Migren Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tanısı ve Tedavisi

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Migren Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tanısı ve Tedavisi Tarifi

Kronik Baş Ağrısı Migren Hakkında Tüm Merak Edilenler

Yorgun ve stresli günlerin sonunda bedeninizde halsizlik hissederken bir anda başınızın ağrıdığını hissedebilirsiniz. Hareketli geçen günün sonunda enerjiniz biter ve sadece dinlenmek istersiniz. Güzel bir uyku ile tüm stresin gitmesini sağlayabilirsiniz. Fakat başınızı çatlatacak derecede ağrıtan o ağrıya ne yapmalı?

Kısa süreli ağrılar hemen hemen herkesin yaşadığı durumlardandır. Fakat bir türlü dinmek bilmeyen baş ağrıları geldiğinde durum çok da normal olmayacaktır. Yaşamınızı etkileyen bu baş ağrıları migren olarak karşınıza çıkabilir. Peki bu migren nedir diyorsanız, yazının devamına doğru gidebiliriz.

migren belirtileri

Migren Nedir?

Migren bir baş ağrısı türüdür. Rahatsızlık boyutunu almasının nedeni kısa süreli başlayıp bazen 72 saate kadar devam etmesidir. Bu durum da kişide sosyal yaşantıyı engelleyecektir. Enseden başlayıp şakaklara uzanır ve göz çevresine kadar yansır. İlerleyen zaman içinde ağrının şiddeti artar. Ağrı şiddetli bir hal aldıkça kişide ışığa karşı bir hassasiyet oluşur ve yan etkilerinden dolayı kusma ve bulantı hissini beraberinde getirir.

Migren kadınlarda daha çok gözlenen bir durumdur. Yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda %18. 6 oranında görüldüğü bilinmektedir. Bu oran erkeklerde %6.5 olarak ifade edilmiştir. Migren özellikle hormonların en aktif olduğu yaşlarda görülmektedir. 20 yaşından 40 yaşına kadar kadın ve erkeklerde sıkça yaşanan bir rahatsızlıktır. Bu yaşlarda en az 3 saat süren ve 72 saati bulan migren atakları görülmektedir.

Genel olarak migren çeşitleri 2 gruba ayrılır. Aurasız migren ve auralı migren olmak üzere 2 kolda incelenir. Aurasız migren basit migren olarak adlandırılır. Auralı migren klasik migrene verilen bir isimdir.

migren nedir

Migren Neden Olur?

Migreni tetikleyen bazı nedenler vardır. O nedenleri incelediğinizde şu liste karşınıza çıkacaktır:

 • Öncelikle migrenin net bir nedeni yoktur fakat bazı durumlarda genetik faktörler etkili olacaktır.
 • Kadınlarda görülen migrenin nedeni daha belirlidir. Adet kanamalarından önce östrojen hormonu azalır. Bu azalmada kadınlarda migreni meydana getirecektir.
 • Uyku düzeninde dengesizliğin olması da migrenin oluşması için yeterli bir nedendir.
 • Yüksek kafeinli içeceklerin tüketimi, alkol tüketiminde ölçüsüzlük de migrenin oluşmasına zemin hazırlar.
 • Mevsim değişimleri ve keskin ışıklar da bir süre sonra migreni oluşturan unsurlar arasında olabilir.

migren belirtileri

Migren Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrısı ile ortaya çıkan migren belirtisi listemizde yer alıyor. Eğer bu belirtiler sizde de görülüyorsa en kısa zamanda doktora gitmenizde fayda olacaktır.

 • Gün içinde hissedilen orta şiddetle başlayıp ciddi boyuta ulaşan baş ağrıları,
 • Ağrıdan sonra görülen kusma hissi,
 • Işıktan ve sesten rahatsız olma, hatta ortamdan uzaklaşma hissi,
 • Şakaklarda nabız gibi atan ağrı,
 • Sık sık esneme,
 • Halsizlik,
 • Boyun çevresinde görülen ağrı ve tutulma,
 • Susuzluk,
 • İştahta dengesizlik migrenin işaretçileri arasındadır.

Kendinize şu soruları sorarak ufak bir migren testi yapabilirsiniz:

1) Son zamanlarda baş ağrısı anında mide bulantısı hissedildi mi?
2) Baş ağrıları esnasında ışık ve ses sizi rahatsız etti mi?
3) Son 3 ayda baş ağrınızdan dolayı işlerinizi aksattığınız veya ertelediğiniz oldu mu?

Sorulardan en az 2 tanesine “evet” diyorsanız %93.3 migren hastası olabilirsiniz.

migrene ne iyi gelir

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren ağrılarını en aza indirmenin kolay bir yolu var: Şifalı bitkiler. Migren doğal tedavi önerileri bu başlık altında sizlere sunuluyor. Migren ağrılarını kısa sürede yok etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Şakaklara veya alın bölgesine buz küpleri ile masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde kan dolaşımını eşitleyerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Migren ışığa ve sese karşı duyarlı bir hastalıktır. Bu nedenle sessiz ve oldukça loş ortamlarda dinlenebilirsiniz. Uyku odanızı da bu şekilde düzenlemelisiniz.
 • Ağrıyı hissettiğiniz anda ılık bir duş almak vücudunuzu rahatlattığı gibi ağrınızı da dindirecektir.
 • Boyun ve omuz bölgesine gün içinde biraz masaj yapmak iyi gelecektir. Veya ufak hareketler ile bu bölgeleri aktif tutabilirsiniz.
 • Tüm ağrıları rahatlattığı gibi migren ağrısını da kısa bir yürüyüş hafifletecektir. Açık ve temiz havada yapılan yürüyüş, migren için en doğal çözüm olacaktır.
 • Vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Susuz kalan vücutlarda daha çok ağrı görülmektedir.

Detaylı bilgi için:

Migrene Ne İyi Gelir? Evde 12 Bitkisel Çözüm

migren ağrısına ne iyi gelir

Migren ağrısı için tüketmeniz gereken bitkiler ise şu şekilde olacaktır:

 • Kırmızı Biber: Ağrınızın gitmesi için kan dolaşımınızı hızlandırmanız gereklidir. Bunu da kırmızı biber ile yapabilirsiniz. Yemeklerinizde kırmızı biber tüketmek bir alternatif olabilir. Veya sıcak suyun içine bir çay kaşığı kırmızı biber atıp biraz da limon suyu ekleyerek içebilirsiniz.
 • Papatya Çayı: Baş ağrılarını dindirmek için bitki çayı aradığınızda papatya çayı tüketebilirsiniz. Papatya çayı ağrı kesici ve rahatlatıcı etkisiyle migren ağrısı karşısında mücadele edecektir.
 • Zencefil Çayı: Antioksidan bitkiler ve baharatlar başınızda olan ağrıları yok edecektir. Migren ağrısında da zencefil çayını tavsiye edeceğiz. Sabah ve akşam olmak üzere zencefil çayı içerseniz, şakaklarınıza kadar hissettiğiniz migren ağrısını azaltabilirsiniz.
 • Lavanta Yağı: Lavanta ağrı kesici özelliğe sahip bir bitkidir. Bir miktar sıcak suyun içine lavanta yağı döküp bu kokunun etrafa yayılmasını bekleyin. Dikkatli olacak şekilde sudan çıkan buharı soluyabilirsiniz. Kısa süre içinde ağrınızı dindirmiş olacaksınız. Şakaklarınıza bu yağ ile masaj da yapmak sağlıklı bir hareket olacaktır.
 • Nane Yağı: Nane yağını bir pamuk yardımı ile şakaklarınıza sürerek masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde nanenin antioksidan etkisi harekete geçecektir ve kan dolaşımınızı artıracaktır. Böylece migren ağrılarınızı da atmış olacaksınız.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesini bir miktar su ile karıştırın ve bir kaşık bal ekleyin. Gün içinde bir fincan içmeye çalışın. Migren ağrılarınız için etkili bir çözüm önerisidir.
 • Biberiye: Çok eski zamanlardan günümüze kadar ağrı kesici olarak kullanılan biberiyeyi, migren ağrınızı yok etmek adına da tercih edebilirsiniz. Sıcak su içine 1 tatlı kaşığı biberiye atın ve demlendikten sonra süzerek için.
 • Migren Taşı: Aniden gelen migren ağrıları için üretilen bu taş, sert ve mumsu bir yapıya sahiptir. Mentol içeriği ile şakaklara sürüldüğünde ağrıyı kesecektir. İki parmağınızın arasına sığacak kadar bir boyuta sahiptir.
 • Hacamat: Migren hacamat ile de giderilebilen bir rahatsızlıktır. Çok eski dönemlerin tedavi yöntemi olan hacamat ile migren ağrınızı vücudunuzdan atabilirsiniz.

migren tedavisi

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrılarınız bir türlü dinmiyorsa migren kesin çözüm için doktora görünmeniz gerekebilir. Tercih edeceğiniz hastanede “nöroloji uzmanı” ile iletişime geçmelisiniz. Doktorunuza ağrının ne zamandır devam ettiğini ve sizde yaşattığı etkiyi ifade etmelisiniz. Doktorunuz gerekli muayeneden sonra size uygun tedaviyi sunacaktır.

Migren tedavileri öncelikle ilaçlarla başlamaktadır. Hafif şiddetli ağrılarınız için bu ilaçlar oldukça etkili olacaktır. Arveles, Majezik ve Avmigren bu ilaçlardan birkaçı olacaktır. Yine de doktor tavsiyesi ile ilaçların kullanılması önerilmektedir. İlaçlardan sonra beyin tomografisi alınmalıdır. Migreni tetikleyen farklı bir rahatsızlığın tespiti için tomografi önem arz eder.

İlaç bağımlılığını önlemek ve ilaçsız bir tedavi yapmak adına bazı şehirlerde migren için sfenopalatin blokaj yöntemi uygulanmaktadır. Bu uygulama ile migrenden şikayetçi olan hastaya burun yoluyla ilaç verilir. Bu yöntem ile migren ağrısının yaklaşık %70’i ortadan kaldırılmaktadır.

Oldukça etkili bir tedavi olan migren aşısı henüz ülkemizde uygulanmasa da Avrupa’da etkilerini göstermektedir. Migren atakları başladığı anda hasta tarafından da yapılacak şekilde tasarlanan migren aşıları koldan ve göbekten yapılmaktadır. Uygulayan kişilerin bu aşıdan memnun kaldığı ifade ediliyor. Migrene neden olan iltihapları yok eden bu aşının ülkemizde uygulanması için ruhsat beklenmektedir.

Ağrıların çok şiddetli olduğu ve hayatı etkilediği hastalarda migren ameliyatı uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında ağrıya neden olan sinirlerin serbestleştirilmesi gerçekleşiyor. Sadece ağrılı bölge için yapılan bu ameliyat sonrasında ilaç tedavisine de gerek duyulmuyor.

Migren tedavileri listesinde migren botoksu da son zamanlarda sıkça yapılan ve etkili olan bir yöntemdir. Baş ve boyun bölgesine toksin enjeksiyonu yapılarak uygulanan bu botoksun ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ruhsatı da vardır. Kronik migren hastaları için uygun görülen bir tedavidir ve hastanelerde uygulanmaktadır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Migren Belirtileri, Ne İyi Gelir? Tanısı ve Tedavisi 18.07.2018 tarihinde yayınladı.