Patlıcan Kaç Kalori? Salatası, Dolması, Yemeği, Kebabı Kalorileri

Patlıcan Kaç Kalori? Salatası, Dolması, Yemeği, Kebabı Kalorileri Tarifi

Tüm Pişirme Çeşitlerine Göre

Patlıcan Kalori ve Besin Değerleri

Ülke mutfağının önemli parçalarından biri olan patlıcan yemekleri, lezzeti ile çoğu kişinin favorisi olmayı başarır. Ancak patlıcan sebzesi, lezzetinden ziyade içeriğindeki yararlı maddeler ile dikkat çeker.

patlıcan kalori

Patlıcan Kaç Kalori?

Patlıcan, bol lifli yapısı sayesinde doyurucu olan sebzelerden birisi olarak bilinir. Uzun süre tok tutması sebebiyle, kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde, üst sıralarda yer alır. Ayrıca düşük kalorili ve lifli yapısı ile kan şekerinizin düzenlenmesine destek olurken, antioksidan içermesi nedeniyle toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Patlıcan yapısı itibarıyla, D vitamini konusunda bir hayli cömerttir. Bu yüzden, kansızlık ve demir eksikliği yaşıyorsanız, vücudunuza adeta ilaç gibi gelir. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırmasının yanında, bol vitaminli yapısı ile bağışıklığınızı güçlendiren bu sebze, günlük yaşantınızda çok daha dinç ve enerjik olabilmenizin önünü açar.

100 gr patlıcan kaç kalori sorusunun yanıtı şu şekildedir:

 • 1 Adet Küçük Boy Patlıcan (100 gr): 17 kcal
 • 1 Adet Orta Boy Patlıcan (200 gr): 34 kcal
 • 1 Adet Büyük Boy Patlıcan (250 gr): 43 kcal
patlıcan kalori

Közlenmiş Patlıcan Kaç Kalori?

Patlıcanın bir diğer lezzetli yemeklerinden biri olan közlenmiş sunumu, çoğu kişi tarafından hem ana öğün hem de aperatif meze şeklinde tüketilir. Diyetteyseniz veya kilo vermeye çalışıyorsanız, közlenmiş patlıcan sağlıklı besin değerleri ve düşük kalorili yapısıyla, sizin için başarılı bir ana öğün olur. Her yörede farklı sunumlara sahip bu yemeği, olabildiğince sade haliyle tüketmek, sağlık açısından daha çok fayda sağlar.

Yüksek oranda lifli bir yapıya sahip olan közlenmiş patlıcan yiyeceği, tüketimi sonrasında sizi uzun süre tok tutacağı için kilo vermenize büyük destek sunar. Birçok bölgede, üzerine yağlı soslar bırakılarak sunulan yemek, bu şekilde tüketimi sonrasında sportif aktivite yapmanızı gerektirir. Közlenmiş bir patlıcan kaç kalori sorusunun yanıtı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon (Adet) Közlenmiş Patlıcan (200 gr): 34 kcal

Tarif için: Közlenmiş Patlıcan Salatası

Patlıcan Musakka Kaç Kalori?

Lezzeti ile dudak ısırtan bir diğer patlıcanlı yemek tarifi olan patlıcan musakka, lezzetinin yanında vücuda katkı sağlayan içeriği ile dikkat çeker. Bol miktarda C, E ve B6 vitamini içeren bu yemek, bağışıklık sisteminize destek olur. Ayrıca diğer tüm patlıcan yemekleri gibi lifli yapıya sahip olan patlıcan musakka, tüketimi sonrasında uzun süre tok tutar. Ancak hazırlanışı sırasında yağ ve kıyma gibi malzemeler katılan bu yemek, kilo sorunu yaşıyorsanız asgari düzeyde tüketimi önerilen yiyecekler arasındadır.

1 porsiyon patlıcan musakkayı yakabilmek için gereken aktiviteler ortalama olarak 30 dakika yürüyüş veya 15 dakika tempolu koşu şeklinde aktarılır. Patlıcan musakkanın ortalama kalori hesabı şu şekildedir:

 • 1 Çorba Kaşığı Patlıcan Musakka (10 gr): 7 kcal
 • 1 Porsiyon Patlıcan Musakka (240 gr): 173 kcal

Tarif için: Patlıcan Musakka Yapılışı

Tarif: Patlıcan Musakka Yapılışı

Patlıcan Kızartması Kaç Kalori?

Diyetlerin baş düşmanı kızartma… Kilo sorunu yaşayan kişilerin uzak durması tavsiye edilen, ancak lezzeti sebebiyle çoğu kişinin favori yiyeceği olan kızartma, yağlı yapısı nedeniyle yüksek miktarda kalori içerir. Kızartmanın yapılışı nedeniyle sağlıksız olduğu bilinen bir durum. Patlıcan kızartması, patlıcanın pişirilmemiş haline nazaran 6 kat daha yüksek kalori içerir. Bu yüzden diyette olan veya olmayan herkese sık tüketilmemesi, tüketildiyse de ardından spor yapılması önerilir.

Ayrıca ülke mutfağında yanında salçalı sos ile servis edilen kızartma, bu sos ile kalorisine kalori ekler. Ayrıca kolesterol açısından da bir hayli sakıncalı olan kızartma türleri, uzmanlar tarafından sağlığınıza ne yazık ki sakıncalı bir yiyecek olarak altı çizilir. Bilinen patlıcan kızartması kalori hesabı şu şekildedir:

 • 1 Adet Orta Porsiyon Patlıcan Kızartması (200 gr): 310 kcal
 • Büyük Tabak Patlıcan Kızartması (300 gr): 465 kcal

Tarif için: Puf Puf Patlıcan Kızartması

Tarif: Puf Puf Patlıcan Kızartması

Patlıcan Dolması Kaç Kalori?

Kurusu, etlisi ve sadesi… Birçok farklı tarife sahip patlıcan sebzesinin belki de en lezzetli yemek türü patlıcan dolmasıdır. Kalori hesabı yapılırken, orta sınıf yiyecekler arasında gösterilen patlıcan dolması, kilo vermek isteyen kişilere, içeriğindeki pirinç nedeniyle önerilmez. Yüksek oranda karbonhidrat içeren bu yemek türü, yapısı sebebiyle tükettiğiniz takdirde kısa sürede tekrar acıkmanıza sebep olur.

Uzmanlar tarafından yanında mutlaka yoğurt ile servis edilmesi önerilen patlıcan dolması, tüketimi sonrasında sportif aktivite yapmanızı gerektirir. Ortalama bir porsiyon patlıcan dolmasını yakabilmek için; 40 dakika yürüyüş, 20 dakika tempolu koşu, 24 dakika yüzme veya 30 dakika bisiklet sürüşü yapılması gerekir. Birbirinden farklı birçok tarife ve yöresel olarak çeşide sahip olan patlıcan dolmasının kalori tablosu şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon Zeytinyağlı Patlıcan Dolması (320 gr): 184 kcal
 • 1 Porsiyon Kuru Patlıcan Dolması (320 gr): 318 kcal

Tarif için: Kuru Patlıcan Dolması

Patlıcan Kebabı Kaç Kalori?

Özellikle Doğu bölgelerinde sıkça tüketilen patlıcan kebabı, et tüketmeyi sevenler için benzersiz bir lezzet olarak gösterilir. Bu eşsiz yemek türü, kalori hesabına geldiğinde masumiyetini kaybeder. Yapımından önce patlıcanların kızartılması ile hazırlanan bu yemek, yüksek oranda yağ içerir. Hem kolesterol hem de kalori açısından bir hayli sakıncalıdır. Bu yüzden diyet uygulayanlara veya kilo sorunu yaşayanlara katiyen önerilmez.

Yapımında patlıcanların kızartılmadığı farklı tariflere de sahip olan bu yiyecek, kalorisi yüksek olsa da besleyici yapısı nedeniyle çok nadir şekilde de olsa tüketilebilir. Yanına sebzeler eklenerek ile hem lezzeti hem de besleyiciliği artırılabilen patlıcan kebabı, posa ve protein açısından zengindir. Ortalama patlıcan kebabı kalori hesabı şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon Patlıcan Kebabı (270 gr): 276 kcal
 • 1 Porsiyon Köfteli Patlıcan Kebabı (330 gr): 282 kcal

Tarif için: Fırında Patlıcan Kebabı

Etli Patlıcan Yemeği Kaç Kalori?

Bir diğer besleyici patlıcan yemeği olan etli patlıcan, içeriğindeki yüksek lifli yapı sebebiyle tok tutar. Ancak ne var ki; yağ ve kolesterol bakımından çok da düşük olmayan değerler içeren etli patlıcan, kilo sorunu yaşayanların arada tüketmesi gereken yiyecekler kategorisinde yerini alır.

A ve C vitamini bakımından oldukça zengin içeriğe sahip olan bu yemek, bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Ayrıca yüksek oranda proteine sahip olan etli patlıcan, kas dokularını güçlendirerek zinde hissedilmesine katkıda bulunur. Domates ve soğan gibi garnitürler ile lezzetine lezzet katılan etli patlıcan yemeği, ara sıra tüketilmesi sonucunda herhangi bir sorun teşkil etmez. Bilinen etli patlıcan kalori hesaplaması şu şekildedir:

 • 1 Porsiyon Etli Patlıcan Yemeği (205 gr): 137 kcal
 • 1 Çorba Kaşığı Etli Patlıcan Yemeği (20 gr): 13 kcal

Tarif için: Köfteli Patlıcan Yemeği

Patlıcan Salatası Kaç Kalori?

“Bu patlıcan yemeklerinin hepsi mi yüksek kalorili?” diye soruyor olabilirsiniz, bu sorunun cevabı ise patlıcan salatası olarak bilinir. Antioksidan içeriği ile vücuttan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olan bu yiyecek, yüksek lif içermesi sebebiyle uzun süre tok tutar.

Folik asit ve potasyum açısından da zengin olan patlıcan salatası, vücudu forma sokarken bir taraftan da güç verir. Kendi içerisinde birçok farklı çeşide sahip olan patlıcan salatası, yapımı sırasında kullanılan yağa göre değişen kalori miktarlarına sahiptir. Diyet yapan veya kilo problemi yaşayan kişilere benzersiz bir ana öğün olur.

 • 1 Porsiyon Patlıcan Salatası (230 gr): 78 kcal
 • 1 Porsiyon Yoğurtlu Patlıcan Salatası (120 gr): 65 kcal
 • 1 Kase Domatesli Patlıcan Salatası (400 gr): 124 kcal
 • 1 Kase Sodalı Patlıcan Salatası (Patlıcan Paşası) (400 gr): 82 kcal
 • 1 Porsiyon Soslu Patlıcan Salatası (400 gr): 179 kcal

Tarif için: Patlıcan Salatası

Tarif: Patlıcan Salatası

Patlıcan ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Karnıyarık Kaç Kalori? Kilo Yapar Mı? Diyete Uygun 5 Fit Tarif

Patlıcanın Faydaları, Sapının Suyunun Faydaları, Besin Değeri

Evde Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur? 8 Nefis Tarif Eşliğinde

En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Okuyucunun Dikkatine

Web sayfamızda kaç kalori sorunuza yanıt verebilecek, gıdaların kalori ve besin değerlerini kapsayan bilgiler genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride kalori miktarını merak ettiğiniz her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu atıştırmalık için adet, gram ve porsiyonluk detaylı bilgiler yer almaktadır. Okurlarımızın faydalanabileceği kalori ve besin değerleri, kilo kontrolü sürecinde olanlar için ilgili ürünün zayıflama ya da kilo alma sürecindeki etkileri ve diyet menülerine uygun fit tarifler tek yazıda özel olarak bir araya getirilmiştir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Kalori miktarı ve besin değerleri hakkında araştırma yaparken en doğru, kesin bilgiler ve sağlığınız için beslenme uzmanına danışmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yorumlar

İlk yorumu sen yaz.

Yaptığın yorumlarla diğerlerine yardımcı ol.

NYT Yazar
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Kalori Cetveli (100 gr) Tarifi

Kalori Cetveli (100 gr)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Karnabahar Kısırı (266 kalori) Tarifi

Karnabahar Kısırı (266 kalori)

1-2 kişilik, 10dk Hazırlık, 20dk Pişirme
90 Kalori Poğaca (Fit) Tarifi

90 Kalori Poğaca (Fit)

2-4 kişilik, 15dk Hazırlık, 40dk Pişirme
Yulaflı Kaşarlı Yumurta (304 Kalori) Tarifi

Yulaflı Kaşarlı Yumurta (304 Kalori)

1-2 kişilik, 15dk Hazırlık, 5dk Pişirme
3 Malzemeli Puding (90 Kalori) Tarifi

3 Malzemeli Puding (90 Kalori)

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Ara Öğün Kurabiyesi (70 Kalori) Tarifi

Ara Öğün Kurabiyesi (70 Kalori)

12-14 kişilik, 15dk Hazırlık, 20dk Pişirme
Açım Ama Kalori Almamam Lazım Öğünü Tarifi

Açım Ama Kalori Almamam Lazım Öğünü

1-2 kişilik, 5dk Hazırlık, Pişirme yok
Patlıcan Dolması Tarifi

Patlıcan Dolması

10-12 kişilik, 10dk Hazırlık, 25dk Pişirme
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi: Doğal, Sağlıklı ve Ekonomik Reçete! Elma sirkesi salatalara lezzet katmanın yanı sıra bakteri…

2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi
2022 Kasım Ayının 30 Popüler Tarifi

Kasım ayının en çok deftere eklenen 30 tarifi tüm lezzeti ile karşınızda! Serin rüzgar ve…

Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı Tarifi
Karnıyarık Otu Nedir? 8 Faydası, Kullanımı

Karnıyarık Otu: Tokluk Hissi Veren Formül! Doğada kendiliğinden yetişen ve insan eliyle yetiştirilen bitkiler, alternatif…

Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar? Tarifi
Aromaterapi Nedir, Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Aromaterapi: Kadim Bilgilerle Şifa Geleneği Aromaterapi, günümüzde çok sık kullanılan kelimelerden biri. Esasında bitkisel yağların…

Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri Tarifi
Bağışıklık Sistemi Nedir? İşleyişi, Zayıf ve Güçlü Bağışıklık Belirtileri

Bağışıklık (İmmün) Sistemi: Koruma Kalkanı! İş ve yaşam telaşı içinde, birçok bakteri ve mikropla karşı…

Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları Tarifi
Hydrafacial Cilt Bakımı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları

Nemlendirici Hydrafacial Cilt Bakımı Pek çok kişi ayna karşısında cildini incelediğinde siyah noktalardan arınmak, daha…

Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir? Tarifi
Şeker Pancarı Nerede Yetişir? En İyi Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizde Şeker Pancarı Yetiştiriciliği Türkiye’nin iklimi, şeker pancarı yetiştiriciliği için oldukça elverişlidir. Şeker pancarı üretimi…

Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler Tarifi
Yulaf Ezmesi Nasıl Yenir, Pişirilir? En İyi Diyet Tarifler

Yulaf Ezmesi Nasıl Tüketilmelidir? Sağlıklı beslenmek için kendine bu pazartesi söz verenler, diyete uzun süredir…

Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler Tarifi
Et Nasıl Marine Edilir? Ünlü Şeflerin Marinasyon Sırları, Tarifler

Et Marinasyonu: Ağızda Dağılan Lokum Lezzet! Dünya mutfağında ve Türk mutfağındaki birçok yemekte büyük bir…

Majezik Nedir? Prospektüs Tarifi
Majezik Nedir? Prospektüs

Majezik Merak edenler için Majezik prospektüs bilgilerini hazırladık. Tüm cevaplar şimdi burada! Yazının en sonunda…

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs Tarifi
Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles Nedir? Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Arveles nedir? Arveles 25 mg…

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm
Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Pratik Çözüm

Duşakabin Nasıl Temizlenir? Yorgunluk, stres, günlük hayat koşturmacası ve daha pek çok sebep çoğu zaman…

Tarifler Geri
Videolar Geri