Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Ne İyi Gelir? Belirtileri, Bitkisel Tedavisi

Kalp Çarpıntısı Anında Ne Yapılmalı?

Yaşam merkezi olan kalp, kanı damarlara pompalamak ile görevlidir. Gönderdiği kan sayesinde vücut fonksiyonları görevini yerine getirir ve sağlıklı bir yaşama sahip olunur. Kalp, kalp kasının verdiği uyarılar sayesinde sürekli kasılıp gevşer. Bir dakika içinde 60 ile 100 defa atabilir. Gün içinde neredeyse 100.000 defa atan kalp, psikolojik ve biyolojik nedenlerden dolayı hızını değiştirebilir. Kalbin atış hızı değiştiğinde ise çeşitli rahatsızlıklar meydana gelir.

Kendinizi daha sağlıklı hissedin ve sağlık konusunda daha çok bilgiye sahip olun diye bu yazımızı hazırladık. Kalp çarpıntısı nedir sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda kalp çarpıntısı hakkında birçok bilgi incelendi. Kalp çarpıntısı olanlar için kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler de bu sayfada listelendi. Bitkiler olur da yiyecekler olmaz mı? Kalp çarpıntısına iyi gelen yiyecekler ile şifa bulmanız için yazımızı okumaya devam edin!

kalp çarpıntısı neden olur

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalbin atış hızı, normal günlere göre artış gösterdiyse ve bu durum rahatsızlık edici boyuta ulaştıysa, kalp çarpıntısı adı verilen rahatsızlık meydana gelir. Kalp üst sınırı 100 olarak kabul edilir. Kalbiniz birden hızlı atmaya başladıysa, kalpte bir çarpıntı hissi oluyorsa kalp çarpıntısı rahatsızlığı yaşıyorsunuz denilebilir. Bu durum kimi zaman anlık olabildiği gibi kronik bir hal de alabilir.

Kalp çarpıntısı günümüzde de sık sık rastlanan bir kalp rahatsızlığıdır. Bu duruma hem biyolojik hem de çevresel faktörler neden olur.

kalp çarpıntısı neden oluşur

Kalp Çarpıntısı Neden Oluyor?

Kalp çarpıntısı sebepleri kişilerin beslenme ve yaşam şekline göre değişmektedir. Daha iyi açıklayacak olursak şu maddeler kalp çarpıntısının neden olduğunu ifade edecektir:

 • Açlık gibi durumlarda kan şekeri düşer. Düşük kan şekeri de kalp çarpıntısına neden olur.
 • Sporu hayatının merkezine alan kişilerde, yoğun egzersiz sonrasında kalp çarpıntısı yaşanabilir. Spordan dolayı oluşan bu çarpıntı, kişi tarafından normal kabul edildiği için önemsenmez.
 • Vitamin eksikliği vücut organlarının çalışmasını doğrudan etkiler. Kalp de vitamin eksikliğinden kolayca etkilenecektir. Zaman zaman kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, vitamin eksikliği bulunabilir.
 • Menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda çeşitli belirtiler görülür. Bu belirtilerden biri de kalp çarpıntısıdır.
 • Yoğun kafein tüketimi kalbin ritmini bozacaktır. Çay ve kahve tüketen kişilerin gün içinde kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.
 • Vitamin eksikliği gibi kan oranının düşüklüğü de kalbin çarpmasına neden olur. Kalp pompalamak için yeterli kanı bulamadığında, işlevini düzenleyemez.
 • Bazı ilaçlar kalp çarpıntısını yaşatır. Depresyon ve diyet ilaçları en kritik olanlarıdır. Diyetisyenler ilaçla zayıflamanın sağlıklı olmadığını ifade eder. Uzun süreli ilaç kullanımı kalıcı kalp hasarlarına neden olur.
 • Tiroid bezinin fazla çalışması da kişide kalp çarpıntısına neden olmaktadır.
 • Çocuklarda kalp çarpıntısı görülüyorsa hormonal bozukluk veya enfeksiyon oluşmuş denilebilir. Bazen doğuştan gelen hastalıklar da kalp çarpıntısını yaşatır.
 • Doğuştan kalp yetmezliği yaşayan hastaların zaman zaman kalp çarpıntısı yaşadığı bilinmektedir.

kalp çarpıntısı sebepleri

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı belirtileri hasta tarafından hissedilecek şekilde meydana gelir. Listedeki belirtiler varsa, vakit kaybetmeden doktora görünmeniz ve olası bir kalp hastalığını önlemeniz gereklidir:

 • En bilinen belirtisi nabız düzensizliğidir. Bazen dinlenme esnasında nabız yükselebilir.
 • Zaman zaman baş dönmesi yaşanabilir.
 • Kalp çarpıntısı nefes darlığı yaşatabilir.
 • Kalp çarpıntısıyla hissedilen bayılma hissi olabilir.
 • Gün içinde baş dönmesi ve yorgunluk görülür.
 • Kalp çarpıntısı mide bulantısı belirtisi ile kendini belli eder.

kalp çarpıntısı ne kadar sürer

Kalp Çarpıntısı Ne Kadar Sürer?

Kalp çarpıntısı normal şartlarda birkaç saniye sürmektedir. Heyecanlanma, stres, endişe ve spor etkisi bu süreyi değiştirebilir. Çok uzun süren kalp çarpıntıları kişi için tehlike sinyali vermektedir. Böyle zamanlarda derhal önlem alınmalı ve hastaneye gidilmelidir.

kalp çarpıntısına ne iyi gelir

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Yiyecekler ve Bitkiler

Kalp çarpıntısı sağlıklı beslenme ile ortadan kaldırılabilir. Bu yolda mutlaka su tüketimine önem vermelisiniz. Vücudunuz susuz kaldığında kalp çarpıntısı oluşur. Kalp çarpıntısını ortadan kaldırmak için sizlere şu bitkileri tavsiye edebiliriz:

 • Aslankulağı: Kalp çarpıntısını geçiren aslankulağı bitkisi, özellikle de anksiyetede oluşan kalp çarpıntısını düzenlemektedir. Bitki çayları ile aranız iyiyse bitki çayı listenize aslankulağını ekleyebilirsiniz.
 • Kedi Otu: Yatıştırıcı özelliğe sahip olan kediotunu sıcak su ile demleyip bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Kediotu kalp çarpıntısını çözerek size daha sağlıklı günler getirecektir.
 • Nane: Nane tüm rahatsızlıklar için mucize bir bitkidir. Kalp çarpıntısı sosyal yaşamınızı etkileyecek şekilde zaman zaman geliyorsa, kahvaltıda ve yemeklerde nane kullanmalısınız. Salataya, çorbaya ve pilavlara nane eklenebilir.
 • Tarçın: Kalp kaslarını uyaran tarçın, kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Çubuk tarçını suya ekleyip içebilirsiniz. Kan şekeriniz de düzenlenecektir.
 • Melisa Çayı: Kalp çarpıntısında etkili olan melisa çayı aynı zamanda stresi de yok edecektir. Depresyon kaynaklı kalp çarpıntıları için etkili bir çözüm olacaktır.
 • Lavanta Çayı: Lavanta sinirleri yatıştıran bir bitkidir. Bitki çayı yapıldığında kalp çarpıntısını ortadan kaldırır. Lavanta yağı ile aromaterapi de uygulanabilir.
 • Kekik: Kalp sağlığını kekikle koruyabilirsiniz. çarpıntı gibi problemleri çözmek için gün içinde 1 tatlı kaşığı kekik tüketmelisiniz. Yemeklerine eklemek iyi bir fikir olabilir.
kalp çarpıntısı nasıl geçer

Kalp çarpıntısına çare olacak besinler listesi:

 • Ispanak: Kalp çarpıntısını önlemek için magnezyum içeren besinler tüketilmelidir. Ispanak da bu besinlerden biridir.
 • Yulaf: Kalp kaslarını rahatlatan yulaf, ritim bozukluğunu tedavi edecek nitelikte. Besinlerinizin yanında 1 kaşık yulaf tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Patlıcan: Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerin yemeklerinde kullanması gereken bir besin de patlıcan olacaktır. Patlıcanı fırınlayarak ya da haşlayarak tükettiğinizde etkisini daha iyi alabilirsiniz.
 • Maydanoz: Antioksidan bir sebze olan maydanoz kalp kaslarının düzenli çalışmasını sağlar. Sporcular ve sağlıklı beslenenler için maydanoz olmazsa olmazdır. Düzenli şekilde tüketildiğinde kalp çarpıntısı önlenebilir.
 • Fesleğen: Salata ve makarnalara eklenen fesleğen kalp çarpıntısı şikayetini ortadan kaldıracaktır.

kalp çarpıntısı tedavisi

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Bölüm Bakar?

Kalp çarpıntısına bağlı olarak bayılma atakları görülebilir. Bayılma ise kalp çarpıntısı zararları arasında en tehlikeli olan maddedir. Çok ciddi kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde kalp krizi riski de yüksektir. Bayılma esnasında başınızı yere vurup ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Eğer çarpıntıyla beraber bayılma hissi de oluşuyorsa, derhal doktora gitmeniz en doğru adım olacaktır. Kalp ile ilgili hastalıklar için “nasıl olsa geçer” düşüncesi doğru değildir. Kalp şikayetleri ihmale gelmez.

Kalp çarpıntısı şikayeti ile en kısa zamanda “ kardiyoloji” bölümüne gitmelisiniz. Dönemsel yaşanan çarpıntılarını ilaç tedavisi ile yok etmek mümkündür. Fakat sürekli tekrarlayan kalp çarpıntısı taşikardi adı verilen hastalığı meydana getirir. Bu hastalığı da “radyofrekans ablasyonu” adı verilen bir cerrahi müdahale ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Kalp çarpıntısı vitamin eksikliğinden dolayı yaşanıyorsa, doktor vitamin ilaçları ile kan değerlerinizi yükseltmek isteyebilir. Bir sonraki kontrolde kalp çarpıntısı şikayetiniz devam ederse daha detaylı EKG testi isteyip kalp ilaçlarına başlatabilir. Kafein veya sigaradan dolayı oluşan kalp çarpıntısının tedavi yöntemi bu maddelerden uzak durmak olacaktır. Sigara ve kafeine ara verdiğinizde hatta son verdiğinizde kalbinizin daha sağlıklı attığını fark edebilirsiniz.

Kalp çarpıntısının erken teşhisi hayat kurtarmaktadır. Çocuklarda erken tedavi yapıldığında gelecekte daha rahat yaşamaları sağlanır. Spor ile ilgilenen kişilerin başarısı daha yüksek olur. Anne olmak isteyen kadınların annelik hayali daha yakındır. Kalp çarpıntısını ihmal etmemeniz ve doktora görünmenizi yeniden vurgulamak isteriz.

Kalp Sıkışması Nedenleri, Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Taşikardi Nedir? Tedavisi, Belirtileri, Neden Olur? Tehlikeli Midir?

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Akciğer Detoksu Nasıl Yapılır? Akciğeri Temizleyen Doğal Yöntemler

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye) Tarifi
Islak Sandviç Kurabiye (Ne Pasta Ne Kurabiye)12-14 kişilik, 15dk Pişirme, 20dk Hazırlama
Ne Bulduysam Keki Tarifi
Ne Bulduysam Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 15dk Hazırlama
Kızartma Da Neymiş? Tarifi
Kızartma Da Neymiş?2-4 kişilik, 35dk Pişirme, 5dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Muffini Tarifi
Evde Ne Varsa Muffini4-6 kişilik, 15dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Evde Ne Varsa Parfesi Tarifi
Evde Ne Varsa Parfesi12-14 kişilik, Pişirme yok, 15dk Hazırlama
Allah Ne Verdiyse Keki Tarifi
Allah Ne Verdiyse Keki6-8 kişilik, 40dk Pişirme, 10dk Hazırlama
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici Tarifi
Glutensiz Ürünler: Kolay Ulaşılabilir, Sağlıklı, Besleyici

Glutensiz Market Ürünleri Listesi Gluten; buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllarda bulunur. Yiyeceklerin şeklini korumasını…

Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Mustafa Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Mustafa Ozan Masterchef 2021, tüm sezonlarıyla en çok izlenen programlardan bir tanesidir.…

Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli? Tarifi
Masterchef Azize Kimdir? Kaç Yaşında, Nereli?

Masterchef 2021 Yarışmacısı: Azize Polat Masterchef 2021 yarışması, yetenekleriyle herkesi mest eden yarışmacıları ana kadroya…

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü Tarifi
Ahmet Apa Diyeti Seviye 2: Diyet Listesi, Örnek Menü

Ahmet Apa Diyeti Seviye 2 Ahmet Apa diyeti seviye 2 sadece kilo vermenize yardımcı olmaz.…

Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli? Tarifi
Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmeli, Ne Yemeli?

Çölyak Hastalığında Beslenme Tüyoları Çölyak, toplumda pek çok kişide görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir…

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif Tarifi
Evde Doğal Saç Boyası Yapımı – Her Renk İçin 5 Farklı Tarif

Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır? Saç boyalarının kimyasal içeriği sebebiyle artık birçok kişi doğal…

Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler Tarifi
Kulak Çınlaması Neden Olur? Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümler

Kulak Çınlaması Neye İşaret? Zaman zaman kulağınızda ıslık sesine benzeyen veya televizyondan gelen seslere benzeyen…

Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi
Sardalya Nasıl Pişirilir? Leziz 7 Tarifi

Sardalya Balığı: Leziz Tarifler Eşliğinde! Her zaman yaptığınız klasik balık tariflerinin dışına çıkmak ve sıra…

Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi Tarifi
Zayıflatan Lahana Çorbası Diyeti Listesi

Lahana Çorbası Diyeti Hakkında Her Şey Lahana içeriğinde yer alan magnezyum, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum,…

Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları
Keçiboynuzu Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları

Nefes Darlığı ve İktidarsızlığa: Keçiboynuzu Kürü Keçiboynuzu, şeker yerine kullanılabilen çok şifalı bir bitkidir. Kansızlığa…

Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü
Omad Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

One Meal a Day: Omad Diyeti Nasıl Yapılır? Sağlıklı yaşamak ve daha iyi bir bedene…

Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi
Muzaffer Kuşhan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Diyet Listesi

15 Günlük Muzaffer Kuşhan Diyeti Muzaffer Kuşhan eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayan önemli isimlerden biridir.…

Tarifler Geri
Videolar Geri