Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri, Fotoğraflı Anlatım

7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 7 puan, ortalama: 5,00 (7 oy, ortalama: 5,00 / 5)
Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri, Fotoğraflı Anlatım Tarifi

Tek Yazıda Fotoğraflı Mantar Tanıma Kılavuzu

Dünyada en sevilen besinlerden biri olan mantar, kimi zaman ana yemeklerin içine garnitür ve süsleyici malzeme olarak kimi zaman da ana yemeğin kendisi olarak kullanılır. Yağ ve karbonhidrat içeriği oldukça düşün bir besin olan mantar, yüksek oranda bitkisel protein içerir.

Selenyum, potasyum, bakır gibi mineraller ve C vitamini, D vitamini, B grubu vitaminler içeren mantar; antioksidan bileşenleri ile de oldukça sağlıklı bir besindir. Antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ile ön plana çıkan mantar, bağışıklık sistemi hastalıklarından kalp hastalıklarına, kilo vermeden kansere kadar birçok özel durum için faydalıdır.

Yenebilen Mantar Çeşitleri ve Özellikleri

Dünya üzerinde kaç çeşit mantar olduğu hala bilinememektedir. Ancak on binin üzerinde mantar çeşidi kayıt altındadır. Bu mantar çeşitleri içinde yalnızca %1 kadarı ölümcül etkiye, %20’si ciddi zehirlenmelere yol açar. Bunların dışında kalan mantar çeşitleri ise yenilebilir mantar çeşitleri olarak kabul edilir. Bunların arasında yer alan yenilebilir mantar çeşitleri ve özellikleri şunlardır:

Kültür Mantarı

Botanikçiler tarafından kültür halinde üretilen mantar türü, tüm dünyada en çok tüketilen mantar çeşididir.

kültür mantarı

Portobello Mantarı

Doğada kendiliğinden yetişmeyen bu mantar türü, bir çeşit kültür mantarıdır. Oldukça büyük bir mantar türü olan Portobello mantarı, özellikle vejetaryenler tarafından beğenilir.

portobello mantarı

Kuzugöbeği Mantarı

Kültür olarak yetiştirilmesi oldukça zor olan Kuzugöbeği mantarı, doğal mantar çeşitleri arasında yer alır.

kuzugöbeği mantarı

Chanterelle Mantarı

Biberimsi, meyvemsi bir lezzete sahip olan chanterelle mantarı; sarı ve turuncu renkli farklı bir mantar türüdür.

chanterelle mantarı

Enoki Mantarı

Çiğ olarak yenilebilir olması nedeniyle diğer mantar çeşitlerinden ayrılan Enoki mantarı, özellikle Doğu Asya ülkelerinde sıklıkla kullanılıyor.

enoki mantarı

İstiridye Mantarı

Olası bir nükleer saldırı sonrasında çevreyi radyoaktif atıklardan temizlemek amacıyla kültür ortamında yetiştirilen İstiridye mantarı, kendine has lezzeti ve aroması ile en çok sevilen mantar çeşitlerinden biridir.

istiridye mantarı

Shiitake Mantarı

Doğu Asya’ya özgü bir mantar çeşidi olan Shiitake mantarı, kültür mantarı olarak yetiştirilir. Eski dönemlerde ev yapımı ilaçların ana maddesi olan mantar çeşidi; ağır kokusu nedeniyle tek başına değil, diğer mantarlarla karıştırılarak tüketilir.

shiitake mantarı

Porcini Mantarı

3 kilogram ağırlığa ulaşabilen mantar çeşidi en çok İtalyan mutfağında kullanılır. Kendine has ağır bir kokuya sahip olan Porçini, ayı mantarı olarak bilinir, oldukça etli bir mantardır.

porcini mantarı

Truffle (Trüf) Mantarı

Gastronomi dünyasının en seçkin mantarı olarak bilinen Trüf mantarı, kültür mantarı olarak yetiştirilemeyen ve doğada çok nadir olarak bulunan doğal mantar çeşitleri arasındadır. Yanmış ormanlarda, toprağın altında yetişen mantar çeşidi, ağır bir aromaya sahip olmasına rağmen oldukça lezzetlidir. Kilogram fiyatı 5000 dolar gibi inanılmaz rakamlara yükselebilen mantar, yaz ve kış olmak üzere iki türdedir.

trüf mantarı

Zehirli Mantar Çeşitleri ve Özellikleri

Temas etmekten ve tüketmekten kaçının; aksi durumda en yakın sağlık merkezine başvurun…

Mantar faydaları kadar zararları ile de ön plana çıkan farklı bir besin türüdür. Zehirli mantarların kolayca tanınmasını sağlayan pratik bir yöntem yoktur. İyi bilinmeyen, yabani mantarların tüketilmesi ölüme varan ciddi sağlık sorunlarına neden olur. En önemli zehirli mantar çeşitleri isimleri ve özellikleri:

Amanita Phalloides

Köygöçüren, evcikkıran, ölüm meleği olarak da adlandırılır. Çok tehlikeli bir mantar çeşidi olan ölüm meleği, içeriğindeki amanitin maddesi nedeniyle zehirlenmeye yol açar. Sindirilmesinin ardından 8-12 saat içinde karaciğer ve böbreğe ciddi zararlar verir.

amanita phalloides

Amanita Muscaria

Gelin mantarı ve sinek mantarı olarak da adlandırılan mantar çeşidi, delilik yaratan krizleri nedeniyle Panherina sendromuna neden olur, bu mantarı yiyen kişilerde ölüm nadir olarak görülür. İbotenik asit ve müsimol bileşenleri nedeniyle zehirleyen mantar; nedensiz gülmelere, hayal görmeye, kas spazmlarına, konuşma, görme ve işitme bozukluklarına neden olur.

amanita muscaria

Lepiota Bruneoincarnata (Agaricales/Lepiotaceae)

Dede mantarı olarak bilenen mantar çeşidi, kahvarengi lekeli şapkaya sahiptir. Yenilebilir mantar türleri ile karıştırılabilen mantar; havuz kenarlarında, yol kenarlarında, parklarda, yaprak altlarında yetişir.

lepiota

Omphalotus Olearius (Agaricales/Tricholomataceae)

Ağulu mantar olarak da bilinen mantar çeşidinin yumurta sarısı renge sahiptir. Yenilebilir mantarlarla karıştırılabilen mantar, zeytin ağaçları üzerinde yaygın olarak bulunur.

Omphalotus olearius

Zehirli Mantarlar Nasıl Anlaşılır?

  • Ülkemizde ve tüm dünyada sevilen bir besin maddesi olan mantarların yanı sıra içeriğindeki toksinler nedeniyle ciddi problemlere yol açan mantar çeşitleri de vardır.
  • Bu mantarların tüketilmesi zehirlenmelere yol açar.
  • Bazı semptomlar hafif atlatılabilirken bazıları ise ölüme yol açabilir.
  • Zehirli mantarı tanımak için kullanılan pratik bir yöntem yoktur.
  • İyi bilinmeyen, doğal olarak yetişen yabani mantarların tüketilmemesi önerilir.
  • Özellikle dokunulduğunda sararan çayır mantarları ile DDT ve turp kokusu olan orman mantarlarından uzak durulması gerekir.
  • Bunlara ek olarak volvası ve annulusu olan Amanita mantar çeşitleri yenilmemesi gereken zehirli mantar çeşitleridir.

Çok Değerli Mantar Çeşitleri

Hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi mantarlar, değerli mantar çeşitleri olarak tanınır. Tedavi edici özelliğe sahip şifalı mantar çeşitleri ve özellikleri:

Koru Kulağı

Polisakkarid içeren mantar çeşidi antioksidan etkiye sahiptir. Beyin ve karaciğer gibi organ hastalıklarının tedavisinde etkin rol oynar. Ayrıca kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.

koru kulağı mantarı

Beyaz Koru Kulağı

Polisakkarid, yağ asitleri, fosfolipid ve sterol içerir. Kemoterapi ya da radyasyon tedavisi olan hastalarda kan hücrelerinin düzeylerini kontrol altında tutar. LDL kolesterolü düşürücüdür ve vücut bağışıklığını yükseltir.

beyaz koru kulağı

Maitake

Polisakkarit, kompleks B vitaminleri, fosfolipidler, doymamış yağ asitleri içerir. Kanser hücresi oluşumunu engeller ve oluşan hücrelerin yok edilmesine neden olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Kan şekerini düzenler ve hepatit B tedavisine yardımcıdır.

maitake mantarı

Reishi Mantarı

Alkalaoitler, polisakkaridler, mineraller, vitaminler ve steroller içeren Reishi mantarı kan oksijenlenmesini artırır. Kolesterolü ve tansiyonu düşürür. Karaciğer hastalıklarının tedavisinde önemli rol oynar. Bağışıklık sistemini destekler.

reishi mantarı

Birbirinden Nefis 12 Farklı Mantar Tarifi

1) Mantar ve Patatesin Mükemmel Uyumu: Beşamel Soslu Mantarlı Patates Oturtma

Mantar, patates, kıyma, kuru soğan, maydanoz, tuz, salça ve zeytinyağının üzerine eklenen beşamel sosu ile lezzet bulan beşamel soslu mantarlı patates oturtma; besleyici değeri yüksek ve bir o kadar da lezzetli bir yemektir. Hazırlanması biraz zahmetli olsa da sofraların en sevilen yemeklerinden biri olan oturtmayı misafirlerinize hazırlayabilir, muhteşem lezzetiyle herkesi büyüleyebilirsiniz. Beşamel Soslu Mantarlı Patates Oturtma

2)Tavuk ve Mantarın Krema ile Nefes Kesen Dansı: Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

Kuşbaşı tavuk, mantar, kırmızı biber, domates, salça, soğan ve sarımsak üzerine eklenen kaşar peyniri ve krema ile damaklarda kalıcı bir lezzete imzasını atan kremalı tavuklu ve mantarlı güveç ;sofralarınızı şenlendirir. Muhteşem lezzeti ve yüksek besin değeri ile dikkatleri üzerine toplayan ana yemeği sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Kremalı Tavuklu ve Mantarlı Güveç

3) Basit ve Doyurucu Kahvaltı: Mantarlı Biberli Omlet

Mantar, yumurta, biber ve sıvı yağ kullanılarak hazırlanan biberli mantarlı omlet; kolaylığı ve pratikliği nedeniyle tercih edilir. Yüksek oranda protein içeren omlet, sabah kahvaltılarında ya da öğle ve akşam yemeklerinde sevilerek tüketilir. Özellikle büyüme çağındaki çocukların enerji ve besin ögeleri gereksiniminin karşılanmasında önemli yeri olan omlet çeşidi, içeriğindeki mantar ve biber ile de yüksek lif içeriği taşır. Mantarlı Biberli Omlet

4) Süt ile Gelen Lezzet: Kremalı Tadında Mantar Çorbası

Mantar, süt, sıvıyağ, un, tavuk suyu, limon suyu ve tuz kullanılarak hazırlanan kremalı tadında mantar çorbası; pratik yapımı ve enfes lezzeti ile sofraların vazgeçilmez çorbaları arasında yerini alır. İçeriğinde kullanılan sütten dolayı kremamsı bir lezzete sahip olan çorba, yaz kış her mevsim içilebilir. Özellikle çocuklar için oldukça faydalı olan mantar çorbası, damaklarda kalıcı bir aroma yaratır. Kremalı Tadında Mantar Çorbası Videosu

5) Milföy Hiç Bu Kadar Şık Görülmedi: Sosisli Mantarlı Volovan

Milföy hamuru, kuru soğan, yeşil biber, mantar, sosis, tereyağı, zeytinyağı, tuz, kekik ve kırmızı biber ile susam eklenerek hazırlanan sosisli mantarlı volana; hem şık görünümü hem de enfes lezzeti ile mükemmel bir ara öğün seçeneğidir. Misafirlerinizi için hazırladığınız çayların yanına ikram edebileceğiniz volovan, ağızda dağılan lezzeti ve muhteşem kokusu ile çocuklar tarafından da beğenilen bir atıştırmalıktır. Sosisli Mantarlı Volovan

6) Protein Bombardımanı: Kıymalı Mantar Yemeği

Mantar, kuru soğan, kıyma, biber, havuç, patates, salça, sarımsak, tuz ve karabiber kullanılarak hazırlanan kıymalı mantar; yüksek protein içeriği ile dikkat çeker. Besleyici değeri oldukça yüksek olan kıymalı mantar yemeği, öğünlerinize hem sağlık hem de lezzet getirir. Kolay bir yemek olan kıymalı mantar yemeğini kendiniz ve sevdikleriniz için hazırlayabilirsiniz. Kıymalı Mantar Yemeği

7) Mantar ve Tavuk Ciğerin Mükemmel Birlikteliği: Mantarlı Tavuk Ciğer

Tavuk ciğer, mantar, soğan, biber, domates, tuz, baharat ve yağ kullanılarak hazırlanan mantarlı tavuk ciğer; kendine özgü sıra dışı lezzeti ile farklılıkları sevenlerin sofralarına yakışır. Özellikle akşam yemeklerinde pilav ya da makarna ile birlikte servis edebileceğiniz mantarlı tavuk ciğer, hem besleyici hem de lezzetli bir ana öğün yemeğidir. Mantarlı Tavuk Ciğer Nasıl Yapılır?

8) Vazgeçilmez Lezzet: Mantar Soslu Makarna

Makarna, mantar, soğan, salça, kaşar peyniri, maydanoz ve yeşil biber kullanılarak hazırlanan mantar soslu makarna; en kolay ve en pratik yemeklerden biridir. Pratikliği nedeniyle beğenilen bir lezzet olan mantar soslu makarna, besin değeri yüksek bir yemektir. Ana öğün olarak salata ve yoğurt ya da çorba ile servis edilen yemek, sofralarınıza lezzet katar. Mantar Soslu Makarna

9) Çıtır Çıtır Lezzet: Mantarlı ve Lorlu Börek

Yufka, mantar, lor, kırmızı biber, yumurta sarısı ve süt kullanılarak hazırlanan mantarlı lorlu börek; çıtır çıtır lezzetiyle çay saatlerinizi şenlendirir. Misafirleriniz için lezzetli bir ikram seçeneği olan böreği, ara öğün ve kahvaltılarda da tüketebilirsiniz. İçeriğindeki kalsiyum ve protein sayesinde çocukların kemik ve diş gelişimini destekleyen mantarlı lorlu börek, ağızda dağılan mükemmel lezzeti ile tercih edilir. Mantarlı ve Lorlu Börek

10) İçinizi Isıtan Lezzet: Mantar Çorbası

Mantar, un, süt, tereyağı, tuz, karabiber, limon suyu, sirke kullanılarak hazırlanan mantar çorbası; kış mevsiminde içinize ısıtan sıcacık lezzettir. Kendine özgü aroması ile en çok beğenilen çorba çeşitlerinden biri olan mantar çorbası, kolay ve pratik yapımı nedeniyle tercih edilir. Siz de kendiniz ve sevdikleriniz için mantar çorbasını kolayca yapabilirsiniz. Mantar Çorbası Nasıl Hazırlanır?

11) Sağlıklı Bir Alternatif: Mantar Dolması

Mantar, tereyağı, kaşar peyniri, bayat ekmek, süt, maydanoz, tuz ve baharat kullanılarak hazırlanan mantar dolması; hem görüntüsü hem de lezzeti ile sofralarınıza renk getirir. Kahvaltılarda ve ara öğünlerde tüketilebilen mantar dolması, akşam yemeklerinde de garnitür olarak kullanılabilir. Bayat ekmeklerin en güzel değerlendirme yöntemlerinden biri olan mantar dolması için mantarların büyük olanlarını seçmek, çok daha etkileyici bir görünüme sahip olmasını sağlar. Mantar Dolması

12) Mantarın En Lezzetli Hali: Mantar Sote

Mantar, kuru soğan, domates, sarımsak, biber, tuz, salça, maydanoz kullanılarak hazırlanan mantar sote; lezzetini yüksek besin değeri ile harmanlar. Mantarın kendine özgü aroması ve lezzetini buram buram hissedeceğiniz mantar sote, pilav ya da makarna ile birlikte servis edilebilir. Tek başına yemek olarak kullanılabildiği gibi ana yemeklerin yanında da servis edilebilen mantar sote, en sevilen mantar yemekleri arasındadır. Mantar Sote

Mantar ile hazırlanan tarifler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tedavi ve İlk Yardım

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.
Mantar Çeşitleri: Yenilebilir ve Zehirli Mantar İsimleri, Fotoğraflı Anlatım 31.05.2018 tarihinde yayınladı.