Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri, Bitkisel Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri, Bitkisel Tedavisi Tarifi

Kalp Çarpıntısı Anında Ne Yapılmalı?

Yaşam merkezi olan kalp, kanı damarlara pompalamak ile görevlidir. Gönderdiği kan sayesinde vücut fonksiyonları görevini yerine getirir ve sağlıklı bir yaşama sahip olunur. Kalp, kalp kasının verdiği uyarılar sayesinde sürekli kasılıp gevşer. Bir dakika içinde 60 ile 100 defa atabilir. Gün içinde neredeyse 100.000 defa atan kalp, psikolojik ve biyolojik nedenlerden dolayı hızını değiştirebilir. Kalbin atış hızı değiştiğinde ise çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir.

Kendinizi daha sağlıklı hissedin ve sağlık konusunda daha çok bilgiye sahip olun diye bu yazımızı hazırladık. Kalp çarpıntısı nedir sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda kalp çarpıntısı hakkında birçok bilgi incelendi. Kalp çarpıntısı olanlar için kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler de bu sayfada listelendi. Bitkiler olur da yiyecekler olmaz mı? Kalp çarpıntısına iyi gelen yiyecekler ile şifa bulmanız için yazımızı okumaya devam edin!

kalp çarpıntısı neden olur

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalbin atış hızı, normal günlere göre artış gösterdiyse ve bu durum rahatsızlık edici boyuta ulaştıysa, kalp çarpıntısı adı verilen rahatsızlık meydana gelir. Kalp üst sınırı 100 olarak kabul edilir. Kalbiniz birden hızlı atmaya başladıysa, kalpte bir çarpıntı hissi oluyorsa kalp çarpıntısı rahatsızlığı yaşıyorsunuz denilebilir. Bu durum kimi zaman anlık olabildiği gibi kronik bir hal de alabilir.

Kalp çarpıntısı günümüzde de sık sık rastlanan bir kalp rahatsızlığıdır. Bu duruma hem biyolojik hem de çevresel faktörler neden olur.

kalp çarpıntısı neden oluşur

Kalp Çarpıntısı Neden Oluyor?

Kalp çarpıntısı sebepleri kişilerin beslenme ve yaşam şekline göre değişmektedir. Daha iyi açıklayacak olursak şu maddeler kalp çarpıntısının neden olduğunu ifade edecektir:

 • Açlık gibi durumlarda kan şekeri düşer. Düşük kan şekeri de kalp çarpıntısına neden olur.
 • Sporu hayatının merkezine alan kişilerde, yoğun egzersiz sonrasında kalp çarpıntısı yaşanabilir. Spordan dolayı oluşan bu çarpıntı, kişi tarafından normal kabul edildiği için önemsenmez.
 • Vitamin eksikliği vücut organlarının çalışmasını doğrudan etkiler. Kalp de vitamin eksikliğinden kolayca etkilenecektir. Zaman zaman kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, vitamin eksikliği bulunabilir.
 • Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtilerden biri de kalp çarpıntısıdır.
 • Yoğun kafein tüketimi kalbin ritmini bozacaktır. Çay ve kahve tüketen kişilerin gün içinde kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.
 • Vitamin eksikliği gibi kan oranının düşüklüğü de kalbin çarpmasına neden olur. Kalp pompalamak için yeterli kanı bulamadığında, işlevini düzenleyemez.
 • Bazı ilaçlar kalp çarpıntısını yaşatır. Depresyon ve diyet ilaçları en kritik olanlarıdır. Diyetisyenler ilaçla zayıflamanın sağlıklı olmadığını ifade eder. Uzun süreli ilaç kullanımı kalıcı kalp hasarlarına neden olur.
 • Tiroid bezinin fazla çalışması da kişide kalp çarpıntısına neden olmaktadır.
 • Çocuklarda kalp çarpıntısı görülüyorsa hormonal bozukluk veya enfeksiyon oluşmuş denilebilir. Bazen doğuştan gelen hastalıklar da kalp çarpıntısını yaşatır.
 • Doğuştan kalp yetmezliği yaşayan hastaların zaman zaman kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.

kalp çarpıntısı sebepleri

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı belirtileri hasta tarafından hissedilecek şekilde meydana gelir. Listedeki belirtiler varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz ve olası bir kalp hastalığını önlemeniz gereklidir:

 • En bilinen belirtisi nabız düzensizliğidir. Bazen dinlenme esnasında nabız yükselebilir.
 • Zaman zaman baş dönmesi yaşanabilir.
 • Kalp çarpıntısı nefes darlığı yaşatabilir.
 • Kalp çarpıntısıyla hissedilen bayılma hissi olabilir.
 • Gün içinde baş dönmesi ve yorgunluk görülür.
 • Kalp çarpıntısı mide bulantısı belirtisi ile kendini belli eder.

kalp çarpıntısı ne kadar sürer

Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer?

Kalp çarpıntısı normal şartlarda birkaç saniye sürmektedir. Heyecanlanma, stres, endişe ve spor etkisi bu süreyi değiştirebilir. Çok uzun süren kalp çarpıntıları kişi için tehlike sinyali vermektedir. Böyle zamanlarda derhal önlem alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

kalp çarpıntısına ne iyi gelir

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Kalp çarpıntısı sağlıklı beslenme ile ortadan kaldırılabilir. Bu yolda mutlaka su tüketimine önem vermelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığında kalp çarpıntısı oluşur. Kalp çarpıntısını ortadan kaldırmak için sizlere şu bitkileri tavsiye edebiliriz:

 • Aslankulağı: Kalp çarpıntısını geçiren aslankulağı bitkisi, özellikle de anksiyetede oluşan kalp çarpıntısını düzenlemektedir. Bitki çayları ile aranız iyiyse bitki çayı listenize aslankulağını ekleyebilirsiniz.
 • Kedi Otu: Yatıştırıcı özelliğe sahip olan kediotunu sıcak su ile demleyip bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Kediotu kalp çarpıntısını çözerek size daha sağlıklı günler getirecektir.
 • Nane: Nane tüm rahatsızlıklar için mucize bir bitkidir. Kalp çarpıntısı sosyal yaşamınızı etkileyecek şekilde zaman zaman geliyorsa, kahvaltıda ve yemeklerde nane kullanmalısınız. Salataya, çorbaya ve pilavlara nane eklenebilir.
 • Tarçın: Kalp kaslarını uyaran tarçın, kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Çubuk tarçını suya ekleyip içebilirsiniz. Kan şekeriniz de düzenlenecektir.
 • Melisa Çayı: Kalp çarpıntısında etkili olan melisa çayı aynı zamanda stresi de yok edecektir. Depresyon kaynaklı kalp çarpıntıları için etkili bir çözüm olacaktır.
 • Lavanta Çayı: Lavanta sinirleri yatıştıran bir bitkidir. Bitki çayı yapıldığında kalp çarpıntısını ortadan kaldırır. Lavanta yağı ile aromaterapi de uygulanabilir.
 • Kekik: Kalp sağlığını kekikle koruyabilirsiniz. çarpıntı gibi problemleri çözmek için gün içinde 1 tatlı kaşığı kekik tüketmelisiniz. Yemeklerine eklemek iyi bir fikir olabilir.
kalp çarpıntısı nasıl geçer

Kalp çarpıntısına çare olacak besinler listesi:

 • Ispanak: Kalp çarpıntısını önlemek için magnezyum içeren besinler tüketilmelidir. Ispanak da bu besinlerden biridir.
 • Yulaf: Kalp kaslarını rahatlatan yulaf, ritim bozukluğunu tedavi edecek nitelikte. Besinlerinizin yanında 1 kaşık yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Patlıcan: Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin yemeklerinde kullanması gereken bir besin de patlıcan olacaktır. Patlıcanı fırınlayarak ya da haşlayarak tükettiğinizde etkisini daha iyi alabilirsiniz.
 • Maydanoz: Antioksidan bir sebze olan maydanoz kalp kaslarının düzenli çalışmasını sağlar. Sporcular ve sağlıklı beslenenler için maydanoz olmazsa olmazdır. Düzenli şekilde tüketildiğinde kalp çarpıntısı önlenebilir.
 • Fesleğen: Salata ve makarnalara eklenen fesleğen kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldıracaktır.

kalp çarpıntısı tedavisi

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Bölüm Bakar?

Kalp çarpıntısına bağlı olarak bayılma atakları görülebilir. Bayılma ise kalp çarpıntısı zararları arasında en tehlikeli olan maddedir. Çok ciddi kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde kalp krizi riski de yüksektir. Bayılma esnasında başınızı yere vurup ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer çarpıntıyla beraber bayılma hissi de oluşuyorsa, derhal doktora gitmeniz en doğru adım olacaktır. Kalp ile ilgili hastalıklar için “nasıl olsa geçer” düşüncesi doğru değildir. Kalp şikayetleri ihmale gelmez.

Kalp çarpıntısı şikayeti ile en kısa zamanda “ kardiyoloji” bölümüne gitmelisiniz. Dönemsel yaşanan çarpıntılarını ilaç tedavisi ile yok etmek mümkündür. Fakat sürekli tekrarlayan kalp çarpıntısı taşikardi adı verilen hastalığı meydana getirir. Bu hastalığı da “radyofrekans ablasyonu” adı verilen bir cerrahi müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Kalp çarpıntısı vitamin eksikliğinden dolayı yaşanıyorsa, doktor vitamin ilaçları ile kan değerlerinizi yükseltmek isteyebilir. Bir sonraki kontrolde kalp çarpıntısı şikayetiniz devam ederse daha detaylı EKG testi isteyip kalp ilaçlarına başlatabilir. Kafein veya sigaradan dolayı oluşan kalp çarpıntısının tedavi yöntemi bu maddelerden uzak durmak olacaktır. Sigara ve kafeine ara verdiğinizde hatta son verdiğinizde kalbinizin daha sağlıklı attığını fark edebilirsiniz.

Kalp çarpıntısının erken teşhisi hayat kurtarmaktadır. Çocuklarda erken tedavi yapıldığında gelecekte daha rahat yaşamaları sağlanır. Spor ile ilgilenen kişilerin başarısı daha yüksek olur. Anne olmak isteyen kadınların annelik hayali daha yakındır. Kalp çarpıntısını ihmal etmemeniz ve doktora görünmenizi yeniden vurgulamak isteriz.

Kalp Sıkışması Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Taşikardi Nedir? Tedavisi, Belirtileri, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır? Akciğeri Temizleyen Doğal Yöntemler

--

Nefis Yemek Tarifleri WhatsApp kanalı açıldı, hemen siz de katılın.

5 milyon'dan fazla kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

15 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 850.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Starbucks Da Neymiş Tarifi

Starbucks Da Neymiş

12-14 kişilik, 30dk Hazırlık, 30dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

2024 Resmi Tatil Günleri, Güncel Takvim Tarifi
2024 Resmi Tatil Günleri, Güncel Takvim

2024 Resmi Tatil Takvimi Resmi tatil, bir ülke yönetiminde, devlet otoriteleri tarafından belirlenen, kamu kuruluşlarının…

Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur? Tarifi
Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur?

Mübarek Kandil Gecelerinde Hangi Dualar Okunur? Kandil duaları, İslam dini için özel gün ve gecelerde…

Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı? Tarifi
Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağıza Gelen Balgamı Yutmak Orucu Bozar mı? Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç…

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap Tarifi
Orucu Bozan Şeyler Nelerdir? Diyanet Soru Cevap

Orucu Bozan Başlıca Durumlar Nelerdir? Orucu bozan şeyler, ramazan günleri boyunca sürekli vurgulanan ve her…

Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler Tarifi
Kadir Gecesi Mesajları: Resimli, Anlamlı Sözler

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27.…

Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif Tarifi
Limonlu Tatlılar: Serinletici ve Hafif 20 Tarif

Limon, ülkemizin ferahlatıcı ikonik mahsulleri arasında pek çok damak tadına uyan sevimli bir meyvedir. Yaz…

Airfryer Yemek Tarifleri: Videolu, En Kolay 32 Çeşit Tarifi
Airfryer Yemek Tarifleri: Videolu, En Kolay 32 Çeşit

Günlük rutinlerimizin telaşı içindeyken hepimiz hayat ritmini kolaylaştıran ipuçlarını arıyoruz. Ev yaşamında, özellikle sağlıklı bir…

2024 Resmi Tatil Günleri, Güncel Takvim Tarifi
2024 Resmi Tatil Günleri, Güncel Takvim

2024 Resmi Tatil Takvimi Resmi tatil, bir ülke yönetiminde, devlet otoriteleri tarafından belirlenen, kamu kuruluşlarının…

Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi Tarifi
Kadir Gecesi Nedir? Ne Zaman, Hangi Gün? Duaları, Önemi

Kadir Gecesi: Bin Aydan Hayırlı Mübarek Gün Ramazan ayının son 10 günü içinde yer aldığı;…

Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur? Tarifi
Kandil Duaları: Berat, Regaib, Mevlid, Miraç Geceleri Ne Okunur?

Mübarek Kandil Gecelerinde Hangi Dualar Okunur? Kandil duaları, İslam dini için özel gün ve gecelerde…

Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet Tarifi
Airfryer Tatlı Tarifleri: En Kolay, Videolu 15 Lezzet

Airfryer, tariflerin hızlı ve lezzetli pişirilmesine olanak tanıyan teknolojisi ile son yıllarda popülerleşen bir mutfak…

Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı? Tarifi
Oruçluyken Balgam, Tükürük Yutmak Orucu Bozar mı?

Ağıza Gelen Balgamı Yutmak Orucu Bozar mı? Orucu bozan durumlar, her sene ramazan ayında oruç…

Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar Tarifi
Ramazanın İlk Günü: İbadetler, Tespihler, Okunacak Dualar

Ramazanın İlk Gününe Özel Hayırlı İbadetler Ramazanın ilk günü 2024 yılında 11 Mart Pazartesi gününe…

Kolay İkramlıklar: Misafire Göz Alıcı 25 Hızlı Tarif Tarifi
Kolay İkramlıklar: Misafire Göz Alıcı 25 Hızlı Tarif

Türk kültürümüzde, evimize gelen misafiri iyi ağırlamak ve memnun etmek oldukça önemli. Peki, ikramlıklar nasıl…

En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler Tarifi
En Güzel Ramazan Bayramı Mesajları, Resimli Sözler

Şeker Bayramı Mesajları: Uzun, Kısa, Anlamlı Sözler Ramazan Bayramı; toplumun birlik ve dayanışma duygularının pekiştiği,…

Tarifler Geri
Videolar Geri