşlama suyuna tuz atmayın. Eğer haşlama suyuna tuz atmazsanız yapraklarınız derin dondurucu da 2 sene bile dayanır. .

“Yaprakları dondurduk bu yapraklar donduktan sonra  kırılmaz mı?” diye merak eden olursa ” kırılmaz” eğer resimlerde ki gibi tam açık şekilde poşetlediniz ise bir şey olmaz….Tabii dolaptan donmuş yaprağı alıp avucunuzda sıkıştırmaz, bükmez, kırmaz iseniz …:)))))

Yapraklar derin dondurucu da saklanacaksa ne haşlama suyuna ne de yapraklara tuz eklemeyin hiç  gerek yok…

Buzdolapların da derin dondurucusu olmayan arkadaşların   haşlanmış her yaprağın arasına sırayla bir tutam turşuluk tuz sermesinde  ,yaprakları topluca sarmasında, rulo yapmasında sonrasında buzdolabı poşetine koyup  o şekilde  buzlukta saklamasında yarar var..normal buzdolabı buzluğunda saklanan  yapraklar tuzlanmaz ise eriyebilir…

Yaprakların saplarını sakın tam dibinden kesmeyin..yaprakların üstünde 1-2 cm lik sap kalsın…birazcık sap bırakırsanız sarmak için  yaprakları açarken zorlanmazsınız ..dibinden keserseniz yaprakları açarken zorlanırsınız…

Buzlukta bekleyecek yaprakları üst üste istifleyebilirsiniz.

Mevsiminde ilk çıkan yaprakların uç ya da üç yaprak  denilen mahsulünü alamadınız ise yaprağın tezgahtan kalkmasına yakın toplanan yapraklarını almaya özen gösterin…bağ yaprakları ilk toplamadan son toplamaya kadar büyükten küçüğe doğru şekil alır…o nedenle mevsim sonuna doğru  alınan yapraklarda küçük yapraklar olabiliyor :)))… resimlerini gördüğünüz yaprakları ben bu hafta pazardan aldım oldukça güzel ve düzgün yapraklardı :)))

Uç yaprak ya da üç yaprak ne demek biliyor musunuz? “asma filizinin  en başında ki yapraktan aşağı doğru üç tane say ilk üçünü alma…3 yapraktan sonra olan yaprakları topla ” demek oluyor..ilk mahsuller o üç yaprağın altında ki ürün oluyor pazarcılar da makbul olan bu ürünü  “uç yaprak geldi” diye bağıra bağıra satıyor..siz de bir asma görür ve yaprağını toplamak isterseniz 3 yaprak sayın alttaki bir kaç tane makbul yaprağı toplayın :))))

Bu derin dondurucu da yaprak saklama tekniği bana yıllar yıllar önce Kayseri’ li komşum büyüğüm Fatma hanım öğretmişti. . Ben bir çok şeyi ondan öğrendim..Allah razı olsun bende hakkı çoktur. Fatma hanıma da buradan selam olsun.

Hoşça kalın

 

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda)

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 600.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Deneyenlerden Fotoğraflar

(4 kişi bu tarifi deneyip fotoğrafını gönderdi)

Bu tarifi yaptınız mı? Fotoğraflarını gönderin.

Kışlık Yaprak Saklama ( Derin Dondurucuda) Tarifi 18.06.2016 tarihinde yayınladı.
Videolu yemek tariflerimizi gördünüz mü? En kolay pasta tarifleri, en nefis kek tarifleri ve diğer binlerce pratik tatlı tarifleri Nefis Yemek Tarifleri'nde.