Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri

Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri Tarifi

Protein Kaynağı Besleyici Tavuk Kaç Kalori?

Kırmızı etten sonra en çok tükettiğimiz tavuk eti, geleneksel mutfağımızda damak tadımıza yer etmiş pek çok tarifte, farklı pişirme şekilleriyle yer almakta. Kırmızı ete oranla daha ekonomik fiyatları yaygın olarak kullanılabilmesinde başlıca etken olmasının yanı sıra daha az yağ içeriği ile yüksek protein değerleri beyaz et kategorisinde en sık tüketileni tavuk eti.

Öğrenci-bekar evlerinin pratik sebzeli tavuk sotesinden zengin sofraların şık sunumlu, bol malzemeli tariflerine, hastalara şifa tavuk suyuna çorbalarından chicken nugget, soslu kanat gibi fast food zincirlerine, ayaküstü tavuk döner, ızgara tavuk şiş gibi alışkın olduğumuz tatlara değin tavuk eti, mutfak kültürümüzde belli başlı bir yere sahip.

Peki, bu kadar geniş alanda tariflere uyarlanabilen, her damak zevkine uygun olarak pişirilebilen tavuk eti diyette nasıl tüketilir? Tavuk kalori ve besin değerleri nasıldır? Tavuk yemek zayıflama sürecinde ne gibi faydaları sağlar? İşte, kilo kontrolü sürecinde tavuk eti tüketimine dair tüm detaylar bu yazıda!

tavuk kalori

Tavuk Kaç Kalori?

 • Öncelikle, kilo vermek isteyenler için pek çok açıdan mucizelerle dolu bir besin kaynağıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtelim.
 • Neden mi? Hanımlar beyler tavuk eti, gerçek anlamda protein kaynağı ki bu da spor programlarıyla desteklenen diyet sürecinde bulunmaz bir nimet. Bu cümlenin içini yeterince doldurmak için bir yağ oranının oldukça düşük olduğunu da belirtmek istiyoruz.
 • Protein değerinin yanında, içeriğindeki vitamin ve minerallerle düzenli ve doğru tüketimde tavuk eti bağışıklık sistemini güçlendiren ve böylelikle hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi gören özelliklere sahip.
 • Hasta yatağındakiler boş yere tavuk suyuna çorba içirilmiyormuş değil mi? Beyin hücrelerini koruyan yapısı, cilde parlaklık kazandırması, kalp krizi riskini azaltması ve stres, yorgunluk gibi durumlarda vücuda enerji vermesi de cabası.
 • Peki gelelim konumuza, tavuk kaç kalori? Az sonra tavuk eti ile aklınıza gelebilen birçok yemeğin kalori değerlerini inceleyeceğiz; ama önce sadece haşlanmış tavuğun kalori değerleri ile başlıyoruz:

Tavuk Göğsü Kaç Kalori? Haşlama, Izgara, Kızartma – Besin Değerleri

tavuk kaç kalori

Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori?

Bir bütün tavuk alıp güzelce yıkayıp temizlediniz. Sonra attınız düdüklüye haşlanıyor tatlı tatlı. İster suyuna çorba pişirin ister haşlama tavuklarla dilediğiniz yemeği hazırlayın. Peki bu haşlanmış tavuğun (derili) kalori değeri ne olacak, hep birlikte inceleyelim:

 • 1 kilo (1000 gr) haşlanmış tavuk 2760 kcal
 • Yarım kilo (500 gr) haşlanmş tavuk 1380 kcal
 • 100 gram haşlanmış tavuk 276 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) haşlanmış tavuk 414 kcal
 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) haşlanmış tavuk 83 kcal

Tarif için: Tavuk Haşlama

Tavuk Haşlama Tarifi

Tavuk Döner Kaç Kalori?

Dışarıda yemek yemek istediğimizde aklımıza gelen en garanti geleneksel fast food tavuk döner, hem ekonomik hem de lezzetli bir seçenek. Her cebe uygun, küçük büyük her şehrin en işlek caddelerinden ara sokaklarına değin karşımıza çıkabilir. Paket servisleri de cabası tabii.

Tavuk etinin sağlık durumlarının ne kadar ideal olduğundan bahsetmiştik ama söz konusu ekmek arası ya da dürüm gibi karbonhidrat oranı yüksek yemekler olunca işin rengi bu aşamada değişiyor. Yağ ve baharatlardan oluşan soslarla marine etilen tavuk etinin isteğe göre yeşillik, domates, soğan, turşu ve ketçap-mayonez gibi soslarla birleşiminden oluşan tavuk döner kaç kalori?

 • 1 adet ekmek arası tavuk döner 800 kcal
 • 1 adet dürüm tavuk döner 309 kcal
 • 1 adet lavaş dürüm tavuk döner 400 kcal
 • 1 porsiyon (100 gr) tavuk döner (yalnızca et) 230 kcal

Kuru kuru gitmez biliyoruz. Yanında içeceğiniz:

 • 1 kutu ayran 95 kcal
 • 1 kutu kola 149 kcal

Tavuk dürüm kaç kalori? Cevap olarak 1 adet tavuk dürüm 309 kcal, lavaş ekmeği ile hazırlanan tavuk dürüm 400 kcal içerir.

Tarif için: Hakiki Tavuk Döner (Hazır Tadında)

Hakiki Tavuk Döner (Hazır Tadında)

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Diyet menülerinde fileto olarak, salatalarda ya da sote gibi farklı tariflerde kuşbaşı et elde etmek üzere sık sık tercih edilen tavuk göğüs yağ ve kolesterol içeriği düşüktür; fakat aynı zamanda pişirilme şekline göre farklı kalori değerleri kazanır. Tavuk göğsü kaç kalori, haşlama, ızgara ve kızartma olarak detaylarını inceleyelim:

Haşlama Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Diyet sürecinde, kilo vermek isteyenler için en ideal tavuk eti tüketimi haşlama usulüdür. Düşük yağ içeriği ve yüksek besin değerleriyle doyuruculuğu da yüksektir, uzun süre tok tutar. Spor yapanlar için de iyi bir protein kaynağı olan haşlama tavuk göğüs, hazırlaması da oldukça pratik bir öğün olacaktır. Haşlama tavuk göğsü kalori değerleri:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) haşlama tavuk göğsü 33 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) haşlama tavuk göğsü 165 kcal
 • 100 gram haşlama tavuk göğsü 110 kcal

Izgara Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Fileto tavuk göğsü, diyet menülerinde tercih edilebilir. Izgara yöntemi kalori değerlerini fazla yükseltmeyeceğinden zayıflama sürecinde olanlar tavuk etini ızgarada pişirebilirler. Yağ ve kolesterol oranı düşük, protein değeri ve doyuruculuğu da yüksek olduğu için ideal bir besin kaynağı olacaktır. Izgara tavuk göğsü kalori değerleri ise şu şekildedir:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) ızgara tavuk göğsü 45 kcal
 • 1 orta porsiyon (100 gr) ızgara tavuk göğsü 151 kcal
 • 1 adet (200 gr) ızgara tavuk göğsü 302 kcal

Izgara tavuk kaç kalori? Cevap olarak 250 gramlık 1 orta porsiyon tavuk ızgara 274 kcal, 50 gramlık 1 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk ise 55 kcal içerir.

Kızartılmış Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Kızartma devreye girince elbette yağ oranı yükseliyor. Bu demektir ki tavuk göğüs pişirme yöntemlerinde en yüksek kalorili olanı kızartması. Diyet sürecinde olanların tercih etmemesi gereken bir yöntem olarak kızartılmış tavuk göğsü sık tüketildiği takdirde fazladan kalori alımına sebebiyet verecektir. Kalori değerlerini inceleyecek olursak:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) kızartılmış tavuk göğsü 53 kcal
 • 1 orta porsiyon (205 gr) kızartılmış tavuk göğsü 363 kcal
 • 100 gram kızartılmış tavuk göğsü 177 kcal

Fırında Bütün Tavuk

Fırında Bütün Tavuk

Tavuk Sote Kaç Kalori?

İster bekar evi olsun ister aile evi, tavuk sote mutlaka her mutfakta pişen en pratik yemeklerimiz arasında, üstelik az çaba ile çok lezzetli sonuçlar alınabiliyor. Domates, biber, soğan ya da arzu edilen farklı sebzelerle hazırlanan ve oldukça da ekonomik tavuk sote, yanında genellikle pirinç pilavı ya da patates püresiyle tüketiliyor. Yemek yapmaya ilk kez başlayanların bile kolaylıkla hazırlayabileceği tavuk sote kaç kalori? Birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon veya 1 küçük tabak (170 gr) tavuk sote 288 kcal
 • 1 çok tepeleme çorba kaşığı (35 gr) tavuk sote 59 kcal
 • 100 gram tavuk sote 169 kcal

Tavuk Sote

Tavuk Sote Tarifi

Tavuk Çorbası Kaç Kalori?

Hastalara şifa dertlilere deva olan, vitamin deposu bir çorbadan bahsediyoruz. Tavuk çorbası, tavuk suyuna çorba ya da tavuklu çorba. Soğuk algınlığı, halsizlik, mide üşütmesi gibi durumlarda ev mutfağında acilen pişen ve değme grip-nezle ilaçlarına taş çıkaran bu doğal antibiyotik çorba çok da lezzetli. Hastaları ayağa kaldıran, bağışıklık sistemini güçlendiren tavuk çorbası kaç kalori peki?

 • 1 orta porsiyon (240 gr) tavuk çorbası 132 kcal
 • 1 küçük kase veya 1 kepçe (150 gr) (az) tavuk çorbası 83 kcal
 • 1 orta kase (200 gr) tavuk çorbası 110 kcal
 • 1 büyük kase (300 gr) tavuk çorbası 165 kcal

Terbiyeli Tavuk Çorbası (Videolu)

Terbiyeli Tavuk Çorbası (Videolu)

Fırında Tavuk Kaç Kalori?

Fırında hazırlanan tavuk, yaygın olarak pişirilen pratik ana yemeklerimizden. Tavuk baget ile fırında tavuk yemeği, çeşitli baharat, tercihe göre salça ve yağ ile harmanlanıp hazırlanır. Tavuk baget derili ve yağ oranı yüksek bir tavuk eti çeşidi olacağı için diyet menülerine uygun olarak pişirilmek isteniyorsa derileri ayıklanmalı ve sosu az yağlı hazırlanmalıdır. Protein ve yağ oranı yüksektir.

Genellikle elma dilim patates, tercihen biber çeşitleri ve farklı sebzelerle fırına verilen fırında patatesli tavuk baget kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (460 gr) fırında patatesli tavuk baget 437 kcal

Fırında Nar Gibi Kızaran Tavuk Baget

Fırında Nar Gibi Kızaran Tavuk Baget

Tavuk Şiş Kaç Kalori?

Önceden marine edilmiş ve yumuşatılmış kuşbaşı tavuk etlerinin şişe geçirilip ızgarada pişirilmesiyle elde edilen tavuk şiş, kebapçılar ve restoranların menülerinde muhakkak bulunan, pek çok damak zekine uyabilecek yemeklerimizden. Yağ oranı düşük tavuk göğüs etiyle hazırlanırsa oldukça da sağlıklı bir diyet öğünü olabilir. Yanında ızgara sebzelerle servis edilebilir. Tavuk şiş kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (165 gr) tavuk şiş 208 kcal
 • 1 şiş (85 gr) tavuk şiş 107 kcal
 • 100 gram tavuk şiş 126 kcal

Tarif için: Fırında Tavuk Şiş

Tavuk Ciğeri Kaç Kalori?

Folik asit, demir, çinko, potasyum, A ve C vitamini , sodyum ve protein açısından oldukça zengin ve besleyici bir kaynak olan tavuk ciğeri, aynı zamanda kolesterol de içerir. Kilo kontrolünde olanların ve özellikle de kalp hastalarının dikkatli tüketmesini öneriyoruz. Az ve ölçülü miktarda yenildiği takdirde vücut için faydalı olacaktır. Tavuk ciğer kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (20 gr) tavuk ciğer 29 kcal
 • 100 gram tavuk ciğer 147 kcal

Tarif için: Tavuk Ciğeri

Tavuk Ciğeri

Tavuk Kanat Kaç Kalori?

Fast food zincirlerinde soslu ve çıtır olarak sunulan tavuk kanatlar, geleneksel ızgara pişirme yöntemleriyle de pek çok kebapçının favorisi ; öyle ki kanatçı restoranları sayısı da oldukça fazla. Kendi mutfağınızda da pekala hazırlayabileceğiniz tavuk kantları derisiz ve az yağlı bir sosla tercih ederseniz kalori oranı da düşük olacaktır. Tavuk kanat kalori değerleri:

 • 1 porsiyon (60 gr) tavuk kanat 198 kcal
 • 1 adet (30 gr) tavuk kanat 99 kcal

KFC Tadında Tavuk Kanatları

KFC Tadında Tavuk Kanatları

Tavuk ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tavuk yemekleri için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Tavuk Eti Besin Değerleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Gezen Tavuk Yumurtası Üretimi, Besin Değeri ve Faydaları

Siyah Tavuklar Hakkında Merak Edilenler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

4 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 700.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Tüm Tavuk Pişirme Tarifi
Tüm Tavuk Pişirme4-6 kişilik, 40dk Pişirme, 30dk Hazırlama45
Kısır (207 Kalori) Tarifi
Kısır (207 Kalori)4-6 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama93
Diyet Çorbası (Tüm Tencere 250 Kalori Çorbası) Tarifi
Diyet Çorbası (Tüm Tencere 250 Kalori Çorbası)4-6 kişilik, 25dk Pişirme, 10dk Hazırlama141
Diyet Tatlısı (115 Kalori) Tarifi
Diyet Tatlısı (115 Kalori)1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama84
Yumurta Salatası 100 Kalori Tarifi
Yumurta Salatası 100 Kalori1-2 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama33
Kıymalı Yumurta (300 Kalori) Tarifi
Kıymalı Yumurta (300 Kalori)2-4 kişilik, Pişirme yok, 5dk Hazırlama15
Fırında Tüm Tavuk Tarifi
Fırında Tüm Tavuk12-14 kişilik, 45dk Pişirme, 20dk Hazırlama6
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm Tarifi
Çiğ Köfte Kaç Kalori? Etli, Etsiz, Dürüm

4000 Yıllık Efsane Çiğ Köfte Kalori Değerleri Çiğ köfte, Türk mutfağının çok emekle hazırlanan ve…

Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Reflü ve Gastriti Olanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Mide sorunları insanlar için çok rahatsız edici bir…

Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Tarifi
Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı?

Sindirimi Kolay, Lif Kaynağı Bulgur Pilavı Kaç Kalori? Bulgur pilavı, ülkemizde adeta kurtarıcı bir yemektir.…

Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı Tarifi
Ramazan Bayramı Yurt Dışı 7 Tur Fırsatı

Ramazan Bayramı Yurt Dışı Tatili 2021 7’den 70’e tüm Müslüman aleminin hasretle beklediği mübarek ramazan…

Aşure Kaç Kalori? Tarifi
Aşure Kaç Kalori?

Aşure Kilo Aldırır Mı? 1 Porsiyon Aşure Kaç Kalori? Tarihi Nuh tufanına değin gerileyen aşure,…

Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli? Tarifi
Ramazan Ayının Önemi, Nelere Dikkat Edilmeli?

Ramazan Ayı En Doğru Nasıl Yaşanır? İslam inancında önemli bir yere sahip ramazan ayı, sosyal…

Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü Tarifi
Türk Kahvesi Kaç Kalori? Sade, Orta, Şekerli, Sütlü

Çeşitlerine Göre Türk Kahvesi Kalori Değerleri Türk Kahvesi Zayıflatır Mı? Hatırına tam 40 yıl biçilmiş…

Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif Tarifi
Pastane Tatlıları: Harikulade 16 Tarif

Pastane tatlıları, yılların pastacılık birikimi ile farklı usullerle yapılır. Ne tatlıcılardaki gibidir ne de ev…

Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran Tarifi
Üsküdar İftar Mekanları: En İyi 11 Restoran

Üsküdar'da Nerede İftar Yapılır? Ramazan ayının hayırlı bereketi ve tüm neşesi üzerinizde olsun! İslam aleminin…

Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler Tarifi
Market Zincirleri Ramazan Paketi Fiyatları 2021 İçindekiler

Bereketli Ramazan Paketi 2021 Fiyatları Ramazan paketi 2021 ramazan günlerinde de birçok ailenin ihtiyacını karşılayacak…

2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek? Tarifi
2021 Yılında Ramazan Kaç Gün Sürecek?

Bu Yıl Ramazanda Kaç Gün Oruç Tutacağız? Her sene hasretle beklenen 11 ayın sultanı ramazan…

Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli? Tarifi
Gluten Diyeti Yapanlar Ramazanda Nasıl Beslenmeli?

Ramazanda Glutensiz Beslenme İpuçları Ramazan ayı boyunca glutensiz beslenme nasıl olabilir konusunu masaya yatırmadan önce…

Tarifler Geri