Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri

5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 5 puan, ortalama: 5,00 (5 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri Tarifi

Protein Kaynağı Besleyici Tavuk Kaç Kalori?

Kırmızı etten sonra en çok tükettiğimiz tavuk eti, geleneksel mutfağımızda damak tadımıza yer etmiş pek çok tarifte, farklı pişirme şekilleriyle yer almakta. Kırmızı ete oranla daha ekonomik fiyatları yaygın olarak kullanılabilmesinde başlıca etken olmasının yanı sıra daha az yağ içeriği ile yüksek protein değerleri beyaz et kategorisinde en sık tüketileni tavuk eti.

Öğrenci-bekar evlerinin pratik sebzeli tavuk sotesinden zengin sofraların şık sunumlu, bol malzemeli tariflerine, hastalara şifa tavuk suyuna çorbalarından chicken nugget, soslu kanat gibi fast food zincirlerine, ayaküstü tavuk döner, ızgara tavuk şiş gibi alışkın olduğumuz tatlara değin tavuk eti, mutfak kültürümüzde belli başlı bir yere sahip.

Peki, bu kadar geniş alanda tariflere uyarlanabilen, her damak zevkine uygun olarak pişirilebilen tavuk eti diyette nasıl tüketilir? Tavuk kalori ve besin değerleri nasıldır? Tavuk yemek zayıflama sürecinde ne gibi faydaları sağlar? İşte, kilo kontrolü sürecinde tavuk eti tüketimine dair tüm detaylar bu yazıda!

tavuk eti kaç kalori

Tavuk Kaç Kalori?

Öncelikle, kilo vermek isteyenler için pek çok açıdan mucizelerle dolu bir besin kaynağıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtelim. Neden mi? Hanımlar beyler tavuk eti, gerçek anlamda protein kaynağı ki bu da spor programlarıyla desteklenen diyet sürecinde bulunmaz bir nimet. Bu cümlenin içini yeterince doldurmak için bir yağ oranının oldukça düşük olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Protein değerinin yanında, içeriğindeki vitamin ve minerallerle düzenli ve doğru tüketimde tavuk eti bağışıklık sistemini güçlendiren ve böylelikle hastalıklara karşı doğal bir kalkan görevi gören özelliklere sahip. Hasta yatağındakiler boş yere tavuk suyuna çorba içirilmiyormuş değil mi? Beyin hücrelerini koruyan yapısı, cilde parlaklık kazandırması, kalp krizi riskini azaltması ve stres, yorgunluk gibi durumlarda vücuda enerji vermesi de cabası.

Peki gelelim konumuza, tavuk kaç kalori? Az sonra tavuk eti ile aklınıza gelebilen birçok yemeğin kalori değerlerini inceleyeceğiz; ama önce sadece haşlanmış tavuğun kalori değerleri ile başlıyoruz:

haşlanmış tavuk kaç kalori

Haşlanmış Tavuk Kaç Kalori?

Bir bütün tavuk alıp güzelce yıkayıp temizlediniz. Sonra attınız düdüklüye haşlanıyor tatlı tatlı. İster suyuna çorba pişirin ister haşlama tavuklarla dilediğiniz yemeği hazırlayın. Peki bu haşlanmış tavuğun (derili) kalori değeri ne olacak, hep birlikte inceleyelim:

 • 1 kilo (1000 gr) haşlanmış tavuk 2760 kcal
 • Yarım kilo (500 gr) haşlanmş tavuk 1380 kcal
 • 100 gram haşlanmış tavuk 276 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) haşlanmış tavuk 414 kcal
 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) haşlanmış tavuk 83 kcal

Tarif için: Tavuk Haşlama

Tavuk Döner Kaç Kalori?

Dışarıda yemek yemek istediğimizde aklımıza gelen en garanti geleneksel fast food tavuk döner, hem ekonomik hem de lezzetli bir seçenek. Her cebe uygun, küçük büyük her şehrin en işlek caddelerinden ara sokaklarına değin karşımıza çıkabilir. Paket servisleri de cabası tabii.

Tavuk etinin sağlık durumlarının ne kadar ideal olduğundan bahsetmiştik ama söz konusu ekmek arası ya da dürüm gibi karbonhidrat oranı yüksek yemekler olunca işin rengi bu aşamada değişiyor. Yağ ve baharatlardan oluşan soslarla marine etilen tavuk etinin isteğe göre yeşillik, domates, soğan, turşu ve ketçap-mayonez gibi soslarla birleşiminden oluşan tavuk döner kaç kalori?

 • 1 adet ekmek arası tavuk döner 800 kcal
 • 1 adet dürüm tavuk döner 309 kcal
 • 1 adet lavaş dürüm tavuk döner 400 kcal
 • 1 porsiyon (100 gr) tavuk döner (yalnızca et) 230 kcal

Kuru kuru gitmez biliyoruz. Yanında içeceğiniz:

 • 1 kutu ayran 95 kcal
 • 1 kutu kola 149 kcal

Tavuk dürüm kaç kalori? Cevap olarak 1 adet tavuk dürüm 309 kcal, lavaş ekmeği ile hazırlanan tavuk dürüm 400 kcal içerir.

Tarif için: Hakiki Tavuk Döner (Hazır Tadında)

Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Diyet menülerinde fileto olarak, salatalarda ya da sote gibi farklı tariflerde kuşbaşı et elde etmek üzere sık sık tercih edilen tavuk göğüs yağ ve kolesterol içeriği düşüktür; fakat aynı zamanda pişirilme şekline göre farklı kalori değerleri kazanır. Tavuk göğsü kaç kalori, haşlama, ızgara ve kızartma olarak detaylarını inceleyelim:

Haşlama Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Diyet sürecinde, kilo vermek isteyenler için en ideal tavuk eti tüketimi haşlama usulüdür. Düşük yağ içeriği ve yüksek besin değerleriyle doyuruculuğu da yüksektir, uzun süre tok tutar. Spor yapanlar için de iyi bir protein kaynağı olan haşlama tavuk göğüs, hazırlaması da oldukça pratik bir öğün olacaktır. Haşlama tavuk göğsü kalori değerleri:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) haşlama tavuk göğsü 33 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) haşlama tavuk göğsü 165 kcal
 • 100 gram haşlama tavuk göğsü 110 kcal

Izgara Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Fileto tavuk göğsü, diyet menülerinde tercih edilebilir. Izgara yöntemi kalori değerlerini fazla yükseltmeyeceğinden zayıflama sürecinde olanlar tavuk etini ızgarada pişirebilirler. Yağ ve kolesterol oranı düşük, protein değeri ve doyuruculuğu da yüksek olduğu için ideal bir besin kaynağı olacaktır. Izgara tavuk göğsü kalori değerleri ise şu şekildedir:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) ızgara tavuk göğsü 45 kcal
 • 1 orta porsiyon (100 gr) ızgara tavuk göğsü 151 kcal
 • 1 adet (200 gr) ızgara tavuk göğsü 302 kcal

Izgara tavuk kaç kalori? Cevap olarak 250 gramlık 1 orta porsiyon tavuk ızgara 274 kcal, 50 gramlık 1 köfte büyüklüğünde ızgara tavuk ise 55 kcal içerir.

Kızartılmış Tavuk Göğsü Kaç Kalori?

Kızartma devreye girince elbette yağ oranı yükseliyor. Bu demektir ki tavuk göğüs pişirme yöntemlerinde en yüksek kalorili olanı kızartması. Diyet sürecinde olanların tercih etmemesi gereken bir yöntem olarak kızartılmış tavuk göğsü sık tüketildiği takdirde fazladan kalori alımına sebebiyet verecektir. Kalori değerlerini inceleyecek olursak:

 • 1 köfte büyüklüğünde (30 gr) kızartılmış tavuk göğsü 53 kcal
 • 1 orta porsiyon (205 gr) kızartılmış tavuk göğsü 363 kcal
 • 100 gram kızartılmış tavuk göğsü 177 kcal

Detaylı bilgi için: Tavuk Göğsü Kaç Kalori? Haşlama, Izgara, Kızartma – Besin Değerleri

Tarif için: French Soslu Tavuk Göğüslü Nefis Salata

Tavuk Sote Kaç Kalori?

İster bekar evi olsun ister aile evi, tavuk sote mutlaka her mutfakta pişen en pratik yemeklerimiz arasında, üstelik az çaba ile çok lezzetli sonuçlar alınabiliyor. Domates, biber, soğan ya da arzu edilen farklı sebzelerle hazırlanan ve oldukça da ekonomik tavuk sote, yanında genellikle pirinç pilavı ya da patates püresiyle tüketiliyor. Yemek yapmaya ilk kez başlayanların bile kolaylıkla hazırlayabileceği tavuk sote kaç kalori? Birlikte inceleyelim:

 • 1 orta porsiyon veya 1 küçük tabak (170 gr) tavuk sote 288 kcal
 • 1 çok tepeleme çorba kaşığı (35 gr) tavuk sote 59 kcal
 • 100 gram tavuk sote 169 kcal

Tarif için: Tavuk Sote

Tarif: Tavuk Sote

Tavuk Çorbası Kaç Kalori?

Hastalara şifa dertlilere deva olan, vitamin deposu bir çorbadan bahsediyoruz. Tavuk çorbası, tavuk suyuna çorba ya da tavuklu çorba. Soğuk algınlığı, halsizlik, mide üşütmesi gibi durumlarda ev mutfağında acilen pişen ve değme grip-nezle ilaçlarına taş çıkaran bu doğal antibiyotik çorba çok da lezzetli. Hastaları ayağa kaldıran, bağışıklık sistemini güçlendiren tavuk çorbası kaç kalori peki?

 • 1 orta porsiyon (240 gr) tavuk çorbası 132 kcal
 • 1 küçük kase veya 1 kepçe (150 gr) (az) tavuk çorbası 83 kcal
 • 1 orta kase (200 gr) tavuk çorbası 110 kcal
 • 1 büyük kase (300 gr) tavuk çorbası 165 kcal

Tarif için: Terbiyeli Tavuk Çorbası (Videolu)

Fırında Tavuk Kaç Kalori?

Fırında hazırlanan tavuk, yaygın olarak pişirilen pratik ana yemeklerimizden. Tavuk baget ile fırında tavuk yemeği, çeşitli baharat, tercihe göre salça ve yağ ile harmanlanıp hazırlanır. Tavuk baget derili ve yağ oranı yüksek bir tavuk eti çeşidi olacağı için diyet menülerine uygun olarak pişirilmek isteniyorsa derileri ayıklanmalı ve sosu az yağlı hazırlanmalıdır. Protein ve yağ oranı yüksektir.

Genellikle elma dilim patates, tercihen biber çeşitleri ve farklı sebzelerle fırına verilen fırında patatesli tavuk baget kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (460 gr) fırında patatesli tavuk baget 437 kcal

Tarif için: Fırında Nar Gibi Kızaran Tavuk Baget

Tavuk Şiş Kaç Kalori?

Önceden marine edilmiş ve yumuşatılmış kuşbaşı tavuk etlerinin şişe geçirilip ızgarada pişirilmesiyle elde edilen tavuk şiş, kebapçılar ve restoranların menülerinde muhakkak bulunan, pek çok damak zekine uyabilecek yemeklerimizden. Yağ oranı düşük tavuk göğüs etiyle hazırlanırsa oldukça da sağlıklı bir diyet öğünü olabilir. Yanında ızgara sebzelerle servis edilebilir. Tavuk şiş kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (165 gr) tavuk şiş 208 kcal
 • 1 şiş (85 gr) tavuk şiş 107 kcal
 • 100 gram tavuk şiş 126 kcal

Tarif için: Fırında Tavuk Şiş

Tavuk Ciğeri Kaç Kalori?

Folik asit, demir, çinko, potasyum, A ve C vitamini , sodyum ve protein açısından oldukça zengin ve besleyici bir kaynak olan tavuk ciğeri, aynı zamanda kolesterol de içerir. Kilo kontrolünde olanların ve özellikle de kalp hastalarının dikkatli tüketmesini öneriyoruz. Az ve ölçülü miktarda yenildiği takdirde vücut için faydalı olacaktır. Tavuk ciğer kalori değerleri şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (20 gr) tavuk ciğer 29 kcal
 • 100 gram tavuk ciğer 147 kcal

Tarif için: Tavuk Ciğeri

Tavuk Kanat Kaç Kalori?

Fast food zincirlerinde soslu ve çıtır olarak sunulan tavuk kanatlar, geleneksel ızgara pişirme yöntemleriyle de pek çok kebapçının favorisi ; öyle ki kanatçı restoranları sayısı da oldukça fazla. Kendi mutfağınızda da pekala hazırlayabileceğiniz tavuk kantları derisiz ve az yağlı bir sosla tercih ederseniz kalori oranı da düşük olacaktır. Tavuk kanat kalori değerleri:

 • 1 porsiyon (60 gr) tavuk kanat 198 kcal
 • 1 adet (30 gr) tavuk kanat 99 kcal

Tarif için: KFC Tadında Tavuk Kanatları

Tavuk ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tavuk yemekleri için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz.

Tavuk Eti Besin Değerleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Gezen Tavuk Yumurtası Üretimi, Besin Değeri ve Faydaları

Siyah Tavuklar Hakkında Merak Edilenler

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Tavuk Kaç Kalori? Tüm Pişirme Teknikleriyle Tavuk Kalori Değerleri 20.07.2018 tarihinde yayınladı.