Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri, Bitkisel Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Anında Ne Yapılmalı?

Yaşam merkezi olan kalp, kanı damarlara pompalamak ile görevlidir. Gönderdiği kan sayesinde vücut fonksiyonları görevini yerine getirir ve sağlıklı bir yaşama sahip olunur. Kalp, kalp kasının verdiği uyarılar sayesinde sürekli kasılıp gevşer. Bir dakika içinde 60 ile 100 defa atabilir. Gün içinde neredeyse 100.000 defa atan kalp, psikolojik ve biyolojik nedenlerden dolayı hızını değiştirebilir. Kalbin atış hızı değiştiğinde ise çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir.

Kendinizi daha sağlıklı hissedin ve sağlık konusunda daha çok bilgiye sahip olun diye bu yazımızı hazırladık. Kalp çarpıntısı nedir sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda kalp çarpıntısı hakkında birçok bilgi incelendi. Kalp çarpıntısı olanlar için kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler de bu sayfada listelendi. Bitkiler olur da yiyecekler olmaz mı? Kalp çarpıntısına iyi gelen yiyecekler ile şifa bulmanız için yazımızı okumaya devam edin!

kalp çarpıntısı neden olur

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalbin atış hızı, normal günlere göre artış gösterdiyse ve bu durum rahatsızlık edici boyuta ulaştıysa, kalp çarpıntısı adı verilen rahatsızlık meydana gelir. Kalp üst sınırı 100 olarak kabul edilir. Kalbiniz birden hızlı atmaya başladıysa, kalpte bir çarpıntı hissi oluyorsa kalp çarpıntısı rahatsızlığı yaşıyorsunuz denilebilir. Bu durum kimi zaman anlık olabildiği gibi kronik bir hal de alabilir.

Kalp çarpıntısı günümüzde de sık sık rastlanan bir kalp rahatsızlığıdır. Bu duruma hem biyolojik hem de çevresel faktörler neden olur.

kalp çarpıntısı neden oluşur

Kalp Çarpıntısı Neden Oluyor?

Kalp çarpıntısı sebepleri kişilerin beslenme ve yaşam şekline göre değişmektedir. Daha iyi açıklayacak olursak şu maddeler kalp çarpıntısının neden olduğunu ifade edecektir:

 • Açlık gibi durumlarda kan şekeri düşer. Düşük kan şekeri de kalp çarpıntısına neden olur.
 • Sporu hayatının merkezine alan kişilerde, yoğun egzersiz sonrasında kalp çarpıntısı yaşanabilir. Spordan dolayı oluşan bu çarpıntı, kişi tarafından normal kabul edildiği için önemsenmez.
 • Vitamin eksikliği vücut organlarının çalışmasını doğrudan etkiler. Kalp de vitamin eksikliğinden kolayca etkilenecektir. Zaman zaman kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, vitamin eksikliği bulunabilir.
 • Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtilerden biri de kalp çarpıntısıdır.
 • Yoğun kafein tüketimi kalbin ritmini bozacaktır. Çay ve kahve tüketen kişilerin gün içinde kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.
 • Vitamin eksikliği gibi kan oranının düşüklüğü de kalbin çarpmasına neden olur. Kalp pompalamak için yeterli kanı bulamadığında, işlevini düzenleyemez.
 • Bazı ilaçlar kalp çarpıntısını yaşatır. Depresyon ve diyet ilaçları en kritik olanlarıdır. Diyetisyenler ilaçla zayıflamanın sağlıklı olmadığını ifade eder. Uzun süreli ilaç kullanımı kalıcı kalp hasarlarına neden olur.
 • Tiroid bezinin fazla çalışması da kişide kalp çarpıntısına neden olmaktadır.
 • Çocuklarda kalp çarpıntısı görülüyorsa hormonal bozukluk veya enfeksiyon oluşmuş denilebilir. Bazen doğuştan gelen hastalıklar da kalp çarpıntısını yaşatır.
 • Doğuştan kalp yetmezliği yaşayan hastaların zaman zaman kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.

kalp çarpıntısı sebepleri

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı belirtileri hasta tarafından hissedilecek şekilde meydana gelir. Listedeki belirtiler varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz ve olası bir kalp hastalığını önlemeniz gereklidir:

 • En bilinen belirtisi nabız düzensizliğidir. Bazen dinlenme esnasında nabız yükselebilir.
 • Zaman zaman baş dönmesi yaşanabilir.
 • Kalp çarpıntısı nefes darlığı yaşatabilir.
 • Kalp çarpıntısıyla hissedilen bayılma hissi olabilir.
 • Gün içinde baş dönmesi ve yorgunluk görülür.
 • Kalp çarpıntısı mide bulantısı belirtisi ile kendini belli eder.

kalp çarpıntısı ne kadar sürer

Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer?

Kalp çarpıntısı normal şartlarda birkaç saniye sürmektedir. Heyecanlanma, stres, endişe ve spor etkisi bu süreyi değiştirebilir. Çok uzun süren kalp çarpıntıları kişi için tehlike sinyali vermektedir. Böyle zamanlarda derhal önlem alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

kalp çarpıntısına ne iyi gelir

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Kalp çarpıntısı sağlıklı beslenme ile ortadan kaldırılabilir. Bu yolda mutlaka su tüketimine önem vermelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığında kalp çarpıntısı oluşur. Kalp çarpıntısını ortadan kaldırmak için sizlere şu bitkileri tavsiye edebiliriz:

 • Aslankulağı: Kalp çarpıntısını geçiren aslankulağı bitkisi, özellikle de anksiyetede oluşan kalp çarpıntısını düzenlemektedir. Bitki çayları ile aranız iyiyse bitki çayı listenize aslankulağını ekleyebilirsiniz.
 • Kedi Otu: Yatıştırıcı özelliğe sahip olan kediotunu sıcak su ile demleyip bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Kediotu kalp çarpıntısını çözerek size daha sağlıklı günler getirecektir.
 • Nane: Nane tüm rahatsızlıklar için mucize bir bitkidir. Kalp çarpıntısı sosyal yaşamınızı etkileyecek şekilde zaman zaman geliyorsa, kahvaltıda ve yemeklerde nane kullanmalısınız. Salataya, çorbaya ve pilavlara nane eklenebilir.
 • Tarçın: Kalp kaslarını uyaran tarçın, kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Çubuk tarçını suya ekleyip içebilirsiniz. Kan şekeriniz de düzenlenecektir.
 • Melisa Çayı: Kalp çarpıntısında etkili olan melisa çayı aynı zamanda stresi de yok edecektir. Depresyon kaynaklı kalp çarpıntıları için etkili bir çözüm olacaktır.
 • Lavanta Çayı: Lavanta sinirleri yatıştıran bir bitkidir. Bitki çayı yapıldığında kalp çarpıntısını ortadan kaldırır. Lavanta yağı ile aromaterapi de uygulanabilir.
 • Kekik: Kalp sağlığını kekikle koruyabilirsiniz. çarpıntı gibi problemleri çözmek için gün içinde 1 tatlı kaşığı kekik tüketmelisiniz. Yemeklerine eklemek iyi bir fikir olabilir.
kalp çarpıntısı nasıl geçer

Kalp çarpıntısına çare olacak besinler listesi:

 • Ispanak: Kalp çarpıntısını önlemek için magnezyum içeren besinler tüketilmelidir. Ispanak da bu besinlerden biridir.
 • Yulaf: Kalp kaslarını rahatlatan yulaf, ritim bozukluğunu tedavi edecek nitelikte. Besinlerinizin yanında 1 kaşık yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Patlıcan: Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin yemeklerinde kullanması gereken bir besin de patlıcan olacaktır. Patlıcanı fırınlayarak ya da haşlayarak tükettiğinizde etkisini daha iyi alabilirsiniz.
 • Maydanoz: Antioksidan bir sebze olan maydanoz kalp kaslarının düzenli çalışmasını sağlar. Sporcular ve sağlıklı beslenenler için maydanoz olmazsa olmazdır. Düzenli şekilde tüketildiğinde kalp çarpıntısı önlenebilir.
 • Fesleğen: Salata ve makarnalara eklenen fesleğen kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldıracaktır.

kalp çarpıntısı tedavisi

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Bölüm Bakar?

Kalp çarpıntısına bağlı olarak bayılma atakları görülebilir. Bayılma ise kalp çarpıntısı zararları arasında en tehlikeli olan maddedir. Çok ciddi kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde kalp krizi riski de yüksektir. Bayılma esnasında başınızı yere vurup ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer çarpıntıyla beraber bayılma hissi de oluşuyorsa, derhal doktora gitmeniz en doğru adım olacaktır. Kalp ile ilgili hastalıklar için “nasıl olsa geçer” düşüncesi doğru değildir. Kalp şikayetleri ihmale gelmez.

Kalp çarpıntısı şikayeti ile en kısa zamanda “ kardiyoloji” bölümüne gitmelisiniz. Dönemsel yaşanan çarpıntılarını ilaç tedavisi ile yok etmek mümkündür. Fakat sürekli tekrarlayan kalp çarpıntısı taşikardi adı verilen hastalığı meydana getirir. Bu hastalığı da “radyofrekans ablasyonu” adı verilen bir cerrahi müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Kalp çarpıntısı vitamin eksikliğinden dolayı yaşanıyorsa, doktor vitamin ilaçları ile kan değerlerinizi yükseltmek isteyebilir. Bir sonraki kontrolde kalp çarpıntısı şikayetiniz devam ederse daha detaylı EKG testi isteyip kalp ilaçlarına başlatabilir. Kafein veya sigaradan dolayı oluşan kalp çarpıntısının tedavi yöntemi bu maddelerden uzak durmak olacaktır. Sigara ve kafeine ara verdiğinizde hatta son verdiğinizde kalbinizin daha sağlıklı attığını fark edebilirsiniz.

Kalp çarpıntısının erken teşhisi hayat kurtarmaktadır. Çocuklarda erken tedavi yapıldığında gelecekte daha rahat yaşamaları sağlanır. Spor ile ilgilenen kişilerin başarısı daha yüksek olur. Anne olmak isteyen kadınların annelik hayali daha yakındır. Kalp çarpıntısını ihmal etmemeniz ve doktora görünmenizi yeniden vurgulamak isteriz.

Kalp Sıkışması Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Taşikardi Nedir? Tedavisi, Belirtileri, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır? Akciğeri Temizleyen Doğal Yöntemler

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ne Var Ne Yoksa Çöreği Tarifi

Ne Var Ne Yoksa Çöreği

4-6 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi

Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)

12-14 kişilik, 20dk Hazırlık, 15dk Pişirme
Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça) Tarifi

Simit Ekmekciklerim (Ne Simit Ne De Poğaça)

10-12 kişilik, 2 saat Hazırlık, 15dk Pişirme
Ne Bulduysam Keki Tarifi

Ne Bulduysam Keki

6-8 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Akıtma (Krepte Neymiş) Tarifi

Akıtma (Krepte Neymiş)

2-4 kişilik, 10dk Hazırlık, 10dk Pişirme
Kızartma Da Neymiş? Tarifi

Kızartma Da Neymiş?

2-4 kişilik, 5dk Hazırlık, 35dk Pişirme
Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Pratik Lezzet: Dana Bacon, Avrupai Pastırma Et kültürünü seven bir millet olduğumuzdan, büyükbaş veya küçükbaş…

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları Tarifi
Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları

Stor Perde Temizlik Uzmanı Ayağınıza Geldi! Ev dekorasyonu konusunda her geçen yıl farklı tasarımlar ve…

Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır? Tarifi
Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır?

Geniz Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Tedaviler Tıbbi adı nazofarenks olan geniz, burunun arka bölümünde burun…

Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası Tarifi
Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası

Bıldırcın Eti: Osmanlı Mutfağının Protein Lezzeti Bir kuş türü olan bıldırcın, sülüngiller familyasına aittir. Vücut…

Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?
Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?

Pepperoni: O Bir İtalyan Salamı! Yiyecek sektörünün genişlemesi ve hızlanması ile beraber birçok türde yeni…

Leblebi Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi? Tarifi
Leblebi Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Leblebi Yemek Kilo Aldırır Mı? Leblebi, nohutun özel işlemlerden geçerek kuru yemiş olarak tüketilen şeklidir.…

Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?
Dana Bacon Nedir? Nasıl Yapılır, Pişirilir?

Pratik Lezzet: Dana Bacon, Avrupai Pastırma Et kültürünü seven bir millet olduğumuzdan, büyükbaş veya küçükbaş…

Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları Tarifi
Stor Perde Nasıl Yıkanır? Evde Kolay Temizleme İpuçları

Stor Perde Temizlik Uzmanı Ayağınıza Geldi! Ev dekorasyonu konusunda her geçen yıl farklı tasarımlar ve…

Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır? Tarifi
Geniz Tıkanıklığına Ne İyi Gelir, Nasıl Açılır?

Geniz Tıkanıklığına İyi Gelen Doğal Tedaviler Tıbbi adı nazofarenks olan geniz, burunun arka bölümünde burun…

Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası Tarifi
Bıldırcın Etinin 7 Besleyici Faydası

Bıldırcın Eti: Osmanlı Mutfağının Protein Lezzeti Bir kuş türü olan bıldırcın, sülüngiller familyasına aittir. Vücut…

Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?
Pepperoni Nedir? Hangi Etten, Nasıl Yapılır?

Pepperoni: O Bir İtalyan Salamı! Yiyecek sektörünün genişlemesi ve hızlanması ile beraber birçok türde yeni…

Leblebi Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi? Tarifi
Leblebi Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Leblebi Yemek Kilo Aldırır Mı? Leblebi, nohutun özel işlemlerden geçerek kuru yemiş olarak tüketilen şeklidir.…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Nusret Steakhouse Menü Fiyat Listesi Tarifi
Nusret Steakhouse Menü Fiyat Listesi

Nusret Steakhouse Menü Fiyatları Nusret Steakhouse, Türkiye’de ve birçok dünya ülkesinde et ile tanınan oldukça…

Ütü Kireci Temizlemenin En Pratik 5 Yöntemi Tarifi
Ütü Kireci Temizlemenin En Pratik 5 Yöntemi

Ütü Kireci En Kolay Nasıl Temizlenir? Evinizdeki küçük ev aletlerinin ömrünü uzatmak için zaman zaman…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs, Yan Etkileri, Fiyatı Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs, Yan Etkileri, Fiyatı

Arveles Ağrı Kesici İlaç Kullanımı ve Etkileri Arveles nedir ne için kullanılır? Ağrı kesicilerden biri…

Çay Yanına Çeşit Çeşit 20 Pratik Tarif Tarifi
Çay Yanına Çeşit Çeşit 20 Pratik Tarif

Dünyanın en çok çay içen ülkesi olma şampiyonluğumuzu yıllardır kimselere kaptırmıyoruz. Her an her yerde…

Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif Tarifi
Patlıcan Musakkanın Yanına Yakışacak 10 Videolu Tarif

Patlıcan Musakkanın Yanına Ne Yapsam? Patlıcan kullanarak hazırlanan patlıcan musakka, en özel davetlerin ve leziz…

Tarifler Geri
Videolar Geri