Kurabiye Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Kurabiye Kalorileri

Kurabiye Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Kurabiye Kalorileri Tarifi

Hangi Kurabiye Kaç Kalori?

Bazen demlediğimiz çayın en lezzetli arkadaşı, bazen beslenme çantalarının neşesi, bazen de mis gibi kahvemizin yanında gelen ufak ama tatlı bir kaçamak… Karşımıza nerede çıkarsa çıksın ağızda dağılan, lezzetli mi lezzetli bir kurabiyeye kim hayır diyebilir ki? “1 kurabiye kaç kalori?” diye merak edenlerden biriyseniz siz de bu soruya “hayır” cevabını verebilirsiniz.

Yine de gönlünüzü kurabiyeye kaptırdıysanız ama formunuzu korumak için kendinize “Diyetteyim ama annem kurabiye yapmış, bir tane yesem ne olur?” gibi soruları sık sık soruyorsanız, kurabiye kalori miktarlarını bilmenizde fayda var.

Günlük hayatınızda sık sık karşılaşabileceğiniz kurabiye çeşitlerinin kalori miktarlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz!

Mini Elmalı Kurabiye

Elmalı Kurabiye Kaç Kalori?

Lezzetini elma ile tarçının birleşiminden alan elmalı kurabiye, kış günlerinde bizler için hem enerji kaynağı hem de çaya eşlik eden lezzetli bir kaçamaktır. Hele bir de pudra şekeri ile servis edilirse, yiyenler için adeta bir lezzet şölenine dönüşür. Farklı şekillerde pişirilen ve isteğe göre limon, portakal kabuğu ya da fındık eklenen elmalı kurabiye çeşitleri ile de karşılaşmanız mümkün.

Oldukça hafif bir kurabiye türü olsa da “1 adet elmalı kurabiye kaç kalori?” sorusu özellikle diyet yapanların sık sık cevabını merak ettiği bir sorudur. Özetleyecek olursak:

 • 1 porsiyon elmalı kurabiye yaklaşık olarak 613 kalori değerindedir.
 • 1 adet elmalı kurabiye, büyüklüğüne göre 78-160 kalori arasındadır.
 • 1 gram elmalı kurabiye ise yaklaşık 3 kaloridir.

Püf Noktalarıyla Elmalı Kurabiye

Elmalı Kurabiye

Tuzlu Kurabiye Kaç Kalori?

“Kurabiye” dediğimizde aklımıza ilk olarak tatlı tarifler gelse de özellikle şekerli hamur işlerini sevmeyenler için onlarca tuzlu kurabiye tarifi yaygın tabiriyle -kuru pasta- bulmamız mümkün. İsteğe göre dereotu, çörek otu, susam ya da peynir ekleyebileceğimiz bu kurabiyeler hem açlığımızı bastırmak hem de misafirlerimize çayın yanında ikram etmek için harika bir lezzettir.

Pastanede, kafelerde ya da misafirlik ziyaretlerinde sık sık karşınıza çıkıyorsa ve formunuzu korumaya özen gösteriyorsanız, “1 adet tuzlu kurabiye kaç kalori?” sorusu sürekli aklınıza geliyordur.

 • 1 adet sade ve tuzlu ev kurabiyesi yaklaşık 50 kaloridir.
 • 1 adet tuzlu pastane kurabiyesi 123 kaloridir.
 • 1 porsiyon tuzlu pastane kurabiyesi yaklaşık 680 kaloridir.

Ağızda Dağılan Tuzlu Kurabiyeler

Ağızda Dağılan Tuzlu Kurabiye

Tahinli Kurabiye Kaç Kalori?

Tahinli kurabiye, tahinin ağza verdiği inanılmaz lezzet ile çoğu çayseverin vazgeçilmez tatlısıdır. Çoğu kişi tahinin fazlasıyla kalorili bir gıda olduğunu düşünse de aslında tahin özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendiren, vitamin dolu bir gıdadır. Bu kadar faydası varken, kurabiye tarifimizi de biraz tatlandırmasından zarar gelmez değil mi?

Endişelenmeyin. Diğer kurabiye çeşitleri ile karşılaştırıldığında tahinli kurabiyenin kalorisi oldukça düşüktür. Bu nedenle düzenli spor yapıyorsanız ve yediklerinize dikkat ediyorsanız, tahinli kurabiyeyi küçük porsiyonlar halinde tüketebilirsiniz.

 • 1 porsiyon tahinli kurabiye yaklaşık 150 kaloridir.
 • 1 adet orta boy tahinli kurabiye 80 kaloridir.

 Tahinli Kurabiye

Tahinli Kurabiye

Yulaflı Diyet Kurabiye Kaç Kalori?

Bol lif içeriği, rafine şekere ihtiyaç duymadan hazırlanan lezzeti ile yulaflı kurabiye, diyetin aranan tariflerindendir. Diyetteyken canınız tatlı bir şeyler istediğinde yeşil çayınızın yanına güzel bir eşlikçi olabilir. Üstelik diyet kurabiye kalorisi de yağ, şeker ve beyaz unla hazırlanan tariflerin yarısından da azdır.

 • 1 porsiyon yulaflı diyet kurabiye yaklaşık 40 gram olarak alındığında 65 kaloridir.

Yulaflı Diyet Kurabiye

Yulaflı Diyet Kurabiye

Kavala Kurabiyesi Kaç Kalori?

Isırdığımızda ağzımızda dağılan ve bizi kendimizden geçiren bu lezzet, adını Kavala’dan alır. Kavala kurabiyesi, Osmanlı döneminde Balkanlar’dan gelen göçmenler ile Edirne’ye ulaşmıştır. Günümüzde ise hemen her şehirde kavala kurabiyesi ile karşılaşmak mümkün.

Un, pudra şekeri ve badem ile yapılan kavala kurabiyesinde arzuya göre fındık da kullanılabilir ve çoğu kişi tarafından severek yenir. Bu kadar lezzetli olunca da kavala kurabiyesinin kalorisi pek çok kişinin merak ettiği bir konudur:

 • 1 adet kavala kurabiyesi, kurabiyenin büyüklüğüne göre 30-80 kalori arasındadır.
 • 1 adet bademli kavala kurabiyesi 50 kaloridir.
 • 100 gram kavala kurabiyesi ise yaklaşık 508 kaloridir.

Kavala Kurabiyesi

Kavala Kurabiyesi

Damla Çikolatalı Kurabiye Kaç Kalori?

Dışı kıtır kıtır içi ise bol çikolatalı ve yumuşacık olan damla çikolatalı kurabiye hem yetişkinlerin hem de çocukların vazgeçilmezidir. Bir de yanında bir bardak süt ikram ediyorsak, bu kurabiyeye kim dayanabilir ki?
Günümüzde beyaz, bitter ya da sütlü damla çikolatalı onlarca farklı kurabiye tarifi ile karşılaşabilirsiniz. Eğer evde bu kurabiyeyi yapacaksanız ve sizin için biraz meyve tadı almanın sakıncası yoksa, kurabiye hamurunuza portakal kabuğu rendelemeyi deneyebilirsiniz.

Formunuzu korumak istiyorsanız, kahve saatlerinin vazgeçilmezi olan bu kurabiyeyi küçük porsiyonlarda tüketmeniz faydalı olacaktır. Çünkü:

 • Orta boy 1 adet damla çikolatalı kurabiye 78 kaloridir.
 • 1 adet bitter damla çikolatalı kurabiye yaklaşık 93 kaloridir.
 • 1 adet büyük boy damla çikolatalı kurabiye 138 kaloridir.
 • 100 gram damla çikolatalı kurabiye ise 488 kaloridir.

Damla Çikolatalı Kurabiye

Damla Çikolatalı Kurabiye

Tarçınlı Kurabiye Kaç Kalori?Tırtıl ya da ufak misketler şeklinde sunulan tarçınlı kurabiye özellikle kış aylarında sipariş ettiğimiz kahvelerin yanında sık sık ikram edilir. İçinde bulunan yoğun tarçın ile içimizi ısıtırken ağzımızda hafif bir tat, yüzümüzde ise küçük bir gülümseme bırakır.

Tarçın kan şekerini de dengelediğinden, tarçınlı kurabiye diyabet hastalarının da tüketebileceği bir tatlı çeşididir. Yine de porsiyonları konusunda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Genellikle içinde fındık bulunan bu kurabiyenin kalori miktarı ise merak konusudur. Kalori miktarlarına göz atacak olursak:

 • 1 adet orta boy tarçınlı kurabiye (fındıklı) 94 kaloridir.
 • 1 adet büyük boy tarçınlı kurabiye (fındıklı) 140 kaloridir.
 • 1 porsiyon tarçınlı kurabiye (fındıklı) 421 kaloridir.
 • 1 adet orta boy tarçınlı zencefilli kurabiye ise 44 kaloridir.

Tarçınlı Cevizli Kurabiye

Tarçınlı Cevizli Kurabiye

Islak Kurabiye Kaç Kalori?

Kuru geldiği için kurabiyenin damak tadınıza uymadığını düşünüyorsanız, ıslak kurabiyeyi henüz denememişsiniz demektir. Özellikle kakaolu yapıldığında tadı brownieye benzeyen bu lezzet, yumuşak yapısı ve yoğun tadı ile beğeninizi kazanabilir. “Islak kurabiye” demişken, ufak bir sır da vermek isteriz. Kurabiyelerinizdeki çikolata tadının daha yoğun olmasını istiyorsanız içine kakaolu fındık kreması da ekleyebilirsiniz.

Bu kadar fazla kakao söz konusu olunca, ıslak kurabiyenin kalori miktarı da çoğu diyet yapan kişi tarafından merak edilir. Peki ıslak kurabiyeyi ne kadar tüketmeliyiz? Bu soruyu ıslak kurabiyenin kalorisine bakarak kolayca cevaplamamız mümkün:

 • 100 gram ıslak kurabiye yaklaşık 361 kaloridir.
 • 1 porsiyon ıslak kurabiye (orta boy) ise 559 kaloridir.

Kakaolu Islak Kurabiye

Kakaolu Islak Kurabiye

Üzümlü Kurabiye Kaç Kalori?

Kış aylarında kuru meyve tüketmeyi seviyorsanız, üzümlü kurabiyeyi mutlaka denemelisiniz. Kuru üzümlerin lezzet ve aroma kattığı bu kurabiye, çok tatlı olmadığı için aşırı şekerli tatlıları sevmeyen kişiler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Mükemmel görünen bir tepsi üzümlü kurabiye yapmak isterseniz, birkaç noktaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Kurabiyelerinizin ağızda dağılmasını istiyorsanız, oda sıcaklığında malzemeler kullanabilirsiniz. Dışlarının çatlamaması için de kurabiyeyi yaparken kullandığınız malzemeleri iyice karıştırmanız gerekecek. Kalori miktarını inceleyecek olursak:

 • 1 adet orta boy üzümlü kurabiye yaklaşık 90 kaloridir.
 • 1 gram üzümlü kurabiye 4 kaloridir.
 • 1 porsiyon üzümlü kurabiye ise 572 kaloridir.

Kuru Üzümlü Kurabiye

Kuru Üzümlü Kurabiye

Fındıklı Kurabiye Kaç Kalori?

Bu kurabiye çeşidi, lezzetini pudra şekeri ve fındıktan alır. Tarifinizde oda sıcaklığında tereyağı kullanıyorsanız, kurabiyeleriniz çıtır çıtır olur. Üstelik fındıklı kurabiye, içinde bulunan malzemelerin çeşidi nedeniyle de yapımı oldukça ekonomik bir kurabiyedir. Kıvamını tutturmak kolay görünse de malzemeleri iyice karıştırmanız ve fırında fazla pişirmemeniz gerekir.

Lezzetli mi lezzetli bu kurabiyenin kalorisi diğer kurabiye çeşitleri ile benzerlik gösterdiği için kilonuzu korumak istiyorsanız, çok sık aralıklarla tüketmemeniz faydalı olacaktır.

 • 1 porsiyon cevizli kurabiye yaklaşık 529 kaloridir.
 • 1 gram fındıklı kurabiye 5 kaloridir.
 • 1 adet fındıklı kurabiye ise büyüklüğüne göre 52-140 kalori arasındadır.

Fındıklı Kurabiye

Fındıklı Kurabiye

Cevizli Kurabiye Kaç Kalori?

Cevizli kurabiye, cevizin lezzetli aroması ile kendimizden geçebileceğimiz yumuşacık bir kurabiye çeşididir. Özellikle kış aylarında aroması yoğun bir kurabiye yemek isterseniz, uygulayacağını cevizli kurabiye tarifine portakal kabuğu rendesi, tarçın ve zencefil de eklemeyi deneyebilirsiniz.

Günümüzde ağız tadınıza göre onlarca farklı çeşidini bulabileceğiniz bu kurabiye, karbonhidrat ve şeker açısından zengindir. Bu nedenle, her tatlıda olduğu gibi diyet yapanların ufak porsiyonlarda tüketmesi faydalı olacaktır. Diyabet hastaları, doktorlarına danıştıktan sonra içindeki şeker miktarını azaltarak ya da şeker yerine az miktarda pekmez kullanarak cevizli kurabiye yapmayı deneyebilirler.

 • 1 adet cevizli kurabiye 90 kaloridir.
 • 1 porsiyon cevizli kurabiye porsiyon büyüklüğüne göre 361-500 kalori arasındadır.
 • 1 gram cevizli kurabiye ise 5 kaloridir.

Cevizli Kurabiye (Ağızda Dağılan)

Cevizli Kurabiye

Milföy Kaç Kalori? Hamuru, Böreği, Pastası

Pankek Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? 5 Fit Pankek

Waffle Kaç Kalori? Meyveli, Çikolatalı Waffle Kalori

Kek Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre 1 Dilim Kek Kaç Kalori?

Bir Dilim Pasta Kaç Kalori? Çeşitlerine Göre Pasta Kalori Değerleri

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi

Kalori Cetveli (100 gr)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
3 Çeşit Kurabiye Tarifi

3 Çeşit Kurabiye

6-8 kişilik, 20dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Bir Margarinden Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Bir Margarinden Çeşit Çeşit Kurabiye

4-6 kişilik, 35dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Fit Tatlı 280 Kalori Tarifi

Fit Tatlı 280 Kalori

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Üç Çeşit Kurabiye Tarifi

Üç Çeşit Kurabiye

10-12 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye

8-10 kişilik, 30dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye

10-12 kişilik, 25dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Tek Hamurdan Çeşit Çeşit Kurabiye

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Tek Hamur Çeşit Çeşit Kurabiye Tarifi

Tek Hamur Çeşit Çeşit Kurabiye

8-10 kişilik, 10dk Hazırlık, Pişirme yok
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı Tarifi
Krem Sürmek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruç Tutarken Merhem veya Krem Sürülür Mü? Yaz aylarında güneşten korunmak için güneş kremi, cildimizi…

Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı? Tarifi
Oruçluyken Burun Spreyi Orucu Bozar Mı?

Oruçluyken Burun Spreyi Kullanılır Mı? Burun spreyi, burun içine uygulanan tıbbi desteklerden biridir. Genellikle solunumu…

Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler Tarifi
Regaib Kandili Mesajları: Resimli En Güzel Sözler

Regaib Kandili Mesajları, Anlamlı Sözler Allah’ın rahmet ve bereket dağıttığı mübarek Regaib Kandili, bu yıl…

2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi
2024 Şubat Ayının 30 Popüler Tarifi

Nefis Yemek Tarifleri mutfağının şubat ayında en çok deftere eklenen tarifler listesi tam ağzınıza layık!…

Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif Tarifi
Aileler İçin Akşam Yemeği: Leziz, Doyurucu 45 Farklı Tarif

Akşam yemeklerinde ailenize özel bir masa hazırlamaya ne dersiniz? Etiyle, sebzesiyle besin dengesi yerinde ve…

Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri Tarifi
Oruç Nedir, Nasıl Tutulur, Kimlere Farz? Oruç Çeşitleri

Oruç: 30 Günlük İbadetten Daha Fazlası! Farsça rûze, Arapça savm ve sıyâm kelimelerinin Türkçeleşmiş şekli oruç,…

Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit Tarifi
Airfryer Tarifleri: Hızlı, Pratik ve Çok Hafif 60 Çeşit

Son dönem mutfak aletleri yelpazesinde çok satanlar arasına giren Philips airfryer, yiyecekleri yağsız kızartabilen bir…

Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir? Tarifi
Oruca Nasıl, Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruca Niyet Nasıl Getirilir? 11 ayın sultanı, bolluk ve bereketin temsili ramazan söz konusu olduğunda…

Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi Tarifi
Regaib Kandili Nedir, Ne Zaman? Ne Yapılır? Duaları, Önemi

Regaib Kandili: Cumanın Müjdelendiği Gün Recep ayının ilk cuma gecesi Regaib Kandili, tasavvufi bilgilere göre…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Tarifler Geri
Videolar Geri