K2 Vitamini Nelerde Var? 15 Sağlıklı Besin

1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 1 vote, ortalama: 5,00 (1 oy, ortalama: 5,00 / 5)
K2 Vitamini Nelerde Var? 15 Sağlıklı Besin Tarifi

K2 Vitamini: Kemik, Kalp Damar Sağlığı İçin Elzem

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı şekilde işlemesi ve hayatın devam etmesi için vitaminlere ihtiyaç duyulur. Vitaminler, canlıların yaşamı için önemli olan en küçük organik bileşiklerden biridir. Birçok vitamin türü vardır. Her bir tür insan sağlığı için ciddi önem arz eder. A, B, C, D, E, ve K vitaminleri en yaygın bilinen vitaminlerdendir.

Sizlere bu yazıda yaşam kalitesini yükselten k2 vitamininin faydaları ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu yazımızı okuduktan sonra K2 vitamini içeren besinler mutfağınıza sık sık konuk olacak.

K2 vitamini Canan Karatay ve pek çok uzman tarafından faydaları vurgulanan bir vitamindir. K2 vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtlarını ararken k2 vitamini hakkında merak edilenleri inceleyelim.

k2 vitamini nedir

Kaynak: www.kanalben.com

K2 Vitamini Nedir?

 • K2 vitamini, K vitamininin bir alt türüdür ve vücuttaki görevi kalsiyumu depolamaktır.
 • Kemiklerde kalsiyum birikmesine yardım eden K2 vitamini, güçlü bir iskelet sistemi için olmazsa olmazdır.
 • K2 vitamini vücutta yeterli düzeyde yer aldığında kalp hastalıklarının oluşma riski ortadan kalkar.
 • Hayat kurtaran K2 vitamini, besinlerden alınmaktadır.
 • Kemik onarımı ve oluşumu için oldukça önemli bir vitamin türü olan K2 vitamini, magnezyumla beraber alındığında etkisi ikiye katlanmaktadır.
 • Kemik hastalıklarını önlemek ve iyileştirmek adına önemli olan K2 vitamini, her yaşta alınmalıdır. Özellikle de yeni doğan bebeklere K vitamini iğnesi yapılması bu sebeple mühimdir.
 • İskelet yapısının güçlenmesi için K2 vitamini açısından zengin besinlerle beslenmeniz önerilir. Bunun için şimdi aklınızdaki K2 vitamini hangi gıdalarda bulunur sorusuna yanıt vereceğiz.

K2 Vitamini Nelerde Var? 15 Sağlıklı Besin

K2 vitamini hangi besinlerde bulunur? Kas, kemik ve iskelet sisteminizi güçlendirmek, kalp damar sağlığınızı korumak için k2 içeren besinler tüketmelisiniz. İşte K2 vitamini en yüksek yiyecekler listesi:

1) Ispanak

İskelet sisteminin korunması için K2 vitaminini ıspanaktan alabilirsiniz. Bunun için mevsiminde iyi temizlenmiş ıspanak tüketmeniz önerilir.

Ispanak Faydaları – Temel Reisi Haklı Çıkaran 10 Süper Özelliği

ıspanak

2) Brokoli

Brokoli K2 vitamini açısından zengin bir besindir. Eğer kas ve kemik yapısını korumak istiyorsanız mutlaka brokoli tüketmelisiniz.

Brokoli Faydaları: Sapından Suyuna Tüm Faydaları

brokoli

3) Kuşkonmaz

Kuşkonmaz K2 vitamini oranı yüksek bir sebzedir. Özellikle de et yemeklerinin yanında tercih etmeniz önerilir.

Kuşkonmaz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? 8 Farklı Tarif

kuşkonmaz

4) Meksika Fasulyesi

Meksika fasulyesi kullanarak birbirinden lezzetli tarifler hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde K2 vitaminini en leziz haliyle almış olursunuz.

Meksika Fasulyesinin Az Bilinen 10 Faydası

meksika fasulyesi

5) Bezelye

Bezelye bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudun K2 vitamini ihtiyacını da giderecektir. Her mevsim tüketmeniz önerilir.

Bezelyenin Sizi Hayrete Düşürecek 8 Faydası

bezelye

6) Ciğer

Kırmızı et K2 vitamini içerir. Ciğer de bu etlerden biridir. Düzenli şekilde iyi pişmiş ciğer tüketerek K2 vitamini gereksinimi karşılanır.

ciğer

7) Yumurta

Her sabah haşlanmış yumurta tüketerek kas ve iskelet yapısını korumuş olursunuz. Yumurta K2 vitamini açısından çok zengin bir besindir.

Yumurtanın Sarısı Mı Daha Sağlıklı Beyazı Mı?

yumurta

8) Domates

Günün her anında tüketilen domates, zengin K2 vitamini içermektedir. Domatesi sık sık tüketerek vücudun ihtiyaç duyduğu K2 vitaminini alabilirsiniz.

Domatesin Faydaları Nelerdir?

domates

9) Süt Ürünleri

Kas ve kemik gelişimi için hemen akıllara gelen süt ürünleri K2 vitamini deposudur. Peynir, yoğurt, kefir ve süt mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir. Kemiklerin hasar görmesine engel olur.

Kalsiyum İçeren Besinler Nelerdir? Kalsiyum Oranı Yüksek 10 Besin

süt ürünleri

10) Böğürtlen

Orman meyveleri de K2 vitamini içeriyor. Özellikle de böğürtlen bu konuda çok şanslı besinlerden biridir. Böğürtleni düzenli şekilde tüketerek kasların güçlenmesine yardım edebilirsiniz.

Böğürtlenin Faydaları: Meyvesi, Çayı ve Yaprağının Faydaları

böğürtlen

11) Çilek

Kemiklerin hasar görmemesi için çilek tüketimi önerilir. Çünkü çilek K2 vitamini içermektedir. Yaz aylarında taze çilek tüketerek vücudunuzu koruma altına almış olursunuz.

Çilek Faydaları – En Sevdiğiniz Meyve Olacak 10 Muhteşem Özelliği

çilek

12) Kivi

Kivi C vitamini ve K2 vitamini depolarından biridir. Ölçülü ve düzenli tüketildiğinde vücutta kalsiyum depolar. Böylece diş ve kemik sağlığı iyi şekilde korunmuş olur.

Vitamin Deposu Kivinin Az Bilinen 5 Faydası

kivi

13) Fındık

K2 vitamini içeren besinlerden bir diğeri de fındıktır. Fındık taze şekilde tüketildiğinde iskelet sisteminin zayıflamasına engel olur. K2 vitamini eksikliğini fındık tüketerek giderebilirsiniz.

Fındığın Faydaları: Her Gün 1 Avuç Fındık! Peki Neden?

fındık

14) Nar

Antioksidan özelliğiyle dikkat çeken nar aynı zamanda K2 vitamini açısından da zengin bir besindir. Nar suyu ve meyvesi halinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Narın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Besin Değerleri

nar

15) İncir

Yaz aylarında manav tezgahlarında yerini alan incir, K2 vitamini içeren meyvelerden biridir. Düzenli tüketimde kalsiyum ihtiyacını karşılar.

İncirin Faydaları – Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Mucizevi Özelliği

incir

K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Eczanelerde K2 vitamini takviye halinde satılmaktadır. Bazı takviyelerin içinde sadece K2 vitamini yer almamaktadır. D3 ile beraber sunulan K2 vitamini, bağışıklık sistemi için etkilidir. Kullanım için mutlaka doktorunuzdan onay almanız önerilir. Peki, d3 k2 vitamini ne ise yarar? K2 vitamini sağlığa neler katar? Şimdi bu soruların yanıtına değinelim.

 • K2 vitamini her şeyden önce bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder.
 • Ağız ve diş sağlığının korunmasına destek olan K2 vitamini, diş çürümesine engel olur.
 • Ağız kokusunun oluşmasına imkan vermeyen K2 vitamini, ağız içi enfeksiyonu önler.
 • Kemik yapısının korunmasına ve güçlenmesine destek olan K2 vitamini, kas onarımına yardımcıdır.
 • Sporcular için önemi çok olan K2 vitamini, vücuda enerji verir ve kas kütlesinin artmasına yardım eder.
 • Eklem ağrılarının oluşmasını önleyen K2 vitamini, kalsiyum depolayarak bedenin daha dinç olmasında da etken bir vitamindir.

k2 vitamini faydaları

K2 Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

 • K2 vitamini eksik olan bir kişide yaralar geç iyileşir.
 • Eğer bebeklerde K2 vitamini eksikse göbek kordonunda kan oluşabilir.
 • Deri üzerinde yaraların yayılması da K2 vitamini eksikliğinin bir işaretidir.
 • Damar tıkanıklığının yaşanması K2 vitamini eksikliğinin bir belirtisidir.
 • Eğer sık sık yoruluyor ve kendinizi çok bitkin hissediyorsanız; kas ve eklemlerde yoğun şekilde ağrı oluşuyorsa K2 vitamininiz eksik denilebilir.
 • K2 vitamini eksikliğini doktorunuz kan tahlili sonucunda tespit eder ve size uygun görülen tedavi süreci başlatılır.

k2 vitamini ne işe yarar

C Vitamininin En Önemli 13 Faydası

C Vitamini En Yüksek 12 Süper Meyve

D Vitamininin Bilmediğiniz 10 Faydası

B Vitamini Nelerde Var? Sağlıklı 10 Besin

K Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliği, Faydaları

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
K2 Vitamini Nelerde Var? 15 Sağlıklı Besin 01.10.2020 tarihinde yayınladı.