Peynir Kaç Kalori? Lor, Kaşar, Tulum, Beyaz Peynir Kaç Kalori?

3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 3 puan, ortalama: 5,00 (3 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Peynir Kaç Kalori? Lor, Kaşar, Tulum, Beyaz Peynir Kaç Kalori? Tarifi

Diyet Kahvaltılarının Olmazsa Olmazı

Kibrit Kutusu Büyüklüğünde Peynir ;)

Tarihte ilk hangi uygarlık tarafından kullanıldığına dair çeşitli görüşler dışında kesin bir bilgiye şu ana dek rastlanılmasa da peynirin beslenme rituellerinde çok eski zamanlara kadar gerileyebildiği kesin. Anadolu coğrafyasında da eski göçebe yaşamın gerekliliği olarak hayvancılıkla birlikte süt ve süt ürünleri tüketimi geçmişten günümüze oldukça yaygındır. Sütün saklama süresinin uzatılması adına başvurulan bir yöntem olarak peynir, sağlıklı beslenmede vücut için gerekli vitamin ve mineralleri sağlayan önemli bir kalsiyum deposu olarak yerini alır.

Bu yazıda, dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra diyet menülerinde de zengin besin değerleriyle önemli bir kaynağı oluşturan peynir kalori değerlerine değiniyoruz. Çeşitlerine göre peynir besin değerleri, dilim ve porsiyon miktarlarına göre kalori oranları ilgili alt başlıklarda sizleri bekliyor olacak, keyifli okumalar!

peynir kaç kalori

Peynir Kaç Kalori?

Acı, tatlı, ekşi ve tuzlu dışında tat alma duyularında 5. bir algıyı oluşturan ve böylelikle umami lezzetler arasında ilk sıralarda yerini alan peynir hepimizin bildiği üzere sağlam bir kalsiyum kaynağı. Diğer ülkelere kıyasla hatırı sayılır bir çeşitliliğe sahip olan Türk kahvaltı kültürünün de olmazsa olmazı. Beyaz peynirinden süzmesine, erimiş kaşarından tel peynirine değin peynir çeşitleri içeriğine göre farklı kalori ve besin değerlerine sahiptir. İşte, merak edilen peynir çeşitlerinin kalori ve besin değerleri!

beyaz peynir kaç kalori

Beyaz Peynir Kaç Kalori?

Peynir deyince akla ilk geleni, her evin mutfağında muhakkak bulunanı, belki de en sevileni beyaz peynir değil mi? Kaynağı belli olmasa da çok çok uzun yıllardır mutfağımızın bir köşesinde; kimi zaman bir börek poğaça harcında kimi zaman bir omletin içinde, kimi zaman da ekmek arası sandviçlerin içinde…

Beyaz peynir besin değeri sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin olmakla birlikte; A, B2 ve B12 vitamini, çinko, fosfor ve protein açısından da önemli bir kaynaktır. Şakası bir yana, kibrit kutusu büyüklüğünde bir dilim (30 gr) beyaz peynirde 4.83 gr protein, 384.3 mg sodyum, 30.9 gr potasyum, 126.6 mg kalsiyum, 68.4 iu A vitamini, 2.46 gr karbonhidrat bulunur. Yağ oranının 7.07 gr olduğunu göz önünde bulundurursak, diyet menülerinde az yağlı-yarım yağlı light beyaz peynirlerin tercih edilmesi, kilo kontrolü sürecinde olanlar için daha yerinde olacaktır.

Miktarlarına göre beyaz peynir kaç kalori? Merak edenler için tam yağlı beyaz peynir için işte cevaplar:

 • 1 orta dilim (30 gr) beyaz peynir 93 kcal
 • 1 orta porsiyon (150 gr) beyaz peynir 464 kcal
 • 1 yarım dilim (15 gr) beyaz peynir 46 kcal
 • 100 gram beyaz peynir 309 kcal

1 dilim peynir kaç kalori? Kibrit kutusu peynir kaç kalori?

Ortalama kalınlıktaki ve 30 gram ağırlığındaki 1 dilim peynir (kibrit kutusu büyüklüğünde) 93 kcal değerindedir.

Az yağlı beyaz peynir kalori değerleri ise şu şekildedir:

 • 1 yarım dilim (12.5 gr) az yağlı beyaz peynir 23 kcal
 • 1 ince dilim (15 gr) az yağlı beyaz peynir 28 kcal
 • 1 orta dilim (25 gr) az yağlı beyaz peynir 46 kcal

Tarif için: Evde Peynir Yapımı

Kaşar Peynir Kaç Kalori?

Beyaz peynirden sonra en sık tercih edilen peynir çeşitlerinin başında kaşar peyniri geliyor. Kaşarlı tostlar, poğaçalar, simitler; kaşarlı omletler, üzeri nar gibi kızarmış kaşar peyniriyle servis edilen fırın yemekleri, peynirli makarnalar, pizzalar, etler ve daha niceleri! Eridiğinde yumuşacık olan kıvamı iştah açarken bakalım bu uzadıkça uzayan peynirin besin ve kalori değerleri nasıl?

Beyaz peynirin yüksek yağ içeriğinden bahsetmiştik. Kaşar peynirine geldiğimizde bu oranı biraz daha yükseltiyoruz, o lezzetin bir sırrı olmalıydı değil mi? Genellikle ince dilimler halinde tüketilen kaşar peyniri inek ya da koyun sütünden elde edilebilir. 1 ince dilim (20 gr) kaşar peynir besin değerleri incelenecek olursa: 5.4 gr protein, 5.32 gr yağ, 129.6 gr sodyum, 15.6 gr potasyum, 133.6 mg kalsiyum, 197 iu A vitamini, 0.51 gr karbonhidrat içerir. Yağ ve kalori oranının yüksek olduğunu tekrar belirterek, diyet menülerinde yer vermenin sakıncalı olabileceğini hatırlatmak isteriz ;)

Kaşar peyniri kaç kalori? Merak edenler için işte kalori değerleri:

 • 1 ince dilim (20 gr) kaşar peyniri 71 kcal
 • 1 orta küp (10 gr) kaşar peyniri 35 kcal
 • 1 yemek kaşığı (20 gr) rendelenmiş kaşar peyniri 71 kcal
 • 1 tatlı kaşığı (10 gr) rendelenmiş kaşar peyniri 35 kcal
 • 100 gram kaşar peyniri 353 kcal

Ayrıca:

 • Kaşarlı omlet, 100 gramlık orta bir porsiyon için 238 kcal
 • Kaşarlı tost, 70 gramlık orta bir porsiyon için 212 kcal
 • Kaşarlı pide, 215 gramlık orta bir porsiyon için 516 kcal

Detaylı bilgi için: Kaşar Peyniri Kaç Kalori? Kilo Aldırır Mı? Besin Değerleri

Tarif için: Evde Kaşar Peyniri Yapımı (Aşama Aşama Fotoğraflı)

Lor Peynir Kaç Kalori?

Kendi mutfağınızda da kolaylıkla yapabileceğiniz lor peyniri, omletlere, börek ve poğaça harçlarına da çok yakışır. Eğer zayıflama sürecindeyseniz kahvaltılarınızda lor peynirine yer verebilir ya da salatalarınızın içinde kullanabilirsiniz. Yağ ve kalori oranı diğer peynirlere oranla daha düşük, protein değeri de yüksek olduğu için kilo kontrolünde fayda sağlayacaktır.

1 orta porsiyon (30 gr) lor peyniri besin değerleri: 4.33 gr protein, 210 mg kalsiyum, 0.28 gr karbonhidrat, 4.69 gr yağ içerir. Lor peynir kaç kalori? Sorunuza cevap olabilecek -tam yağlı- lor peyniri için değerler ise şu şekildedir:

 • 1 orta porsiyon (30 gr) lor peynir 61 kcal
 • 1 çorba kaşığı (15 gr) lor peyniri 30 kcal
 • 100 gram lor peyniri 202 kcal

Yağ ve tuz içermeyen light lor peyniri kalori değerleri ise:

 • 1 orta porsiyon (30 gr) yağsız lor peyniri 22 kcal
 • 1 çorba kaşığı (15 gr) yağsız lor peyniri 11 kcal
 • 100 gram yağsız lor peyniri 72 kcal

Detaylı bilgi için: Lor Peyniri Nasıl Yapılır? Kalori ve Besin Değerleri Nedir?

Tarif için: Evde Lor Peyniri Yapımı

Süzme Peynir Kaç Kalori?

Beyaz peynire göre su oranı daha az olan yoğun kıvamlı süzme peynir kalori ve besin değerleri açısından diyet menülerinde tercih edilebilir. Ara öğünlerde de salatalarla ya da yağsız söğüş yanında da tüketilebileceği gibi protein değerleri sayesinde günlük et ihtiyacı süzme peynir tüketimine göre düşürülebilir.

1 kibrit kutusu büyüklüğünde orta dilim (30 gr) süzme peynir besin değerleri: 3.39 gr protein, 204 mg kalsiyum, 71.7 iu A vitamini, 1.14 gr karbonhidrat, 6 gr yağ içerir. Süzme peynirde kolesterol yoktur.

Beyaz peynirin kullanıldığı pek çok tarife uyarlanabilen, ekmeğe de sürülebilen süzme peynir kaç kalori? Cevaplar geliyor:

 • 1 ince dilim (20 gr) süzme peynir 48 kcal
 • 1 orta dilim (30 gr) süzme peynir 72 kcal
 • 1 kalın dilim (60 gr) süzme peynir 144 kcal
 • 100 gram süzme peynir 240 kcal

Detaylı bilgi için: Süzme Peynir Kalori ve Besin Değeri Nedir?

peynir kalori

Tulum Peynir Kaç Kalori?

Erzincan ve İzmir yörelerinde genellikle keçi sütünden üretilip ülkenin her yerine dağıtımı sağlanabilen tulum peynir kalori ve besin değeri peynir çeşidine göre değişkenlik gösterebilir:

Erzincan Tulum Peynir Kalori Değerleri:

 • 1 ince dilim (20 gr) tulum peyniri 67 kcal
 • 1 orta dilim (30 gr) tulum peyniri 100 kcal

İzmir Tulum Peyniri Kalori Değerleri:

 • 1 orta dilim (30 gr) tulum peyniri 98 kcal
 • 100 gram tulum peyniri 326 kcal

peynir kaç kalori

Hafif ve Leziz Öğünlere Peynirli 5 Diyet Tarif

1) Diyet Menülerinize Enfes Tarif: Peynirli Kabak Sandalı

Kabak, yumurta, beyaz peynir ve maydanozla hazırlanan, vitaminli ve oldukça sağlıklı bu tarif, diyet menüleriniz için keyifli bir alternatif oluşturabilir. Hazırlanışı da oldukça pratik! Detaylar tarifte sizi bekliyor ;) Peynirli Kabak Sandalı

2) Zayıflama Sürecine Renkli Çözüm: Beyaz Peynirli Salata

Diyette salata çeşitleri zayıflama döneminde vazgeçilmez. Zayıflamaya çalışıyor, aynı zamanda tok tutan bir salata tarifi arıyorsanız tam da doğru adrestesiniz! Bol yeşillikli, lif ve vitamin kaynağı bu salatada keten tohumu, zeytin ve beyaz peynir de var! Kaçırmayın. Beyaz Peynirli Salata

3) Diyet Çay Saati: Yulaflı Peynirli Poğaça

Bir yandan zayıflamaya çalışıyor bir yandan da o eski günlerdeki poğaçaların lezzetini arıyorsanız kolayı var! Diyete uygun, düşük kalorili yulaflı ve peynirli poğaça içiniz rahat tüketebileceğiniz malzemelerle hazırlandı. Çörek otu, ceviz, yulaf kepeği, lor peyniri içeriğiyle çay saatinize çok yakışacak! Yulaflı Peynirli Diyet Poğaça

4) Düşük Kalorili Bol Lezzet! Rokalı Peynirli Salata

Açlığınızı bastırmak için en sağlıklı yol olan bu salatayla tanıştırıyoruz sizleri. Bol roka, domates, salatalık ve beyaz peynirle koca bir kase dolusu salatayla masum bir öğün geçirmeye ne dersiniz? Şipşak hazırlayabileceğiniz tarifin detayları için tek tık yeter. Rokalı Peynirli Salata

5) Dukan Diyetine Uygun Ev Yapımı Çıtır Peynir Nugget

Nugget deneyimini kendi mutfağınızda yaşamaya ne dersiniz? Dukan diyetinde olanların da yüzünü güldürecek bu tarif, yulaf kepeği, mısır unu ve çok az zeytinyağı ile hazırlanıyor. Kullanacağınız kaşar peynirinin light olmasına da dikkat ederseniz oldukça düşük kalorili bir aperitif olacağı kesin! Dukan Diyetine Uygun Peynir Nugget

Peynir ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır? Nereden Alınır?

Keçi Peyniri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Hellim Peyniri Nasıl Yapılır? Nasıl Kızartılır?

Çeçil Peyniri Tel Tel Ayrılan Yumuşak Lezzet

Van Otlu Peyniri Nasıl Yapılır? Nasıl Saklanır? İçindeki Otlar Nelerdir?

Sepet Peyniri Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yenir?

Türk ve Dünya Mutfağından Peynir Çeşitleri

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Peynir Kaç Kalori? Lor, Kaşar, Tulum, Beyaz Peynir Kaç Kalori? 05.07.2018 tarihinde yayınladı.