Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Baş Dönmesi Neyin Habercisi?

Bitkisel Tedavi Yöntemleri ile Nasıl İyileşir?

Baş dönmesi gözlerin kararmasıyla beraber yaşanan ve düşecekmiş gibi his yaratan bir duygudur. Aslında bir yanılsamadır. Hasta, olmayan bir hareketi gerçekmiş gibi algılar. Başı dönen kişi çevresinin hareket ettiği duygusuna kapılır. Baş dönmesi, kişinin çevresiyle olan dengesini sağlayamaması durumu olarak tanımlanabilir. Çok sık karşılaşılan bir sorundur.

Baş dönmesi ve denge bozukluğu, çoğunlukla orta ve ileri yaş grubundaki kişilerde görülür. Çocuklukta pek karşılaşılan bir durum değildir. Baş dönmesi tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Başka sağlık sorunlarının hatta ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Yaşanan sorunun kaynağı saptandıktan sonra tedavisi yapılabilmektedir. Baş dönmesi nedenleri ve tedavileri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazıyı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

baş dönmesi sebepleri

Baş Dönmesi Sebepleri Nelerdir?

Hareket halindeyken vücudunuzdaki birçok sistem aynı anda ve uyum içerisinde çalışmak zorundadır. Eğer vücudun bir sisteminde sorun varsa dengesizlik ve baş dönmesi oluşabilir. Bu da pek çok farklı hastalığın, baş dönmesi nedenleri arasında yer alabileceğini gösterir. Baş dönmesi hissine yol açan hastalıkların en önemlilerini şöyle sıralamak mümkündür:

 • Nörolojik Sorunlar: En sık rastlanılan nedenlerin başında gelir. Beyin ve beyincik gibi organların yer aldığı merkezi sinir sistemindeki bozukluklar, sürekli baş dönmesi sorununa neden olabilmektedir. Multipl skleroz (MS), sifiliz, beyin tümörleri, parkinson hastalığı ve migren dengenin bozulmasına yol açan nedenler arasındadır.
 • Kulağa bağlı rahatsızlıklar: En sık karşılaşılan nedenlerden bir tanesidir. Kulaktan kaynaklanan baş dönmelerinde, baş hareket ettikçe dönme hissi de çoğalır. Uzman doktorlar iç kulaktaki yarım daire kanallarının kontrollerini bir dizi teknik cihazla inceleyerek hastalığın teşhisini koyabilirler.
 • Meniere hastalığı: İşitme kaybı, kulakta çınlama, dolgunluk hissi ve baş dönmesi atakları ile kendini gösteren bir hastalıktır. İç kulaktaki sıvıların dengesizliğinden oluşan bu hastalık baş dönmesine neden olur.
 • Travma yaşanması: Başa gelen sert darbeler sonucunda kafatasında oluşan ve iç kulağı da etkileyen kırıklar nedeniyle baş dönmesi mide bulantısı ve kusma sorunu görülebilir. Sadece kırıklar değil kafatasında yaşanan sarsıntılar veya iç kulak kristallerinde oluşan değişimler de baş dönmesine neden olabilir.
 • Dahili hastalıklar: Kalp krizi ve kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, ritim bozukluğu, diyabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon ve düşük tansiyon, ishal ve kusmayla oluşan şiddetli su kaybı gibi hastalıklar nedeniyle de baş dönmesi yaşanabilir.
 • Psikolojik sorunlar: Anksiyete (korku, kaygı ve endişe bozukluğu), huzursuzluk hali, panik atak, stres ve depresyon gibi psikolojik hastalıklar ani baş dönmelerine yol açabilen nedenlerdir.
 • Boyun fıtığı ve hızlı biçimde kan şekerinin düşmesi gibi nedenler de baş dönmesi sorunu oluşabilir.

baş dönmesine ne iyi gelir

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm

Devam eden baş dönmesi sorununuzun tedavisi için öncelikle doktora başvurmanız gereklidir. Doktorunuzun önereceği tedavinin yanı sıra uygulayabileceğiniz baş dönmesi bitkisel tedavi yöntemleri ise şunlardır:

 • Su içmek: Bol miktarda su içmek çok önemlidir. Baş dönmesi sorunundan kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Zencefil çayı tüketin: Zencefil yatıştırıcı bitkisel enzimler içerir. İlaçların neden olduğu baş dönmesine karşı oldukça etkilidir. Çayını içebilir ya da bir parça zencefil çiğneyebilirsiniz.
 • Nefes egzersizleri yapın: Kan dolaşımının yavaş ya da çok hızlı olması damarlarda baskı oluşturacağı için baş ağrısına ve baş dönmesine neden olabilir. Böyle bir sorununuz varsa yavaş ve derin nefesler alıp vererek kendinize yardımcı olabilirsiniz.
 • Hint Bektaşi üzümü ve kişniş tohumu tüketin: İkisini birlikte kullanarak iyi sonuçlar alabilirsiniz.
 • Konsantrasyon sağlayın: Baş dönmesi mide bulantısı ve kusma problemlerinizi, hareketsiz nesnelere odaklanarak yenmeyi deneyebilirsiniz. Dik oturarak arkanıza yaslanın ve bir nesneye odaklanın.
 • Limon suyu için: Limon vücudunuzdaki glikoz düzeyini artırır ve kan dolaşımınızı düzenler. Bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkın.1 tatlı kaşığı bal ekleyip iyice karıştırın ve için.
 • Fesleğen ve sarımsak tüketin: Daha fazla sarımsak yeme alışkanlığı geliştirebilisiniz. Çünkü sarımsak kan dolaşımınızı düzenler. Fesleğen ise çok sağlıklı bir bitki olup baş dönmesine karşı oldukça etkilidir. 3 – 4 adet fesleğen yaprağını bir bardak sütün içerisine atarak birkaç dakika kaynatın. Bu karışımı her gece yatmadan önce içebilirsiniz.
 • Kereviz suyu: Düşük kan basıncı nedeniyle oluşan bir baş dönmeniz varsa taze kereviz suyu içerek şifa bulabilirsiniz.
 • Elma sirkesi ve bal karışımını deneyin: Bu karışım kan basıncınızın düzenlenmesi için çok yararlıdır. 2 tatlı kaşığı bal ve aynı miktardaki elma sirkesi bir bardak ılık su içerisinde iyice karıştırılır ve günde 3 defa olmak üzere tüketilir.

baş dönmesi nasıl geçer

Baş Dönmesi Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri

Baş dönmesi tedavisi yapılabilmesi için önce neden olan hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Dengesizlik ve baş dönmesi sorunlarına geniş bir bakış açısıyla yaklaşılıp tanı konulması ve gerekli tedavilerin uygulanması önemlidir.

Baş dönmesinin kaynağı bulunur ve yok edilirse hastanın yakınmaları da biter. Kulak burun boğaz, nöroloji, kardiyoloji ve dahili kontroller ile gerekli testler yapılarak hastalık teşhis edilir. Baş dönmesi sıkıntısı yaşayan her hastanın bu sistematik muayenelerden geçmesi şarttır.

Baş dönmesi nedeni belirlendikten sonra hastalık farklı yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Hastalığın teşhis edilmesinde odyometrik testler, elektronistagmografi, elektrokokleografi, rutin biyokimya, MRI, boyun doppler, elektrokardiyografi, ultrasonografi gibi teknolojik aletlerden yararlanılır.

Baş dönmesinin en önemli nedenlerinden biri olan Meniere hastalığı, ilaç tedavisi ve yaşam tarzında yapılan bir takım düzenlemelerle %90 kontrol altında tutulabilmektedir.

Sürekli baş dönmesi sorununuz varsa ve bir an önce geçmesini istiyorsanız, sebep olan hastalığın teşhisi için tam teşekküllü bir hastaneye gitmeniz gereklidir. Devam eden baş dönmesi hafife alınacak bir sorun değildir.

baş dönmesi

Baş Dönmesi Hangi Hastalığın Habercisi?

Baş dönmesi birçok hastalığın habercisi olabilir. Meniere hastalığı, kulakla ilgili hastalıklar, boyun fıtığı, diyabet hastalığı, nörolojik ve psikolojik sorunlar, kalp rahatsızlıkları, kansızlık, yüksek ve düşük tansiyon, beyin tümörü, ileri derecede damar tıkanıklığı gibi hastalıklar nedeniyle baş dönmesi sorunu yaşanabilir. Ani işitme kayıpları, çarpmalar sonucu oluşan kafatası kırıkları ve viral enfeksiyonlar da baş dönmesi belirtisine neden olan hastalıklardır.

baş dönmesi tedavi

Baş Dönmesi Ne Zaman Tehlikeli? Neye Dikkat Etmeli?

Vertigo yani gerçek baş dönmesi sıklıkla gerçekleşiyorsa tehlike oluşturuyor anlamına gelir. Bunun yanı sıra denge kurma problemi yani nörolojik bulgular da yaşanıyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gereklidir.

Uzman doktorlar yapacakları bir dizi teknik inceleme ve muayene sonucunda baş dönmesinin vertigo olup olmadığını kolayca belirleyebilirler. Hastanın hikâyesi de bu konuda yönlendirici olmaktadır. Yapılan incelemeler ile baş dönmesinin kulaktan mı yoksa nörolojik bir olaydan mı meydana geldiği tespit edilebilir. Gerekli durumlarda MR (beyin görüntülenmesi) da yapılabilir. Beyin tümörleri, ödem ve iltihaplanmalar için MR etkili bir tanı aracıdır. Ani baş dönmesi sorununu sıkça yaşıyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız.

Baş dönmesi problemi yaşıyor ve azaltmak istiyorsanız ani pozisyon değişimleri yapmaktan kaçınabilirsiniz. Yattığınız ya da oturduğunuz yerden fırlayarak kalkmamalısınız. Kafa hareketlerinize dikkat etmeli ve uzun süre yukarı bakmamalısınız. Hızlı baş hareketleri yapmaktan kaçınmaya özen gösterirseniz bu sıkıntıyı daha az hissedebilirsiniz.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Dürüm Ne Börek Tarifi
Ne Dürüm Ne Börek4-6 kişilik, 20dk Pişirme, 20dk Hazırlama51
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada Tarifi
Akıtma Yağsız Ne Hamurunda Ne Tavada2-4 kişilik, 5dk Pişirme, 5dk Hazırlama59
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Kek Ne Kurabiye)8-10 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama6 B
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama182
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)10-12 kişilik, 15dk Pişirme, 2 saat Hazırlama352
Ne Varsa Kurabiyesi Tarifi
Ne Varsa Kurabiyesi4-6 kişilik, 30dk Pişirme, 40dk Hazırlama2
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri